Dodaj do ulubionych

Oszczędzanie - PPK

13.05.22, 22:28
Pytanie do osób, które zdecydowały się na oszczędzanie na PPK. Jak wygląda Wasz stan konta? Ja, zachęcona wyliczeniami przedstawianymi m.in. na emamie (z tego co pamiętam głównym orędownikiem programu był Riki), ale oczywiście nie tylko, stwierdziłam, że potraktuję PPK jako konto "oszczędnościowe", nie licząc na jakieś odsetki, ale zyskując przynajmniej dopłatę roczną 490 zł. No i okazuje się, że od momentu przekazywania wpłat do PPK, czyli od kwietnia zeszłego roku nie było ani jednego miesiąca, w którym wyszłabym już nawet nie na plus, ale choćby na zero. Przy każdym miesiącu odnotowany jest minus. No i teraz najlepsze: różnica między wpływem na konto a obecnym stanem środków wynosi ponad -600,00 zł! Czyli nie tylko zostały wchłonięte dopłaty od państwa (490 zł), ale dodatkowo straciłam jeszcze z własnych środków ponad 100 zł.
Pytałam koleżankę, która również jest w PPK, wygląda to u niej podobnie.
No i w sumie okazało się, że zaufałam rządzącym w tej jednej jedynej kwestii i nawet na tym się przejechałam.

Oczywiście zdaję sobie sprawę, że zaraz dostanę od emam bęcki za naiwność, brak dostatecznej wiedzy ekonomicznej itd. Ale może przy okazji dowiem się czegoś nowego na temat PPK wink
Obserwuj wątek
  • pepitka_bc Re: Oszczędzanie - PPK 13.05.22, 22:44
   No dobra, jestem finansową amebą wink

   Bo jednak biorąc pod uwagę, że wpłaty pokrywane bezpośrednio przeze mnie stanowią tylko część wszystkich środków na koncie, reszta pokrywana jest ze środków pracodawcy lub państwa, to okazuje się, że ja osobiście zyskałam ok. 1000 zł.
  • esperantza Re: Oszczędzanie - PPK 14.05.22, 08:10
   Nie możliwe jest to vo napisałaś z uwagi na konstrukcje ppk. Na pewno twoja wpłata (to co zostało odpisane od twojej pensji) jest niższe od sumy total (po uwzględnieniu dopłaty pracodawcy i państwa). Minus który widzisz na rachunku wynika z różnicy wyceny jednostek funduszu . Możesz podziękować PiS i Glapie.

   PsNa moim rachunku wycena obecnie oczywiście tez ujemna alejka porównać MOJĄ wpłatę to całości to jestem 40% do przodu. Tyle dostałam od państwa i pracodawcy ekstra,
  • jagoda2 Re: Oszczędzanie - PPK 14.05.22, 09:11
   U mnie to wygląda tak, że moje wpłaty stanowią 48% portfela, pracodawcy 36%, a dopłata od państwa to 16%. W przyszłym roku te proporcje będą inne, ponieważ zmniejszy się dopłata od państwa (brak opłaty powitalnej).
   Biorąc pod uwagę aktualną wartość środków w stosunku do wpłat ogółem to na dzisiaj jest to kwota minus 400 zł. Biorąc pod uwagę proporcje wpłat to nadal jednak jest to dla mnie korzystne.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka