Dodaj do ulubionych

domowa "ice tea" - pytanie

17.10.10, 16:55
Tak mi się przypomniało w związku z tą ordynarną reklamą, która się pojawiła na forum (i mam nadzieję, że wkrótce zostanie usunięta), że miałam od dawna zadać pytanie dotyczące domowych herbat na zimno.

Robię je często w różnych konfiguracjach i za nimi przepadam. Często używam do nich różnego rodzaju cytrusów. Jedną z ulubionych jest zwykła zielona herbata z odrobiną miodu i kawałkami limonki - zaparzam, mieszam z miodem i limonką, odstawiam do wystygnięcia. Potem można pić z lodem albo samą, tak czy siak jest przepyszna.

A pytanie jest takie: mama przyuważyła mój zwyczaj robienia takiej herbaty wieczorem na następny dzień, i powiedziała, że limonki powinnam dodawać dopiero rano, a nie zostawiać je na noc z herbatą z miodem, bo długo stojące cytrusy z miodem powodują, że aktywizują się jakieś szkodliwe substacje. Ale nie wiem, jakie to niby mają być szkodliwe substacje i dlaczego się aktywizują, i czy naprawdę się aktywizują, a może to po prostu jakiś przesąd jest? :-)
Obserwuj wątek
    • rudyocicat Re: domowa "ice tea" - pytanie 17.10.10, 19:46
      też herbatę robię wieczorem , ale miód i cytrusa daję rano... miód można dodawać do napojów poniżej 70 stopni jeśli się nie mylę, bo inaczej traci wartości odżywcze, a cytrusy lubię ze skórką i jak dla mnie gorzknieją po dłuższym pobycie w herbacie...
      • eeela Re: domowa "ice tea" - pytanie 17.10.10, 20:11
        A ja właśnie lubię tę goryczkę ze skórek w herbacie. O miodzie też wiem o obostrzeniach temperaturowych, ale to nie jest tak, że 70 stopni to jest jakaś magiczna granica. Miód straci wartości odżywcze, jak jest trzymany i w 70 stopniach, ale wolniej - im wyższa temperatura, tym szybciej je straci. Dobrze jest więc dodawać miód do solidnie przestudzonej herbaty. Jak robię herbatę "na zimno", to się tego trzymam, ale bardzo też lubię gorącą herbatę z miodem, więc piję i taką, a wartości odżywcze mam głęboko w poważaniu ;-)

A co do herbat na zimno, to najczęściej robię takie:

zielona+miód+limonki
        zielona+miód+mięta
        malinowa+miód
        malinowa+miód+pomarańcze
        czarna+miód+cytryny
        czerwona+cytryny
        czerwona+czarny kardamon
    • rudyocicat Re: domowa "ice tea" - pytanie 17.10.10, 19:48
      co do szkodliwych substancji to nie wiem, może to gorzknięcie ma coś z nimi wspólnego?

a jakie robisz herbaty?

bo ja mam mięte z ogródka w doniczce i dominuje u mnie herbata miętowa:) herbata miętowa z limonką, lub cytryną:) albo zielona z grejpfrutem lub pomarańczą... oczywiście miód do tego:)

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka