Dodaj do ulubionych

Mata Szmata

07.10.21, 19:46

O matko, próbowałam wysłuchać tego singla i obejrzeć teledysk, ale cóż to za oblechowe dziadostwo jest, tani shocking, głupi paździerz. Cholera, bardzo bym nie chciała, żeby moje dziecko słuchało tego szajsu, naprawdę.
Obserwuj wątek
    • lajtova Re: Mata Szmata 07.10.21, 19:53
      Przesuchałam dziś całej nowej płyty Maty w samochodzie. Świetna płyta, która opisuje świat i życie młodych ludzi.
      Moim zdanie Mata to głos pokolenia. Sprawdza się moja opinia, że dobrą muzykę tworzą młodzi.
      • jednoraz0w0 Re: Mata Szmata 08.10.21, 00:03
        być może rzecz w tekstach, bo niemówiący po polsku kumpel jak to usłyszał to zareagował „a cóż to za reggaeton, wszystko jeden beat, każdy kawałek jest taki sam”.
        • kandyzowana3x Re: Mata Szmata 11.10.21, 09:14
          Imo to projekt, w ktorego promocje ktos pcha ogromne pieniadze. Tak jak kiedys promowano boysbandy. Macie brakuje jakiejkolwiek autentycznosci, a wiekszosc tekstow brzmi jak wynurzenia bogatego chlopca, ktorego najwiekszym problemem w zyciu jest nuda. to raczej glos wydawnictwa i reklamodawcow niz pokolenia
          • daisy Re: Mata Szmata 11.10.21, 13:31
            no ale kto powiedział, że nie można rapować o nudzie bogatego chłopaka? przecież można, w rapie chyba akurat nie ma tematów tabu... i pewnie gdyby o tym "śpiewał", to by było ok, zresztą to chyba właśnie zrobił w "Patointeligencji"?
            ale zaczyna iść w jakiś głupi szajs
            • kandyzowana3x Re: Mata Szmata 11.10.21, 15:20
              alez oczywiscie, ze mozna, ale trudno sie tym ekscytowac. Soja droga patointeligencja to tez byl juz dawno wybrzmialy temat "zepsutej mlodziezy z elitarnego srodowiska", juz chyba nawet w serialach ten temat sie wypalil..
            • jednoraz0w0 Re: Mata Szmata 11.10.21, 15:53
              nikt nie powiedział, tylko jeśli jest tak, że rapują chłopaki spod bloku, a jeden, który nie jest spod bloku i ma kasę na promocję i tatę w mainstreamie jest publikowany i namaszczony na głos pokolenia, to trudno niemiec refleksji, że cholera wśród tych blokowych raperów może być mnóstwo twórców, którzy są bardziej autentyczni i równie dobrzy lub lepsi, tyle, że pies z kulawa nogą się nie zainteresuje ich twórczością, są uważani za margines, a sami nie maja środków na promocję. Ale jak bogaty chłopak z dobrego domu i z tatą napisze piosenkę o tym, jak to szalenie się utożsamia z problemami owych chłopaków z marginesu to oooooo nagle jest głosem pokolenia. W sumie Mata vs blokowiska to jest dobra ilustracja do wątku o appropriation vs appreciation, który tu pare miesięcy temu był.
              • jednoraz0w0 Re: Mata Szmata 11.10.21, 15:59
                O, mniej więcej o to chodzi:
                to sa portki Balenciagi za $1,250.
                One są inspirowane stylem z getta, który wywodzi się więzień (gdzie zabierają paski do spodni). Za taki ubiór w wielu miejscach dostawało się mandat. Ale nie, jeśli to jest ubranie od projektanta za wchuj kasy. (chociaż gdyby czarny chłopak przeszedł się w tych drogich portkach po szemranej ulicy to tez by mógł dostać mandat).
                I dla mnie Mata ma się tak do hip-hopu jak te gacie Balenciagi do rapu spod bloków. Ale kto bogatemu zabroni.
                (poza tym: IMO Mata teksty ma faktycznie fajne, widać, że miał dobrą panią od polskiego, dykcję i manierę okropnie denerwującą ale charakterystyczna, a beat taki se).
                https://cdn-images.farfetch-contents.com/16/58/14/15/16581415_34324511_1000.jpg
                • jednoraz0w0 Re: Mata Szmata 11.10.21, 16:02
                  a no i (przepraszam za czkawkę) do łez mnie rozbawia stary Matczak, który co tydzień pisze felieton o piosnkach swojego syna, czyli jakby nie było robi mu darmową promocje w mainstreamowych, progresywnych mediach, jednocześnie pisząc, ze młody w muzyce do wszystkiego doszedł całkiem sam. No plażo, proszę.
          • daisy Re: Mata Szmata 11.10.21, 14:18
            ale faktycznie, obejrzałam jeszcze teledysk do "Papuga" (ten akurat dałam radę do końca) i rzeczywiście, koszmarne pieniądze włożone w produkcję tego zjawiska rzucają się w oczy przede wszystkim
            i rzeczywiście to odbiera sporo ironii tej twórczości
      • taje Re: Mata Szmata 08.10.21, 23:23
        Kudy tam Macie do Legendarnego Afrojaxa

www.youtube.com/watch?v=jP4i30mOnNU&ab_channel=DupaJasiu

www.youtube.com/watch?v=4Qm-jyvEbq4&ab_channel=DupaJasiu
        • dramatika Re: Mata Szmata 08.10.21, 23:40
          taje napisała:

> Kudy tam Macie do Legendarnego Afrojaxa

Przecież to jest wszystko wtórne wobec Biblii prawdziwego Europejczyka, czyli "Dnia Świra", będącego na was satyrą, a z którą się utożsamiacie big_grin
          • 152kk Re: Mata Szmata 11.10.21, 12:22
            "was" to znaczy kogo? Ciągle używasz sformułowania "wy" i traktujesz wszystkich, którzy się z Tobą nie zgadzają, jako ciemną, jednolitą masę. Nawet w wątku dotyczącym hip-hopu, musisz wtrącić swoje obraźliwe "a wy to..."
            A nigdy nie napisałaś "my". Taka jesteś wyjątkowa że ojejjej ? A może wstydzisz się, kim jesteś?
        • lajtova Re: Mata Szmata 07.10.21, 20:21
          Zawsze mnie ten rodzaj muzyki bawił. A zwłaszcza outfity metalowców.
          Moja opinia jest taka, że ta muzyka powstała po to by odciągnąc młodych ludzi od gatunków zaangażowanych w walke systemem takich jak punk i hip-hop.
          Te żałosne teksty nie wiadomo oo czym. Jakiś jazgot. I zupełny brak jakiejkolwiek ideii.
          • memphis90 Re: Mata Szmata 07.10.21, 21:09
            Taaak, hip hop niezwykle głęboki jest. I z ideą. Szczególnie ideowe są te teksty, że kobiety są szmatami i materialnymi (hy hy) dziwkami, którymi należy gardzić i tylko wtykać im ch... do possania. Gdzie im do inspirowanych sztuką, literaturą, mitologią utworów np Iron Maiden! Najlepsze jest to, że powstał co najmniej dekadę (!) przed tym hip-hopem (heavy metal lata 60, rock to już w ogóle wcześniej, hip - hop lata 70), od którego miał rzekomo odciągać ludzi.... No, takie tam bzdurki Lajtovej, kto by się przejmował faktami...

A co do zaangażowania, to posłuchaj (i popatrz!) np na Linkin Park...
          • netlii Re: Mata Szmata 08.10.21, 08:54
            Lajtova wiesz wspomniałaś chociażby o ELDO a to nie on w jednym z dokumentów Latkowskiego o polskim hip-hopie podsumował swoich słuchaczy, że to muzyka dla wandali i idiotów?
            Zresztą jeśli on miałby być symbolem walki z systemem... jak była moda przechodzenia na islam został konwertytą, w momencie gdy młodzież niebezpiecznie skręcała na prawo na fali Marszu Niepodległości siedział w siedzibie Młodzieży Wszechpolskiej i to nie w ramach konfrontacji opinii a wręcz pisał im laurki "zdrowa myśląca młodzież, a na nas wszystkich spoglądał sędziwy Roman Dmowski".
            Jakby nie było klasyczny koniunkturalista i nie dziwi ta młodzież klejąca rymy do beatu, że biorąc go za symbol aby się wybić raz będzie bez skrępowania używać ośmiu gwiazdek by za jakiś czas płynnie przejść do ubliżania TVNowi i Tuskowi.

Co do Maty - no trochę go ojciec wybiela, nieco gloryfikuje w ostatniej publikacji, no ale w końcu to jego tatko, więc rzecz normalna. Inna sprawa, że zakulisowo mówi się o dużych kosztach wejścia do labelu aby ogólnie "ulica" go zaakceptowała, powiedzmy, że kawalerkę w Warszawie można byłoby za to kupić.
    • katiemorag Re: Mata Szmata 07.10.21, 21:00
      Ja akurat lubię hip-hop. Nawet teraz wracam czasami do Paktofoniki. Matę znam i on nie ma złych tekstów na tle innych artystów tego typu muzyki. Nie jest to Julia Marcel, Natalia Przybysz czy Mela Koteluk, które bardzo lubię ale nie jest tak kiepsko.
    • lajtova Re: Mata Szmata 07.10.21, 21:33
      I wyłazi boomerstwo emam. Kobitki krótko przed menopauzą a niektóre już po oceniają muzykę młodych ludzi.
      Oni mają. w dupie ajron maideny, u2 czy Uriah hepp albo innych dorsów.
      • ajr27 Re: Mata Szmata 07.10.21, 21:57
        Boomerstwo to nie to samo, co krytykowanie mainstreamu. Tym jest Mata, ale też Doorsi i U2. Posłuchajta hip hopu wypromowanego w "Ślepnąc od świateł", zrozumiecie różnicę. To jest prawdziwy brud, a nie jakiś Michałek z Batorego, co to tylko chce być z bloków, albo jego ziomek Taco. Bananowi chłopcy.
        • daisy Re: Mata Szmata 07.10.21, 22:08
          Ale przecież żeby zrobić dobry kawałek jakiejkolwiek muzyki, nie potrzeba odpowiedniego pochodzenia. Przecież hip-hop nie musi być z bloku, żeby był dobry? Nie mam za złe M. Matczakowi, że nie jest z zapadłej kamienicy na Pradze, tylko że nagrał żałosne steki bluzgów obliczone na tanią sensację, bez żadnego sensu, a do tego banalne i niesmaczne.Pewnie tym z bloków też się zdarza, tylko "Tygodnik Powszechny" nie promuje im każdego pierdnięcia.
          • ajr27 Re: Mata Szmata 07.10.21, 22:47
            Nie trzeba i zgodzę się, że językowo czy ogólnym poziomem, choćby dykcji , ci panowie przewyższają swoich kolegów z bloków na Białostockiej, jednak jest w ich twórczości coś nieautentycznego. To trochę tak, jakby Kozidrak nagle nagrała utwór na Warszawską Jesień.
          • annaboleyn Re: Mata Szmata 07.10.21, 22:52
            bergamotka77 napisała:

> Nie trzeba być blokersem aby być raperem. Wolę rap bananowców bo ma jakiś pozio
            > m i przesłanie a panowie nie belkocza.

Oczywiście bzdury gadasz, zero zaskoczenia. Rap blokersów ma poziom i przesłanie, niedostępne dla ciebie, bo wykładasz się już na nomenklaturze. Jeżeli chodzi o bełkot, to lider rapu nie_z_blokowiska, czyli Łona latami cwiczył dykcję, a było co ćwiczyć, bo na początku bez znajomości (doskonałego) tekstu nie szło chłopaka zrozumieć.
            >
      • manon.lescaut4 Re: Mata Szmata 08.10.21, 14:02
        A ty się odmładzasz ta muzyka dla gowniazerii czy jaki jest cel słuchania tych wytworów ludzi, którzy mogliby być Twoimi dziećmi? Jak pójdziesz na koncert, to raczej nowych znajomych nie nabędziesz, nikt nie będzie chciał gadać ze stara baba.
        • lajtova Re: Mata Szmata 08.10.21, 15:03
          Jak już napisałam uważam, że dobrą muzyke tworzą ludzie młodzi. Nie interesują mnie wytwory boomerów którzy od 20,30,40 lat tłuką te stare odgrzewane kotlety. Na koncert idę słuchać muzyki a nie poznawać ludzi.
          • manon.lescaut4 Re: Mata Szmata 08.10.21, 16:55
            To jest fakt, ze wszystkie przedpotowe tzw legendy robiły najlepsza muzykę za czasów swojej młodości. A ja mam jeszcze taki mini problem, ze nie przepadam słuchać artystów dużo młodszych od siebie smile No czuje, ze nie jestem ich targetem. I co tu począć?
          • katiemorag Re: Mata Szmata 08.10.21, 20:08
            Masz racje. Powrót zespołu T- love dla mnie totalna porażka. Ten sam styl, poziom i jakość co 20 lat temu. I to co podobało mi się wtedy niekoniecznie podoba teraz. Chciałbym czegoś nowego a jest odgrzewany kotlet.
        • daisy Re: Mata Szmata 11.10.21, 13:36
          ja? ja tam się nie muszę odmładzać, samo pisanie na emamie obniża mi dwie pierwsze cyferki w peselu, wiadomo, im dłuższy staż, tym bardziej
          trafiłam na te ponure wypociny Matczaka ze strony "Tygodnika Powszechnego", a poza tym staram się trochę być na bieżąco w klimatach, w jakich żyje młodzież, albowiem mam dziecko w liceum
    • kanna Re: Mata Szmata 07.10.21, 22:24
      Mój lubi rap, ale powiedziała, ze nowa płyta mu się nie podoba, poza jedną piosenką - zresztą mi ja puścił.

Całkiem niezła, z małego domu do wielkiej płyty, jakoś tak, o dojrzewaniu generalnie.
    • annaboleyn Re: Mata Szmata 07.10.21, 22:50
      Świetny jest. Wyjątkowo inteligentne teksty, doskonały bicik, jak się nie wykończy (na co, niestety, wskazuje "Szmata) to cholernie daleko zajedzie. Tą drogą, którą przetarł Łona, czyli rapem od wykształciuchów smile
      • ajr27 Re: Mata Szmata 08.10.21, 13:22
        Ty chyba nie wierzysz, że on robi te wszystkie świństwa? Bardziej przemawia do mnie tekst z "Love Cam", że nie ma prawa jazdy i umie ugotować parówki. W realu to pewnie ciamajdowaty pieszczoszek swoich ustawionych starych, który zabawia się w wulgarności.
        • pade Re: Mata Szmata 08.10.21, 14:51
          ajr27 napisała:

> Ty chyba nie wierzysz, że on robi te wszystkie świństwa? Bardziej przemawia do
          > mnie tekst z "Love Cam", że nie ma prawa jazdy i umie ugotować parówki. W realu
          > to pewnie ciamajdowaty pieszczoszek swoich ustawionych starych, który zabawia
          > się w wulgarności.

Łojesu, czemu tak śmiertelnie poważnie?
    • sumire Re: Mata Szmata 07.10.21, 23:21
      Boże, czuję się, jakbym cofnęła się w czasie o 25 lat i słyszała moich nauczycieli zgorszonych tekstami Kalibra 44.
      (Tak, wiem, że Kaliber jest lepszy).
        • sumire Re: Mata Szmata 08.10.21, 11:26
          Tak. I nie widzę w nim niczego, czego już by wcześniej ktoś w tej muzyce nie zrobił. Siedziałam dość mocno w środowisku hip-hopowym za młodu. Inna rzecz, że on nie wydaje mi się szczególnie wiarygodny w swojej twórczości, ale też nie jestem już jego targetem, więc nie musi.
    • mid.week Re: Mata Szmata 08.10.21, 08:04
      Nie jestem fanką rapu ale akurat Mata zawsze jest o czymś. Może obrazoburczy, dosadny i trudny w odbiorze ale nie para się żałością typowa dla sieczki w radiu typu
      "aaaaa kocham Cię
      ooo a ty mnie nieeee"
    • afro.ninja Re: Mata Szmata 08.10.21, 13:26
      A mnie tidal.podrzucił żabsona mam n glowie kaptur. Odbieram to jako zabawną piosenkę, ale wpada w ucho. Tyle znam raperow z mlodego pokolenia.
      A z raperów, których mogę sluchac bez żenady to np. Rau performance.
    • magdamajak Re: Mata Szmata 08.10.21, 13:35
      Bo ja wiem. Oczywiście dla mnie, jak dla każdego pewnie z tamtych czasow, kiedyś był lepszy hh. Ale Mata nic nowego nie odkrył i nie nawinął.

A tata jego, cóż, ciekawy człowiek, barwny jak na prawnika. Choć bardzo zadufany w sobie, no ale pewnie osiągnięcia nie są bez wpływu.
    • siwa-faryzeuszka Re: Mata Szmata 08.10.21, 13:51
      Zupełnie nie moja muza, ale całkiem profesjonalnie zrobione, zgrabny teledysk.
      Aktualnie wolę Young Leosię smile i odrobinę oczom nie wierzę, że się naparzacie o muzykę. Wszystko wyżej Żenka jest dla ludzi wink
      • sol_13 Re: Mata Szmata 08.10.21, 19:10
        Nie, dlaczego. Włodi, Wilku itd żyją i ciągle coś nagrywają. Trochę śmiesznie to wygląda, zwłaszcza Wilku taki dziadek już w tych hiphopowych ciuchach, ale dają radęwink

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka