Dodaj do ulubionych

Rząd w samorząd

18.05.03, 18:48
Poniżej post z forum Tarnowskie Góry:

Artykul ze strony RAS: www.raslaska.org

L.


Rząd w samorząd


W dramatycznym poszukiwaniu kolejnych funduszy do
budżetu państwa, minister G. Kołodko przechodzi już
samego siebie wymyślając coraz to nowe obciążenia
podatkowe. Czasami robi to wprost np. podnosząc podatki
poprzez likwidację ulg. Cały czas jednak robi dobrą minę
do złej gry i ubierając swoje działania w ładne słówka
(?uproszczenie rozliczeń podatkowych") ewidentnie
wprowadza w błąd społeczeństwo. Zresztą podobnie
działa cała ekipa rządząca, chętnie sięgając po cudze
pieniądze. Stąd też takie projekty jak Narodowy Fundusz
Zdrowia, który ewidentnie ograbia nasz region, czy
propozycja winiet czyli opłaty za autostrady które być może
nawet kiedyś powstaną, ale raczej pojeżdżą po nich nasze
wnuki.


Na uwagę zasługują jednak działania, dzięki którym rząd
w swych zakusach wyręcza się samorządem, zmuszając
ten ostatni do realizacji chorej wizji polityki. Oto bowiem
zgodnie z uchwałą z dnia 30. października 2002 roku
umożliwiono gminom pobieranie większej kwoty podatku
od metra kwadratowego powierzchni. W artykule 5.1,
punkt 1 podpunkt 'c' czytamy, iż ?rada gminy, w drodze
uchwały, określa wysokość stawek podatku od
nieruchomości, z tym że stawki nie mogą przekroczyć
rocznie: od gruntów (...) pozostałych - 0,30 zł od 1 m2
powierzchni". Tym samym podniesiono poprzedni limit z 9
do 30 groszy.


Wydawać by się mogło, że nic wielkiego się nie stało.
Wydawać by się mogło, że to nawet lepiej dla gmin, gdyż
będą mogły mieć większą swobodę w decydowaniu
o stawce podatku gruntowego. Tymczasem nic bardziej
mylnego! Owszem, gminy otrzymały narzędzia, ale
i zostały zmuszone do jego wykorzystania. Jak to się
stało? Oto krótki opis:


Jak wiadomo każda gmina realizuje tzw. ?zadania własne"
na które środki czerpie z własnych wpływów (podatki
lokalne) i subwencji z budżetu państwa. Tymczasem
ministerstwo dokonało takich cięć w subwencjach na rok
2003 w porównaniu z rokiem ubiegłym, iż gmina musi
podnieść podatki lokalne by móc owe zadania własne
zrealizować. Ministerstwo finansów wyręcza się więc
gminami w łataniu budżetu centralnego.


Warto zwrócić w tym miejscu uwagę na fakt, iż jest to
bardzo chytre posunięcie rządu. Oto bowiem cała złość
skupia się na samorządzie, a w budżecie centralnym
pozostają bardzo konkretne pieniądze. Również wszelkie
kłopoty z tego tytułu pozostają wewnętrzną sprawą gminy.
Teraz to rada gminy musi zdecydować czy i o ile podnieść
podatki hamując lokalną przedsiębiorczość, a co za tym
idzie rujnując gminę w przyszłości. A może pozostawić
podatki niezmienione i obciąć wydatki na ?zadania
własne", odbierając np. szkołom czy przedszkolom?


Nie po raz pierwszy (i pewnie nie ostatni) widać jak bardzo
wielkopańsko traktują władze centralne to co dzieje się
w regionach. ?Centrala" obciąża samorządy swoją
nieudolnością, zachłannością i marnotrawstwem,
a centralne sterowanie państwem sprowadza się znów do
zasady, że ?lud dużo wytrzyma a my wiemy lepiej".
Ciekawe ile jeszcze?


MC


Obserwuj wątek
    • Gość: Arnold Re: Rząd w samorząd IP: 213.186.78.* 18.05.03, 19:14
      Ciekawe to jest to, ze malo jest organizacji takich jak RAS, ktore sie temu
      centralistycznemu dojeniu sprzeciwiaja.
      • albrecht1 Re: Rząd w samorząd 18.05.03, 20:08
        Otóż to Arnold.
        Przykład, który podał Slezan to jeden z kilku pomysłów Wujka Grześka ze
        Świętokrzyskiej w Stolicy.
        Stosownym rozporzadzeniem zmniejszono o 2/3 dochody gmin z tytułu podatku od
        gruntu. Ludzie się cieszą, ale skąd gminy i pozostałe samorządy mają wziąść
        środku na swoją działalność? Maleją zdolności kredytowe, możliwości realizacji
        potrzeb na danym terenie.
        Inny przykład to przesunięcie podległości powiatowej dotychczas weterynarii do
        wojewódzkiej i a jakże rządowej administracji tzw. zespolonej oraz likwidacja
        Powiatowych Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W centrum wiedzą
        lepiej jak dysponować tego typu środkami.
        Tak więc samorządom różnych szczebli zabiera się środki, a w tym samym czasie
        Ministerstwo Finansów podnosi podatki, powodując jednocześnie jeszcze większy
        transfer pieniędzy z regionu do Skarbu Państwa.
        Nawiązując do innego watku taka sytuacja to nie jest nazywanie lecz robienie z
        tego państwa nie tylko małpy lecz całego już polskiego zoo.
        • Gość: Arnold Re: Rząd w samorząd IP: 213.186.78.* 18.05.03, 21:43
          albrecht1 napisał:

          > Otóż to Arnold.
          > Przykład, który podał Slezan to jeden z kilku pomysłów Wujka Grześka ze
          > Świętokrzyskiej w Stolicy.
          > Stosownym rozporzadzeniem zmniejszono o 2/3 dochody gmin z tytułu podatku od
          > gruntu. Ludzie się cieszą, ale skąd gminy i pozostałe samorządy mają wziąść
          > środku na swoją działalność? Maleją zdolności kredytowe, możliwości
          realizacji
          > potrzeb na danym terenie.
          > Inny przykład to przesunięcie podległości powiatowej dotychczas weterynarii
          do
          > wojewódzkiej i a jakże rządowej administracji tzw. zespolonej oraz likwidacja
          > Powiatowych Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W centrum wiedzą
          > lepiej jak dysponować tego typu środkami.
          > Tak więc samorządom różnych szczebli zabiera się środki, a w tym samym czasie
          > Ministerstwo Finansów podnosi podatki, powodując jednocześnie jeszcze większy
          > transfer pieniędzy z regionu do Skarbu Państwa.
          > Nawiązując do innego watku taka sytuacja to nie jest nazywanie lecz robienie
          z
          > tego państwa nie tylko małpy lecz całego już polskiego zoo.

          No wlasnie. Tylko dlaczego Ci, ktorzy stanowia wiekszosc ofiar tego
          zlodziejskiego systemu - Polacy, siedza cicho? Pomrocznosc jasna?
          Nas jest tylko kilkaset tysiecy i glosno to krytykujemy.
          A malpa to rzeczywiscie delikatne okreslenie.

          Pyrsk - Arnold

          ---------------------------------------

          republika.pl/silesia1/gornyslask.html
    • slezan no txt 20.05.03, 12:35

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka