ulawaw 08.04.04, 09:35 Tą są moje pierwsze święta "na swoim". Nie lubię żurku na bazie zakwasu w butli, czy gotowego koncentratu. A z torebki? Hmm. Byłabym wdziędzna za przepis. Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
giezik Re: Białą kiełbasę parzyć czy gotować? 08.04.04, 09:49 tytul troche mnie zmylil . Bo tresc jakas inna. Biala kielbasa gotowana to dla mnie jakas herezja - koniecznie pieczona, z majerankiem i mnostwem czerwoej papryki Odpowiedz Link Zgłoś
ulawaw Re: Białą kiełbasę parzyć czy gotować? 08.04.04, 09:55 Chodziło mi przede wszystkim o kiełbasę, a żurek to przy okazji. Pewnie zrobię z torebki. A jak robisz tą pieczoną kiełbasę? Odpowiedz Link Zgłoś
giezik Re: Białą kiełbasę parzyć czy gotować? 08.04.04, 10:08 zawsze robie w prodiżu, ale nie ma powodu by nie zrobić w piekraniku (pod przykryciem). Kielbase koliscie ułóż w prodiżu (czy naczyniu do pieczenia). Posyp obficie majerankiemi czerwoną papryką. Dodaj smalec (koniecznie smalec, nie oliwe, margaryne, ani maslo). Tak ze 2-3 łyżki na spore pętko (no tu niestety na oko zawsze robię. Dla oriemtacji na taka ilosc kielbasy, ktora zakryje 3/4 dna prodiza. Do tego odrobine wody (2 łyżki) i piec przez ok. 30 min. (w zaleznosci od grubosci kielbasy moze byc dłużej) Odpowiedz Link Zgłoś
linn_linn Re: Białą kiełbasę parzyć czy gotować? 08.04.04, 11:14 Wczoraj w Teleexpressie podawali info, ze biala kielbase nalzy parzyc przez 15 minut, nigdy gotowac. Byl nawet opis zrobienia samej kielbasy. Odpowiedz Link Zgłoś
lola211 Re: Białą kiełbasę parzyć czy gotować? 08.04.04, 13:24 W takim razie jak sie taką kiełbase parzy- wrzuca do wrzatku i zdejmuje z ognia? Co do herezji, to sie nie zgodze- bo ja na wodzie z podgotowanej kiełbasy robie zurek, kiełbase wkrajam do zupy.Pieczona jest na "drugie danie", choc ja akurat za opieczona nie przepadam, wole własnie taką obgotowana z chrzanem.Zatem sa 2 sposoby spozywania tej kiełbasy, oba poprawne. Odpowiedz Link Zgłoś
ulawaw Re: Białą kiełbasę parzyć czy gotować? 08.04.04, 13:26 A możesz zdradzić mi jak dokładnie robisz ten żurek na wodzie z kiełbasy? Odpowiedz Link Zgłoś
lola211 Re: Białą kiełbasę parzyć czy gotować? 08.04.04, 19:17 Gotuje(!) te kiełbase 15 min.(teraz chyba zaczne ją w tej wodzie tylko parzyc, skoro do tej pory popełnialam taki bład), wyjmuje, kiełbase kroje w kostke, do wywaru daje zeszklona na tłuszczu cebulke. Do tego daje zurek z torebki oraz z butelki- razem i gotuje pare min.Wyłaczam, dosmaczam, sól, pieprz, majeranek, daje rozgniecione 2 zabki czosnku oraz pokrojona kiełbase.Podaje z chrzanem i jajkiem.Czasem kroje w paseczki jeszcze szynke. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: sekserka pieczona jest słona n/t IP: *.internetdsl.tpnet.pl 09.04.04, 09:05 Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: anna7 Re: Białą kiełbasę parzyć czy gotować? IP: 80.55.6.* 08.04.04, 12:11 Biała kiełbasa tylko pieczona ,takiej z twojego przepisu nie może zabraknąc na Wielkanocnym stole.Ale jeśli gotowana to herezja to jaka kiełbasa do bialego barszczu,takiego staropolskiego co to z jajami i kiełbasą? Pozdrawiam. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: anna7 Re: Białą kiełbasę parzyć czy gotować? IP: 80.55.6.* 08.04.04, 12:28 Dla początkującej gospodyni może warto przypomnieć,że przed pieczeniem kiełbaske należy ponakłuwac widelcem,inaczej może popękać. Odpowiedz Link Zgłoś
ulawaw Re: Białą kiełbasę parzyć czy gotować? 08.04.04, 13:16 Dzięki. O tym nawet bym nie pomyślała. Odpowiedz Link Zgłoś
skay5 Re: dobra rada!!!!!!!!!!!!!! 08.04.04, 13:19 surową-bo najlepsza! wrzucamy do wrzatka chwilę gotujemy wyłaczamy gaz i dochodzi az nie będzie rozowa, trochę dłuzej niz wyplynie p.s. nie dziuraw jej nie popeka, przedziurawiona straci smak, wylecą z niej wszystkie dobre "soki" Odpowiedz Link Zgłoś
ulawaw Re: dobra rada!!!!!!!!!!!!!! 08.04.04, 13:24 Dzięki, skorzystam. Sobie zrobię gotowaną, a mężczyźnie upiekę, bo nie lubi gotowanej. Odpowiedz Link Zgłoś
ulawaw Re: Białą kiełbasę parzyć czy gotować? 08.04.04, 13:15 Prodiżu nie mam, ale grubą brytfankę (wiem, że nadaje się do piekarnika). Rozumiem, że chodzi o paprykę w proszku. Tylko ostra czy słodka? I w jakiej temp. piec i, czy przez cały czas pod przykryciem? Zrobie na pewno, bo bardzo lubię białą kiełbasę i mnóstwo majeranku. Proszę tylko jeszcze o odpowiedź. Odpowiedz Link Zgłoś
marbor1 Re: Białą kiełbasę parzyć czy gotować? 08.04.04, 17:10 Biała kiełbasa w sosie piwnym: 50 dag białej kiełbasy, 2 szklanki jasnego piwa, 1 cebula, 2 łyżki masła, 2 łyżki mąki, przyprawa do zup [maggi], sól, pieprz Zagotować piwo, włożyć białą kiełbasę i cebulę. Gotować na małym ogniu ok. 20- 30 min, przykryć i odstawić na pół godziny. Cebulę przetrzeć przez sitko. Z mąki i masła zrobić zasmażkę, rozprowadzić piwem, dodać cebulę i doprawić przyprawą do zup, solą i pieprzem. Kiełbasę pokroić na porcje i zalać gorącym sosem piwnym. Biała kiełbasa zapiekana 1 kg białej kiełbasy, 2 cebule średniej wielkości, główka czosnku, 1 łyżka smalcu Naczynie żaroodporne wysmarować smalcem i ścisło ułożyć w nim kiełbasę. Cebulę obrać, pokroić w krążki. Z główki czosnku oddzielić 5 ząbków i obrać je. Kiełbasę obłożyć cebulą i obranymi ząbkami czosnku. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 220 st.C. Piec godzinę, co jakiś czas nakłuwając kiełbasę, by wypłynął nadmiar tłuszczu i wody. Podawać na gorąco z chrzanem. Odpowiedz Link Zgłoś
giezik Re: Białą kiełbasę parzyć czy gotować? 08.04.04, 18:59 To ja tak po całym dniu. Gotowana to herezja - bo nie znosze. Cale zycie jadlem pieczona i kiedys (nie tak dawno) ktos mnie poczestowal gotowana. No sorry ale wynik byl raczej mizerny. Nie przekłuwam przed pieczeniem - ona sama peka gdzie rzeba i kiedy trzeba Odpowiedz Link Zgłoś
aremo Re: Białą kiełbasę parzyć czy gotować? 08.04.04, 19:31 Chciałabym kupić i użyć białej kiełbasy do żurku, ale nie wiem jak ją zrobić. U mnie była tradycja uzywania do żurku kiełbasy wiejskiej, mocno aromatycznej. Chciałabym wreszcie zrobić tę białą, ale nie wiem jak (ten wątek też mnie skołował- parzyć, gotować , piec? Jak???) Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: H.P. Re: Białą kiełbasę parzyć czy gotować? IP: *.proxy.aol.com 08.04.04, 22:05 Biała kiełbasa pieczona? Dla mnie TO herezja. Odpowiedz Link Zgłoś
orissa Re: Biała kiełbasa 08.04.04, 23:50 A ja białą kiełbasę parzę, nigdy nie gotuję. Moja mama też parzy, nie gotuje. Ja czasami dodatkowo robię wersję zapiekaną - parzoną kiełbasę owijam plastrami boczku, układam w naczynku poprzekładaną porami i zapiekam. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Pichciarz Re: Biała kiełbasa IP: *.proxy.aol.com 09.04.04, 00:53 Bardzo to ładniutkie, ale nie wiem co w tym wypadku znaczy parzenie kiełbasy? Nad parą? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: tak z ciekawosci moj tata ma mini masarnie IP: *.bb.sky.com 05.12.13, 19:53 kielbase sie powinno pazyc 12-14 minut w tempe 80-85 C, gdy bedzie gotowa powinna piszczec jak ja zdusimy w reku, albo nie powinna piszczec nie pamietam dokladnie :) Odpowiedz Link Zgłoś
roseanne Re: moj tata ma mini masarnie 05.12.13, 19:58 ktos zdecydowanie powinien piszczec za niedorzeczne dopisy w antycznym watku Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: jagoda Re: moj tata ma mini masarnie IP: *.dynamic.chello.pl 05.12.13, 21:28 ło matko, przecież ta kiełbasa po 9 latach to już sama wyszła Odpowiedz Link Zgłoś