ballest 17.01.07, 20:03 Slonzoki musza miec najwieksze obawy, zeby swej tozsamosci nie stracic. Uwazom, ze dzisiej Slonzoki z Niymiec lepi po slonsku godajom, jak ich siostry i bracia na Slonsku, a to mi robi strach i sorgi! Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
grba Re: Tozsamosc Slonzokow? 17.01.07, 20:20 ballest napisał: > Slonzoki musza miec najwieksze obawy, zeby swej tozsamosci nie stracic. > Uwazom, ze dzisiej Slonzoki z Niymiec lepi po slonsku godajom, jak ich > siostry i bracia na Slonsku, a to mi robi strach i sorgi! Tak dobrze jak Twój syn? Odpowiedz Link Zgłoś
zbyslawa.chrzaszcz Re: Tozsamosc Slonzokow? 17.01.07, 21:24 czy twoje dzieci umieja po slasku? Jezeli tak, to dlaczego uczysz ich jezyka obcego? Ty jestes Niemcem i twoje dzieci tez maja mówic po niemiecku. Dobrym przykladem sa wlasnie twoje dzieci, które ze Slaskiem nie maja juz duzo wspólnego i tylko rzadko tam jada, albo tak jak twoja córka prawie nigdy. No bo i kiedy. W sumie pracuje on ciezko caly dzien, potem idzie na trening tenisa stolowego to i nie ma czasu na pieprzenie o Slasku. Uwazam ze to dobrze ze u nas na Slasku coraz mniej ludzi mówi dialektem. Odpowiedz Link Zgłoś
ichklaus Polacy mistrzem polonizacji 17.01.07, 23:04 zaszli w tym temacie tak daleko, ze wymagaja od polskich pracownikow zagranicznych firm by polonizowali klientow tych firm. Polakom powoli zaczyna odbijac palma na calego: forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=902&w=55700373 Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: troche Slazak Re: Tozsamosc Slonzokow? IP: *.bulldogdsl.com 18.01.07, 00:45 Slozoki z rytich fajnych Niemiec zaprzedali sie za niemieckie marki Odpowiedz Link Zgłoś
ramen5 Re: Tozsamosc Slonzokow? 18.01.07, 03:11 Gość portalu: troche Slazak napisał(a): > Slozoki z rytich fajnych Niemiec zaprzedali sie za niemieckie marki to masz racje Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: :) Re: Tozsamosc Slonzokow? IP: *.foebud.org 18.01.07, 15:40 Gość portalu: troche Slazak napisał(a): > Slozoki z rytich fajnych Niemiec zaprzedali sie za niemieckie marki ty troche gorol! Slazacy wyjachali by uchronic sie przed wasza polonizacja! by ich dzieci nie musialy mowic w jezyku okupanta. rozumiesz teraz? Odpowiedz Link Zgłoś
sss9 Re: Tozsamosc Slonzokow? 18.01.07, 15:50 i dlatego dziś szprechają, zamiast godać. Odpowiedz Link Zgłoś
ramen5 jak sprechaja to nie sa Slazoki 18.01.07, 16:03 sss9 napisał: > i dlatego dziś szprechają, zamiast godać. Odpowiedz Link Zgłoś
ramen5 klupnij sie w durna glowke kto jest okupantem 18.01.07, 16:02 Gość portalu: :) napisał(a): > Gość portalu: troche Slazak napisał(a): > > Slozoki z rytich fajnych Niemiec zaprzedali sie za niemieckie marki > > ty troche gorol! Slazacy wyjachali by uchronic sie przed wasza polonizacja! by > ich dzieci nie musialy mowic w jezyku okupanta. rozumiesz teraz? Odpowiedz Link Zgłoś
rico-chorzow Re: Polska jest okupantem na Slasku od 1945 roku 23.01.07, 09:03 Oppel,jo je Slonsok,cekom na p.Ballesta. Odpowiedz Link Zgłoś
cirano Re: Tozsamosc Slonzokow? 18.01.07, 09:46 Mosz troch recht Ballest, ale jo myśla, ze tak zle jeszcze niy ma. Zgorolowiynie G.Śl. jes faktym, kaj niykaj u młodziokow słyszy sie ino jeszcze ślonsko gwara, zato starsi coroz mnij sie krympujom (bojom). Może sie jeszcze obudzom? Odpowiedz Link Zgłoś
ramen5 Re: Tozsamosc Slonzokow? 18.01.07, 15:57 cirano napisał: > Mosz troch recht Ballest, ale jo myśla, ze tak zle jeszcze niy ma. > Zgorolowiynie G.Śl. jes faktym, kaj niykaj u młodziokow słyszy sie ino jeszcze > ślonsko gwara, zato starsi coroz mnij sie krympujom (bojom). Może sie jeszcze > obudzom? O ile Hochdeutsch mozna zrozumiec to slaski niemiecki to jest jeden belkot Odpowiedz Link Zgłoś
placidus Re: Tozsamosc Slonzokow? 18.01.07, 10:15 Nie bój się gościu. W ostatnim spisie powszechnym , nikt nie kazał okreslać swojej narodowości jako inna niż polska. Okazało się ,że bez żadnych manipulacji, uzgodnień itd prawie 200 000 tyś ludzi powiedziało, że są narodem.Sądzę ,że mówienie lub nie ,w danym języku ,nie jest aż tak wielkim problemem do określenie narodowego. Przecież Austryiacy mówia po niemiecku.Argentynczycy , Wenezuelczycy też mówią tym samym językiem.Nie przeszkadza to jednym i drugim czuć się różnymi narodami. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: matthaeus_1 Re: Tozsamosc Slonzokow? IP: *.internetdsl.tpnet.pl 18.01.07, 14:11 Moš recht Ballest. Jo śe tak ńykjedy myśla, co Ńymjecko škoúa je blank lepšo od Polskiyj. W Ńymcach ślůnskje bajtle śe učům úo Eichendorffie i inkšych ślůnskich pisařach a noblistach. Polsko škoúa je ajnfachowo dlo Ślůnzokůw. Ješče mi žodyn rechtor ńy pedźoú o Hoscie Bienku, Eichendorffie , Noblistach ślůskich. A co do ślůnskij godki Zbysúawa to dlo wos Polokůw to je richtich dobre. Jak juž ńikt ńy poradźi po ślůsku řůndźić to bydźeće mjeli argumynt co Ślůnzok to je Polok. Ale Ślůnzoki bjerům śe juž do arbajtu i kodzfikujům naša godka. Odpowiedz Link Zgłoś
ramen5 wzajemna adoracja z ballestem 18.01.07, 16:00 Gość portalu: matthaeus_1 napisał(a): > Moš recht Ballest. Jo śe tak ńykjedy myśla, co Ńymjecko škoúa je blank lepšo od > > Polskiyj. W Ńymcach ślůnskje bajtle śe učům úo Eichendorffie i inkšych > ślůnskich pisařach a noblistach. Polsko škoúa je ajnfachowo dlo Ślůnzokůw. > Ješče mi žodyn rechtor ńy pedźoú o Hoscie Bienku, Eichendorffie , Noblistach > ślůskich. > A co do ślůnskij godki Zbysúawa to dlo wos Polokůw to je richtich dobre. Jak > juž ńikt ńy poradźi po ślůsku řůndźić to bydźeće mjeli argumynt co Ślůnzok to > je Polok. Ale Ślůnzoki bjerům śe juž do arbajtu i kodzfikujům naša godka. Odpowiedz Link Zgłoś
ramen5 Narod musi miec swoje granice terytorialne gdzie o 18.01.07, 15:59 placidus napisał: > Nie bój się gościu. W ostatnim spisie powszechnym , nikt nie kazał okreslać > swojej narodowości jako inna niż polska. Okazało się ,że bez żadnych > manipulacji, uzgodnień itd prawie 200 000 tyś ludzi powiedziało, że są > narodem.Sądzę ,że mówienie lub nie ,w danym języku ,nie jest aż tak wielkim > problemem do określenie narodowego. Przecież Austryiacy mówia po > niemiecku.Argentynczycy , Wenezuelczycy też mówią tym samym językiem.Nie > przeszkadza to jednym i drugim czuć się różnymi narodami. Odpowiedz Link Zgłoś
placidus Re: Narod musi miec swoje granice terytorialne gd 18.01.07, 16:27 Wiem co napisałem. Poza tym granice Śląska są wytyczone od wieków.Co do swobód obywatelskich bo należy poruszyć ten temat, musi waćpan pogadać o tym z Tybetańczykami , Kurdami , Katalończykami - długo by wymieniać inne narody. Odpowiedz Link Zgłoś
bartoszcze Re: Narod musi miec swoje granice terytorialne gd 18.01.07, 18:09 placidus napisał: > Wiem co napisałem. Poza tym granice Śląska są wytyczone od wieków ROTFL Odpowiedz Link Zgłoś
placidus Re: Narod musi miec swoje granice terytorialne gd 18.01.07, 18:17 Bartoszcze pisz konkrety bo "nasz czas albo nam zabierają albo go od nas wyłudzają a to, co zostaje , znika niepostrzeżenie" Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: ... Re: Narod musi miec swoje granice terytorialne gd IP: *.dip0.t-ipconnect.de 18.01.07, 19:34 a co z polska pod zaborami? ani nie byla narodem, ani nie miala granic... Odpowiedz Link Zgłoś
matthaeus_1 Re: Tozsamosc Slonzokow? 18.01.07, 19:54 Moće recht co Aústryjoki sům narodem a šprechajům. Mie śe yno rozchodźi o to co by ślůnsko godka ńy zńikúa. Jak kodyfikacja nošyj godki bydźe fertich to mušymy śe richtich starać co by jům Poloki uznaúy za regjonalno godka gynaú tak jak Kašebsko Godka. I bydymy wtedy mogli wrešće naškryfloć Ślůnski Sylabikoř. Odpowiedz Link Zgłoś
ballest Re: Tozsamosc Slonzokow? 20.01.07, 23:10 Matthäus, nie podobou mi se ta Wasza kodyfikacja, to som dlo mnie heroglify i z tym se pogodzic nie umiam! Entschuldige bitte, ale Slonzoki powinni umiec swoja godka bez tych koueczek i przecinkow skodyfikowac! Odpowiedz Link Zgłoś
petronella.kozlowska Re: Tozsamosc Slonzokow? 21.01.07, 16:13 no jak tam z tozsamoscia niemiecka u twoich dzieci Ballest? Dlaczego unikasz odpowiedzi na konkretne pytania na zalozonym przez ciebie watku? Jaka tozsmaosc ma twoja córka i synowie ? Czesto jada do Plawniowic? Jezeli tak to ile razy do roku? No i po co tam jada, jezeli sa Niemcami? Odpowiedz Link Zgłoś
placidus Re: Tozsamosc Slonzokow? 21.01.07, 16:19 Co z tożsamością polskich dzieci , które wyjechały za chlebem ? Co z ich świadomością gospodarności i opieki socjalnej w " starej " Polsce. Ciekawe gdzie płacą podatki i w jakim języku będą mówić ich dzieci i dzieci ich dzieci. Odpowiedz Link Zgłoś
rico-chorzow Re: Tozsamosc Slonzokow? 21.01.07, 16:23 ballest napisał: > Slonzoki musza miec najwieksze obawy, zeby swej tozsamosci nie stracic. > Uwazom, ze dzisiej Slonzoki z Niymiec lepi po slonsku godajom, jak ich > siostry i bracia na Slonsku, a to mi robi strach i sorgi! Miałbym prośbę,może Pan sprecyzuje własną tożsamość,Panie Ballest,i to wyraźnie. Odpowiedz Link Zgłoś
rico-chorzow Re: Tozsamosc Slonzokow? 23.01.07, 09:55 rico-chorzow napisał: > ballest napisał: > > > Slonzoki musza miec najwieksze obawy, zeby swej tozsamosci nie stracic. > > Uwazom, ze dzisiej Slonzoki z Niymiec lepi po slonsku godajom, jak ich > > siostry i bracia na Slonsku, a to mi robi strach i sorgi! > > Miałbym prośbę,może Pan sprecyzuje własną tożsamość,Panie Ballest,i to wyraźnie Tak przy okazji,ja dalej czekam. Odpowiedz Link Zgłoś
ballest Re: Tozsamosc Slonzokow? 23.01.07, 11:08 forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=34281&w=48505582&a=48511267 Ile razy to mom pisac, Rico skond taki krotki rozum u Ciebie ? Odpowiedz Link Zgłoś
rico-chorzow Re: Tozsamosc Slonzokow? 24.01.07, 08:15 ballest napisał: > forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=34281&w=48505582&a=48511267 > Ile razy to mom pisac, Rico skond taki krotki rozum u Ciebie ? To ja Panu specyzuję pańską europejsko-niemiecko-prusko-śląsko-i inną tożsamość z pomieszanej więcej czy mniej krwi,tą tośsamością jest mianowicie - hipokryzja -,a Pan jest - hipokrytą -. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: g Re: Tozsamosc Slonzokow? IP: 217.153.83.* 24.01.07, 08:57 Gigantyczna dominacja formy nad treścią. Zresztą sama forma obiektywnie - rownież żałosna. rzekłbym - nie hipokryta, idiota zwyczajnie. Odpowiedz Link Zgłoś
matthaeus_1 Re: Tozsamosc Slonzokow? 25.01.07, 19:37 Ballest mi ta kodyfikacja sie bardzo podoba. Nie ma w niej dwuznakow. Oprocz dz, dž, dź i ch. Zastosowalismy tam alfabet husycki, taki jak maja czesi, litwini i wiele innych jezykow slowianskich jest tak zapisanych. Wydaje mi sie ze jest to o wiele lepsze rozwiazanie do Tadzikowego Munstra. A z drogiej strony musimy sie troche odroznic od alfabetu polskiego. Na pochylone o tak jak w wyrazie Ślónsk nie stosujemy ó, poniewaz z prostych wzgledow ludzie moga czytac to jak u czyli Ślunsk. Zastosowalismy litere ů ktora dosc dobrze ta gloske oddaje. Pozatym stosowal juz ja Feliks Steuer przy zapisie slaskiego dialektu z Baborowa. Zapraszam dzie Ballest na forum Ruchu Autonomi Slaska, tam jest dził Slonsko Godka. Mozna podyskutowac i napisac swoje spostrzezenia na temat kodyfikacji. Wazne zebysmy mieli 1 alfabet i uznano slaski za odrebny od polskiego jezyk. Odpowiedz Link Zgłoś
ballest Re: Tozsamosc Slonzokow? 25.01.07, 20:51 matthaeus_1, cieszam sie ze cos robicie, ale bou uech na odwiedzinach w Gliwicach, tam mieszkajom dwa chopcy co umiom perfekt po slonsku uch im dou przeczytac konsek slonski godki z wasza kodyfikacja i czy oni by sie tego uczyc chcieli? Ani jeden ani drugi by se za ta nauka nigdy nie wzieli. Dodom, ze to nie sa gupie chopcy, jeden sztudiuje i na swiadectwie maturalnym . My mieszkomy w 21 wieku i przeca bydzie möglich kombinacja dwoch lacinskich literek trzecia stworzyc, tak jak np. Ä = AE ! Co do zaproszenia, to mom za duzo roboty, ale zwrocom Wom uwaga, ze stworzycie trupa a nie kodyfikowanou nasza godka! ale podej link, wejrzam tam! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: metternich zwłaszcza litewski jest językiem słowiańskim...:)) IP: *.chello.pl 25.01.07, 21:35 Odpowiedz Link Zgłoś
matthaeus_1 Re: zwłaszcza litewski jest językiem słowiańskim. 25.01.07, 22:13 Sorry moj blond przyznaje sie, litewski nie jest oczywiscie jezykiem slowianskim, co nie zmiena faktu ze duzo jezykow slowianskich zapisywanych jest alfabetem husyckim. Tukej moš linka Ballest: www.rasopole.org/phpBB2/ Podałes przyklad tych synkow z Gleiwitz. Trzeba sie poprostu wziac do roboty i nauczyc alfabetu. Jezeli mielibysmy uzywac stricte tylko alfabetu łacinskiego to pomysl ile by było dwuznakow. Poloki nawet same nie widzom czy czytac tarzan czy t-a-rz-an. Dam ci prosty przyklad zicherka i zima. tyle ze jeden zapiszesz zicherka a drogi źima. Jakos Czesi nie nazekaja. Dyskusje jeszcze trwaja wiec sprawa jest otwarta. Ale wydaje mi sie ze lepiej pisac š zamiast sz, č zamiast cz itp. Odpowiedz Link Zgłoś
ballest Re: zwłaszcza litewski jest językiem słowiańskim. 26.01.07, 06:22 Od 7 lot piszemy tu w internecie po slonsku i jakos se rady dowomy, przeca my mozymy trocha z niemieckiego alfabetu zapozyczyc i trosha z niemieckiego, ale jou by nowego alfabetu z nowymi literkami nie stworzou. Wiem, ze "Polactwo" bydzie i je za kropeczkami i kwadracikami czy kuleczkami w schlonskim alfabecie, bo wtedy mogom nom przeciepnonc, ze "Wasz alfabet odmiana polskiego jest" Nie zapomnij, ze polskou bezpieka i na Waszym forum obecna a napewno nie je tylko w jednej osobie tam. Tera wiysz czymu tam nie chcam do Wos wlysc, bo zaro se kapnam, kto to moze byc. Co do pisowni, ty mozesz wlasciwie pisac jak chcesz tylko wymowa je waznou w niemieckim pisze se Stein a wymawiou se schtajn, czy po polsku sztajn. Proszam Wos wiec nie rodzcie trupa, tylko zrobcie to co by dzisiej np. Niemcy zrobiyli. Niemiecki slownik z lacinskiego notaben pierwszy na Swiecie powstou w polowie 15 wieku tak wiec nie dziwcie sie niemieckim literkom. Niemcy go i tak na lacinski zamieniyli. Odpowiedz Link Zgłoś
matthaeus_1 Re: zwłaszcza litewski jest językiem słowiańskim. 26.01.07, 15:13 u nas Gorolstwa jest o wiele mniej. I mozna pogadac o Slasku i po slasku a nie odpierac ataki wszechpolokow jak tu. Ale zapis tez jest wazny. Jak sobie wyobrazasz wydawanie ksionzek w jezyku slaskim?? A to jak ty piszesz z zamiast ż czy ž jak my wolimy to za dobre nie jest. Odpowiedz Link Zgłoś
grba Dlaczego 26.01.07, 15:32 wybrano taki zapis "języka śląskiego"? Wyjaśnienie jest bardzo proste. Trzeba mocno zaakcentować odrębość własnego języka również w zapisie, przede wszystkim odrębość od języka polskiego, by na pierwszy rzut oka, a nie czwarty lub piąty było wiadomo, że tekst został napisany w "języku śląskim". Postępowanie takie jest jak najbardziej logiczne, tak niegdyś postąpili Litwini, Białorusini piszący łacinką. Ryzyko jest duże, bo nie wiadomo jak zostanie to przyjęte przez Ślązaków; czy będą chcieli tego nauczyć się. Odpowiedz Link Zgłoś