Dodaj do ulubionych

Zbawienie nie tylko dla Chrześcijan

03.11.09, 18:20
czy ludzie, którzy nigdy nie uwierzyli w Boga, nie przyjęli Chrztu Świętego,
nie mają szansy na zbawienie po śmierci?
Obserwuj wątek
    • psk.1 Re: Zbawienie nie tylko dla Chrześcijan 03.11.09, 21:54
      > czy ludzie, którzy nigdy nie uwierzyli w Boga, nie przyjęli Chrztu Świętego,
      > nie mają szansy na zbawienie po śmierci?

      w historii filozofii po goralsku J.Tischner napisał świetne zdanie gdy pisał o Sobku Walczaku z Ryniasu...

      /Sobek/ "Umarł w środe. Były kłopoty z pogrzebem ze niby Sobek w Boga nie wierzył. Ale za to Bóg wierzył w Sobka."

      a prawdopodobieństwo to sie w matematyce wylicza:)
      • giall Re: Zbawienie nie tylko dla Chrześcijan 03.11.09, 23:06
        przyznam, że pierwszy raz widzę ten cytat, ale w pełni się z nim zgadzam.
        Poruszając trochę inny aspekt, chociaż Chrześcijanie wychodzą z misją nawracania
        na cały świat, to przecież nie wszyscy jednak przyjmą naszą wiarę. Ktoś, kto
        urodził się w kraju muzułmańskim nie zmieni swojego wyznania, ale dobrym życiem,
        pełnym miłości, prawdy i pracy nad sobą może zasłużyc sobie na życie wieczne..
        Tak mi się przynajmniej wydaje..
        chociaż z drugiej strony w Dekalogu pisze: "Nie będziesz miał bogów cudzych
        przede mną", czyli w Boga tego JEDYNEGO wiara jest konieczna..
        W sumie to nie chodzi mi oczywiście o udzielenie odpowiedzi prawidłowej na to
        pytanie, bo tego człowiek chyba nie jest w stanie zrozumiec, ale o opinie na ten
        temat ;).
        • pele999 Re: Zbawienie nie tylko dla Chrześcijan 03.11.09, 23:35
          DOKUMENTY SOBORU WATYKAŃSKIEGO II

          archidiecezja.lodz.pl/czytelni/sobor/kk2.html
          Rozdział II
          LUD BOŻY

          KK 16. Ci wreszcie, którzy jeszcze nie przyjęli Ewangelii, w
          rozmaity sposób przyporządkowani są do Ludu Bożego. Przede wszystkim
          więc naród, który pierwszy otrzymał przymierze i obietnice i z
          którego narodził się Chrystus wedle ciała (por. Rz 9,4-5), lud
          dzięki wybraniu szczególnie umiłowany ze względu na przodków,
          albowiem Bóg nie żałuje darów i wezwania (por. Rz 11,28-29). Ale
          plan zbawienia obejmuje także i tych, którzy uznają Stworzyciela,
          wśród nich zaś w pierwszym rzędzie muzułmanów, oni bowiem wyznając,
          iż zachowują wiarę Abrahama, czczą wraz z nami Boga jedynego i
          miłosiernego, który sądzić będzie ludzi w dzień ostateczny. Także od
          innych, którzy szukają nieznanego Boga po omacku i wśród cielesnych
          wyobrażeń, Bóg sam również nie jest daleko, skoro wszystkim daje
          życie, tchnienie i wszystko (por. Dz 17,25- 28), a Zbawiciel chciał,
          aby wszyscy ludzie byli zbawieni (por. 1 Tm 2,4). Ci bowiem, którzy
          bez własnej winy nie znając Ewangelii Chrystusowej i Kościoła
          Chrystusowego, szczerym sercem jednak szukają Boga i wolę Jego przez
          nakaz sumienia poznaną starają się pod wpływem łaski pełnić czynem,
          mogą osiągnąć wieczne zbawienie. Nie odmawia też Opatrzność Boża
          koniecznej do zbawienia pomocy takim, którzy bez własnej winy w
          ogóle nie doszli jeszcze do wyraźnego poznania Boga, a usiłują nie
          bez łaski Bożej, wieść uczciwe życie. (...)
        • psk.1 > przyznam, że... 04.11.09, 16:21
          > chociaż z drugiej strony w Dekalogu pisze: "Nie będziesz miał bogów cudzych
          > przede mną", czyli w Boga tego JEDYNEGO wiara jest konieczna..


          to np. mozna sie zastanowić jakie szanse na chocby usłyszenie( juz nie mówie o uwierzeniu) o Bogu o ktorym mówił Jezus mieli Indianie ktorzy żyli w ameryce południowej w 2 wieku naszej ery...

          żadne, ale sądzić ze z tego powodu mieliby być skresleni bo nie przyjęli wiary w Jahwe to dla mnie byłoby skrajną niesprawiedliwością

          a nawet ci ktorzy słyszeli o Bogu ale w niego nie uwierzyli, też by mieli być z zasady odrzuceni? przecież mozna znaleść dziesiątki całkiem uzasadnionych powodów dla ktorych ktoś nie wierzył

          > W sumie to nie chodzi mi oczywiście o udzielenie odpowiedzi prawidłowej na to
          > pytanie, bo tego człowiek chyba nie jest w stanie zrozumiec,

          ano, określanie kto sie nie zbawi to na pewno nie nasza działka
    • seth.destructor Re: Zbawienie nie tylko dla Chrześcijan 03.11.09, 23:36
      A od czego ma się ich zbawiać, skoro grzechów de facto nie popełniają? Nie znając Woli Bożej, nie mogą jej przekroczyć.
    • dzem.dobry Re: Zbawienie nie tylko dla Chrześcijan 03.11.09, 23:39
      giall napisała:

      > czy ludzie, którzy nigdy nie uwierzyli w Boga, nie przyjęli Chrztu Świętego,
      > nie mają szansy na zbawienie po śmierci?

      Nie do końca rozumiem o co ci chodzi?
      O ateistów, czy o religie niechrześcijańskie też? Islam, buddyzm, hinduizm, judaizm itd.

      W kościele katolickim albo wybierasz boga za życia albo żyjesz bez boga i jesteś potepiona na wieki, czyli idziesz po smierci do piekła na wieczność.
      U prawosławnych jest cos co nazywają apokatastazą, czyli kiedyś wszystkie stworzenia, w tym ludzie wrócą do boga.
      Jest jeszcze teoria pustego piekła, która zakłada, że nie ma takiego grzechu, którego bóg by nie mógł człowiekowi wybaczyć. Wg tej teorii nawet Hitler i Stalin będą kiedyś w niebie.
      Czyli wszystko dość pokręcone i nikt naprawdę tych kwestii nie rozstrzygnie.
      Moim zdaniem zbawienie nie zależy od religii, tylko od tego jak żyjesz.
      • pocoo Re: Zbawienie nie tylko dla Chrześcijan 04.11.09, 06:11
        dzem.dobry napisał:
        > Moim zdaniem zbawienie nie zależy od religii,

        Każda religia tego świata ma doprowadzić naiwne stworzenie do jakiegoś obiecanego cudownego życia.Nie znam religii która by tego nie obiecywała.

        tylko od tego jak żyjesz.

        Tylko osoby niewierzące świadczą o sobie swoim życiem.
        Osoby wierzące zawsze mają wymówkę , że widocznie Bóg sobie tego życzy.
        W Biblii napisano , że Dekalog Dekalogiem , ale w imię "wyższych racji" Izraelici mordowali i kradli bo tak kazał im Bóg.
        Nic dodać , nic ująć.
        • dzem.dobry Re: Zbawienie nie tylko dla Chrześcijan 04.11.09, 09:01
          pocoo napisała:

          > Tylko osoby niewierzące świadczą o sobie swoim życiem.

          Mamy chyba Rydzyka ateistów.

          > Izraelici
          > mordowali i kradli bo tak kazał im Bóg.
          > Nic dodać , nic ująć.

          Ci, którzy mordowali i kradli zbawieni raczej nie będą. Poza tym o ile się orientuję to w judaiźmie nawet rabin nie odpowie ci co się po śmierci dzieje z duszą.
          • pocoo Re: Zbawienie nie tylko dla Chrześcijan 05.11.09, 06:31
            dzem.dobry napisał:


            > Mamy chyba Rydzyka ateistów.

            Nie przeceniaj mnie.


            > Ci, którzy mordowali i kradli zbawieni raczej nie będą.

            W Biblii napisano , że kazał im sam Bóg.
            Z Twojej odpowiedzi wynika , że nie czytasz Biblii.


            Poza tym o ile się orie
            > ntuję to w judaiźmie nawet rabin nie odpowie ci co się po śmierci dzieje z dusz
            > ą.
            Judaizm i słowa rabina nie interesują mnie.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka