Dodaj do ulubionych

Na śmierci można polegać

03.01.21, 15:20
To memento mori zaczyna nabierać coraz większego znaczenia nie tylko w katolickim Meksyku. W początkach FK podczas dyskusji stwierdziłem, że katolicyzm stał się właściwie religią śmierci obracając w niwecz słowiańską radość życia, co spotkało się z różnymi odczuciami. W tym klimacie momento mori oprócz Santa Muerte narodził się jeszcze i wyszedł z podziemia kult Senora de las Sombras (Pani Cieni) czczona jawnie już przez miliony Meksykanów. Santa Muerte w nowym wydaniu odnosi wręcz monopolistyczne sukcesy w środowiskach zorganizowanych przestępców.

Gangsterzy modlą się więc o dobry łup, o zachowanie życia w wojnie gangów, także o zniszczenie wroga. Pojawiają się też, a oczywiście niezbędne „cuda". Oto kogoś w przedziwny sposób ominęła kula, ktoś inny przeżył, mimo że wpakowano mu w tors cały magazynek. Wszystko to idzie na konto śmierci a zawodowi mordercy zapalają kolejne kadzidełka ku chwale Senora de las Sombras. Ten mariaż religii i zbrodni to najbardziej mrocznym okres ewolucji z rozdziałów ostatniej historii transcendencji kultu religijnego.

Triumfalny marsz śmierci przekroczył już granice Ameryki zmierzając do globalizacji. W Europie jeszcze nie słychać, ale pojawienie tej odmiany kultu religii śmierci z pewnością jest tylko kwestią czasu. Chociaż na razie takie mało poważne tendencje można zaobserwować już na tym forum u ludzi wymagających raczej leczenia psychiatrtcznego: Trzeba nam nowej krucjaty derff
Obserwuj wątek
   • edico Re: Na śmierci można polegać 04.01.21, 15:26
    W ramach swawolnych dywagacji - co przewietrzyć, Wieczność czy wietrzność? :)
    O tym, że jesteśmy, możemy mówić jedynie w trakcie życia. Przed urodzeniem się nie było i nie będzie po śmierci. Kompilacja chrześcijańska nie wytrzymuje tutaj ani logiki ani przestrzeni czasu.
    Każda wiara (niezależnie od jej przedmiotu czy pomiotu) ogranicza zarówno intelektualnie jak i moralnie – usprawiedliwiając jednocześnie zło czynione w jej imieniu.
    Założenie, że im jest głębszą i bardziej fundamentalistyczną, to tym większe stanowi zagrożenie dla wątpiących, nie mówiąc już o niewierzących nie wydaje się być tylko czczym założeniem.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka