Dodaj do ulubionych

Co jest ikoną Górnego Śląska?

IP: *.mtvk.pl 16.02.07, 22:21
A Adam Małysz z Wisły (też Górny Śląsk), a Jan Miodek z Tarnowskich Gór,
a "Maluch" z Tychów, a znany na całym świecie Janosz z Zabrza???

Jest tego dużo więcej!

www.slonzek.eu
Obserwuj wątek
    • leeo2 Re: Co jest ikoną Górnego Śląska? 18.02.07, 18:39
      Faktycznie, można by wyliczać, ale jestem za Myslovitz!
      • holtze Re: Co jest ikoną Górnego Śląska? 18.02.07, 22:29
        akurat bolek i lolek to hanysy! ich ciocia i wujek mieszkaja na nikiszowcu.
        tylko rodzice bolka i lolka wyjechali ze slaska do warszawy!

        bolek i lolek wciaz swietnie sie bawia przyjezdzajac do swojej rodziny na slask
        na wakacje (bylo o tym z dziesiec odcinkow).

        no i chyba urodzili sie w bielsku czyli na slasku...

        ;-)
        • eichendorff Re: Co jest ikoną Górnego Śląska? 19.02.07, 08:43
          Doskonale pamiętam jak Bolek i Lolek skokali po houdzie. Zresztą w górniczych
          mundurach też paradowali wielokrotnie.
        • Gość: Voiddd Re: Co jest ikoną Górnego Śląska? IP: *.plus.net 26.02.07, 14:13
          bolek i lolek to bielszczanie - a bielsko to slask - ale cieszynski, nie majacy wiele wspolnego z katowicami. Dobrze ze nie anektujecie sobie prawa do wroclawia - wszakze to takze slask, dla nieznajacych geografi nadmienie ze dolny ;)

          BTW. Maluch takze jest z bielska :)
    • Gość: lrng Re: Co jest ikoną Górnego Śląska? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 18.02.07, 22:43
      Gajos! Kij tam że z Będzina :>
    • Gość: bida z nyndzom Re: Co jest ikoną Górnego Śląska? IP: 83.238.169.* 19.02.07, 12:20
      Jeśli pytanie brzmi "co?" - to Spodek. Jeśli "kto?" - nie wiem, nikt nie
      przychodzi mi na myśl.
    • amoremio Co jest ikoną Górnego Śląska? 19.02.07, 13:05
      > Może przez małżeństwo któregoś z córką Bercika?

      A "Bercik", to Slonzok ???!!! - fest wontpja
    • amoremio Co jest ikoną Górnego Śląska? 19.02.07, 13:21
      a Noblisci ? - Goeppert,Alder,.....
      a Oscarowcy itp. - Wachsmann/Waxman,Jarczyk,....
      a adel/szlachta ? - Kottulinsky,Patschinski,Reinersdorf,....
      a indutriemagnaci ? - Ballestroem,Donnersmarck,Godulla,Schaffgotsch,....
      a moralnie wielcy - dr Weissler,.....
      a lekarze ? - dr Wagner,.....

      a architekci,technicy,wynalazcy,biolodzy,
      geolodzy,globetrotterzy(EminPasza!),politycy,
      pisarze,poeci,sportowcy,aktorzy,....... ????????????

      Wszystko to bylo i jest. Tylko cza znowu "odkryc".
      I uznac tez ich (pro)slonskosc,czeskosc,niemieckosc,"mozaicznosc"
      (co nie musi sie notabene wykluczac, przeciez czeste kombinacje).


      Dla mnie np. "ikona" jest Graf von Reden, Kalide i Kiss,
      dr Wagner i dr Weissler, H.Schygulla, G.Thomalla, Grünfeldowie,
      Ballestroem, Kottulinsky, Eichendorff, Th.Kupka i Kozdon,
      ale tysz E.Tiele-Winkler i Wilimowski. Ale tysz Theodor Kotulla,
      "Toni" Schwierzina, H.Hupka, "Slonzok" Z.Religa i M.Klose.

      Jest tego masa. A przy tym klasa. :)))
      • Gość: XYZ Re: Co jest ikoną Górnego Śląska? IP: *.c31.msk.pl 23.02.07, 15:21
        Ty, ja roumiem ze mozesz bys slaskim homofobem, ale samych szwabow wypisales :/
    • amoremio Co jest ikoną Górnego Śląska? 19.02.07, 13:27
      > Do lasów pod pięknym pałacem w Pszczynie żubry sprowadził tamtejszy książę

      Jesli szukamy "ikon" i to historycznych,
      to chyba wazniejsze od tych zubrów jest fakt,
      ze ten ksiaze byl przez pewien czas
      najbogatszym Europejczykiem ?


      No, ale z perspektywy "tej Waszej":(
      historiografii, to ten ksiaze i tak jest bezimienny(!),

      tak jak tysiace tablic herbowo-inicjalowych
      na slaskich kamienicach, które sa puste,
      bo je zatarto,zamazano,zaszpachtlowano,zeszlifowano......
      • Gość: knyrps Re: Co jest ikoną Górnego Śląska? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 19.02.07, 14:36

        Bo to Polska małość ... właśnie!
      • skrzypek35 Re: Co jest ikoną Górnego Śląska? 19.02.07, 14:46
        A co ten książę ma wspólnego ze współczesnością?
        • rodowiczmaryla Re: Co jest ikoną Górnego Śląska? 20.02.07, 14:10
          To Frederic Chopin
          juz nie jest "ikona" Polski ?

          Sobieski tez nie ?

          Deyna tez nie ?

          Itd. :)
        • rodowiczmaryla Re: Co jest ikoną Górnego Śląska? 20.02.07, 14:12
          Ciekawe, ze niedawno pewien Kanadyjczyk
          mówil mi, ze jedyne co wie - i co bardzo lubi -
          o Polsce, to Stanislaw LEM.

          Facet sie pomylil, bo przeciez Lem nie zyje.......
    • nowytor4 I tak Michnik wybierze kogo macie czcić. Herbert 20.02.07, 10:34
      na pewno się nie załapie.
      to się nazywa "demokracja Wyborcza", coś takiego już było i nazywało się
      "demokracja socjalistyczna"
      • Gość: Voidd Re: I tak Michnik wybierze kogo macie czcić. He IP: *.plus.net 26.02.07, 14:17
        I to jest najmadrzejszy glos na tym forum :) Parafrazujac znana bajke 'po co wasze swary glupie wnet i tak... wybierze Adam M'
    • Gość: Niania Co jest ikoną Górnego Śląska? IP: *.gprspla.plusgsm.pl 20.02.07, 10:47
      A BERCIK???
      • Gość: aga skoro rawa blues,to i moze metalmania:) IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 20.02.07, 13:24
        a tak naprawde to spodekjest symbolem ,te festiwale tylko sposob na zycie i nic
        nie robienie dla sknerusa dudka lub dziuby.
    • Gość: Niania Co jest ikoną Górnego Śląska? IP: *.gprspla.plusgsm.pl 20.02.07, 10:51
      Bercik byłby najlepszy dla osób spoza Śląska.
      • Gość: Pyjter Re: Co jest ikoną Górnego Śląska? IP: *.dip.t-dialin.net 20.02.07, 11:31
        G Cieslik no i Ruch Wielkie Hajduki.
        PS kto to jest Bercik?mom paru takich znajomych ale zaroz ikony z nich robic?
        • Gość: niebiesko Re: Co jest ikoną Górnego Śląska? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 05.03.07, 20:37
          tak jest ;)
          Gerard Cieślik KS Ruch ;)
    • Gość: Rysiek!!! Co jest ikoną Górnego Śląska? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 20.02.07, 13:14
      ...a Rysiek Riedel????????
    • rodowiczmaryla Re: Co jest ikoną Górnego Śląska? 20.02.07, 14:13
      Wilimowski!
    • drexler82 Paktofonika!!! 20.02.07, 15:52
      • srpnov Kaliber44! 21.02.07, 08:33
        Rzeczywiście, sporo tu było zespołów hiphopowych... Gdyby je rozpromować jako
        nasz symbol, to może ludzie przypomnieliby sobie stary dobry hiphop a nie jakieś
        ścierwa typu Mezo, Verba itp.
        • Gość: niebiesko Re: Kaliber44! IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 05.03.07, 20:39
          tak mo byc !
          Magik [pfk, k44] i Ruch to dwie najwienksze ikony Slonska
    • Gość: iza Re: Co jest ikoną Górnego Śląska? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 20.02.07, 18:49
      Ikona Slaska jest oczywiscie katowicki dodatek GW i jego swietni dziennikarze
    • Gość: prezes04 Zegar na Stadionie? IP: *.piekary.net 20.02.07, 18:52
      Tekst pisał ignorant. Na Śląskim nie ma w tej chwili działającego zegara. Omega
      - to legenda Stadionu Ruchu Chorzów.
      Zgadzam się z tekstem, że będzie czy też jest prawie jak w Manchester. Ale
      PRAWIE robi OGROMNĄ różnicę.
    • Gość: ruch 1920 Re: Co jest ikoną Górnego Śląska? IP: *.internetdsl.tpnet.pl 20.02.07, 19:00
      największa ikoną regionu jest dżem zaraz po ruchu i cieśliku
    • sceptyk31 Co jest ikoną Górnego Śląska? 20.02.07, 19:13
      Chyba najbardziej znany to Stadion Śląski, a ze współczesnych ludzi to chyba
      Poloczek od 6 km autostrad niestety.
      • Gość: harc mistrz & HKP Re: Co jest ikoną Górnego Śląska? IP: *.internetdsl.tpnet.pl 20.02.07, 20:35
        Węgiel kamienny i KWK.
    • amoremio Re: Co jest ikoną Górnego Śląska? 20.02.07, 21:31
      J.v.Eichendorff
      G.Freytag
      A.Zweig
      A.Silesius
      ......
      • Gość: TT Re: Co jest ikoną Górnego Śląska? IP: *.chello.pl 20.02.07, 22:05
        To są współczesne ikony?
    • Gość: Hubert Kutz ? Czy wyscie łogupieli ! IP: *.internetdsl.tpnet.pl 20.02.07, 21:40
      Nie rozumia co tak sie tego Kutza tak lasnuje w tej Wyborczej ?
      Fater mi nieroz godoł co ich ganiali do kina coby ta gwiozda mioła publike.
      Kutz dobre pucowoł komunistom, a teroz wielki demokrata.

      Wspolczeso ikana ikona to Myslowitz o to bez godania.
    • Gość: stan Re: Co jest ikoną Górnego Śląska? IP: *.sti.net.pl 20.02.07, 21:55
      Ten temat jest wg mnie porąbany. Jak można w jednym szeregu stawiać jakieś
      m.in. żubry z Pszczyny, Stadion Śląski, Spodek, czy Bolka i Lolka z poległymi
      Górnikami z Wujka????? Ten co to wymyślył to wg mnie mo niyrowno po sufitym, a
      do tego jest pieroński gorol.
      Bez pozdrowień.
      • Gość: niebiesko Re: Co jest ikoną Górnego Śląska? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 05.03.07, 20:46
        jaa.. mosz racja.. współczesno ikona to współczesno... a nie staro tragedyjo czy
        jakis bolek i lolek co go to nikaj nie puszczajom juz.. a te zubry to jo niy
        fiem skond wzionli ;|

        no i ta omega co niby to na Slonskim jes... przeca to na Ruchu !
    • Gość: Karol Co jest ikoną Górnego Śląska? IP: *.centertel.pl 20.02.07, 22:14
      Jeżeli Małysz jest z Górnego Śląska, zdaniem jakiegoś gorola, to pewnie i Gierek
      i Materna, przecie oni też z Sosnowca!
      • Gość: ~?~* Re: Co jest ikoną Górnego Śląska? IP: *.proxy.aol.com 20.02.07, 23:29
        Jezeli chodzi o gornikow z Kop."Wujek" to jest jakies wielkie nieporozumienie.
        Ja co do tych poleglych gornikow nic niemam, ale jako ikona? Nie.
        Owszem sa pewnym symbolem ale zupelnie w innej kategori.
    • Gość: kleyu Co jest ikoną Górnego Śląska? IP: 62.233.185.* 20.02.07, 23:45
      Zegar Omega faktycznie jest w Chorzowie, ale nie na Stadionie Śląskim tylko na
      stadionie przy Cichej 6.
      • Gość: niebiesko Re: Co jest ikoną Górnego Śląska? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 05.03.07, 20:49
        noo my ludzie z chorzowa to wiemy ino te gorole co to pisały to nie wiedzą.. żal
    • Gość: Cosi Co jest ikoną Górnego Śląska? IP: *.katowice.cvx.ppp.tpnet.pl 21.02.07, 12:52
      Oj, namieszali Gazeciarze i teraz takie kwasy wychodzą. Czy mówimy o ikonie:
      - Górnego Śląska (granica na Brynicy),
      - tzw. "Silesii" czyli aglomeracji Śląskiej (dawny GOP),
      - czy Śląska jako takiego (dochodzi Bielsko-Biała, Śląsk Cieszyński i Podbeskidzie)?
      Bo możemy wybierać ikony ważne dla Ślązaków albo po prostu dla naszego (ale
      jakiego?) regionu.
      • Gość: Cosi Co jest ikoną Górnego Śląska? IP: *.katowice.cvx.ppp.tpnet.pl 21.02.07, 12:58
        Aha, no i trzeba odróżnić ikony od atrakcji turystycznych. Czasem jedno jest
        przy okazji drugim, ale nie zawsze. Żubry w Pszczynie czy Sztolnia Czarnego
        Pstrąga z pewnością są ciekawymi atrakcjami turystycznych, ale od razu ikony z
        nich robić??
      • neff.ness Re: Co jest ikoną Górnego Śląska? 21.02.07, 15:27
        Fakt, namieszali.
        Wymienili kilkanaście miast i Śląsk jako region. Każde śląskie miasto ma coś, co
        może być "ikoną", nie sposób wybrać jednego łącznika.
        Same Tychy, w których mieszkam mają kilka rzeczy wyróżniających je: browar,
        fabrykę samochodów, piramidę, Dżem....

        Takie generalizowanie śląska jest do d...

        Neff
    • Gość: brt A Tyskie, Zywiec, Mayday IP: *.server.ntli.net 21.02.07, 16:19
      Mysle, ze o tym takze nalezalo by wspomniec. Muzyka jest niewatpliwie tym
      napewno mozemy sie chwalic z Myslovitz na czele. Chlopcy sa obecnie najlepszym
      zespolem (slychac o nich za granica). Kolejnym zespolem jest napewno Dżem...
      Pierwsze hip-hopowe zespoly (a nie Liroy z Kielc) byly, ze SLASKA -
      Paktofonika, Kaliber44 itd. Negatyw to kolejny zespol, ktory idzie w slady
      Myslovitz, chlopcy takze sa z Myslowic. MAYDAY najwieksza impreza techno w
      Polsce, na ktora przyjezdzaja jedni z najlepszych dj-ow na swiecie. I moglbym
      wymieniac tak dalej...
      Pozdrowienia z Brighton
    • chrisraf Idiotyczne glosowanie!!! 21.02.07, 16:29
      Co jest z Wroclawiem, Legnica, Tarnowskimi Gorami, Jelenia Gora, Opolem itd.
      Czy to nie jest Slask???

      Glück auf!
      • leeo2 Re: Idiotyczne glosowanie!!! 22.02.07, 12:27
        To wejdź sobie na stronę Wrocławia, Opola itd, i zagłosuj, skoro masz propblem
        z okresleniem swego miejsca pobytu
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka