28.09.21, 20:57
Nie wiem ile z was to zainteresuje, ale.....wreszcie pojawila sie Fundacja Asimov'a wink))))
sa juz trzy odcinki i jak narazie daje im 7 na 10.

To co kocham u Asimova to prostota opisu z jednoczesnym genialnym twistem fabuly. Wiadomo , ze ksiazka to jednak co innego niz film, ale i tak jestem wniebowzieta smile))
Obserwuj wątek
    • klementyna156 Re: Fundacja 28.09.21, 21:03
      trzy a nie dwa? Trzeci wjeżdża w piątek chyba dopiero.
      Wizualnie jest piękna, na Lee można się gapić jak w obrazek bez przerwy. Fabularnie bywa nużąca, ale i tak czekam, co dalej się zdarzy, bo zdaje się, że mocno odchodzą od oryginału. Może i dobrze.
    • taje Re: Fundacja 28.09.21, 21:12
      Mnie się póki co nie podoba - zbyt mocno odchodzą od książki i nie mogę się przyzwyczaić do zmiany plci głównych bohaterów. Plus wątki romantyczne, no nie. Pierwszy odcinek obejrzałam, drugi mnie już znudził przy scenach seksu w basenie… Może jeszcze raz spróbuję, zobaczę. Za to czekam na nową Diunę, zagraniczne recenzje są świetne.
      • araceli Re: Fundacja 28.09.21, 21:19
        taje napisała:
        > Za to czekam na nową Diunę, zagraniczne recenzje są świetne.

Naprawdę? Chyba recenzenci książki nie czytali big_grin
        • taje Re: Fundacja 28.09.21, 21:26
          Widziałaś nową Diunę czy zakładasz z góry, że się mylą? Wiem, że książce trudno dorównać no ale może nie będzie tak źle. Guardian bardzo chwalił. Czytałam wprawdzie jedną średnią recenzję, ale w GW, napisaną przez dziennikarza, który przyznaje, że on w ogóle s-f nie lubi...
          • melikles Re: Fundacja 28.09.21, 21:33
            Diuna jako książka jest ciężka do ekranizacji ze względu na dość specyficzny rozwlekły styl Herberta z mnóstwem metafizycznego rozkminiania. W kolejnych częściach sagi jest z tym jeszcze gorzej. Ekranizacja Lyncha sprzed prawie 40 lat to była porażka z kiepskimi efektami specjalnymi i karykaturalnym Stingiem w lateksowym wdzianku. Dość niezły był miniserial sprzed kilkunastu lat, ale brakowało tam tego "czegoś".
            • taje Re: Fundacja 28.09.21, 21:51
              Ja styl Herberta uwielbiam, i rozkminy tym bardziej. Pokochało go kiedyś moje piętnastoletnie serce i tak zostało... I może jestem dziwna ale dla mnie film Lyncha miał coś w sobie, jakąś taką nostalgię w połączeniu z punkowym vibem lat 80. Sting Stingiem ale młody Kyle MachLachlan był boski.
              • melikles Re: Fundacja 28.09.21, 22:01
                Wolę bardziej dynamiczną hard s-f i space operę. Herbert jest dość ciężki, chociaż jego uniwersum rzuca na kolana.

Ale póki co ostatnie ekranowe adaptacje sf są dość udane. Np. Ekspansja Corey'a.
                • taje Re: Fundacja 28.09.21, 22:30
                  No to chyba nie możesz się doczekać ekranizacji Problemu Trzech Ciał, podobno Netflix robi. Mnie Expanse nie wciągnęło ale chyba nie dałam mu wystarczająco szansy. Z innych, które były ok ale też nie porywające to Altered Carbon pierwszy sezon.
                  • bialeem Re: Fundacja 28.09.21, 22:49
                    Expanse o dziwo robi się lepsze z sezonu na sezon. Tzn nie widziałam jeszcze najnowszego, ale pierwszy raz od BSG widziałam tak dobrego SFa.
                  • klementyna156 Re: Fundacja 28.09.21, 23:09
                    O, to może być ciekawe, lubiłam te książki dość.
                    Expanse warto pociągnąć, seria 3 i 4 są lepsze nawet od 1, rozwinęli się. A teraz ma być ostatnia, ale niestety bez jednej z głównych postaci, aktor się skompromitował - szkoda, bo postać grał fajną.
                      • klementyna156 Re: Fundacja 29.09.21, 00:11
                        No dziewczyny w Expanse genialne są, wielbię akcent Avasarali i Caminy, fantastycznie te role zagrały, fakt.
                        Ale będzie mi go (tego, co już nie zagra, spoiler alert!) jednak brakowało, to była zgrana załoga, szkoda.
                  • melikles Re: Fundacja 29.09.21, 14:57
                    Liu mnie nie zachwycił. Zresztą to nie hard s-f, poza tym zbyt "azjatyckie". Modyfikowany Węgiel to bardziej cyberpunk. Czekam na ekranizację czegoś z Webera, najlepiej Schronienia smile
                    • taje Re: Fundacja 29.09.21, 16:30
                      Dla mnie Liu to właśnie space opera. Do tego troche Aasimovska w wydźwięku ale n-razy bardziej depresyjna. Zasada ciemnego lasu zryła mi mózg. Ale zgadzam się, że nieeuropejska, trochę jak chiński komiks. Ye Wenjie z pierwszego i główna bohaterka z trzeciego tomu budziły we mnie niemalże ataki agresji. A Weber to bardziej fantasy? Ja lubię cyberpunk - Stephenson, Sterling, z innych Egan, Watts (Blindsight!) ale chyba zbyt konceptualne, żeby można było je dobrze zekranizować.
              • annaboleyn Re: Fundacja 28.09.21, 23:59
                taje napisała:

> Ja styl Herberta uwielbiam, i rozkminy tym bardziej. Pokochało go kiedyś moje p
                > iętnastoletnie serce i tak zostało... I może jestem dziwna ale dla mnie film Ly
                > ncha miał coś w sobie, jakąś taką nostalgię w połączeniu z punkowym vibem lat 8
                > 0. Sting Stingiem ale młody Kyle MachLachlan był boski. ę"

Pójdę na tę "Diunę" jak zła, choćby wszyscy ją zjechali, ponieważ Timothée Chalamet jest dokładnie tym Paulem Atrydą, którego sobie wymarzyło moje piętnastoletnie serce. Choć kiedy serce było piętnastoletnie, to Timothée jeszcze na świecie nie było wink
          • araceli Re: Fundacja 28.09.21, 21:37
            taje napisała:
            > Widziałaś nową Diunę czy zakładasz z góry, że się mylą? Wiem, że książce trudno
            > dorównać no ale może nie będzie tak źle. Guardian bardzo chwalił. Czytałam wpr
            > awdzie jedną średnią recenzję, ale w GW, napisaną przez dziennikarza, który prz
            > yznaje, że on w ogóle s-f nie lubi...

Widziałam. Ciężko mówić o 'nie dorównaniu' jak reżyser postanowił po prostu pominąć połowę treści - nie ma czego porównywać między sobą wink

Ale sam film jest bardzo ładny i przyjemny. Wizja reżysera pasuje - widać to już po trailerach. Paradoksalnie myślę, że własnie fanom książki się spodoba bo tych co nie czytali może zanudzić.
            • taje Re: Fundacja 28.09.21, 21:43
              O, szczęściara! Powiedz coś więcej. I jak to, pominął?? To miała być ekranizacja tylko pierwszej części Diuny.
              • araceli Re: Fundacja 28.09.21, 21:59
                taje napisała:
                > O, szczęściara! Powiedz coś więcej. I jak to, pominął?? To miała być ekranizacj
                > a tylko pierwszej części Diuny.

Szczęśliwe wakacje zagramaniczne tongue_out

Jak chcesz to napisze niżej:

*Lekki spoiler alert*
                Film obejmuje połowę książki - do momentu dołączenia Paula do Fremenów. Linia fabularna się zgadza, główne wydarzenia są ujęte ale właśnie - w zasadzie tylko te. Książka Herberta jest pełna szczegółów wyrażonych w dialogach między bohaterami i monologach wewnętrznych. Zawsze zastanawiałam się jak reżyser podejdzie - tutaj po prostu postanowił większość pominąć. Film jest piękny wizualnie, zrealizowany z rozmachem, epicki (tylko kurna jakim cudem polska szkoła dźwięku dotarła do Hollywood??? wink ) - technicznie nic nie zawodzi. No może trochę dłużyzn dałoby się przyciąć. Pozostaje niedosyt tej głębi. Mogli jednak dorzucić trochę treści, trochę dialogów między postaciami z wyjaśnieniem co, jak, dlaczego - kto jest w zasadzie kim. W sumie nawet wizje Paula są przycięte do idącej po pustyni Chani... Tak więcej jest dobrze ale nie genialnie. Genialnie by było właśnie jakby reżyser dał radę treści - tutaj niestety duży walkower wink
                • taje Re: Fundacja 28.09.21, 22:15
                  Dzięki!! Pełna profeska smile A najlepsze to, że właśnie sprawdziłam i okazuje się, że u mnie już grają! Nie wiem dlaczego wydawało mi się, że dopiero za miesiąc. Tak więc wybieram się w weekend.
                    • taje Re: Fundacja 29.09.21, 19:36
                      Sprawdziłam, sprawdziłam, już nawet mam bilety smile. Ja nie mieszkam w Polsce i u nas grali od 15 września a ja głupia czekałam bo myślałam, że dopiero od końca października tak jak w Pl.
                        • taje Re: Fundacja 04.10.21, 16:48
                          Byłam z całą rodziną. Mnie się ogromnie podobało: przede wszystkim świetne od strony wizualnej, surowe kolory, oślepiająca pustynia, scenografia i kostiumy (nakrycia głowy Bene Gesserit, kapiel barona Harkonnena). Mojemu mężowi nie pasowała muzyka (mnie tak), dzieci ostrożnie zaciekawione. To, czego może brakować, zwłaszcza wielbicielom Herberta, to brak wewnętrznych monologów, o czym pisała araceli. I brak informacji o świecie Diuny - nic o jihad bulteriańskiej, braku komputerów, mentatach, co to są pola siłowe i dlaczego walka na broń białą etc. Ekranizacja wierna książce (choć są pewne odstępstwa). Timothee Chalamet daje radę jako młody Paul Atryda. Pomimo mojej miłości do Kyle'a MachLachlana musze przyznać, że Chalamet bardziej pasuje do książkowego Paula. Już nie mogę się doczekać kolejnej części.
                          • araceli Re: Fundacja 07.10.21, 11:53
                            taje napisała:
                            > To, czego może brakować,
                            > zwłaszcza wielbicielom Herberta, to brak wewnętrznych monologów, o czym pisała
                            > araceli. I brak informacji o świecie Diuny - nic o jihad bulteriańskiej, braku
                            > komputerów, mentatach, co to są pola siłowe i dlaczego walka na broń białą etc.

W recenzji Guardiana, którą przytaczałaś jest:

"In the meantime: good heavens, what a film. The drama is played out with relish by an ensemble cast (Rebecca Ferguson, Charlotte Rampling, Jason Momoa) and Villeneuve is confident enough to let the temperature slowly build before the big operatic set-pieces eventually break cover. He has constructed an entire world for us here, thick with myth and mystery, stripped of narrative signposts or even much in the way of handy exposition."

Aż się uśmiałam jak ładnie można nazwać pominięcie połowy treści wink

> Timothee Chalamet daje
                            > radę jako młody Paul Atryda. Pomimo mojej miłości do Kyle'a MachLachlana musze
                            > przyznać, że Chalamet bardziej pasuje do książkowego Paula.

Paul jest super - za to Jessica mnie nieco irytowała. No litości - to przecież była Bene Gesserit a w filmie wyszła na wystraszoną myszkę. Tragedii nie ma ale mogli jej dać nieco więcej 'bitch face' wink
        • bialeem Re: Fundacja 28.09.21, 21:30
          Miarą dobrego filmu absolutnie nie musi być wierność książce. Zresztą Diuna wcale nie była najlepszym tytułem sagi. Dzieci były lepsze.
          • araceli Re: Fundacja 28.09.21, 21:38
            bialeem napisał:
            > Miarą dobrego filmu absolutnie nie musi być wierność książce. Zresztą Diuna wca
            > le nie była najlepszym tytułem sagi. Dzieci były lepsze.

Paradoksalnie film jest... dość wierny . Więcej nie napiszę bo spojlerowanie to grzech wink W każdym razie - nie odradzam.
          • taje Re: Fundacja 28.09.21, 21:41
            Nowy film ma być ekranizacją pierwszej połowy Diuny. Będą jeszcze dwie części: jedna obejmie drugą połowę a kolejna Mesjasza Diuny. Tu jedna z recenzji, gdyby ktoś był zainteresowany www.theguardian.com/film/2021/sep/03/dune-review-denis-villenueve-venice-film-festival

Jestem bardzo ciekawa choć dawno nie widziałam dobrego s-f w kinie.
        • bei Re: Fundacja 28.09.21, 23:09
          Na Diunę dla samej muzyki już warto iść. Czytałam, ze nawet specjalnie do tego filmu wymyślono instrumenty. Nie mogę doczekać się, nie ma teraz imaxu w Krakowie, pojedziemy do Katowic na premierę.
      • niebieskie_korale Re: Fundacja 29.09.21, 14:22
        Gorace sceny w basenie po prostu przewinelam....jakos gryzly mi sie z Asimovem wink i z Gaalem albo Gaala w roli glownej.
        Ja mam po prostu tak wielkie oczekiwania od tego serialu, ze az sie boje.....
        • melikles Re: Fundacja 29.09.21, 14:53
          To akurat ukłon w stronę wymogów współczesności - seks i kolorowi aktorzy są teraz "must have". Asimov generalnie nie pisał o seksie w swoich książkach. No, coś tam było o obojnakach na jednej z 50 Pierwszych Planet wink Zresztą się trudno dziwić, skoro to była twórczość w znaczniej części z lat 50-60 ubiegłego wieku. To samo o Tolkiena, chyba, że za seks uznać wzdychania Aragorna do Arweny i wzmianki o krasnoludzkich kobietach z brodami smile Jackson musiał do Hobbita wprowadzić nowy wątek miłości międzygatunkowej, aby zadowolić współczesnego widza....
          • bialeem Re: Fundacja 29.09.21, 15:02
            Oooo ja przepraszam, ale w zeszłowiecznym SF jest więcej seksu niż we współczesnym. Może inne SF czytamysmile Inny świat, Obcy w obcym kraju...
            • melikles Re: Fundacja 29.09.21, 15:09
              Mowa o s-f z lat 50-60. Amerykańskiej s-f. Zresztą w radzieckiej też tego seksu nie było. Sniegow? Strugaccy? Bułyczow?

Seks zaczął się z tatami 80-tymi i nową falą pisarzy.
              • annaboleyn Re: Fundacja 29.09.21, 15:22
                melikles napisał(a):

> Mowa o s-f z lat 50-60. Amerykańskiej s-f. Zresztą w radzieckiej też tego seks
                > u nie było. Sniegow? Strugaccy? Bułyczow?
                >
                > Seks zaczął się z tatami 80-tymi i nową falą pisarzy.
                >

U Bułyczowa, w Wielkim Guślarze zdarzało się wyraźnie wyczuwalne w powietrzu męsko-damskie napięcie erotyczne! wink
                • taje Re: Fundacja 29.09.21, 16:37
                  Jeśli pamiętacie radzieckie sf, to może pomożecie mi znaleźć książkę? Pamiętam z bardzo wczesnych lat nastoletnich i niewiele, głównie impresje, więc pewnie wszystko przekręcam: pamiętam wejście na pustyni, świat miał kilka poziomów, główni bohaterowie (chyba dwójka) podróżowali miedzy poziomami tego świata jakby powietrznymi zjeżdżalniami?? Coś się komuś kojarzy? Wydaje mi się, że to mogła być jakaś dystopia ale nie jestem pewna. Raczej nie Bułyczow. Czytałam w końcówce lat 80.
                  • annaboleyn Re: Fundacja 29.09.21, 19:24
                    taje napisała:

> Jeśli pamiętacie radzieckie sf, to może pomożecie mi znaleźć książkę? Pamiętam
                    > z bardzo wczesnych lat nastoletnich i niewiele, głównie impresje, więc pewnie w
                    > szystko przekręcam: pamiętam wejście na pustyni, świat miał kilka poziomów, głó
                    > wni bohaterowie (chyba dwójka) podróżowali miedzy poziomami tego świata jakby p
                    > owietrznymi zjeżdżalniami?? Coś się komuś kojarzy? Wydaje mi się, że to mogła b
                    > yć jakaś dystopia ale nie jestem pewna. Raczej nie Bułyczow. Czytałam w końcówc
                    > e lat 80.

Coś mi dzwoni, teraz będzie mnie to męczyć. Zwłaszcza te powietrzne korytarze. Jak się dowiesz gdzieś, to napisz tu, błagam smile
                    • taje Re: Fundacja 29.09.21, 19:59
                      Napiszę, jasne smile Męczy mnie to od kilku lat, szukam i nic. Wydaje mi się, że to była książka wydana przez Iskry.
                        • taje Re: Fundacja 29.09.21, 20:28
                          Nie, to nie to ale kochane jesteście, że wam się chce ze mną szukać! Jak tracę wiarę w forum to wchodzę w wątki książkowe lub filmowe i od razu lepiej smile
                          • annaboleyn Re: Fundacja 29.09.21, 20:40
                            taje napisała:

> Nie, to nie to ale kochane jesteście, że wam się chce ze mną szukać! Jak tracę
                            > wiarę w forum to wchodzę w wątki książkowe lub filmowe i od razu lepiej smile

A widziałaś na forum "Książki" wątek na parę tysięcy postów, o zapomnianych książkach z młodości? Ludzie tam piszą np. "Okładka była na pewno czerwona, chyba dziewczynka i chyba coś o wodzie" i inni im to znajdują! Mój ulubiony, przywracający wiarę w ludzkość wątek big_grin
    • melikles Re: Fundacja 28.09.21, 21:29
      Niezłe, ale to dopiero dwa odcinki. Sporo odstaje od oryginału, choć to rozumiem, bo książka nie ma prostej linearnej narracji jak np. LOTR, którego łatwo dało się przełożyć na dość wierna ekranizację.
    • bei Re: Fundacja 28.09.21, 23:06
      Kiedy wyszedł trzeci? Mam nadzieję, ze rozkręci się, że rozbłyśnie , liczę, ze to będzie flagowa produkcja.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka