Dodaj do ulubionych

Nie ma lekcji teraz

23.06.21, 07:51
Czy u waszych dzieci są normalne lekcje? U nas w tym tygodniu już nie ma lekcji, dzieciaki włóczą się po boisku, wiele dzieci przestało chodzić do szkoły, a nauczyciele nic z tego nie robią. Czy to jest normalne po takim okresie pato-nauki? Niech mnie ktoś oświeci, bo zagotowałam się.
Obserwuj wątek
  • cku1 Re: Nie ma lekcji teraz 23.06.21, 07:59
   Moj nie chodzi (technikum), lekcje luzne, frekwencja niska. Idzie w czwartek, bo z kumplami się umówił.
   Córka chodzi codziennie, ale ze względów towarzyskich.
   Jak ja chodzilam do szkoly to pod koniec czerwca tez nie bylo normalnych lekcji.
  • heca7 Re: Nie ma lekcji teraz 23.06.21, 08:01
   U nas w obu szkołach wycieczki, kino, wystawy w Zachęcie, warsztaty kulinarne itd. W liceum i tak już ze dwa tygodnie temu skończyli program więc niby co mieli by robić? wink
  • kryzys_wieku_sredniego Re: Nie ma lekcji teraz 23.06.21, 08:15
   Od zawsze w naszej podstawówce na ostatni tydzień obowiązuje nowy plan zajęć dla wszystkich klas jednakowy.
   I tak: 1-2 lekcja zajęcia w klasie z wychowawcą, coś sobie opowiadają, czasem czytają, przeglądają zdjęcia klasowe, sprzatają klase ze swoich gratów,
   3-5 lekcja: sniadanie mistrzów, bitwa wodna, kino, ognisko, zajęcia kreatywne - tutaj mamy panią od między narodowych olimpiad kreatywnosci i robią naprawde ekstra rzeczy. W każdy dzień coś innego.
   Od 6 lekcji jest swietlica czyli biegają po boisku i robią co chcą, mogą isć do klasy komputerowej i grać - o dziwo idą tam już na sam koniec dnia szkolnego.


  • alessa28 Re: Nie ma lekcji teraz 23.06.21, 08:17
   nutella_fan napisała:

   > Czy u waszych dzieci są normalne lekcje? U nas w tym tygodniu już nie ma lekcji
   > , dzieciaki włóczą się po boisku, wiele dzieci przestało chodzić do szkoły, a n
   > auczyciele nic z tego nie robią. Czy to jest normalne po takim okresie pato-nau
   > ki? Niech mnie ktoś oświeci, bo zagotowałam się.

   W 1 sp do wczoraj były lekcje,dziś wycieczka,jutro już luz a w piątek koniec roku
  • lotka_5 Re: Nie ma lekcji teraz 23.06.21, 08:59
   Czy czas zdalnej nauki był Pato nauką- musi sobie szczerze odpowiedzieć dziecko i odpowiedzialny za jego naukę rodzic/rodzice.

   Moje dziecko uczyło się o wiele więcej i ciężej niż w czasie nauki stacjonarnej. O wiele więcej mieli zadań kartkówek itd.

   Nie widzę nic gorszącego w tym, że na 3-4 dni przed końcem roku dzieci nie ślęczą przy tablicy ( baa nawet książek już przecież nie mają).

   Mój syn w tym tyg nie chodzi w ogóle, głównie przez upały każę mu siedzieć w domu i nie mam poczucia, że odbieram mu możliwość zdobywania wiedzy przez te kilka dni przed koncem roku.
   • nutella_fan Re: Nie ma lekcji teraz 23.06.21, 09:03
    No nie do końca moja droga, tzn. ja mogę sobie odpowiedzieć, ale za czy to pato-nauka czy próba normalnej nauki to jest szkoła odpowiedzialna bo szkoła tę naukę organizowała. Ja ze swojej strony mogę przypilnować, aby dziecko siedziało przy komputerze przy lekcjach, ale skoro nie było prac domowych, mało kartkówek czy klasówek to kto jest za to odpowiedzialne? To że twoje dziecko miało nas czym ciężko pracować to nic nie znaczy, bo nie wszyscy mieli takie szczęście.
    • lotka_5 Re: Nie ma lekcji teraz 23.06.21, 09:16
     nutella_fan napisała:

     > No nie do końca moja droga, tzn. ja mogę sobie odpowiedzieć, ale za czy to pato
     > -nauka czy próba normalnej nauki to jest szkoła odpowiedzialna bo szkoła tę nau
     > kę organizowała. Ja ze swojej strony mogę przypilnować, aby dziecko siedziało p
     > rzy komputerze przy lekcjach, ale skoro nie było prac domowych, mało kartkówek
     > czy klasówek to kto jest za to odpowiedzialne? To że twoje dziecko miało nas cz
     > ym ciężko pracować to nic nie znaczy, bo nie wszyscy mieli takie szczęście.


     Myślę, że brak zadań i klasówek to raczej ewenement, a nie norma nawet przy zdalnym nauczaniu.
    • runny.babbit Re: Nie ma lekcji teraz 23.06.21, 09:21
     Daj spokój, teraz jest trend że zdalna jest całkiem ok, tylko rodzic musi się przyłożyć. Nasuwa się pytanie czy w takim razie szkoła w ogóle ma sens skoro to ja mam się przyłożyć, pieniędzy za to nie dostaję, a szkoły tak. Dla mnie jedynym usprawiedliwieniem tej chorej sytuacji były te nieziemskie upały. Trudno skoncentrować się na czymkolwiek gdy w klasie jest kilkanaście osób, za to nie ma klimatyzacji, a często nawet i rolet. Na szczęście w naszej szkole nie wszyscy odpuścili, robią powtórki, a poza tym dzieci wciąż cieszą się że się widzą. Szkoła podstawowa.
    • lotka_5 Re: Nie ma lekcji teraz 23.06.21, 09:19
     gryzelda71 napisała:

     > A dlaczego za naukę dziecka nie są odpowiedzialni nauczyciele, a rodzice? Moje
     > nie było na edukacji domowej., wiec nie poczuwam się do odpowiedzialności.


     Yyy bo to rodzic odpowiada za obowiązek edukacji dziecka??? A nie szkoła... Nauczyciel ma za zadanie wyłożyć temat i potem sprawdzić wiedzę. Chcesz żeby za zaangażowanie w naukę i dopilnowanie odrabiania zadań i uczenia się do klasówek odpowiadał nauczyciel? big_grin
     • runny.babbit Re: Nie ma lekcji teraz 23.06.21, 09:25
      Ja bym chciała zobaczyć jak twój ośmiolatek zostaje sam w domu na kilka godzin, w tym czasie doskonałe koncentruje się przed ekranem, starannie robi lekcje, w przerwach przygotowuje zbilansowane posiłki 😂 we wszystkich podręcznikach psychologii rozwojowej dziecka przecież stoi jak byk, że dzieci świetnie rozwijają się bez socjalizacji a ich zdolności koncentracji są ograniczone jedynie zaangażowaniem rodzica 😂
      • hanusinamama Re: Nie ma lekcji teraz 23.06.21, 10:30
       *latki maja po 4-5 godzin lekcyjnych. I bez przesady nic trudnego. NO było trudno i dzieci miały trudno ale jak nauczyciel miał dopilnować, zeby dzieciom chciało sie uczyć?? Wyszło moim zdaniem kto jest zainteresowany nauką a kto ciągniety za uszy do szkoły
      • kub-ma Re: Nie ma lekcji teraz 23.06.21, 16:09
       gryzelda71 napisała:

       > Gdybym chciała za to wszystko odpowiadać sama, wybrałabym ED
       > A tak sory, nauczyciel miał lekcje robic i program realizować.
       > A twój bombelek ile ma latek?

       I lekcje robił i program realizował. Ale choćby zatańczył przed kamerą, to za ucznia się nie nauczy
     • primula.alpicola Re: Nie ma lekcji teraz 23.06.21, 09:37
      "Nauczyciel ma za zadanie wyłożyć temat i potem sprawdzić wiedzę."

      No nie, ja jednak czuję że moje zadania wykraczają poza "wyłożenie i sprawdzenie". Na przykład: upewnienie się, że wymaganie umiejętności są opanowane, przećwiczenie ich, utrwalenie, wracanie do nich, ewaluacja itp. Na pewno nie jest to po prostu "wyłożenie i sprawdzenie".
    • hanusinamama Re: Nie ma lekcji teraz 23.06.21, 10:28
     Bo była pandemia. Jak nauczyciel miał zdalnie dopilnować twojego bobo aby nie grał w gry w czasie lekcji?? Jak dzieciom/rodzicom zalezy - uczą się. Nie wszystkim musi zależeć, nie kazdy musi iśc na studia.
     • runny.babbit Re: Nie ma lekcji teraz 23.06.21, 10:35
      A rodzic już zdalnie mógł dopilnować 🙂 10 procent Polaków pracowało zdalnie, co oznacza że bardzo dużo dzieci siedziało samych w domu. Ale wiadomo, dzieci ematki mają świetna koncentrację, samodyscyplinę, a także umiejętności by wszystko samemu ogarnąć etc.
     • gryzelda71 Re: Nie ma lekcji teraz 23.06.21, 10:36
      A jak rodzić będący poza domem miał dopilnować, zeby dzieciak nie grał?? Peron odjeżdża?
      Moje bobo pełnoletnie, wyniki jak co roku doskonałe i jak co roku bez rodziców nad głowa.
  • leia33 Re: Nie ma lekcji teraz 23.06.21, 09:05
   W szkole syna lekcje odbywają się normalnie do dziś. Wprawdzie wczoraj oddali już podręczniki, ale do końca mają zadawane lekcje. Nikt się nie włóczy, fakt, frekwencja wyraźnie niższa - syn mówił i widzę, jak odbieram go ze szkoły, puchy - ale tak było zawsze, rodzice wcześniej robili dzieciakom wakacje. Jutro już lekcji nie ma, są zajęcia z wychowawcą, takie integracyjne. Będą gry, zabawy, wspólny obiad.
  • julita165 Re: Nie ma lekcji teraz 23.06.21, 09:45
   Nie ma ale to co jest w zamian rez nie ma sensu. Ja rozumiem re ostatnie dni jakies wycieczki, jakies zabawy rzeczywiscie w ruchu. A zamiast tego mamy-ogladanie bajek ( 3 kl SP ), cwiczenie do upadlego jakiegos wierszyka ktory maja nagrac i opublikowac na facebooku no bo ogolnego apelu na koniec roku nie bedzie, wyjscie na boisko na ktorym w zasadzie dzieci sie po prostu szwedaja co jakis czas od niechcenia kopiac czy rzucajac pilka, pogadanki o tym i owym. Generalnie taka nuda ze kolega z lawki syna podobno codziennie zajmuje sie darciem maseczki na jak najmniejsze czesci.
  • thea19 Re: Nie ma lekcji teraz 23.06.21, 10:11
   u mojego dziecia tylko polonistka ciśnie każdą lekcję, nawet książki nie kazała jeszcze oddawać. Wszyscy inni odpuścili i dzieciaki oglądają filmy. Połowy nauczycieli nie ma.
  • natalia.nat Re: Nie ma lekcji teraz 23.06.21, 10:20
   Normalka w polskiej szkole. W czerwcu nigdy nie ma już prawdziwej nauki, jedynie jakieś wycieczki, konkursy sportowe, luźne lekcje. Zawsze mnie to zastanawiało, bo co roku podstawa programowa z kilku przedmiotów nie była zrealizowana w całości i przez pierwszy miesiąc następnego roku był kończony materiał z poprzedniego. I tak rok w rok. Gdzie sens i logika?
    • natalia.nat Re: Nie ma lekcji teraz 23.06.21, 11:09
     A w czym problem, żeby te normalne lekcje robić dla tych chodzących? I jestem przekonana, że gdyby były prawdziwe lekcje i realizowanie programu, to i frekwencja by wzrosła. Bo chodzić do szkoły, żeby oglądać filmy i zbijać bąki, to faktycznie nie ma specjalnie sensu.
     Przy czym wiadomo, że w tym roku jest specyficzna sytuacja i to o czym piszemy jest i bardziej widoczne i może nawet częściowo usprawiedliwione. Ale to tylko w tym roku. Generalnie jest dużym problemem polskiej szkoły takie bezsensowne trwonienie czasu, który można by efektywnie wykorzystać. To jest cały miesiąc nauki, jeszcze sporo można zrobić.
     • kropkacom Re: Nie ma lekcji teraz 23.06.21, 11:34
      Zapewne problem jeśli miałby być uzupełnieniem czy kontynuacją. Dla kilku dzieci. Czy frekwencja by wzrosła? Watpię. Dzieciak powie, ze już nie ma ochoty iść do szkoły i rodzic nie pośle. Bez konsekwencji.
      • natalia.nat Re: Nie ma lekcji teraz 23.06.21, 12:10
       Przecież nie ma znaczenia, co powie dzieciak czy że jakiś rodzic nie pośle. A może właśnie się zreflektuje, jak się okaże że dziecko odstaje z wiedzą, bo przestało chodzić na koniec.
       Prowadzi się lekcje dla takiej grupy, jaka jest obecna, to chyba oczywiste. Czemu ci którym zależy i chodzą, maja tracić przez olewusów. Nauczyciel dostaje pensje niezależnie od ilości uczniów. W pracy też nie pracujecie, jak nie ma połowy obsady?
        • natalia.nat Re: Nie ma lekcji teraz 23.06.21, 23:15
         Nie tydzień czy dwa, tylko co najmniej trzy tygodnie. U nas bywało tak, że już pod koniec maja nie było normalnych lekcji. I owszem, uważam że może to spowodować luki, a już w sytuacji nadrabiania zaległej normy programowej we wrześniu za ubiegły rok, bardzo szkoda tego straconego miesiąca, trudno potem nadgonić a tracą uczniowie.
         • little_fish Re: Nie ma lekcji teraz 23.06.21, 23:30
          No to ani u mnie ani u dzieci takich długich luzów nie było. Oceny końcowe wystawione zostają dwa tygodnie przed końcem. Do tego czasu normalnie się uczą. Potem też spora część robi lekcje, choć z mniejszym ciśnieniem.
         • alessa28 Re: Nie ma lekcji teraz 24.06.21, 07:03
          natalia.nat napisała:

          > Nie tydzień czy dwa, tylko co najmniej trzy tygodnie. U nas bywało tak, że już
          > pod koniec maja nie było normalnych lekcji. I owszem, uważam że może to spowodo
          > wać luki, a już w sytuacji nadrabiania zaległej normy programowej we wrześniu z
          > a ubiegły rok, bardzo szkoda tego straconego miesiąca, trudno potem nadgonić a
          > tracą uczniowie.

          A ja się z tobą zgadzam ale to właśnie polski tumiwisizm.
          Jak są dwa dni wolnego to trzeba dobrać kolejne trzy ,żeby świętować tydzień.jak czerwiec to olać wszystko i heja ,nadrobi się we wrześniu.
          Tutaj ludzie uwielbiają taki styl więc zrozumienia wśród leniwych bab nie znajdziesz xd
        • natalia.nat Re: Nie ma lekcji teraz 23.06.21, 23:17
         kropkacom napisała:

         > > Nauczyciel dostaje pensje niezależnie od ilości uczniów.
         >
         > Czyli właściwie kolejny wątek o złych nauczycielach.

         A to już twój wniosek wyciągnięty z du... Bo ja o niczym takim nie pisałam i niczego takiego nie miałam na myśli.
      • zosia_1 Re: Nie ma lekcji teraz 23.06.21, 12:27
       Jeśli rodzic wie, że w poniedziałek o 10 oddajemy książki to wiadomo, że program nie będzie już realizowany, dlatego kiedy dziecko nie chce iść do szkoły , to rodzice nic z tym nie robią
   • grey_delphinum Re: Nie ma lekcji teraz 23.06.21, 15:37
    Każdy rodzic ma inne oczekiwania - jeden chce, by szkoła cisnęła do końca, inny uważa, że od początku czerwca nauka nie ma już sensu I chce luźnych zajęć. Jeszcze inny jest negatywnie nastawiony do szkoły i żadna opcja mu nie pasuje, więc skrytykuje każdą propozycję.
     • sol_13 Re: Nie ma lekcji teraz 23.06.21, 16:24
      Pewnie tak jest, nikomu nie dogodzisz.
      Jednak w obliczu tego, że tak niewiele było tej szkoły stacjonarnie (juz niezależnie, czy to lekcje i przerabianie programu, czy to wycieczki) bardzo słabe dla mnie jest, że tak chcą sie tych dzieci jeszcze wcześniej pozbyć.
      • little_fish Re: Nie ma lekcji teraz 23.06.21, 16:48
       Na szczęście nie wszędzie tak jest. Moje dzieci dziś wieczorem wracają z kilkudniowych wyjazdów. Jutro mają tylko 2 godziny z wychowawcą, ale o to nie mam pretensji, bo przecież ktoś się nimi opiekował przez ostatnie 3 czy 4 doby. U młodego do zeszłego tygodnia były lekcje. Część owszem, luźniejsza, ale wszystko zgodnie z planem i nikt dzieciaków samopas nie puszczał. W liceum trochę gorzej. Część nauczycieli prowadziła lekcje, ale część nie miała pomysłu na zagospodarowanie czasu
  • kub-ma Re: Nie ma lekcji teraz 23.06.21, 15:59
   A widzisz ja jako nauczycielka, która nic z tym nie robi, też się dzisiaj zagotowałam. Wiesz jaka jest temperatura w salach? Wchodząc przed ósmą miałam wrażenie, że ponad 30. Na boisku dzieci mają chociaż podmuchy wiatru.
   Moi uczniowie wiedzą, że na matematyce na boisko nie wyjdą, uczymy się. Ale po pół godzinie to już kiepsko o koncentrację: z jednej strony duchota a z drugiej dzieci już są niechętne do pracy. W takiej temperaturze - nie dziwię się.
   Żeby uczyć, potrzebne jest zaangażowanie obu stron. I jakieś sensowne warunki
  • ophelia78 Re: Nie ma lekcji teraz 23.06.21, 18:16
   Nie ma. Ale u mnie nigdy nie było - pracuje w LO i ostatni tydzień-poltora nie ma lekcji sensu stricte. Ale są inne zajęcia- mamy zawsze rozpisany przez na te dni. Np klasy 2gie piszą probne matury (omówią z przedmiotowcami we wrześniu), są dni sportu. No i tzw zajecia z wychowawcą. Miałam już piknik w parku, jednodniową wycieczkę, dzien sportu i dzien z planszowkowkami. Jutro idziemy do kina. Ma razie mam 100% frekwencji, dzieciaki spragnione czasu razem. Klasy same decydują co chcą robić wiec jest kino, kręgle, parki linowe, spływy kajakowe, jakies rajdy i co tam jeszcze wymyślą.
   Mnie się podoba to rozwiązanie, nie uprawiamy fikcji pt oglądanie filmów zamiast lekcji. Robimy coś innego ale klasami. Szczególnie w tym roku widać jak to jest potrzebne.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka