Dodaj do ulubionych

Presja płacowa a inflacja

03.07.21, 17:10
A jeśli inflacja wynika u nas w dużej mierze z wysokiej presji płacowej, niezależnej od władzy?
Obserwuj wątek
      • bielanista Re: Presja płacowa a inflacja 03.07.21, 17:27
        Mężczyzna mający rodzinę nie może być wolnym ptakiem, który z dnia na dzień podejmuje decyzję o rzuceniu pracy i przejściu na zasiłek. Poza tym boję się, że mogę zachorować na raka i żona by musiała po mnie płakać. Tak samo w drugą stronę, żona by mi zginęła w wypadku i ja bym się chyba zapił wtedy na śmierć. Ja jestem okropnym samotnikiem i nawet odwiedzając rodzinę stosunkowo mało z nią rozmawiam. Lubię się spotkać raz na jakiś czas z kumplami przy piwie i to wszystko. Zresztą poznając dziewczynę nie miałbym ochoty poznawać jej rodziny i tłumaczyć się ze swoich minimalistycznych wyborów życiowych.
      • bielanista Re: Presja płacowa a inflacja 03.07.21, 17:33
        No zawsze władza mogłaby grać na gorszą koniunkturę i rynek pracodawcy, tylko czy byłoby to dobre? Mogłaby też zalać rynek pracy tanią siłą roboczą z jakiegoś Nepalu i pozwolić zatrudniać ich za 5 zł na godzinę? Tylko czy byłoby to dobre? Ja szanuję polskich robotników właśnie za wysoką presję płacową i dbanie o swoje portfele.
        • bistian Re: Presja płacowa a inflacja 03.07.21, 17:41
          bielanista napisał:

> Ja szanuję polskich robotników właśnie za wysoką presję płacową i dbanie o sw
          > oje portfele.

Chyba kpisz, oni zarabiają zdecydowanie za mało za swoją pracę. Śmiechu warte, gdy gdzieś w zakładzie, osoba mocno wykwalifikowana dostaje 13-16 zł na godzinę na rękę, bez takich osób firma staje, chociaż ma mnóstwo zleceń, ale pracodawca biadoli, że za drogo.
            • bistian Re: Presja płacowa a inflacja 03.07.21, 17:47
              bielanista napisał:

> Budowlaniec ma w Polsce za mało?

Jeżeli pracuje sam na swoje konto, ma działalność, to ma wystarczająco, według mnie.
              Jeżeli pracuje u kogoś, to ma zazwyczaj dwa razy za niską pensję. Dlatego jest tylu partaczy na rynku, prawo Kopernika-Greshama, niestety.
                • bistian Re: Presja płacowa a inflacja 03.07.21, 17:56
                  bielanista napisał:

> Praca u kogoś za 8 tysięcy na rękę to dwa razy za mało?

Dla niektórych jest to za mało, ale większość nie ma tych 8 tys. netto. Większość walczy o 20 zł na godzinę i nie ma tyle, co jest skandalem przy pracowniku wykwalifikowanym obarczonym wielką odpowiedzialnością.
                    • bistian Re: Presja płacowa a inflacja 03.07.21, 20:19
                      bielanista napisał:

> Kafelkarz, czy inny fachowiec tyle pewnie bierze. Oczywiście pomocnik mniej, al
                      > e za 3-4 tysiące to oni też nie robią.

Robią po 13-16 zł za godzinę netto, to policz, ile musieliby mieć godzin na 4 tys. pensji? 307 - 250 godzin miesięcznie. Czy też pracujesz po 300 godzin? Często to jest praca w stresie na czas według harmonogramu, można zrobić błąd, który kosztuje kilkadziesiąt tysięcy zł i więcej. Ja im nie zazdroszczę.

Ale, coś za coś, są spoceni i mają włosy! big_grin
                        • bistian Re: Presja płacowa a inflacja 03.07.21, 20:28
                          bielanista napisał:

> 13-16 to poniżej minimalnej stawki godzinowej, coś bajki opowiadasz kolego.

Nie jestem twoim kolegą. Nie chcesz, nie wierz, ale w tym tygodniu rozmawiałem w większym gronie na temat negocjacji i stawek, ja tego nie wymyśliłem.
                          Nauczyciele też tak mieli przez długi czas, że na starcie dostawali za pełen etat, mniej, niż minimalna. Musieli pisać pismo do organu prowadzącego o dodatek. Nie wiem, czy to już zostało skorygowane?
                          • bielanista Re: Presja płacowa a inflacja 03.07.21, 20:31
                            Nauczyciele nie podlegają pod kodeks pracy geniuszu. Budowlańcy z kolei nawet na śmieciowce muszą mieć minimalną stawkę godzinową, skorelowaną z najniższą krajową. Chyba nie wierzysz, że budowlaniec będzie robił na czarno za mniej niż minimalna? Chyba, że mówisz o pijaku co dorywczo na wódkę dorabia.
                            • bistian Re: Presja płacowa a inflacja 03.07.21, 21:20
                              bielanista napisał:

> Nauczyciele nie podlegają pod kodeks pracy geniuszu. Budowlańcy z kolei nawet n
                              > a śmieciowce muszą mieć minimalną stawkę godzinową, skorelowaną z najniższą kra
                              > jową.

Zupełnie nie rozumiesz prawa.
                              A co do realiów, ministerstwo zatrudniało i pewno nadal zatrudnia ochroniarzy na postawie konkursu ofert, z których wynikało, że pracownicy nie mogą mieć minimalnej, ponieważ taka oferta by się nie spięła.
                              Firmy budowlane też potrafią kombinować.
                              Są takie stawki, jak pisałem, są miejsca, gdzie są dużo wyższe, ale tych dużo wyższych jest znacznie mniej.

Wyłącz TVP, zacznij zwyczajnie rozmawiać z ludźmi, zamiast agitować albo opowiadać o swoich niezliczonych boleściach, wiele się dowiesz, jak się żyje w kraju.
                            • chicarica Re: Presja płacowa a inflacja 05.07.21, 09:23
                              Akurat tak się składa że jestem nieco zorientowana w stawkach. Na dużej budowie w Gdańsku 20-22 zł to stawka, o którą trzeba się mocno wykłócać. 8 tys. to ma brygadzista na działalności gospodarczej, zatrudniony jako podwykonawca.
                      • ludzikmichelin4245 Re: Presja płacowa a inflacja 03.07.21, 21:23
                        W najniższą pensję nieszczególnie wierzę (chyba że najniższą oficjalnie, a reszta pod stołem) biorąc pod uwagę, jak trudno o fachowców.
                        Ale w 8k na rękę dla pracownika też ciężko mi uwierzyć. Ale jeśli to prawda, to tylko się cieszyć, to ciężka praca.
    • bistian Re: Presja płacowa a inflacja 03.07.21, 17:44
      bielanista napisał:

> A jeśli inflacja wynika u nas w dużej mierze z wysokiej presji płacowej, niezal
      > eżnej od władzy?

Inflacja wynika z głupoty twojej ukochanej władzy i pewnych problemów i decyzji ogólnoświatowych. W Polsce inflacja jest obecnie na poziomie około 20% rocznie, w takich warunkach nie daje się sensownie prowadzić złożonej działalności i cokolwiek planować z wyprzedzeniem dłuższym, niż tydzień
    • ewka.n Re: Presja płacowa a inflacja 05.07.21, 22:53
      Nie ma presji płacowej. Nie ma inflacji. Nie ma bańki na rynku nieruchomości.
      Tak zeznał Financial Times A. Glapiński. Nie wierzysz pis-owskiemu prezesowi NBP?

"Oczywiście obserwujemy, czy na rynku pracy nie pojawią się jakieś wąskie gardła, ale w tej chwili nie mamy nadmiernej presji na płace. Płace rosną - ale wolniej niż wydajność pracy. Jednostkowe koszty pracy nie rosną"

"Kiedy odejmiemy od inflacji zasadniczej wpływ czynników regulacyjnych i podażowych, otrzymamy inflację zbliżoną do 2,5 procenta. (...) W tej chwili nie ma więc powodów do niepokoju, zwłaszcza że spodziewamy się również spadku inflacji zasadniczej"

"W tej chwili w sektorze nieruchomości nie ma oznak baniek, które są napędzane przez niskie stopy procentowe. I nie spodziewamy się tego."

Ale to jest najlepsze:
      "Nasze podejście jest podobne do tego, jakie ma Rezerwa Federalna (bank centralny USA), czy EBC (Europejski Bank Centralny): czekamy aż ożywienie gospodarcze stanie się pewne i trwałe, i wtedy będziemy się przyglądać, czy jest ryzyko wzrostu inflacji."
      Przyrównywanie polityki polityki monetarnej NBP do polityki banków centralnych, których waluty są walutami rezerwowymi świata! I śmieszno i straszno.

www.bankier.pl/wiadomosc/Glapinski-w-Financial-Times-Nasze-podejscie-jest-podobne-do-tego-jakie-ma-Rezerwa-Federalna-8147556.html
      • bielanista Re: Presja płacowa a inflacja 05.07.21, 23:02
        Nawet jeśli presji płacowej nie ma, to jeśli np. robotnicy niewykwalifikowani zaczną ją stosować i naciskać na koncerny, ja im będę tylko kibicował. Czasem mi się śni taka Polska, w której w prostej pracy na magazynie zarabia się 4 i pół tysiąca na rękę, nie mając żadnych kwalifikacji.
      • sojka.99 Re: Presja płacowa a inflacja 06.07.21, 08:42
        ewka.n napisał(a):

>
        > "W tej chwili w sektorze nieruchomości nie ma oznak baniek, które są napędzane
        > przez niskie stopy procentowe. I nie spodziewamy się tego."

A tymczasem popyt na kredyty mieszkaniowe w czerwcu 56% r/r w górę

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka