wercia322 01.01.07, 19:32 czy przed planowaną ciążą muszę zrobić badania na pc tokspolamzowe i różyczkowe? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam. Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
aleksandra1977 Re: Mam do Was pytanie 01.01.07, 19:36 z reguły jest tak, że są to jedne z pierwszych badań, które zleca lekarz, po stwierdzeniu ciąży. Odpowiedz Link Zgłoś
acandi Re: Mam do Was pytanie 01.01.07, 21:27 u mnie takich badań nie zlecono(może ze wzgl. na koszty) ale zrobiłam je sama...jeszcze przed ciążą......odpłatnie niestety Odpowiedz Link Zgłoś
magda_wojciechowska Re: Mam do Was pytanie 01.01.07, 23:02 Bo sa odplatne, niestety. A lekarz powinien je zlecic bez wzgledu na to czy Ciebie na nie stac czy nie. A czy zrobisz - to juz Twoj wybor. Odpowiedz Link Zgłoś
kja1 Re: Mam do Was pytanie 02.01.07, 10:46 pierwsze badania to na pewno morfologia, analiza moczu, cukier, antygen HBs i WR, ewentualnie p/ciała p/krwinkom czerwonym. Nie musisz ich robić. Zwłaszcza p/różyczce, bo jak nie bedziesz miała to co? w ciąży i tak sie nie szczepi. A są jakies podejrzenai na toksoplazmozę? rzeczywiscie, na tym forum, najlepiej wychodzi straszenie. A im ktoś mneij wie, tym sie pewniej wypowiada. Nie daj sie zwariować i zachowaj zdrowy rozsadek. Odpowiedz Link Zgłoś
ona73 Re: Mam do Was pytanie 01.01.07, 23:33 Ja planując ciążę pogadałam sobie z lekarzem- on zaproponowal zrobienie tych badań ze zwzledu na to że te choroby w ciązy mogą spowodowac wady serca u dziecka /a mój jedne synek ma taką wadę/.Kiedy sie okzało że nie mam przeciwciał które chroniłyby dziecko przed rózyczką zaszczepiłam się a potem odcezkałam przepisowe 3 miesiące i zaszłam w ciążę. Z mojej praktyki polecam jednak wszystkim paniom które "planuja lub są" zrobienie badań hormonów tarczycy/jest to bardzo mważna kweestia jesli chodzi o rozwój płodowy dziecka/. Pozdrawiam! Odpowiedz Link Zgłoś
ciotka.aka Re: Mam do Was pytanie 02.01.07, 10:59 prawdopodobnie byłaś szczepiona na różyczkę w szkole - no i pewnie zależy jaką prace wykonujesz bo wiadomo, ze są zawody bardziej narażone na złapanie wirusa (np. nauczyciele). O toxo pytałam ostatanio mojego gina - co prawda juz po fakcie (18tc) ale stwierdził ze jest ostrozny w zlecaniu tego typu badan (bez uzasadnionej sytuacji) bo jest to tak częsta przypadłość, oraz istnieje ponad 75% prawdopodobienstwo, ze juz na to chorowałam (jak to powiedziała teraz to wystarczy przejsc obok sklepu zoologicznego zeby to zlapać Oczywiście decyzja zawsze zależy do ciebie. Ja nie robiłam takich badań (ograniczyłam się tylko do pełnej morfologii). Później juz w ciąży takie jak pisała kja1. pozdrawiam Odpowiedz Link Zgłoś
wercia322 Re: Mam do Was pytanie 02.01.07, 18:28 Dziękuję Wam wszystkim za odpowiedź. Gdyby nie to, że te dwa badania kosztują ponad 100 zł to pewnie zrobiłabym je tak dla świętego spokoju. Jestem już po badaniach ogólnych i wszystkie wyniki mam dobre. I po prostu nie wiedziałam czy te MUSZĘ czy POWINNAM zrobić przed planowaną ciążą. Zatem na razie nie robię I przyznać muszę z moich obserweacji, że chyba lepiej "wpaść". Wtedy wszystko odbywa się bez większych komplikacji, a ludzie, którzy planują dziecko ciągle borykają się z jakimiś problemami Pozdrawiam Was serdecznie, życząc sobie i Wam jak najmniej problemów. Odpowiedz Link Zgłoś