Dodaj do ulubionych

Najblizsze miesiace - Rosja

07.05.22, 20:16
To glownie do buldoga ale niekoniecznie tylko do niego.
Napisal w innym watku wczesniej:

“Właśnie zaczyna się ukraińska kontrofensywa, Rosja straciła kolejny duży okręt, a to nie byle co. Szykują się dalsze dostawy broni z Zachodu. Nikt nie będzie żałował strat bandyckiej armii, w Rosji powiększa się produkcję polowych krematoriów, Kreml przestaje kontrolować część zasobów informacyjnych i propagandowych, USA nieoficjalnie ale publicznie przyznały, że szykuje się w Rosji przewrót pałacowy.
Ukraina odzyska wszystkie zajęte terytoria. Co będziesz pisać, kiedy wojna przeniesie się na teren Rosji?”

Buldog (a moze inni sledzacy)- mozesz napisac cos wiecej ?
Nie wiem na ile ma to poparcie w tym co tam sie dzieje , ale ciekawie to brzmi.
Obserwuj wątek
  • lauren6 Re: Najblizsze miesiace - Rosja 07.05.22, 21:31
   To tylko moja interpretacja, nie wiem na ile trafna.

   W okolicach majówki polski MON obwieścił, że w Polsce odbywają się ćwiczenia wojskowe i proszą, żeby nie fotografować pojazdów wojskowych. Czyli pewnie ciężki sprzęt ze Stanów wylądował i wyjechał do Ukrainy.
   Wcześniej brytyjski premier się wygadał, że Ukraińscy żołnierze są szkoleni na terenie UK i Polski. W lutym Biden wzmocnił obronę wschodniej flanki i wysłał do Polski elitarne oddziały. Tak więc jest tu komu szkolić Ukraińców.

   Podsumowując powyższe na Ukrainę musiał właśnie dotrzeć sprzęt wojskowy ze Stanów i żołnierze przeszkoleni jak tego sprzętu używać.

   Wygląda też na to, że siły rosyjskiej zostały przeszacowane. Wywiad krajów nato prawdopodobnie czytał dokładnie te same raporty co ruscy generałowie, a na papierze wszystko było super. Dopiero w czasie wojny wyszła skala korupcji, zaniedbań w modernizacji rosyjskiej armii.

   Odnośnie przewrotu pałacowego coś musi być na rzeczy, biorąc pod uwagę seryjne samobójstwa pomniejszych oligarchów. Mordowanie całych rodzin to grubsza sprawa i imo to jest próba zastraszenia kogoś. Zapewnie nieskuteczna.
   • bistian Re: Najblizsze miesiace - Rosja 07.05.22, 22:12
    lauren6 napisała:

    > To tylko moja interpretacja, nie wiem na ile trafna.
    >
    > W okolicach majówki polski MON obwieścił, że w Polsce odbywają się ćwiczenia wo
    > jskowe i proszą, żeby nie fotografować pojazdów wojskowych. Czyli pewnie ciężki
    > sprzęt ze Stanów wylądował i wyjechał do Ukrainy.
    > Wcześniej brytyjski premier się wygadał, że Ukraińscy żołnierze są szkoleni na
    > terenie UK i Polski. W lutym Biden wzmocnił obronę wschodniej flanki i wysłał d
    > o Polski elitarne oddziały. Tak więc jest tu komu szkolić Ukraińców.

    Rzucili trochę haubic M777 i teraz są szkolenia obsług ukraińskich. To jest dobry i drogi sprzęt, szkoda byłoby to stracić, więc są szkolenia, również z radarów artyleryjskich, pewno i obsługi dronów. Tam już są szkoleni artylerzyści, mimo to, szkolenia trwają.
    Dlatego planuje się kontrofensywę na połowę czerwca.
    Wcześniej, może da się coś zrobić z Chersoniem, ale ogólnie, Ukraina raczej nastawia się obecnie na obronę.
    W tej części stepowej, jest to trudne, dlatego tam są inne działania, łącznie z bojami spotkaniowymi.

    Osobiście, liczyłem na większą ilość PZH2000, Kanada coś dała, ale to sztuki, Niemcy są niechętne i tłumaczą, że sami mają tylko 40 sztuk. 70 sztuk kiedyś miały Włochy, ale nic nie mówią o przekazaniu.
    • buldog2 Re: Najblizsze miesiace - Rosja 09.05.22, 10:32
     Niemcy być może znów zaczną produkować je.
     Ukraina ma dostać stare Abramsy, ale czy pociski z uranem 238? Izrael ma dostarczać broń, ale nie wysokotechnologiczną, jak np. Iron Dome (jaką proponuje się Polsce od chwili zakończenia prac, z grubsza w tym samym czasie co armii izraelskiej), którą Amerykanie chcieli wysłać na Ukrainę (nie dogadali się co do warunków sprzedaży).
  • bananananas Re: Najblizsze miesiace - Rosja 07.05.22, 22:09
   Z okrętem chyba nieprawda, o ile to nie jest niespodzianka na 9 maja.To znaczy wtedy się potwierdzi, bo na razie amerykański wywiad zaprzecza. A sprawa dotyczy okrętu, który jest tak ważny prestiżowo, ze jego trafienie byłoby jak trafienie w kreml niemalże. Dzisiaj jakąś małą jednostkę zatopili.
    • marzeka11 Re: Najblizsze miesiace - Rosja 07.05.22, 22:21
     Na razie ta dzicz morderców z Buczy chyba dopada sprawiedliwość, chociaż pewnie wysłali ich ruscy tam, aby Ukraińcy dopadli i nie było świadków z Buczy
     "According to many reports, Russian 64th separated motorized brigade, responsible for mass rape, torture and executions in Bucha, promoted by Putin to a Guard brigade, was completely destroyed at Izyum, Kharkiv region. I will not publish my emotions here."
     twitter.com/sumlenny/status/1523021564765110272?s=20&t=YYPZSEh-N-uMe08MlYfHxA
     • bistian Re: Najblizsze miesiace - Rosja 07.05.22, 22:27
      marzeka11 napisała:

      > Na razie ta dzicz morderców z Buczy chyba dopada sprawiedliwość, chociaż pewnie
      > wysłali ich ruscy tam, aby Ukraińcy dopadli i nie było świadków z Buczy

      Tak było, jak piszesz. Oni byli przerzuceni do Biełgorodu z zamiarem wysłania na najgorsze odcinki frontu. Nie chcieli jechać, ale tam też by dostali kulkę, od swoich.
      Rosja zabija wszystkich świadków i ludzi niewygodnych.
  • mia_mia Re: Najblizsze miesiace - Rosja 07.05.22, 22:27
   Nie jestem taką optymistką albo kolejne miesiące czy lata takiej wojny albo putlerek będzie chciał rozstać się z tym światem z rozmachem, zwłaszcza, że zabieg już chyba przynajmniej już półoficjalnie jest oficjalny.
  • ja_mamma Re: Najblizsze miesiace - Rosja 07.05.22, 22:29
   Może trochę nie na temat ale zastanawiam się, czy takie informacje powinny być podawane do publicznej wiadomości tyna.info.pl/czolgi-jada-na-podkarpacie-przerzut-oddzialow-18-dywizji-zmechanizowanej-zdjecia/
   • buldog2 Re: Najblizsze miesiace - Rosja 09.05.22, 10:36
    Mogą być niepodawane ze względów propagandowych, żeby nie mówiono, że w Polsce nakręca się antyrosyjską, wojenną czy jaką histerię. Wszystko wiadomo, tak samo jak o dostarczeniu polskich MiGów.
  • bywalec.hoteli Re: Najblizsze miesiace - Rosja 07.05.22, 23:06
   nie jestem aż takim optymista ale mam nadzieje ze putin, pieskow, ławrow, szojgu, zachariewa, gierasimow będą wkrótce gryźć kwiatki od spodu albo stalowe kraty więzienia a jeśli trafia pod sad to Ukraińcy będą ich sadzić za zbrodnie wojenne
  • bguslawko_1 Re: Najblizsze miesiace - Rosja 08.05.22, 04:44
   Może ten tydzień bo 9 maja .Na stronie Ambasady Rosji w Polsce pojawiła się informacje o obchodach Dnia Zwycięstwa, które odbędą się w Warszawie 9 maja. Na cmentarzu przy ul. Żwirki i Wigury odbędzie się ceremonia złożenia wieńców i kwiatów. To samo w Niemczech .Ruskich z globusa nie wymarzesz . www.salon24.pl/newsroom/1225655,niemcy-nie-chca-draznic-rosji-zakaza-paradowania-z-flagami-agresora-i-ukrainy
  • asfiksja Re: Najblizsze miesiace - Rosja 08.05.22, 07:59
   Odzyskanie Krymu będzie trudne. Tam raczej będzie, myślę, jakieś terytorium o dziwnym statusie międzynarodowym. Wojna powoli przenosi się na teren Rosji (płoną wojskowe obiekty strategiczne, ludzie w Kaliningradzie sadzą ziemniaki w miejscach, gdzie miały być zagraniczne inwestycje technologiczne). Poza tym - pełna zgoda, tak po prostu wychodzi, że Amerykanie postanowili dopilnować wygranej Ukrainy. Mam nadzieję, że dopilnują też wymuszenia na Rosji reparacji umożliwiających odbudowę Ukrainy.
   Patrzmy, co będzie jutro.
   • bistian Re: Najblizsze miesiace - Rosja 08.05.22, 08:32
    asfiksja napisał:

    > Odzyskanie Krymu będzie trudne. Tam raczej będzie, myślę, jakieś terytorium o d
    > ziwnym statusie międzynarodowym.

    Zajęcie Krymu, może być całkiem szybkie. Ciekawe, że od Ukraińców nic nie wycieka, są bardzo aktywni, mają swoje plany, jakieś odwody, możliwości. Nikt nic nie wie i to jest dobry znak.
    Turcja też się dopisała do listy chętnych na Krym. Ważne miejsce o dużym znaczeniu wojskowym, więc pewno będą ostre rozmowy na ten temat. A Rosjanie tracą okręty jeden po drugim i za chwilę, ten port w Sewastopolu nie będzie im aż tak potrzebny wink
   • bistian Re: Najblizsze miesiace - Rosja 08.05.22, 09:15
    hope_25 napisał(a):

    > Ukraińska propaganda.

    I na ten okręt przyjdzie czas smile
    Rosja straciła obstawę plot okrętów po zatopieniu Moskwy, dlatego teraz są takie przewalanki na Wyspie Węży. Rosja wstawia jakieś rakiety przeciwlotnicze, a zaraz je niszczą Ukraińcy i tak to będzie trwało aż do całkowitego wystrzelania floty czarnomorskiej.
    A wystarczyło robić remonty na Moskwie, zatrudnić zawodowych marynarzy, a nie przepijać i przejadać te pieniądze przez stryjka Wanię, który zrobił remont wyłącznie na papierze, a pieniądze "zaoszczędził".
      • buldog2 Re: Najblizsze miesiace - Rosja 08.05.22, 21:01
       Faktycznie, masakra:

       Представитель Кремля Песков не стал комментировать распространяемую в ряде украинских источников информацию о нанесенном в Черном море ударе по российскому кораблю, передает ТАСС.

       «Нет, мы не располагаем такой информацией», – сказал он.
       t.me/tass_agency/132322

       kun.uz/ru/news/2022/05/06/smi-soobshchili-chto-voorujyennyye-sily-ukrainy-podbili-ocherednoy-rossiyskiy-korabl

       Okręt został zaatakowany i wybuchł na nim pożar. Nie zatonął (póki co).
       Rosjanie tych doniesień nie kwestionują, wyżej Pieskow odmówił komentarza.
       Wygląda na to że w odwecie (trzeba porównać czas ataku) Rosjanie zniszczyli fregatę ukraińską.
        • bananananas Re: Najblizsze miesiace - Rosja 08.05.22, 21:25
         buldog2 napisał:

         > Była niewiadoma i nie można było mieć pewności, nawet przekonania, i trudno był
         > o mówić o ataku.
         > Ale już można.
         Faktycznie pieskow słabo zaprzecza, a w Uzbekistanie nie kolportowaliby czystych plotek, ale
         gdzie jest konkretne potwierdzenie? Sprawdziłam w Rzeczpospolitej i NYT, nic nie ma. Może potwierdzą na 9go, to byłoby mocne.

   • profes79 Re: Najblizsze miesiace - Rosja 08.05.22, 09:58
    Trudno mówić o propagandzie skoro sami Ukraińcy nie podawali informacji o zatopieniu Makarowa; to była jakaś dziwna plota która poszła w świat i szybko zdechła.

    BTW - teraz juz nie jesteś specjalistą od szczepionek ty;ko specjalistą od onuc? To sie nazywa szybkie przekwalifikowanie się.
     • profes79 Re: Najblizsze miesiace - Rosja 08.05.22, 11:18
      Bardzo dobrze, dostatecznie. I cyk - rubelki na konto płyną, co nie? Tylko gdzie je wymienisz? tongue_out

      Swoją drogą połączenie antyszczepów z onucami jest tak powszechne że jasno widać, że to zorganizowana akcja.
      • homohominilupus Re: Najblizsze miesiace - Rosja 08.05.22, 11:35
       profes79 napisał:

       > Bardzo dobrze, dostatecznie. I cyk - rubelki na konto płyną, co nie? Tylko gdzi
       > e je wymienisz? tongue_out
       >
       > Swoją drogą połączenie antyszczepów z onucami jest tak powszechne że jasno wida
       > ć, że to zorganizowana akcja.
       >

       Mnie to jednakowoż nie przestaje zadziwiać
       • marzeka11 Re: Najblizsze miesiace - Rosja 08.05.22, 11:43
        Bo to zadziałało tak od razu= antyszczepy szybciutko w proruskie śmieci się zamieniły i ruską narrację.
        W rosji jest załamanie demograficzne, im więcej młodych ruskich stracą na Ukrainie, tym dla wszystkich lepiej- nie będą się rozmnażać.
        • bistian Re: Najblizsze miesiace - Rosja 08.05.22, 11:51
         marzeka11 napisała:

         > Bo to zadziałało tak od razu= antyszczepy szybciutko w proruskie śmieci się zam
         > ieniły i ruską narrację.
         > W rosji jest załamanie demograficzne, im więcej młodych ruskich stracą na Ukrai
         > nie, tym dla wszystkich lepiej- nie będą się rozmnażać.

         Jest kryzys demograficzny, oprócz tego, wielu młodych wyjechało z tego kołchozu już na stałe, a jeszcze więcej wyjedzie niebawem. Będą te babunie dłubać w rakietach, byle wojsko miało z czego strzelać wink
        • myfaith Re: Najblizsze miesiace - Rosja 08.05.22, 11:58
         To nie tak :np. hope - od miesiecy szerzy na tym forum rosyjski punkt widzenia mający na celu wprowadzić chaos, zasiać watpliwości , doprowadzić do rozruchów zeby zachodnie panstwa miały co robic i sie nie wtrącać w to co Rosja ma zamiar robic....- wrzutki „ dokumentów” świadczących o tym ze szczepionki ( zawsze te zachodnie o sputniku zdaje sie nie wspominała...) to samo zło.

         Zapomniała tylko podać ze te „ dokumenty” co je przedstawia pochodzą z portali założonych przez byłych oficerów KGB....

         „ antyszczepy” były i sa wspierane przez rosyjskie państwo


         napisała:

         > Bo to zadziałało tak od razu= antyszczepy szybciutko w proruskie śmieci się zam
         > ieniły i ruską narrację.

  • barattolina Re: Najblizsze miesiace - Rosja 08.05.22, 10:56
   Przewrót Pałacowy nie jest rozwiązaniem. Zaraz znajdzie się jakiś przystojny i miły przywódca, który mówi doskonale po angielsku i Zachód uwierzy, ze w Rosji nastała demokracja.

   Nie powiedziałabym też, ze trwa kontrofensywa Ukraińska - w wielu miejscach front się ustabilizował, ale rozstrzygające walki toczą się teraz w Donbasie i tam Rosjanie odnoszą sukcesy. Pomimo środków jakimi dysponują nie posuwają się naprzód tak jak możnaby się było tego spodziewać, ale jednak się posuwają.

   Całym sercem jestem za Ukrainą, oby dostawali coraz lepsza broń ze Stanów i żeby nie było na to za późno.
   Chciałabym tez żeby odbili Donbas, Krym i Ługansk.
   Tylko na co w odpowiedzi zdecydowałaby się wtedy Rosja, która po prostu przegrać nie może?
   • marzeka11 Re: Najblizsze miesiace - Rosja 08.05.22, 11:12
    Na tle tego zła, które ruski za sobą ciągną na Ukrainie- to mordowanie dzieci/kobiet/mężczyzn w każdym wieku, czymś symbolicznym jest to, co dzieje się na Syberii, to płonięcie części rosji
    twitter.com/GraniTweet/status/1523040336938819584?s=20&t=zUOEJ8ViVUpXQdQ1SnlM0w
      • hope_25 Re: Najblizsze miesiace - Rosja 08.05.22, 11:42
       Pewnie, zaraz moderacja przyjdzie i usunie wpisy, tak jak to wczoraj zrobiła z postem o dokumentach Pfizera. I wtedy ematki będą szczęśliwe bo znów ich będzie na wierzchu. I nie będą się musiały denerwować, że źle zrobiły, biorąc udział w eksperymencie, no bo skoro moderacja skasowała, to problemu nie ma big_grin

         • bistian Re: Najblizsze miesiace - Rosja 08.05.22, 11:55
          hope_25 napisał(a):

          > Nie to co ukraińskie, sama dobroć i słodycz smile

          Widzę, że trwa akcja zaśmiecania wątków, które się nie podobają? big_grin

          Rosja wpada w kryzys ekonomiczny, staje produkcja, młodzi wyjeżdżają, a wojska rosyjskie dostają baty na froncie.
          Zamulanie, nie odwróci trendu.
          • marzeka11 Re: Najblizsze miesiace - Rosja 08.05.22, 11:57
           "Mobilizacja nie pomoże Rosji" - tak, to padło w rosyjskiej telewizji! Stwierdzono również, że Rosja nie dysponuje nowoczesnym sprzętem, wyczerpują się rezerwy strategiczne, a chętnych do walki przestarzałą bronią nie ma zbyt wielu."
           twitter.com/handloviec/status/1523229870058360832?s=20&t=zUOEJ8ViVUpXQdQ1SnlM0w
              • hope_25 Re: Najblizsze miesiace - Rosja 09.05.22, 09:06
               milupaa napisała:

               > Nigdy. Rosja zasługuje na największą nienawiść i potępienie. Choćbyś skisła.


               Czyżby Rosja? A pozostałych bandytów będziesz hołubić?

               Czterdzieści dużych operacji specjalnych i kilkaset mniejszych, począwszy od obalenia Mosadegha w Iranie w 1953 roku, aż do sprowokowania "arabskiej wiosny" w 2014. Doprowadzenie do władzy kilkudziesięciu krwawych wojskowych dyktatorów na trzech kontynentach. Kilkadziesiąt lat finansowania gwatemalskiej junty wojskowej, która zamordowała 700 tysięcy Gwatemalczyków. Bazy logistyczne dla prawicowych szwadronów śmierci w Salwadorze. Zaplecze wywiadowcze dla dyktatury Pinocheta w Chile. Bombardowanie Kambodży. Zabójstwo premiera Konga Patrice'a Lumumby. Ochrona kokainowego imperium Escobara w Kolumbii. Wyhodowanie sobie Saddama, afgańskiego szariatu, ISIS oraz bin Ladena. Więzienia i tortury na Mazurach. Rozwalenie Jugosławii i oderwanie Kosowa od Serbii. Ludobójstwo w Wietnamie przy pomocy napalmu, pod pretekstem neutralizacji Vietcongu. Bazy wojskowe na całym Bliskim Wschodzie, zwłaszcza wokół Iranu. Utworzenie sztucznego państwa Izrael na terytoriach Palestyny i wspieranie izraelskich ludobójców ludności cywilnej Palestyny. Śmierć sześciu milionów ludzi w ciągnącej się przez 40 lat cichej wojnie CIA z trzecim światem. Gdy patrzę jak jankeskie gołąbki pokoju dziś leją łzy nad zbrodniami Putina - tego samego, z którym jedli kawior gdy mordował Czeczenię od 1999 roku - to łzy wzruszenia zalewają mi oczy.
           • bistian Re: Najblizsze miesiace - Rosja 08.05.22, 12:12
            marzeka11 napisała:

            > "Mobilizacja nie pomoże Rosji" - tak, to padło w rosyjskiej telewizji! Stwierdz
            > ono również, że Rosja nie dysponuje nowoczesnym sprzętem, wyczerpują się rezerw
            > y strategiczne, a chętnych do walki przestarzałą bronią nie ma zbyt wielu."

            Nie przesadzajmy, trochę sprzętu jeszcze mają. Ale zderzają się z innym sposobem organizacji oddziałów i organizacją walki i na tym się wykrzaczają.
            Teraz Dwornikow trochę uporządkował działania, zaczynają sensownie walczyć, ale i tak, nikt nie chce umierać za Rosję.

            Straty są duże, ale dopóki ginie wielu z biednych stron dalekiego wschodu, większość Rosjan z dużych ośrodków ma to w nosie.
            Tak, jako ciekawostkę, warto poczytać o wojnie rosyjsko-fińskiej. Finowie dzielnie się bronili, ale te starty rosyjskie, to w zasadzie nie były rosyjskie, ale ukraińskie. Stalin ściągnął wojska z Ukrainy, żeby nie było żadnych sentymentów z Finami. W konsekwencji, 230 tys. zabitych Ukraińców i ponad 800 tys. rannych.
            Tutaj jest to samo, nawet jeśli zginie z 200 tysięcy ludzi z daleka, nie będzie to bardziej obchodzić, niż brak dobrych telefonów w sklepach.
            • bananananas Re: Najblizsze miesiace - Rosja 08.05.22, 12:42
             bistian napisał:


             > Straty są duże, ale dopóki ginie wielu z biednych stron dalekiego wschodu, więk
             > szość Rosjan z dużych ośrodków ma to w nosie.

             Ale coraz bardziej będzie obchodzić ludzi w Dagestanie i Inguszetii, skąd najwięcej żołnierzy.
             Ciekawa informacja była podana wczoraj przy okazji otwarcia granicy z Kaliningradem, że większe niż tam wzrosty cen żywności są właśnie w wymienionych republikach. Nie wiem, czy głodem chcą ich skłaniać do zaciągania się, czy po prostu napływ pieniędzy z żołdu zwiększył inflację. W każdym razie drożyzna i utrata potomstwa może jednak nawet tak niewolnicze społeczności poruszyć, przeginać ruscy nie będą.
             • bistian Re: Najblizsze miesiace - Rosja 08.05.22, 12:59
              bananananas napisała:

              > Ciekawa informacja była podana wczoraj przy okazji otwarcia granicy z Kaliningr
              > adem, że większe niż tam wzrosty cen żywności są właśnie w wymienionych republi
              > kach. Nie wiem, czy głodem chcą ich skłaniać do zaciągania się, czy po prostu n
              > apływ pieniędzy z żołdu zwiększył inflację. W każdym razie drożyzna i utrata po
              > tomstwa może jednak nawet tak niewolnicze społeczności poruszyć, przeginać rusc
              > y nie będą.

              Myślę, że ogólnie są niedobory niektórych artykułów. Nawet Łukaszenka "wspaniałomyślnie" zgodził się odwiesić zakaz sprowadzania jabłek. Nie sądzę, że to tylko ze względu na Białoruś, raczej chodzi o Federację. Putinowi nie wypada się przyznać do niedoborów, więc załatwia to przez Łukaszenkę.
              Uważam, że w ramach Federacji, będą krążyć różne dobra w kierunkach, gdzie są większe pieniądze. A tamte odległe regiony już są przyzwyczajone, najwyżej zrobią dodatkowe dwie grządki w ogródku i złapią królika we wnyki.
              • bananananas Re: Najblizsze miesiace - Rosja 08.05.22, 13:12
               bistian napisał:


               > Myślę, że ogólnie są niedobory niektórych artykułów. Nawet Łukaszenka "wspaniał
               > omyślnie" zgodził się odwiesić zakaz sprowadzania jabłek. Nie sądzę, że to tylk
               > o ze względu na Białoruś, raczej chodzi o Federację. Putinowi nie wypada się pr
               > zyznać do niedoborów, więc załatwia to przez Łukaszenkę.

               Łukaszenka niedawno zakazał wywozu cukru, czyli nie jest tak łatwo z tym przekazywaniem dalej wink

               A co myślicie o Kaliningradzie? Nie wiem, jak to jest formalnie, kto granicę zamknął, czy mieszkańcy potrzebują wiz. Ale jak powinno być dzisiaj.?
               Przyjeżdżali oczywiście na zakupy. Mamy im pozwolić kupować żywność, kiedy ich państwo właśnie funduje światu głód? Cokolwiek innego kupować zważywszy, że to zużycie energii i paliw, które mamy w deficycie przez ich państwo? Ich pieniędzy nie potrzebujemy na rynku, i tak jest inflacja, a dolarów nie mają.
               No i kwestie z jednej strony możliwych prowokacji, z drugiej trzeba by było przydzielić im po policjancie na piątkę klientów ze względu na sympatię otoczenia...
               • bistian Re: Najblizsze miesiace - Rosja 08.05.22, 13:18
                bananananas napisała:

                > A co myślicie o Kaliningradzie? Nie wiem, jak to jest formalnie, kto granicę za
                > mknął, czy mieszkańcy potrzebują wiz. Ale jak powinno być dzisiaj.?

                Nie wiem, co jest dobre. Z jednej strony, otworzymy im dostęp do sklepów, to sklepy też zarobią, ale Rosjanie będą uważać, że im się należy i żadna łaska z naszej strony. Ja bym nie pozwolił chociaż przez następny miesiąc. Niech jadą tam misje humanitarne z UE big_grin
          • profes79 Re: Najblizsze miesiace - Rosja 08.05.22, 13:04
           Rosjanie ponoszą straty ale powoli posuwają się naprzód - po prostu w Donbasie i okolicy jest teren pozwalający im wykorzystać przewagę liczebną i wsparcie artylerii. Z północnej i północno-wschodniej części Ukrainy Ukraińcy ich nie wyparli, tylko po zatrzymaniu ataku sami się wycofali, przegrupowując się na kierunek doniecko-ługański właśnie. Dopóki walki toczyły się w oparciu o miasta i przeszkody terenowe to Rosjanie mieli ciężko; w otwartym stepie Rosjanie będą powoli i konsekwentnie przeć naprzód.
           • bistian Re: Najblizsze miesiace - Rosja 08.05.22, 13:23
            profes79 napisał:

            > Z północnej i północno-wschodniej części Ukrainy Ukraińcy ich nie wypa
            > rli, tylko po zatrzymaniu ataku sami się wycofali, przegrupowując się na kierun
            > ek doniecko-ługański właśnie. Dopóki walki toczyły się w oparciu o miasta i prz
            > eszkody terenowe to Rosjanie mieli ciężko; w otwartym stepie Rosjanie będą powo
            > li i konsekwentnie przeć naprzód.

            Rosjan trzeba wykrwawiać i Ukraińcy tak działają, żeby robić duże straty, a oddawać mało terenu.
            Ukraina chciałaby dostać więcej sprzętu. Były ostatnio sugestie o przekazanie im samolotów A-10, co jest niegłupim pomysłem, bo to samolot przeznaczony głównie do zwalczania celów opancerzonych, ma małe wymagania jeśli chodzi o lotniska, jest dość odporny na ostrzał, a Amerykanie i tak zastanawiają się, czy tych samolotów nie wycofać z armii?
             • bistian Re: Najblizsze miesiace - Rosja 08.05.22, 17:53
              tapatik napisał:

              > Jestem za, tylko jak długo potrwa szkolenie pilotów na A-10?

              Nie wiem. Nikt nie wie i w tym jest problem, zazwyczaj, szkoli się długo, żeby w czasie walki i przy przeciążeniach, mieć wszystko automatycznie opanowane.
              Ale, jeśli Ukraińcy mówią, że chcą taki sprzęt, to ja bym im zaufał, bo mają dobrych pilotów, nie pozwolili się wystrzelać, a to już o czymś świadczy. Latają na SU-27, a szczególnie na SU-25, a one przecież też wykonują również podobne zadania do A-10, więc koncepcję znają, tylko muszą się przestawić na inny sprzęt.
              • profes79 Re: Najblizsze miesiace - Rosja 09.05.22, 08:13
               Większym problemem jest zaopatrzenie i infrastruktura. Nie da się ot tak przekazać x egzemplarzy uzbrojenia zachodniego bo Ukraina nie ma do niego ani obsługi, ani infrastruktury technicznej ani zaopatrzenia (paliwo, amunicja). Dlatego na początku była mowa o przekazywaniu sprzętu postsowieckiego do którego obsługi i wykorzystania Ukraina jest przygotowana.
    • taje Re: Najblizsze miesiace - Rosja 08.05.22, 11:24
     Tak, i jest rosyjskim nacjonalistą, który poparł aneksję Krymu. Choć na pewno dążyłby do normalizacji relacji z Zachodem. Niestety jakoś nie wierzę w pałacowe przewroty z udziałem Nawalnego. Swoją drogą polecam najnowszy dokument CNN „Nawalny” (w Europie można zobaczyć online na BBC, z UK albo przez VPN)
  • kropka_kom Re: Najblizsze miesiace - Rosja 08.05.22, 11:54
   niestety to jeszcze potrwa:

   Prezydent Rosji Władimir Putin podjął decyzję o relokacji wojsk z Syrii na Ukrainę w celu przyspieszenia okupacji Donbasu – podały źródła „The Moscow Times”. Doniesienia te potwierdził w sobotę doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.
  • bistian Re: Najblizsze miesiace - Rosja 08.05.22, 13:47
   hope_25 napisał(a):

   > A ty marianko zapewne masz pojęcie, takie samo, jakie miałaś o...

   Tak jest. Rosjanie będą tracić flotę, to już się zaczęło.
   Być może, Ukraina otrzyma samoloty A-10, nie przekreślam tego.
   Otrzymuje obecnie artylerię.
   Nie będzie czego świętować 9 maja, a ludzie są coraz bardziej wkurzeni na rządzących Rosją. Te różne dziwne pożary, to w dużej części sabotaż, Rosjanie mają już dość tej wojny i nie chcą jechać na front i tam ginąć.
  • bistian Re: Najblizsze miesiace - Rosja 08.05.22, 19:11
   bananananas napisała:

   > Ta "truth" brzmi tak, że "naziści" zamiast sobie pójść z miasta, które będzie
   > zdobyte to walczyli, a ruscy musieli, bo by się udusieli, bombardować i bombard
   > ować. Dziękuję za oświecenie, warto było.

   Hope, jako mieszkanka Federacji Rosyjskiej, przedstawia podejście tamtej strony. Żołnierze walczą? A przecież mieli leżeć grzecznie w trumnach, już przygotowani!
   Co do liczby zabitych przez Rosjan cywilów w Mariupolu, mam wielkie obawy, że ta liczba ok. 20 tysięcy, jest zaniżona.
  • buldog2 Re: Najblizsze miesiace - Rosja 09.05.22, 10:24
   Właśnie czytałem (u Rosjan), że przyszła kolejna partia Piorunów i chyba Stingerów. A także, że prócz 200 czołgów z Polski przybyły, jednak przybyły, 22 MiGi29. Ale to na marginesie, szczegóły nie zmieniają obrazu sytuacji.
   Rosjanie (np. rzetelna Swobodnaja Pressa) podkreślają, że na Ukrainę dostarcza się coraz więcej broni i że armia ukraińska staje się silniejsza, niż wojska rosyjskie.

   W kwestii użycia oraz miejsca użycia broni jądrowej nie ma powszechnej zgody. Christo Grozev z Bellingcat uważa, że atak jądrowy, jeśli nastąpi, to na obszarze NATO (państwa bałtyckie, Polska, Niemcy):
   youtu.be/muvA3bQatpU?list=TLPQMDgwNTIwMjIVezjq6due1Q&t=2170
   Też tak myślę, pewności nie mam.

   Należy rozróżnić: broń jądrową strategiczną i broń taktyczną (do użycia na polu walki). Pierwsza jest w gotowości do użycia nieustannie, może być użyta w ciągu kilku minut, ale do użycia w tej wojnie nie nadaje się, bo to są wyłącznie wielkie ładunki (100 i więcej kiloton). Obecnie mówi się o użyciu małego ładunku (co najwyżej kilka kiloton), a takie należą do drugiej kategorii, są przechowywane w składach (dobrze chronionych, znanych wywiadowi kosmicznemu), skąd muszą być przewiezione do miejsca użycia (np. na lotnisko, do jednostki rakietowej itd.). Taki transport, a także przygotowania byłyby widoczne z kosmosu, a ich nie widać (Amerykanie podaliby do wiadomości). Zatem na razie spokój.

   W wywiadzie dla CNN gen. Michael Repass zapowiedział utworzenie przez USA, GB, Niemcy, Francję i Polskę w armii Ukrainy pięciu (40 tys. żołnierzy) brygad wyposażonych po NATOwsku i podporządkowanych dowództwu NATO. Ma na to pójść pół roku.
   Tak to widzi Fake Hunter:

   Mike Repass powiedział CNN, że społeczność międzynarodowa musi znacznie zwiększyć swoje wsparcie dla Ukrainy. Uznał, że aby wygrać wojnę w Ukrainie, należy zbudować, z pomocą USA i ich sojuszników, ukraińskie siły strategiczne składające się z pięciu brygad liczących do 40 000 żołnierzy, „zdolnych do prowadzenia operacji ofensywnych, aby wyrzucić Rosjan z Ukrainy i zabezpieczyć jej granice”.

   Według generała USA, Francja, Polska, Wielka Brytania i Niemcy mogłyby wesprzeć Ukrainę w powstaniu tych brygad. „Kraje te posiadają znaczny potencjał militarny i mogą generować siły poprzez wyposażenie jednostek ukraińskich, a następnie szkolenie ich. Byłoby to pięć brygad w pięciu sektorach operacyjnych. A na wdrożenie tego potrzeba prawdopodobnie sześciu do ośmiu miesięcy. Tych pięć brygad miałoby dysponować zachodnim sprzętem walczącym na zachodnie sposoby, zintegrowanym podejściem do walki powietrzno-lądowej, w którym są do dyspozycji wszystkie dostępne środki, w tym czołgi interoperacyjne NATO, wsparcie bliskiego powietrza i obrona powietrzna”.


   Można spekulować na temat takiej decyzji Amerykanów, przynajmniej niektóre z jej przyczyn wydają się oczywiste, podobnie jak w kwestii pozostawienia garnizonu w Mariupolu na wybicie. [CENSORED].

   Ukraina jest coraz bliżej zwycięstwa. Czy je odniesie, zależy wyłącznie od Amerykanów, konkretnie od tego, czy dostarczą dostateczną ilość broni, amunicji itd. A wygląda na to, co dopiero od ok. miesiąca zauważają komentatorzy Ukraińskiej Prawdy, Dialogu itd., na yt, że nie. Amerykanie dostarczają broni tyle ile trzeba, by wojna trwała i wyczerpywała Rosję.

   Rosjanie unikają atakowania transportów broni (ostatnio to prawie wykluczone, bo unika się dużych transportów), atakują linie kolejowe, podstacje zasilania sieci kolejowej na terenie Ukrainy. Ukrainie brak lokomotyw nieelektrycznych.

   Nowoczesne zasoby rosyjskie do prowadzenia wojny na dużą skalę kończą się. Ogłoszą mobilizację czy nie, z wojskowego punktu widzenia to bez znaczenia, bo ją prowadzą (na razie nieprzymusową). W składach długotrwałego przechowywania mają mnóstwo broni, ale z okresu ZSRR, z tego co tam mają najważniejsze są czołgi, maszyny bojowe piechoty i transportery opancerzone. O czołgach mówi się, że to będą T-80, na bazie ukraińskich T-64 i chyba (były różne) z turbiną gazową zamiast silnika Diesla. Te czołgi będzie trudno doprowadzić do stanu używalności (realnie, potrzebny remont), one są bardzo skomplikowane i awaryjne (dlatego zrezygnowano z nich, podobnie jak wcześniej z T-64) i nie wierzę w skuteczne użycie ich. Po remoncie trzeba wyszkolić załogi (najpierw trzeba je mieć, ludzie z ulicy tu być nie mogą), Rosjanie twierdzą, że zdążą do września.

   Można odnieść wrażenie, że Amerykanie stawiają na końcowe zwycięstwo Ukrainy. Ale nieprędko, po gruntownym wyniszczeniu potencjału Rosji. Nawet nie samej Ukrainy, co tworzonej nowej struktury - zapowiedzianych 5 brygad, 40 tys. żołnierzy wyposażonych przez NATO i pod dowództwem NATO), mają być gotowe do walki za 6 miesięcy. Należy przygotować się na to, że po serii dyplomatycznych ekscesów (wobec Niemiec, Izraela, USA, może jeszcze innych) i w ogóle, rząd w Kijowie będzie pełnił rolę raczej fasadową. Co zresztą widać już, także w publikacjach Ukraińskiej Prawdy (odnoszę wrażenie, pod kierownictwem CIA).
   Wydaje się, że następuje odsunięcie rządu Ukrainy od dowodzenia działaniami na froncie. Może chodzić (to tylko moje przypuszczenie) o prowadzenie działań ofensywnych przeciw Rosji na jej terenie, ale pod obcą (znaczy ukraińską) flagą i bez wystawiania się na odwet Rosji. Takie działania mogą doprowadzić do większej destabilizacji Rosji i być może, do ustanowienia tam rządu przyjaznego USA. Może nawet do przejęcia kontroli nad rosyjską bronią jądrową.

   Tu: youtu.be/elX0II-MyTw?list=TLPQMDgwNTIwMjKXw16wpyGI4g
   na ukraińskim kanale ICTV jest komentarz Ponomariowa. Nie dokładnie na temat, ale blisko i sensowny.
   • buldog2 Re: Najblizsze miesiace - Rosja 09.05.22, 10:53
    Uzupełnienie.
    Media zachodnie i rosyjskie mówią o szykującym się zamachu na Putina. Tym razem nie Piontkowski (choć on też), ale cała masa, w tym opozycyjni oraz prokremlowscy komentatorzy rosyjscy (w Rosji i na Zachodzie), np. ten:
    tsargrad.tv/news/glazev-v-rossii-gotovitsja-gosperevorot-sverzhenie-putina_543967
    Głazjewa na Cargrad (Głaziew był organizatorem "powstań" w miastach na wschodzie Ukrainy - Charkowie, Dniepropietrowsku itd. Faktem się stało w Odessie, gdzie w odwecie palono pokonanych buntowników. Jeszcze Nikołajew, ale o tym się nie mówi wcale).

    Pisałem, że to bardzo trudne przedsięwzięcie, z wielu powodów, w tym organizacyjnych. Żeby było możliwe, potrzebny jest rozkład struktur państwa, przede wszystkim FSO, głębokie zobojętnienie na możliwość donosu, żeby ludzie mogli mówić o tym publicznie. Moim zdaniem obecna akcja może mieć na celu wytworzenie takiego stanu powszechnej świadomości i neutralizacji reakcji władz, w którym zamach stanu będzie do zrobienia. To przypuszczenie.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka