Dodaj do ulubionych

Witamina D3 a covid

23.11.21, 15:16
O D3 mówi się od lat ale dla nieprzekonanych pojawił się ciekawy artykuł:

www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8541492/
Obserwuj wątek
    • zlota-klamka Re: Witamina D3 a covid 23.11.21, 15:39
      Lekarze w Polsce zabraniali chorym na covid brać witaminę D twierdząc, że szkodzi - w zeszłym roku pamiętam było tu sporo wpisów emtaek ślepo zapatrzonych w takich "lekarzy". Zacięcie zwalczały jakiekolwiek sugestie, żeby brać wit D - tak zacięcie jak teraz moderacja zwalcza linki do badań z wit C.
      • mgla_jedwabna Re: Witamina D3 a covid 23.11.21, 15:46
        Zalecana dzienna dawka wit. D nie zmieniła się przez całą pandemii. Natomiast wśród szurii nastała w pewnym momencie moda na podawanie tej witaminy w ilościach jak dla słonia, zaraz obok wlewów dożylnych z wit. C i wiary w amantadynę.
        • zerlinda Re: Witamina D3 a covid 23.11.21, 15:50
          Poziom vitaminy D należy sprawdzać. Ja biorę 10000. Mam chorobę przewlekłą więc takiej dawki potrzebuje. Jestem zaszczepiona, szurem się nie czuje. Choć ktoś może mieć inne zdanie.
          • chococaffe Re: Witamina D3 a covid 23.11.21, 15:55
            Też brałam zwiększoną dawkę wit D3 kiedy miałam poważny niedobór. Teraz, po ustabilizowaniu na dobrym poziomie, normalną do wieku i pory roku (badam poziom 1-2 razy w roku).

I własnie o to chodzi, żeby sobie samemu nie przepisywać dawek bez żadnych badań
              • chococaffe Re: Witamina D3 a covid 23.11.21, 16:42
                Pytanie ile suplementować i kiedy. Problem polega na tym, że prawie nikt nie suplementował nigdy żadną dawką (np ja), bo pamiętało się tylko o wit D dla niemowlat i małych dzieci.
                • bib24 Re: Witamina D3 a covid 23.11.21, 16:44
                  zaczynasz od badania i 8-10 tys jednostek dziennie. po badaniu korygujesz. jak masz poniżej 30 to nic nie korygujesz. jak ponizej 50 ale więcej niż 30 to ew 6000. jak powyżej 50 to mozesz zostawić 2 tys. to wg mnie a nie żadnych żródeł, przykladowo.

ale jak nigdy nie brałaś, pracujesz w biurze to raczej nie masz szans mieć więcej niż 30 bazowo. raczej spodziewaj się mniej niż 10.
                  • chococaffe Re: Witamina D3 a covid 23.11.21, 18:13
                    Nie. Zaczęłam kiedy miałam 6 (tak, sześć). Najwyższą dawkę jaką przepisał mi lekarz było 6000 przez chyba piewrsze dwa miesiące (nie pamiętam) . Potem zeszłąm do 4000 zgodnie ze wskazówkami lekarza (czasami 5000 bo czasami biorę omegą a one często ma w składze też D3). Tego lata zeszlam do 2000-3000 bo wit zaczynałą mi szybować w górę. Mam prawidłowy wynik poziomu D3.

Nie ma jednej internetowej recepty przekazywanej przez nieznane nicki - są badania, dane i lekarz
                    • wapaha Re: Witamina D3 a covid 23.11.21, 18:17
                      Z ciekawości zrobię sobie badanie - przy najbliższej wizycie w laboratorium
                      Suplementuję od lat od października do kwietnia 2tys - dużo przebywam na dworze ( każda pora roku )
                      • chococaffe Re: Witamina D3 a covid 23.11.21, 18:22
                        to też zalezy od wieku, wagi itp itd, ale nie pamiętam dokładnie rekomendacji. Ale jak nie sprawdzałaś to z czystej ciekawości możesz zrobić. Przy Twoim trybie życie powinno być w miarę ok, ale organizm ludzki to tajemnica
                      • hanusinamama Re: Witamina D3 a covid 23.11.21, 21:39
                        My suplementujemy od 10 lat (od urodzenia 1 córki). Badania robimy regularnie. Mnie i mezowi 2 tysiece zimą i 1 tysiac latem wystarcza spokojnie. Starsza biedze zimą 1600 latem 800, młodsza 1000 zimą, 500 latem.
                    • bib24 Re: Witamina D3 a covid 23.11.21, 18:43
                      więc to jasne, ze się zaczyna od badan.

mnie jedynie irytuje, że jak gdzieś się pisze o d3 to zaraz przyleci ktoś kto będzie krzyczał "przedawkujesz!, na pewno przedawkujesz!" "na pewno weźmiesz za dużo!" na pewno jesteś idiotą i się nie badasz!" itp.

więc wątków d3 a covid nawet nie zakładam. nie lubię się kopać z koniem.
                      • chococaffe Re: Witamina D3 a covid 23.11.21, 18:49
                        wiesz, jeżeli pojawiają się wpisy o dawkach toksycznych (nie w tym wątku) jeżeli antyszczepy radzą sobie np max dawki wit C co pół godziny itp itd to warto przypominać o konsultacji z lekarzem i badaniach
                        • zlota-klamka Re: Witamina D3 a covid 24.11.21, 05:34
                          >>>>antyszczepy radzą sobie np max dawki wit C co pół godziny itp itd to warto przypominać o konsultacji z lekarzem i badaniach

Jejku jakie wy macie dobre serduszkabig_grin Zawsze na posterunku, żeby przypadkiem antyszczepy sobie czegoś nie przedawkowałybig_grin
                      • wapaha Re: Witamina D3 a covid 23.11.21, 20:10
                        bib24 napisała:

> więc to jasne, ze się zaczyna od badan.
                        >
                        > mnie jedynie irytuje, że jak gdzieś się pisze o d3 to zaraz przyleci ktoś kto b
                        > ędzie krzyczał "przedawkujesz!, na pewno przedawkujesz!" "na pewno weźmiesz za
                        > dużo!" na pewno jesteś idiotą i się nie badasz!" itp.
                        >
                        Z ciekawości
                        Czy dawki wit d3 o których piszesz ( 10 tys jm, i więcej ) są dostępne bez recepty ?
                          • bib24 Re: Witamina D3 a covid 23.11.21, 21:30
                            zerlinda napisała:

> 10 tys.tak. Większych dawek nie widziałam. Nie wiem gdzie szury się zaopatrują.
                            > Może u zięby?

pisanie o wszystkich z którymi rozmawiasz na forum per "szury" z założenia blokuje jakąkolwiek rozmowę.
                            dla podkreślenia. to z badań medycznych wynika, że wit d znacząco obniża ryzyko śmierci albo cięzkiego przebiegu covid. to nie sa wymysly z pod kiosku z piwem.
                        • bib24 Re: Witamina D3 a covid 23.11.21, 21:28
                          oczywiście. są w kroplach po 2 tys. w kropli. bierzesz 6 kropli i masz 12 tys. co nie znaczy że tak polecam. ale bez problemu można brać więcej. przecież nie masz limitu ilości połykanych kapsułek czy branych kropli.
                      • hanusinamama Re: Witamina D3 a covid 23.11.21, 22:28
                        Nie. Jak zaczynasz od badan to nikt ci tak nie powie. Ale ja znam mase ludzi któzy bez badan brali po 10-20 tysiecy na dobę. Bo gdzies jakis detetyk z bożej łaski powiedział im ze to działa cuda
                • bib24 Re: Witamina D3 a covid 23.11.21, 21:47
                  jeszcze raz: ilość zależy od tego jaki masz poziom wyjściowy i jak reagujesz na podawane dawki. jednemu się podniesie szybciej a innemu wolniej. jak masz wyjściowy poziom 4 to nie będziesz przecież brać 2 lata po 1000. tylko robisz najpierw więcej.
                  • hanusinamama Re: Witamina D3 a covid 23.11.21, 22:30
                    NO tak a jak od lat bierzesz te 2000 zimą a latem 1000 i w badaniach wychodzi ze jest ok to jedziesz tak dalej.
                    Mnie tez wkurwia ze tak mało sie mowi o suplementacji D3 przez cały rok. Czesc osób uwaza, ze tylko zimą...część ze to dotyczy tylko dzieci do 1 roku życia.
                    Natomiast branie duzych dawek bez badan tez jest szkodliwie.
        • zlota-klamka Re: Witamina D3 a covid 23.11.21, 15:53
          wlewy dożylne z wit C podaje się też w szpitalach, nie w PL rzecz jasna, bo u nas nie wiedzieć czemu witaminy sie hejtuje zamiast podawać

www.skynews.com.au/australia-news/covid19-patient-treated-with-experimental-vitamin-c-megadose/video/8cd1b742d2e531dd588b605e453e1e1b
          • annaboleyn Re: Witamina D3 a covid 23.11.21, 16:29
            Następny troll nie czyta własnych linków. Nie "podaje się", tylko podano. W jednym szpitalu. Jednemu pacjentowi. Eksperymentalnie. To takie słowo, którego - plując się obficie - używacie w stosunku do szczepionek, które przyjęły miliony ludzi na świecie.

Chyba zacznę częściej klikać w te wasze linki, z każdym orzecie się bardziej big_grin
              • annaboleyn Re: Witamina D3 a covid 23.11.21, 16:49
                zlota-klamka napisała:

> tu podano więcej: www.mdpi.com/2075-1729/11/11/1166/htm

OMG big_grin
                Two retrospective cohort studies have reported no positive effects of IVC administration (Table 3).

oraz
                However, as discussed below, emerging evidence is indicating that the vitamin C dosing regimens used in many of these studies may be inadequate in the critical stages of COVID-19.

Serio, jak juz lecisz do twoich mocodawców z krzykiem, żeby dali jakieś linki, bo sie pali pod kitką, to przynajmniej czytaj, co ci wrzucają big_grin
                  • wapaha Re: Witamina D3 a covid 23.11.21, 16:54
                    zlota-klamka napisała:

> Podano za niskie dawki, zalecane sa wyższe - co w tym takiego śmiesznego?
                    > Homeopatia witaminowa nie działa na wirusy.

dobrze rozumiem-czytam-widze
                    że podałaś link, w którym opisano badania które teraz podważasz ? big_grin
                    • annaboleyn Re: Witamina D3 a covid 23.11.21, 16:55
                      wapaha napisała:

> zlota-klamka napisała:
                      >
                      > > Podano za niskie dawki, zalecane sa wyższe - co w tym takiego śmiesznego?
                      >
                      > > Homeopatia witaminowa nie działa na wirusy.
                      >
                      > dobrze rozumiem-czytam-widze
                      > że podałaś link, w którym opisano badania które teraz podważasz ? big_grin

TAK big_grin
                      Nie mogę przestać się śmiać, co za samozaoranie big_grin

• annaboleyn Re: Witamina D3 a covid 23.11.21, 17:06
                          wapaha napisała:

> To jak ta nieszczęscna Unhope-powołuje się na badania Pfizera , które jak twier
                          > dzi są sfałszowane
                          > Nienaumiane jakieś te osobniki som wink

Ew. to jeden osobnik z wieloma nickami, ale może zakładam zbyt śmiałą wiarę w rodzaj ludzki big_grin
                          • wapaha Re: Witamina D3 a covid 23.11.21, 17:52
                            annaboleyn napisała:

>
                            > Ew. to jeden osobnik z wieloma nickami, ale może zakładam zbyt śmiałą wiarę w r
                            > odzaj ludzki big_grin

Nie, ta potrafi jednak dyskutować i jest kreatywna
                            No i wymienia uprzejmości z lilią z doliny-co juz całkiem nie pasuje
                          • andace Re: Witamina D3 a covid 23.11.21, 20:42
                            Nie, to różne osobniki, hope-(less disaster) nie zna języków i nie rozumie odpowiedzi, więc robi tylko kopiuj-wklej na każdy argument, a jak się skończą linki to obraża i robi się agresywne. Dyskusja z tym szurem jest bez sensu ale należy prostować bo potem ktoś znajdzie te bzdury i potraktuje poważnie.
                  • zlota-klamka Re: Witamina D3 a covid 23.11.21, 17:00
                    "The current level of evidence from the RCTs suggests that intravenous vitamin C intervention may improve oxygenation parameters, reduce inflammatory markers, decrease days in hospital and reduce mortality, particularly in the more severely ill patients."

"Although a vitamin C intake of 200 mg daily in healthy volunteers produces a saturating plasma concentration of 70 to 90 µmol/L [11,12], at least ten-fold higher doses (i.e., 2–3 g/day) are required to saturate the plasma of critically ill patients"

"It should be noted that short-term (i.e., 2–4 day) intervention with intravenous vitamin C may not be of sufficient duration to provide lasting benefit as 15–25% of patients can return to hypovitaminosis C status following cessation of intervention"

"Although pharmacokinetic studies have indicated that doses of vitamin C of 2–3 g/day can saturate the blood of critically ill patients [14,15], it is likely that higher doses will be required to optimise tissue levels due to possible downregulation of cellular vitamin C transporters as a result of elevated inflammation [57]. This premise is supported by trials which have shown dose-dependent effects of vitamin C administration [58]. Thus, future trials should explore optimisation of dosing regimens. Early administration of vitamin C is also likely to have greater benefit"
                      • zlota-klamka Re: Witamina D3 a covid 23.11.21, 17:18
                        Branie na raz więcej niż 500mg do 1g na raz nie ma sensu bo się nie wchłonie i spowoduje dolegliwości żołądkowe u bardziej wrażliwych ludzi. Bierzesz małe dawki ale często (np 500mg co pół godziny-godzinę) i wtedy tak, efekt powinien być podobny. Doustnie witaminy C nie przedawkujesz bo skończy się to biegunką
          • madami Re: Witamina D3 a covid 23.11.21, 17:51
            Dożylne wlewy witaminowe ( nie tylko w wit.C) podaje się w Niemczech dość powszechnie, tak... ci Niemcy - ziębofile, szury i foliarze w swoich sanatoriach finansowanych przez kasy chorych robią ludziom "takie okropne rzeczy" wink

• paskudek1 Re: Witamina D3 a covid 23.11.21, 15:51
        Nie wiem gdzie bo wszyscy chorzy jakich znam, mieli wręcz ZALECENIE od lekarza witamina D3 i witamina C. Nawet mojemu dziecku, które było zdrowe ale zamknięte z nami w domu lekarka też zaleciła witaminę D3.
      • saszanasza Re: Witamina D3 a covid 23.11.21, 15:53
        zlota-klamka napisała:

> Lekarze w Polsce zabraniali chorym na covid brać witaminę D twierdząc,

Bo witaminę D powinno się brać profilaktycznie przez dłuższy okres czasu, o czym lekarze trąbią juz od jakiś dwóch lat.
        Witamina D chorym na covid, którzy maja jej niedobory nie pomoże, nie w tak krótkim czasie.
        Najnowsze badania wykazują, że osoby z jej niedoborami sa bardziej narażone na ciężki przebieg covidu, niż ci, którzy maja ja w normie, natomiast chętnie poczytam te artykuły w których lekarz „zabraniali” jej

że szkod
        > zi - w zeszłym roku pamiętam było tu sporo wpisów emtaek ślepo zapatrzonych w t
        > akich "lekarzy". Zacięcie zwalczały jakiekolwiek sugestie, żeby brać wit D - ta
        > k zacięcie jak teraz moderacja zwalcza linki do badań z wit C.

bzdura.
        • zlota-klamka Re: Witamina D3 a covid 23.11.21, 15:57
          No jak bzdura, od jakiegoś czasu wklejam link do podsumowania badań z wit C w covid 19, a moderacja z całą zaciętością kasuje

Wkleję jeszcze raz i zobaczymy jak długo przetrwa

www.mdpi.com/2075-1729/11/11/1166/htm

A tamte posty odnośnie wit D znajdę, jak będę miała trochę więcej czasu i wkleję (jak ten wątek przetrwa) - w sumie chyba warto przypomnieć sobie nicki tych kretynek
        • zlota-klamka Re: Witamina D3 a covid 23.11.21, 16:08
          A, już jeden znalazłam

forum.gazeta.pl/forum/w,567,171338804,171338804,covid_watek_zbiorczy.html
          piataziuta Re: covid - wątek zbiorczy 01.03.21, 11:22
          5)jakie dostaliście porady od lekarzy

ja: aspiryna, nawadnianie, sprawdzanie temperatury, saturacji, porzucenie suplementów typu wit d, wit c,

ojciec: ibuprofen (lepiej mu zbijał gorączkę od paracetamolu), neozine na początku, antybiotyk gdy rozwinęło się odkowidowe zapalenie płuc+probiotyk i to co ja wyżej (wyraźne zalecenie porzucenia suplementów}
          • wapaha Re: Witamina D3 a covid 23.11.21, 16:22
            zlota-klamka napisała:

> ja: aspiryna, nawadnianie, sprawdzanie temperatury, saturacji, porzucenie su
            > plementów typu wit d, wit c,
            >

> ojciec: ibuprofen (lepiej mu zbijał gorączkę od paracetamolu), neozine na począ
            > tku, antybiotyk gdy rozwinęło się odkowidowe zapalenie płuc+probiotyk i to co j
            > a wyżej (wyraźne zalecenie porzucenia suplementów}

Ziuta dostała takie zalecenie i dlatego piszesz że lekarze zabraniali ? to spore nadużycie
              • saszanasza Re: Witamina D3 a covid 23.11.21, 16:33
                zlota-klamka napisała:

> ziuta, jej ojciec i najprawdopodobniej wszyscy inni "leczeni" przez tych lekarz
                > y

chyba przez tego jednego konkretnego. wiesz, są również lekarze chcacy leczy amantadyną albo wlewami z witaminy C, cóż wiec dziwnego, że sa lekarze, którzy suplementacji nie zalecają.
                • wapaha Re: Witamina D3 a covid 23.11.21, 16:35
                  jakich "tych"

I jakie masz kompetencje by oceniać zalecenia lekarza wobec indywidualnego pacjenta ?
                  I jakim cudem wychodzi ci, że TEN lekarz ( zakładając że WSZYSTKIM swoim pacjentom dawał takie zalecenia ) oznacza z automatu LEKARZE ZABRANIAJĄ ?
              • saszanasza Re: Witamina D3 a covid 23.11.21, 16:38
                zlota-klamka napisała:

> ziuta, jej ojciec i najprawdopodobniej wszyscy inni "leczeni" przez tych lekarz
                > y

A to ciekawe bo w TYM wątku, INNI lekarze witaminę D przepisuja. Wątek z 2020, kiedy już covid był. Nie widzę tez, by ematki zniechęcały do jej suplementacji

forum.gazeta.pl/forum/w,567,169220751,169220751,Witamina_D.html
      • wapaha Re: Witamina D3 a covid 23.11.21, 16:21
        zlota-klamka napisała:

> Lekarze w Polsce zabraniali chorym na covid brać witaminę D twierdząc, że szkod
        > zi - w zeszłym roku pamiętam było tu sporo wpisów emtaek ślepo zapatrzonych w t
        > akich "lekarzy". Zacięcie zwalczały jakiekolwiek sugestie, żeby brać wit D - ta
        > k zacięcie jak teraz moderacja zwalcza linki do badań z wit C.

jacy lekarze ? tzn jakieś oficjalne przekazy medyczne ?
        powiedziałabym że wręcz przeciwnie- wskazane było suplementowanie i witd3,i zynku,i itd
    • saszanasza Re: Witamina D3 a covid 23.11.21, 16:42
      A swoją drogą już oczami wyobraźni widzę te tabuny ludzi chorych na covid u lekarza, który zamiast podjąć leczenie/skierować na test i co tam jeszcze pyta:
      a bierze pani witaminę D, bo jeśli tak to proszę przestać😂😂🤣
      • chococaffe Re: Witamina D3 a covid 23.11.21, 16:54
        Witamina D norma (wartości referencyjne)
        Normy witaminy D są następujące:

Niedobór < 20 ng/ml

niska 20 – 30 ng/ml
        prawidłowa 30 – 50 ng/ml
        podwyższona 50–100 ng/ml
        potencjalnie toksyczna 100–150 ng/ml
        wartość toksyczna > 150 ng/ml
        • bib24 Re: Witamina D3 a covid 23.11.21, 17:04
          to zbadaj i ciekawe ile ci wyjdzie bez suplementacji.
          a normy są różne w zależności od kraju i podejścia. niektórzy uważają, że powyżej 50 jest optimum.

i jeszcze ci dodam, że jak ci wyjdzie 10 to wyjście na 30 może zająć kilka miesięcy codziennego brania sporej dawki.
          a żeby wyjść na ponad 100 to nie wiem ile trzeba by brać. po 30 tys dziennie wiele miesięcy? straszą i straszą tym przedawkowaniem ale nie wiem czy to się komukolwiek w praktyce zdarzylo. prędzej umrzesz na covid niz przedawkujesz d3.
          • lisciasty_pl Re: Witamina D3 a covid 23.11.21, 17:49
            bib24 napisała:
            > i jeszcze ci dodam, że jak ci wyjdzie 10 to wyjście na 30 może zająć kilka mies
            > ięcy codziennego brania sporej dawki.
            > a żeby wyjść na ponad 100 to nie wiem ile trzeba by brać.

Dokładnie. Jak wyciągałem mamę z poziomu chyba 7 czy 9 to z pół roku zajęło wejście na 35.
            Dawka 1 dzień 5 tys. kolejny dzień 10 tys. i tak w kółko.
            • bib24 Re: Witamina D3 a covid 23.11.21, 21:49
              nie wiem, nie znam osób z problemami z nerkami. za to wszyscy po kolei w rodzinie mieli d3 duuużo poniżej normy. a jak podnieśliśmy to teraz zapomnieliśmy o katarach, zapaleniach oskrzeli i innych tego typu atrakcjach. od kilku lat nic.

• bib24 Re: Witamina D3 a covid 23.11.21, 21:50
              hanusinamama napisała:

> Jak ktoś ma problemy z nerkami to zaden lekarz nie powie ze >50 to norma. J
              > akos zapominasz napisać ze przedawkowanie ejst toksycznie. Mozna sobie pięknie
              > nerki rozwalić.
              >

daj proszę link do info, że d3 szkodzi na nerki. poczytalabym.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka