Dodaj do ulubionych

rodzaje welny

30.10.21, 20:11
rozrozniacie?
Alpaka, merynos, angora, owcza welna - to sie pojawia w opisach. Chce cieple welniane niegryzace skarpety, nie chce zamawiac i odsylac. Z jaka welna wybrac? Mam jakies w domu ale niestety metki dawno nie mam, wiec nie wiem dokladnie z czego sa.
Obserwuj wątek
    • marzeka11 Re: rodzaje welny 30.10.21, 20:16
      Lubię bardzo z merynos, kaszmirem- to dla mnie super połączenia: miękkie, ciepłe i niezbyt grube. A cudownie ogrzewają. Lubię też z bawełny w połączeniu z wiskozą; nie mam juz żadnych z akrylu.
      Tutaj zerknij:
      togethermagazyn.pl/sweter-damski-dobrej-jakosci-zanim-kupisz-przeczytaj-sklad/
    • snakelilith Re: rodzaje welny 30.10.21, 20:25
      Z tych wszystkich największa szansa na gładkość i brak gryzu ma alpaka i merynos. Ale to nie jest gwarancja, bo każdy reaguje inaczej.
      Ja mam skarpety, w których wełna owcza (nawet nie wiem jaka) mieszana jest z jedwabiem (z recyklingu) i te są gładkie i niegryzące. Kaszmir też nie gryzie, ale problemem jest, że w skarpetach nie spodziewałabym się dobrej jakości kaszmiru i to się potem błyskawicznie przeciera. Tanie te skarpety nie będą, a nie posłużą ci dłużej niż 1 sezon. Ale gdybyś chciała to skarpety z merynosa z kaszmirem ma np. brytyjski sklep woolovers.
      • mikams75 Re: rodzaje welny 30.10.21, 20:38
        Roznie bywa, mierzylam sweter 100% kaszmiru i gryzl uncertain Z tego co patrzylam na necie, to wiekszosc skarpet z duzym % welny nie jest z kaszmiru, tylko z tego co wymienilam. Mamy welniane, kupowane gdzies tam przez przypadek na bazarze i nie narzekam na jakosc, a tanie byly, nie podejrzewam ich o kaszmir ani jedwab. Ale teraz musze zamowic w necie i wymieklam przy opisach welny.
    • agonyaunt Re: rodzaje welny 30.10.21, 20:46
      IMO najlepszy merynos. Angora i alpaka lubią gubić włos, człowiek się potem wścieka, że ciuchy oblazły. Ale tak naprawdę wszystko zależy od obróbki i czy producent nie skłamiesmile O, i nie brałabym czystej wełny tylko z domieszką poliestru, wtedy skarpety dłużej pożyją.
    • fragile_f Re: rodzaje welny 30.10.21, 20:46
      Baby alpaca gryzie najmniej, dobre jest tez połączenie alpaki z merynosem. Jesli masz super wrazliwa skore, no to niestety pozostaje bawelna z dodatkiem merynosa/alpaki, przy czym bawelny powinno byc kolo 70%.

Szczerze? Idz do sklepu z wloczkami, wybierz cos z gornej półki (grubosc fingering albo sock, przyloz do szyi i pomajtaj, będziesz wiedziała czy gryzie) i znajdz kogos, kto Ci to wydzierga za np. 10 czy 20 pln od pary. W sklepie nigdy nie dostaniesz takiego skladu, jaki mozesz miec w ten sposob a przy okazji zarobi jakas emerytka a nie gigantyczna korporacja dymajaca lokalna społeczność uncertain
        • fragile_f Re: rodzaje welny 30.10.21, 21:59
          Wielka chusta zrobiona na szydełku kosztuje koło 200-250 pln na allegro, z czego koszt wełny to ~100 pln, chustę robi się kilka dni i jakoś ludziom się to opłaca. U nas taka chusta kosztuje na Etsy koło $100-150, czasami taniej (zależy jaki wzór), koszt włóczki na taką chustę to okolice $30-35.

Recznie robione skarpetki kosztują na targach w małych miasteczkach ok. $10-15 za parę (na Etsy koło $20-25), więc wyszłam z założenia, że w Polsce można je zrobić za 10-20 pln plus koszt wełny, ale najwyraźniej nie. No ok, to niech zapłaci 40pln, i tak uważam że się opłaca i warto tak zrobić.

Zdanie o skarpetkach za 200 pln to wspaniały żart, biorąc pod uwagę że za tyle można mieć szal wink

Z włóczki za 50 pln można spokojnie zrobić kilka par.
          • agonyaunt Re: rodzaje welny 30.10.21, 22:21
            Ja wiem ile ludzie potrafią wziąć. 250 za chustę na allegro to jest IMO nieporozumienie, no ale to nie mój problem, że ktoś się nie cenismile

>Z włóczki za 50 pln można spokojnie zrobić kilka par.

Miało być z górnej półki. No to nie, jednak nie, górna półka to więcej niż 50 zł za motek, a motek to góra dwie skarpetki.

• fragile_f Re: rodzaje welny 30.10.21, 22:36
              Motek to dwie skarpetki? Ok, chyba mówimy o innych motkach po prostu smile

Ostatnio kupowałam np. baby alpaca 70% / merino 30% za $9.99 za motek 100 gramów, tylko to dosyć mięsista wełna (DK) więc faktycznie z wyjdzie z tego para skarpet (takich na drwala) ale chyba byłoby mi szkoda przerabiać ją na cos innego niż piękny szalik wink Te cieńsze (fingering, mieszanka bawełny z merynosem) to koszt rzędu ~$10 za 200 gramów, czyli 4 skarpety przy zalożeniu, że są duże i długie. Bawełniane włókno kupowałam pare razy na wyprzedaży w cenie $1.99 za 100 gramów.

Nie wiem ile w PL kosztuje taka włóczka mówiąc szczerze, ale myślę że jest raczej tańsza, niż droższa.
              • snakelilith Re: rodzaje welny 30.10.21, 22:49
                fragile_f napisała:

> Nie wiem ile w PL kosztuje taka włóczka mówiąc szczerze, ale myślę że jest racz
                > ej tańsza, niż droższa.

Zdziwiłabyś się. Cała masa rzeczy jest w Polsce droższa niż na Zachodzie. Chciałam kupić w Polsce kołdry wełniane bo posiadałam takie stare, kupione w latach 90tych i te były wtedy bardzo tanie.Teraz ceny są takie same jak u mnie w Niemczech, a wełna na te kołdry pochodzi w Polsce też z merynosów z Nowej Zelandii. Cena materiału nie jest więc niższa. Może być, że robocizna jest w Polsce jeszcze ciut tańsza (ale wcale nie tak dużo), ale u mnie częściej zdarzają się promocje, więc to się wyrównuje.
                  • snakelilith Re: rodzaje welny 31.10.21, 00:10
                    Ja rzeczy z wełny kupowałam przed Brexitem w UK, w dużych promocjach i to też się opłacało. Jak się przekopie rynek, to zawsze się coś gdzieś znajdzie, ale standardowe ceny są w całej Europie porównywalne.
              • agonyaunt Re: rodzaje welny 30.10.21, 23:55
                Aż zajrzałam do sklepu: 70% alpaka, 30% poliamid, motek 100g/390 m (Lang Alpaca Soxx 4 ply) to 70 zł. Sprawdziłam na Ravelry, średnie zużycie na parę to 80-100 g. Grubsza wersja tej samej włóczki - 105 zł.

Tańsze też są, no ale takie, które jest sens kupić i tak dają minimum 25 zł za włóczkę na jedną parę.

A tak w ogóle to włóczki ostatnio bardzo podrożały, chyba za duży popyt się zrobił smile

Co nie zmienia faktu, że minimalna za godzinę w Polsce to 18,30 brutto i według tego powinno się liczyć robociznę. A wydaje mi się, ze na skarpetki jednak potrzeba więcej.
          • abecadlowa1 Re: rodzaje welny 30.10.21, 23:02
            fragile_f napisała:

> Z włóczki za 50 pln można spokojnie zrobić kilka par.

To podejście, które pamiętam z lat 80 i 90. Dziergało się swetry, szaliki i skarpety, bo to było tansze niż kupienie dzianinowej odzieży w sklepie. Tą samą włóczkę pruło się i przerabiało na inne rzeczy. Teraz jak mam poświęcić kilkadziesiąt godzin na wydzierganie skarpet lub szalika to chcę kupić najlepszą i najładniejszą włóczkę na jaką mnie stać. Mam właśnie nowo udzierganą czapkę. Włóczka kosztowała 100, robiłam ją 10 godzin. Biorąc pod uwagę minimalną stawkę godzinową moja czapka jest warta prawie 300 złotych. Myślę, że za taką cenę nikt by jej nie kupił. Dlatego dziergam tylko dla siebie i moich bliskich.

• fragile_f Re: rodzaje welny 30.10.21, 23:35
              Jest wiele osób, które za taką stawkę (20 pln za godzinę netto wg. Twoich wyliczeń, czyli powyżej minimalnej) z przyjemnością robiłoby na drutach czy szydełku w wolnej chwili, zwłaszcza biorąc pod uwagę że są miejsca płacące np. 5 pln za godzinę obierania cebuli... uncertain

Znam pare emerytek i rencistek, które robią na szydełku w ramach hobby i oddaja produkty za darmo znajomym i rodzinie. Czy uważasz że opcja dorobienia za cos, co i tak już robi sie w ramach hobby jest aż tak zła? wink Myślę, że gdybyś zapłaciła za wykonanie czapki takiej osobie 50 czy 80 pln i dostarczyła wełnę, to byłaby zadowolona i bardzo chętnie wykonałaby jeszcze kilka takich czapek w miesiącu.
              • snakelilith Re: rodzaje welny 30.10.21, 23:58
                fragile_f napisała:

> Znam pare emerytek i rencistek, które robią na szydełku w ramach hobby i oddaja
                > produkty za darmo znajomym i rodzinie.

To szczęściara jesteś. Ja znam tylko jedną taką osobę, moją mamę, ale ona ma już 75 lat i nie chce jej się już robić na drutach. Raz, że oczy nie te, takie dłubanie przy skarpetach to jednak wysiłek, a i cierpliwości już nie ma. Do tego lewy nadgarstek po jakimś czasie zaczyna ją pobolewać i potrzebuje więcej czasu niż kiedyś. W latach 80-tych robiła mi fajne rzeczy, wtedy takie robótki były na wagę złota, dziś już nie, bo jak mówi, wszystko można kupić w sklepach i do tego taniej. Ma rację, nawet gdybym wydała na taką parę skarpet 35 euro, to jednak ciągle taniej, niż jej poświęcony czas. Skarpety nie są wcale też takie łatwe. Chustę, czy szal to się robi prawie na ślepo przed telewizorem i bardzo szybko, nawet ja z bardzo umiarkowanym talentem w tym kierunku, dam radę.
                • fragile_f Re: rodzaje welny 31.10.21, 00:25
                  Wiesz, teraz tak dopiero mnie olsniło - faktycznie, skarpety są skomplikowane...

Kozaczyłam, bo potrafię 1/3 chusty zrobić oglądając serial i myślałam, że podobnie jest z innymi rzeczami big_grin Plus - wielokrotnie widziałam na grupach szydełkowych skarpety wycenione na $15-20 za parę i myślałam, że mniej-więcej takie są ceny, tylko można je przełożyć na pln.

Nie wiem dlaczego sprzedają je tak tanio, może masz jakiś pomysł? Na bank są robione przez osoby, które je wrzucają na grupę.
                  • snakelilith Re: rodzaje welny 31.10.21, 00:43
                    To są pewnie pasjonatki, które robią te rzeczy z rozpędu i sprzedają nadwyżki w swoich małych lokalnych społecznościach po cenach praktycznie tylko materiał plus jakieś tam małe zadośćuczynienie. One nie traktują tego jako pracy zarobkowej. 15 -20 dolarów to jest praktycznie tylko cena materiału. U mnie czegoś tako taniego ręcznie robionego nie widziałam. Na targach bywa nawet drożej niż w internecie, a te w internecie, w okolicach 25-35 euro za parę, to diabli wiedzą kto robi. Nie zdziwiłabym się, gdyby dziergano to w Rumunii, albo innej Turcji.
                  • agonyaunt Re: rodzaje welny 31.10.21, 00:50
                    >Nie wiem dlaczego sprzedają je tak tanio, może masz jakiś pomysł? Na bank są robione przez osoby, które je wrzucają na grupę.

Bo ludzie nie potrafią cenić swojej pracy. Stówka wpadnie, to wpadnie, ludzie traktują to jak coś ekstra, bo to z hobby i w wolnym czasie. No i porównują z tym co w sklepach, a w sklepach tanio. No i dlatego, że się boją, że nikt nie kupi, bo jak się policzy realne koszty, to wychodzi stawka poza zasięgiem. Tyle że ona powinna być poza zasięgiem przeciętnego śmiertelnika, w końcu nikt nie stęka, że duże obrusy koniakowskie kosztują tysiące, porządne rękodzieło musi kosztować dużo, właśnie dlatego, że jest pracochłonne.
                    • fragile_f Re: rodzaje welny 31.10.21, 03:16
                      No tak, myślę że masz rację. Ja tez mam podejście na zasadzie - i tak dziergam dla przyjemności, więc jeśli ktoś chciałby kupić moj szal czy koc, to sprzedam za cenę materiału i symboliczną robociznę. Gdybym miała poncho, które teraz robię, sprzedać za cenę surowca ($100 pękło na luzie) i robocizny (nawet przy stawce minimalnej około $300), to wątpie żeby znalazł się amator. Jedyna opcja, to wycenić je na $1500 i liczyć na to, że znajdzie się ktoś bogaty komu się nudzi i buszuje po etsy tongue_out

Niestety jest to też wina taniej chińszczyzny i tego, że ludzie nie znają się na surowcach - no bo kto kupi szal za $500 (robiony z merynosa i kaszmiru), jeśli ma za $50 podobny wzór z akrylu robiony maszynowo uncertain Smutne to w sumie.
                      • snakelilith Re: rodzaje welny 31.10.21, 13:56
                        fragile_f napisała:

>
                        > Niestety jest to też wina taniej chińszczyzny i tego, że ludzie nie znają się n
                        > a surowcach - no bo kto kupi szal za $500 (robiony z merynosa i kaszmiru), jeśl
                        > i ma za $50 podobny wzór z akrylu robiony maszynowo uncertain Smutne to w sumie.

Istnieją jeszcze rzeczy pośrednie. Lubię naturalne materiały, ale nie muszę mieć ręcznie dzierganego szala za 500$. Maszynowo zrobione szale istnieją także z merynosa i kaszmiru, i te kosztują już tylko 60-120$. Paradoksalnie opłaca się to bardziej niż akryl za $50, który w porówaniu do tego naturalnego jest bardzo drogi. Ale ludzie nie potrafią przeliczać, widzą tylko cenę końcową i to, że za za jeden z wełny mają 2 z akrylu, czyli w drugim przypadku więcej, a nie stosunek ceny do jakości i to, że ten z wełny dłużej im posłuży i wygląda lepiej.
              • sniyg Re: rodzaje welny 01.11.21, 08:53
                fragile_f napisała:

> Jest wiele osób, które za taką stawkę (20 pln za godzinę netto wg. Twoich wylic
                > zeń, czyli powyżej minimalnej) z przyjemnością robiłoby na drutach czy szydełku
                > w wolnej chwili, zwłaszcza biorąc pod uwagę że są miejsca płacące np. 5 pln za
                > godzinę obierania cebuli... uncertain

Zagranicznym pańciom się marzy Polska z tanimi kołdrami i babciami przymierającymi głodem które robią na drutach po 10 zł. za parę skarpetek. Mentalny skansen jak u Polonii z USA. Nic tylko cukier i czekoladę rodzinie w prezencie przysłać.
            • kropkaa Re: rodzaje welny 31.10.21, 16:00
              Za czapkę kaszmirową w MD płaciłam 250 zł (nie dało rady taniej, bo nie wchodziła w wyprzedaż). Także za hand made jak najbardziej 300 zł się należy.
      • mikams75 Re: rodzaje welny 30.10.21, 21:56
        az tak mi nie zalezy, nie mam komu dac do dziergania i nie mam wygorowanych wymagan, kupowalam na bazarze (pus ze moglam pomacac) i tez bylo ok, na allegro aktualnie jest do wyboru do koloru, z roznym skladem ale wlasnie nie wiem co wybrac po samych opisach.
    • bo1 Re: rodzaje welny 30.10.21, 22:08
      Jedyna wełna, która mnie nie gryzie to kaszmir. Piszesz, że przymierzałaś sweter kaszmirowy i Cię gryzł. Masz więc albo nadzwyczajnie wrażliwą skórę, albo sweter miał jakiś udział innej wełny, czym producent się nie pochwalił. Bieliznę termiczną robi się z wełny merynosów uchodzącą za bardzo ciepłą i niegryzącą. Niestety na ciele nie mogę tego nosić, ale już na stopach w postaci skarpet, owszem. Bo to nie jest tak, że całe ciało jest jednakowo wrażliwe. Może spróbujesz najpierw skarpety merynosowe, a jak nie dasz rady, to kaszmirowe. Te ostatnie będą bardzo ciepłe, ale drogie i niezbyt trwałe. Dostępne np. tu: www.mongolian.pl/pl/29-z-kaszmiru
      • mikams75 Re: rodzaje welny 30.10.21, 22:17
        roznie bywa, mam koszulki welniane (nie z merynosow, owcza 60%) i mnie nie gryza, swetry rozne i mam takie niegryzace. Skarpetki teraz glownie chce dla corki, trudno przewidziec jak zareaguje, miala wczesniej jakies (nie wiem jakie) i bylo ok. No nie, tyle za skarpetki do tego niezbyt trwale to nie wydam.
    • gris_gris Re: rodzaje welny 31.10.21, 00:05
      Kaszmirowe, bardzo miekkie sa w COS www.cosstores.com/en_eur/women/womenswear/underwear/socks-tights/product.ribbed-cashmere-socks-grey.0804674009.html

Z niewelnianych, ale cieplych, zobacz w Uniqlo seria Heattech (cala ta seria jest rewelacyjna)
      Heattech
    • chatgris01 Re: rodzaje welny 31.10.21, 01:03
      Mam upatrzone na amazonie z czystej alpaki, ale jeszcze ich nie przetestowałam. 4 pary za 30€.
      www.amazon.de/dp/B0922SM1R8/ref=sr_1_2_sspa?__mk_pl_PL=%C3%85M%C3%85%C5%BD%C3%95%C3%91&crid=IMKBVLBH7WP9&dchild=1&keywords=brubaker%2Balpaka%2Bsocken&qid=1635634614&sprefix=brubaker%2Caps%2C188&sr=8-2-spons&smid=AS7S126EMCKU1&spLa=ZW5jcnlwdGVkUXVhbGlmaWVyPUEyTzNLUjBHSURURE5YJmVuY3J5cHRlZElkPUEwMDI5MjQ1MU1VTEFKRkpIN0lSQiZlbmNyeXB0ZWRBZElkPUEwMzM3NTU4MTZIV0lXVzZDTFVSWiZ3aWRnZXROYW1lPXNwX2F0ZiZhY3Rpb249Y2xpY2tSZWRpcmVjdCZkb05vdExvZ0NsaWNrPXRydWU&th=1&psc=1

Mają też (ta sama marka) z domieszką kaszmiru.
    • memphis90 Re: rodzaje welny 31.10.21, 08:49
      alpaka- taka mała lama, przędza ciepła, nie gryzie
      merynos- gatunek owcy, ciepła, nie gryzie
      angora- włos wyszarpywany żywcem z królików
      kaszmir- włos wyszarpywany żywcem z kóz
        • mamamisi2005 Re: rodzaje welny 31.10.21, 15:52
          Angora- to pierwsze. W necie krążą filmy jak brutalnie pozyskiwana jest z królików.
          Co do kaszmiru - bywa różnie. Jeśli pozyskiwany jest bez bólu, to zazwyczaj sprzedawcy się tym chwalą.
      • abecadlowa1 Re: rodzaje welny 31.10.21, 21:33
        Wszytkie gatunki wełny pozyskiwane są w okrutny sposób. U owiec stosuje się mulesing. Jeżeli włóczka jest cruelty free to jest specjalnie oznaczona i kosztuje dużo więcej.
        • allijja Re: rodzaje welny 01.11.21, 03:41
          no ...tu akurat zupełnie nie moge sie zgodzic...
          Od lat odwiedzam strone bocianów ktora rozrosla się do preznego osrodka pomagajacego zwierzętom. I tam sa także 2. alpaki, z wełny ktorych sa sprzedawane koldry tp., na wsparcie działalnosci osrodka.
          Ostatnia rzecz o jaka podejrzewałabym właścicieli tegoż osrodka, jest cheć zadawania bólu i cierpienia jakiemukolwiek zwierzęciu.
          Tak ze nie siej defetyzmu...raczej zapoznaj sie z tematem jesli wogole chcesz zabierać glos
          • marta.graca Re: rodzaje welny 01.11.21, 06:57
            Ale odróżniasz produkcję wełny na skalę przemysłową od produkcji w ośrodku dla którego jest to dodatkowa działalność, poza pomocą? To tak jak byś pisała, że kury z chowu klatkowego, znoszące jajka na fermach nie cierpią, bo ty kupujesz pięć jajek od sąsiada, który ma 3 kokoszki, dziobiące w ziemi.
            • memphis90 Re: rodzaje welny 01.11.21, 15:40
              Ale generalnie to są australijskie pomysły, bo tam żyją specyficzne pasożyty atakujące owce... Owce natomiast nie zasiedlały naturalnie Australii, dlatego nie wytworzyly żadnych mechanizmów obronnych w stosunku do tych specyficznych much.
    • allijja Re: rodzaje welny 01.11.21, 01:07
      kilka lat temu kupiłam skarpety z wełny...niegryząca była to na pewno. Przecudnie cieplucha...nie wiem, moze alpaka? na pewno nie owcza...kochalam te skarpety miłością pierwszą...
      Co z tego kiedy po pierwszym sezonie w piętach zrobily sie dziury. Cała skarpeta cudownie cala a pięty z dziurami.
      Moje osobiste pięty raczej normalne, może nie "jak u niemowlaka" ale nie jak u Szydlo, z kolei.
      No i przeszła mi chęć na skarpety "z czystej żywej wełny".
      Żałuje do dziś tych cudownych skarpet. No ale musiałabym kupowac ze 2 pary na sezon. i caly czas szukac kolejnych.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka