Dodaj do ulubionych

Tozsamosc Slonzokow?

17.01.07, 20:03
Slonzoki musza miec najwieksze obawy, zeby swej tozsamosci nie stracic.
Uwazom, ze dzisiej Slonzoki z Niymiec lepi po slonsku godajom, jak ich
siostry i bracia na Slonsku, a to mi robi strach i sorgi!
Obserwuj wątek
    • grba Re: Tozsamosc Slonzokow? 17.01.07, 20:20
      ballest napisał:

      > Slonzoki musza miec najwieksze obawy, zeby swej tozsamosci nie stracic.
      > Uwazom, ze dzisiej Slonzoki z Niymiec lepi po slonsku godajom, jak ich
      > siostry i bracia na Slonsku, a to mi robi strach i sorgi!

      Tak dobrze jak Twój syn?
      • zbyslawa.chrzaszcz Re: Tozsamosc Slonzokow? 17.01.07, 21:24
        czy twoje dzieci umieja po slasku?
        Jezeli tak, to dlaczego uczysz ich jezyka obcego?
        Ty jestes Niemcem i twoje dzieci tez maja mówic po niemiecku.
        Dobrym przykladem sa wlasnie twoje dzieci, które ze Slaskiem nie maja juz duzo
        wspólnego i tylko rzadko tam jada, albo tak jak twoja córka prawie nigdy.
        No bo i kiedy. W sumie pracuje on ciezko caly dzien, potem idzie na trening
        tenisa stolowego to i nie ma czasu na pieprzenie o Slasku.
        Uwazam ze to dobrze ze u nas na Slasku coraz mniej ludzi mówi dialektem.
        • ichklaus Polacy mistrzem polonizacji 17.01.07, 23:04
          zaszli w tym temacie tak daleko, ze wymagaja od polskich pracownikow
          zagranicznych firm by polonizowali klientow tych firm. Polakom powoli zaczyna
          odbijac palma na calego:

          forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=902&w=55700373
    • Gość: troche Slazak Re: Tozsamosc Slonzokow? IP: *.bulldogdsl.com 18.01.07, 00:45
      Slozoki z rytich fajnych Niemiec zaprzedali sie za niemieckie marki
      • ramen5 Re: Tozsamosc Slonzokow? 18.01.07, 03:11
        Gość portalu: troche Slazak napisał(a):

        > Slozoki z rytich fajnych Niemiec zaprzedali sie za niemieckie marki

        to masz racje
      • Gość: :) Re: Tozsamosc Slonzokow? IP: *.foebud.org 18.01.07, 15:40
        Gość portalu: troche Slazak napisał(a):
        > Slozoki z rytich fajnych Niemiec zaprzedali sie za niemieckie marki

        ty troche gorol! Slazacy wyjachali by uchronic sie przed wasza polonizacja! by
        ich dzieci nie musialy mowic w jezyku okupanta. rozumiesz teraz?
        • sss9 Re: Tozsamosc Slonzokow? 18.01.07, 15:50
          i dlatego dziś szprechają, zamiast godać.
          • ramen5 jak sprechaja to nie sa Slazoki 18.01.07, 16:03
            sss9 napisał:

            > i dlatego dziś szprechają, zamiast godać.

        • ramen5 klupnij sie w durna glowke kto jest okupantem 18.01.07, 16:02
          Gość portalu: :) napisał(a):

          > Gość portalu: troche Slazak napisał(a):
          > > Slozoki z rytich fajnych Niemiec zaprzedali sie za niemieckie marki
          >
          > ty troche gorol! Slazacy wyjachali by uchronic sie przed wasza polonizacja!
          by
          > ich dzieci nie musialy mowic w jezyku okupanta. rozumiesz teraz?
          • oppelner_os Polska jest okupantem na Slasku od 1945 roku 21.01.07, 21:52
            • rico-chorzow Re: Polska jest okupantem na Slasku od 1945 roku 23.01.07, 09:03
              Oppel,jo je Slonsok,cekom na p.Ballesta.
    • cirano Re: Tozsamosc Slonzokow? 18.01.07, 09:46
      Mosz troch recht Ballest, ale jo myśla, ze tak zle jeszcze niy ma.
      Zgorolowiynie G.Śl. jes faktym, kaj niykaj u młodziokow słyszy sie ino jeszcze
      ślonsko gwara, zato starsi coroz mnij sie krympujom (bojom). Może sie jeszcze
      obudzom?
      • ramen5 Re: Tozsamosc Slonzokow? 18.01.07, 15:57
        cirano napisał:

        > Mosz troch recht Ballest, ale jo myśla, ze tak zle jeszcze niy ma.
        > Zgorolowiynie G.Śl. jes faktym, kaj niykaj u młodziokow słyszy sie ino jeszcze
        > ślonsko gwara, zato starsi coroz mnij sie krympujom (bojom). Może sie jeszcze
        > obudzom?

        O ile Hochdeutsch mozna zrozumiec to slaski niemiecki to jest jeden belkot
    • placidus Re: Tozsamosc Slonzokow? 18.01.07, 10:15
      Nie bój się gościu. W ostatnim spisie powszechnym , nikt nie kazał okreslać
      swojej narodowości jako inna niż polska. Okazało się ,że bez żadnych
      manipulacji, uzgodnień itd prawie 200 000 tyś ludzi powiedziało, że są
      narodem.Sądzę ,że mówienie lub nie ,w danym języku ,nie jest aż tak wielkim
      problemem do określenie narodowego. Przecież Austryiacy mówia po
      niemiecku.Argentynczycy , Wenezuelczycy też mówią tym samym językiem.Nie
      przeszkadza to jednym i drugim czuć się różnymi narodami.
      • Gość: matthaeus_1 Re: Tozsamosc Slonzokow? IP: *.internetdsl.tpnet.pl 18.01.07, 14:11
        Moš recht Ballest. Jo śe tak ńykjedy myśla, co Ńymjecko škoúa je blank lepšo od
        Polskiyj. W Ńymcach ślůnskje bajtle śe učům úo Eichendorffie i inkšych
        ślůnskich pisařach a noblistach. Polsko škoúa je ajnfachowo dlo Ślůnzokůw.
        Ješče mi žodyn rechtor ńy pedźoú o Hoscie Bienku, Eichendorffie , Noblistach
        ślůskich.
        A co do ślůnskij godki Zbysúawa to dlo wos Polokůw to je richtich dobre. Jak
        juž ńikt ńy poradźi po ślůsku řůndźić to bydźeće mjeli argumynt co Ślůnzok to
        je Polok. Ale Ślůnzoki bjerům śe juž do arbajtu i kodzfikujům naša godka.
        • ramen5 wzajemna adoracja z ballestem 18.01.07, 16:00
          Gość portalu: matthaeus_1 napisał(a):

          > Moš recht Ballest. Jo śe tak ńykjedy myśla, co Ńymjecko škoúa je blank lepšo
          od
          >
          > Polskiyj. W Ńymcach ślůnskje bajtle śe učům úo Eichendorffie i inkšych
          > ślůnskich pisařach a noblistach. Polsko škoúa je ajnfachowo dlo Ślůnzokůw.
          > Ješče mi žodyn rechtor ńy pedźoú o Hoscie Bienku, Eichendorffie , Noblistach
          > ślůskich.
          > A co do ślůnskij godki Zbysúawa to dlo wos Polokůw to je richtich dobre. Jak
          > juž ńikt ńy poradźi po ślůsku řůndźić to bydźeće mjeli argumynt co Ślůnzok to
          > je Polok. Ale Ślůnzoki bjerům śe juž do arbajtu i kodzfikujům naša godka.
      • ramen5 Narod musi miec swoje granice terytorialne gdzie o 18.01.07, 15:59
        placidus napisał:

        > Nie bój się gościu. W ostatnim spisie powszechnym , nikt nie kazał okreslać
        > swojej narodowości jako inna niż polska. Okazało się ,że bez żadnych
        > manipulacji, uzgodnień itd prawie 200 000 tyś ludzi powiedziało, że są
        > narodem.Sądzę ,że mówienie lub nie ,w danym języku ,nie jest aż tak wielkim
        > problemem do określenie narodowego. Przecież Austryiacy mówia po
        > niemiecku.Argentynczycy , Wenezuelczycy też mówią tym samym językiem.Nie
        > przeszkadza to jednym i drugim czuć się różnymi narodami.
        • placidus Re: Narod musi miec swoje granice terytorialne gd 18.01.07, 16:27
          Wiem co napisałem. Poza tym granice Śląska są wytyczone od wieków.Co do swobód
          obywatelskich bo należy poruszyć ten temat, musi waćpan pogadać o tym z
          Tybetańczykami , Kurdami , Katalończykami - długo by wymieniać inne narody.
          • bartoszcze Re: Narod musi miec swoje granice terytorialne gd 18.01.07, 18:09
            placidus napisał:

            > Wiem co napisałem. Poza tym granice Śląska są wytyczone od wieków

            ROTFL
            • placidus Re: Narod musi miec swoje granice terytorialne gd 18.01.07, 18:17
              Bartoszcze pisz konkrety bo "nasz czas albo nam zabierają albo go od nas
              wyłudzają a to, co zostaje , znika niepostrzeżenie"
        • Gość: ... Re: Narod musi miec swoje granice terytorialne gd IP: *.dip0.t-ipconnect.de 18.01.07, 19:34
          a co z polska pod zaborami? ani nie byla narodem, ani nie miala granic...
    • matthaeus_1 Re: Tozsamosc Slonzokow? 18.01.07, 19:54
      Moće recht co Aústryjoki sům narodem a šprechajům. Mie śe yno rozchodźi o to co
      by ślůnsko godka ńy zńikúa. Jak kodyfikacja nošyj godki bydźe fertich to mušymy
      śe richtich starać co by jům Poloki uznaúy za regjonalno godka gynaú tak jak
      Kašebsko Godka. I bydymy wtedy mogli wrešće naškryfloć Ślůnski Sylabikoř.
      • ballest Re: Tozsamosc Slonzokow? 20.01.07, 23:10
        Matthäus, nie podobou mi se ta Wasza kodyfikacja, to som dlo mnie heroglify i z
        tym se pogodzic nie umiam!
        Entschuldige bitte, ale Slonzoki powinni umiec swoja godka bez tych koueczek i
        przecinkow skodyfikowac!
        • petronella.kozlowska Re: Tozsamosc Slonzokow? 21.01.07, 16:13
          no jak tam z tozsamoscia niemiecka u twoich dzieci Ballest?
          Dlaczego unikasz odpowiedzi na konkretne pytania na zalozonym przez ciebie
          watku?
          Jaka tozsmaosc ma twoja córka i synowie ?
          Czesto jada do Plawniowic? Jezeli tak to ile razy do roku?
          No i po co tam jada, jezeli sa Niemcami?

          • placidus Re: Tozsamosc Slonzokow? 21.01.07, 16:19
            Co z tożsamością polskich dzieci , które wyjechały za chlebem ? Co z ich
            świadomością gospodarności i opieki socjalnej w " starej " Polsce. Ciekawe
            gdzie płacą podatki i w jakim języku będą mówić ich dzieci i dzieci ich dzieci.
    • rico-chorzow Re: Tozsamosc Slonzokow? 21.01.07, 16:23
      ballest napisał:

      > Slonzoki musza miec najwieksze obawy, zeby swej tozsamosci nie stracic.
      > Uwazom, ze dzisiej Slonzoki z Niymiec lepi po slonsku godajom, jak ich
      > siostry i bracia na Slonsku, a to mi robi strach i sorgi!

      Miałbym prośbę,może Pan sprecyzuje własną tożsamość,Panie Ballest,i to wyraźnie.
      • rico-chorzow Re: Tozsamosc Slonzokow? 21.01.07, 21:50
        Czekam.
      • rico-chorzow Re: Tozsamosc Slonzokow? 23.01.07, 09:55
        rico-chorzow napisał:

        > ballest napisał:
        >
        > > Slonzoki musza miec najwieksze obawy, zeby swej tozsamosci nie stracic.
        > > Uwazom, ze dzisiej Slonzoki z Niymiec lepi po slonsku godajom, jak ich
        > > siostry i bracia na Slonsku, a to mi robi strach i sorgi!
        >
        > Miałbym prośbę,może Pan sprecyzuje własną tożsamość,Panie Ballest,i to wyraźnie


        Tak przy okazji,ja dalej czekam.
        • ballest Re: Tozsamosc Slonzokow? 23.01.07, 11:08
          forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=34281&w=48505582&a=48511267
          Ile razy to mom pisac, Rico skond taki krotki rozum u Ciebie ?
          • rico-chorzow Re: Tozsamosc Slonzokow? 24.01.07, 08:15
            ballest napisał:

            > forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=34281&w=48505582&a=48511267
            > Ile razy to mom pisac, Rico skond taki krotki rozum u Ciebie ?

            To ja Panu specyzuję pańską europejsko-niemiecko-prusko-śląsko-i inną tożsamość
            z pomieszanej więcej czy mniej krwi,tą tośsamością jest mianowicie - hipokryzja
            -,a Pan jest - hipokrytą -.
            • Gość: g Re: Tozsamosc Slonzokow? IP: 217.153.83.* 24.01.07, 08:57
              Gigantyczna dominacja formy nad treścią. Zresztą sama forma obiektywnie - rownież żałosna. rzekłbym - nie hipokryta, idiota zwyczajnie.
              • matthaeus_1 Re: Tozsamosc Slonzokow? 25.01.07, 19:37
                Ballest mi ta kodyfikacja sie bardzo podoba. Nie ma w niej dwuznakow. Oprocz
                dz, dž, dź i ch. Zastosowalismy tam alfabet husycki, taki jak maja czesi,
                litwini i wiele innych jezykow slowianskich jest tak zapisanych. Wydaje mi sie
                ze jest to o wiele lepsze rozwiazanie do Tadzikowego Munstra. A z drogiej
                strony musimy sie troche odroznic od alfabetu polskiego. Na pochylone o tak jak
                w wyrazie Ślónsk nie stosujemy ó, poniewaz z prostych wzgledow ludzie moga
                czytac to jak u czyli Ślunsk. Zastosowalismy litere ů ktora dosc dobrze ta
                gloske oddaje. Pozatym stosowal juz ja Feliks Steuer przy zapisie slaskiego
                dialektu z Baborowa. Zapraszam dzie Ballest na forum Ruchu Autonomi Slaska, tam
                jest dził Slonsko Godka. Mozna podyskutowac i napisac swoje spostrzezenia na
                temat kodyfikacji. Wazne zebysmy mieli 1 alfabet i uznano slaski za odrebny od
                polskiego jezyk.
                • ballest Re: Tozsamosc Slonzokow? 25.01.07, 20:51
                  matthaeus_1, cieszam sie ze cos robicie, ale bou uech na odwiedzinach w
                  Gliwicach, tam mieszkajom dwa chopcy co umiom perfekt po slonsku uch im dou
                  przeczytac konsek slonski godki z wasza kodyfikacja i czy oni by sie tego uczyc
                  chcieli?
                  Ani jeden ani drugi by se za ta nauka nigdy nie wzieli.
                  Dodom, ze to nie sa gupie chopcy, jeden sztudiuje i na swiadectwie maturalnym .
                  My mieszkomy w 21 wieku i przeca bydzie möglich kombinacja dwoch lacinskich
                  literek trzecia stworzyc, tak jak np. Ä = AE !

                  Co do zaproszenia, to mom za duzo roboty, ale zwrocom Wom uwaga, ze stworzycie
                  trupa a nie kodyfikowanou nasza godka!

                  ale podej link, wejrzam tam!
                • Gość: metternich zwłaszcza litewski jest językiem słowiańskim...:)) IP: *.chello.pl 25.01.07, 21:35
                  • matthaeus_1 Re: zwłaszcza litewski jest językiem słowiańskim. 25.01.07, 22:13
                    Sorry moj blond przyznaje sie, litewski nie jest oczywiscie jezykiem
                    slowianskim, co nie zmiena faktu ze duzo jezykow slowianskich zapisywanych jest
                    alfabetem husyckim.
                    Tukej moš linka Ballest: www.rasopole.org/phpBB2/
                    Podałes przyklad tych synkow z Gleiwitz. Trzeba sie poprostu wziac do roboty i
                    nauczyc alfabetu. Jezeli mielibysmy uzywac stricte tylko alfabetu łacinskiego
                    to pomysl ile by było dwuznakow. Poloki nawet same nie widzom czy czytac tarzan
                    czy t-a-rz-an. Dam ci prosty przyklad zicherka i zima. tyle ze jeden zapiszesz
                    zicherka a drogi źima. Jakos Czesi nie nazekaja. Dyskusje jeszcze trwaja wiec
                    sprawa jest otwarta. Ale wydaje mi sie ze lepiej pisac š zamiast sz, č zamiast
                    cz itp.
                    • ballest Re: zwłaszcza litewski jest językiem słowiańskim. 26.01.07, 06:22
                      Od 7 lot piszemy tu w internecie po slonsku i jakos se rady dowomy, przeca my
                      mozymy trocha z niemieckiego alfabetu zapozyczyc i trosha z niemieckiego, ale
                      jou by nowego alfabetu z nowymi literkami nie stworzou.
                      Wiem, ze "Polactwo" bydzie i je za kropeczkami i kwadracikami czy kuleczkami w
                      schlonskim alfabecie, bo wtedy mogom nom przeciepnonc, ze "Wasz alfabet odmiana
                      polskiego jest"
                      Nie zapomnij, ze polskou bezpieka i na Waszym forum obecna a napewno nie je
                      tylko w jednej osobie tam.
                      Tera wiysz czymu tam nie chcam do Wos wlysc, bo zaro se kapnam, kto to moze
                      byc.

                      Co do pisowni, ty mozesz wlasciwie pisac jak chcesz tylko wymowa je waznou w
                      niemieckim pisze se Stein a wymawiou se schtajn, czy po polsku sztajn.
                      Proszam Wos wiec nie rodzcie trupa, tylko zrobcie to co by dzisiej np. Niemcy
                      zrobiyli.
                      Niemiecki slownik z lacinskiego notaben pierwszy na Swiecie powstou w polowie
                      15 wieku tak wiec nie dziwcie sie niemieckim literkom.
                      Niemcy go i tak na lacinski zamieniyli.
                      • matthaeus_1 Re: zwłaszcza litewski jest językiem słowiańskim. 26.01.07, 15:13
                        u nas Gorolstwa jest o wiele mniej. I mozna pogadac o Slasku i po slasku a nie
                        odpierac ataki wszechpolokow jak tu. Ale zapis tez jest wazny. Jak sobie
                        wyobrazasz wydawanie ksionzek w jezyku slaskim?? A to jak ty piszesz z zamiast
                        ż czy ž jak my wolimy to za dobre nie jest.
                        • grba Dlaczego 26.01.07, 15:32
                          wybrano taki zapis "języka śląskiego"? Wyjaśnienie jest bardzo proste.
                          Trzeba mocno zaakcentować odrębość własnego języka również w zapisie, przede
                          wszystkim odrębość od języka polskiego, by na pierwszy rzut oka, a nie czwarty
                          lub piąty było wiadomo, że tekst został napisany w "języku śląskim".
                          Postępowanie takie jest jak najbardziej logiczne, tak niegdyś postąpili
                          Litwini, Białorusini piszący łacinką. Ryzyko jest duże, bo nie wiadomo jak
                          zostanie to przyjęte przez Ślązaków; czy będą chcieli tego nauczyć się.
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka