Dodaj do ulubionych

Spadki cukru

05.05.22, 08:36
Przeczytałam gdzieś że dolegliwości takie jak niepokój, potliwość, zdenerwowanie, zawroty głowy mogą mieć związek z niedocukrzeniem. Jestem zupełnie zielona w tym temacie, czy ktoś z was wie coś więcej, jakie badania zrobić i jak się działa przy tych spadkach cukru? Czy to niebezpieczne?
Obserwuj wątek
    • daniela34 Re: Spadki cukru 05.05.22, 08:43
      Spadki cukru są niebezpieczne. Można zasnąć i się nie obudzić, albo obudzić widząc nad sobą ratownika medycznego w masce ffp3, co własnym przykładem potwierdza piszącą te słowa. Oraz -wychodzenie ze znacznego spadku cukru jest cholernie nieprzyjemne.
      Co do badań się nie wypowiem, bo ja byłam diagnozowana akurat pod pewny specyficznym kątem. Na pewno cukier trzeba zbadać i na pewno dobrze byłoby mieć glukometr i w chwilach takiego kiepskiego samopoczucia, sprawdzić cukier.
      • daniela34 Re: Spadki cukru 05.05.22, 08:46
        Aha, przy spadkach cukru stosuje się np.glukozę dla diabetyków (dostępna w aptece) a jak się nie ma to trzeba: wypić coś słodkiego, zjeść coś słodkiego, zjeść coś (w sensie posiłku)- bo najczęściej spadek cukru spowodowany jest przegłodzeniem.
    • yenna_m Re: Spadki cukru 05.05.22, 08:44
      Powinnaś obgadać zrobienie z lekarzem krzywej cukrowej i insulinowej. Ważne - taką krzywą zaleca sie robić nie czesciej niz na pół roku/rok, więc jeśli robilas wcześniej, badanie mozna zrobić poprzez obciążenie odpowiednim ładunkiem jedzenia (ale to byc moze tylko w warunkach szpitalnych, ktoś bardziej zorientowany musialby sie wypowiedziec).
      Z badaniami idziesz do endo.
      Do tego warto zbadać tarczycę bo ta daje dziwaczne objawy i poziom witaminy D.
        • mamtrzykotyidwa Re: Spadki cukru 05.05.22, 09:06
          Nie ma sensu, bo spadki cukru są, wtedy kiedy są, poza tym glukoza jest w normie, więc w badaniu nic ci nie wyjdzie.
          Jeśli odczuwasz takie stany, to kup glukometr, za ok. 50 zł można kupić i pobadaj sobie cukier, wtedy, gdy będziesz się tak czuła i jeśli rzeczywiście cukier będzie wtedy bardzo niski, to idź do lekarza pokazać mu wyniki badania glukometrem.
          Cukier nie powinien być niższy niż 70mg/dL (3.9 mmol/L).
          Przy okazji , jak juz bedziesz miała glukometr, to pomierz też cukier na czczo i godzinę, oraz dwie po jedzeniu, bo jak masz spadku cukru, to możesz też mieć bardzo wysoki cukier po jedzeniu(powyżej 140mg/dL). Tak się zaczyna cukrzyca, że cukier po jedzeniu bardzo rośnie, wtedy organizm produkuje nadmiar insuliny, żeby go obniżyć, i cukier spada za bardzo. Jeśli po jedzeniu robisz się śpiąca i zmęczona, to jest to bardzo prawdopodobne, że masz za wysoki cukier. Spadki cukru mogą też być z zupełnie innego powodu, więc badanie cukru w różnych porach dnia może wiele wyjaśnić. Kup glukometr, to najlepsze rozwiązanie na początek -pomierzysz i będziesz miała konkrety, z którymi pójdziesz do lekarza.
          • mamtrzykotyidwa Re: Spadki cukru 05.05.22, 09:09
            A jak rzeczywiście masz spadki cukru, to przerwać taki stan niepokoju pomoże wypicie czegoś słodkiego, ale to nie jest rozwiązanie na dłużej, bo działając w ten sposób powoduje się huśtawkę w organizmie, która będzie coraz bardziej szkodliwa.
        • yenna_m Re: Spadki cukru 05.05.22, 09:11
          W mojej przychodni krzywych nie robia bez skierowania (pomimo tego, ze krzywa insulinowa tylko odplatnie) bo to zbyt obciążajace badanie, by samemu je sobie zlecać.
        • gajmal Re: Spadki cukru 05.05.22, 09:11
          Spadki cukru zwykle dotyczą sytuacji gdy wcześniej poziom glukozy we krwi był za wysoki dlatego powinnaś wykonać krzywą obciążenia glukozą i najlepiej równolegle krzywą insulinową. Obie krzywe powinny być 3 punktowe - czyli pobranie krwi na czczo, po godzinie od wypicia glukozy i po 2 godzinach. Na krzywą glukozową powinnaś dostać skierowanie (sprawdź tylko czy na pewno na 3 punktową Ci dali), a za krzywą insulinową prawie na pewno będziesz musiała zapłacić, ale warto. U Ciebie przy podejrzeniu hipoglikemii reaktywnej krzywe muszą być koniecznie 3 -punktowe. Zadbaj o to, bo tego badania nie można robić za często ze względu na obciążenie trzustki. Po wypiciu glukozy usiądź i siedź, żeby nie fałszować wyników.
    • yenna_m Re: Spadki cukru 05.05.22, 09:14
      Na ten moment rozważ, czy nie poczujesz sie lepiej na diecie cukrzycowej z niskim indeksem IG. Badania zrob koniecznie, wizyta u endo też koniecznie, ale wdrozrenie diety cukrzycowej juz na tym etapie pomoze troszkę poprawić samopoczucie.
      • lidiaxx Re: Spadki cukru 05.05.22, 09:52
        No właśnie idę tym tropem, ponieważ rzeczywiście doraźnie po spożyciu czegoś słodkiego to co opisałam przechodzi, co więcej zaczęłam się przyglądając jak mój organizm reaguje na różnego rodzaju jedzenie i bez porównania lepiej się czuje na niskim indeksie IG czy to jest przypadek
    • swinka-morska Re: Spadki cukru 05.05.22, 11:48
      Jeśli chcesz się poobserwować zanim pójdziesz do lekarza, to ew. kup sensor Freestyle Libre na 2 tygodnie, zapisuj wyniki i to co jadłaś w te dni kiedy będziesz miała założony sensor.
      Ze skierowaniem od lekarza: krzywe cukrowa i insulinowa, koniecznie 3-punktowe i robione razem tego samego dnia.
    • jdylag75 Re: Spadki cukru 05.05.22, 12:18
      Trzeba iśc do lekarza, jak radzą dziewczyny, i przebadać się, krzywa cukrowa itd. bo to może byc coś powaznego.
      Lata temu z podobnymi objawami badałam się i konsultowałam z endokrynologiem, wyniki były ksiazkowe, okazało się że mam taką własnośc organizmu, wystarczyło zmienic diete, na przykład zrezygnowałam ze słodkich przekąsek typu jogurt owocowy, banan, jem 4 posiłki i od 20 lat czasami jak się zapomne mam nieprzyjemne objawy.
    • kiddy Re: Spadki cukru 05.05.22, 13:12
      Kup sobie glukometr i prze kilka tygodni badaj cukier na czczo i po posiłkach. Zapisuj wyniki. Rób też pomiar w chwilach, gdy czujesz niepokojące objawy. Przy nagłych spadkach glukozy wynik może być nawet 80 czy więcej, ale jeśli spada z wysokiego poziomu lub bardzo gwałtownie, to objawy są takie, jak piszesz. Powodów może być wiele, w tym wysoki poziom insuliny. Czy masz takie spadki na czczo, czy tylko po posiłkach? Zaobserwuj, jakie masz wyniki glukozy po 2 godzinach od posiłku. Wyższe czy niższe niż na czczo?
      Możesz wykonać badanie glukozy i insuliny na czczo, to może już coś zasugerować. Do tego morfologia, cholesterol. Dzienniczkiem pomiarów i wynikiem badań idź do internisty. Powinien cię dalej poprowadzić.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka