Dodaj do ulubionych

Białą kiełbasę parzyć czy gotować?

08.04.04, 09:35
Tą są moje pierwsze święta "na swoim". Nie lubię żurku na bazie zakwasu w
butli, czy gotowego koncentratu. A z torebki? Hmm. Byłabym wdziędzna za
przepis.
Obserwuj wątek
    • giezik Re: Białą kiełbasę parzyć czy gotować? 08.04.04, 09:49
      tytul troche mnie zmylil . Bo tresc jakas inna. Biala kielbasa gotowana to dla
      mnie jakas herezja - koniecznie pieczona, z majerankiem i mnostwem czerwoej
      papryki
      • ulawaw Re: Białą kiełbasę parzyć czy gotować? 08.04.04, 09:55
        Chodziło mi przede wszystkim o kiełbasę, a żurek to przy okazji. Pewnie zrobię
        z torebki. A jak robisz tą pieczoną kiełbasę?
        • giezik Re: Białą kiełbasę parzyć czy gotować? 08.04.04, 10:08
          zawsze robie w prodiżu, ale nie ma powodu by nie zrobić w piekraniku (pod
          przykryciem).
          Kielbase koliscie ułóż w prodiżu (czy naczyniu do pieczenia). Posyp obficie
          majerankiemi czerwoną papryką. Dodaj smalec (koniecznie smalec, nie oliwe,
          margaryne, ani maslo). Tak ze 2-3 łyżki na spore pętko (no tu niestety na oko
          zawsze robię. Dla oriemtacji na taka ilosc kielbasy, ktora zakryje 3/4 dna
          prodiza.
          Do tego odrobine wody (2 łyżki) i piec przez ok. 30 min. (w zaleznosci od
          grubosci kielbasy moze byc dłużej)
          • linn_linn Re: Białą kiełbasę parzyć czy gotować? 08.04.04, 11:14
            Wczoraj w Teleexpressie podawali info, ze biala kielbase nalzy parzyc przez 15
            minut, nigdy gotowac. Byl nawet opis zrobienia samej kielbasy.
            • lola211 Re: Białą kiełbasę parzyć czy gotować? 08.04.04, 13:24
              W takim razie jak sie taką kiełbase parzy- wrzuca do wrzatku i zdejmuje z ognia?
              Co do herezji, to sie nie zgodze- bo ja na wodzie z podgotowanej kiełbasy robie
              zurek, kiełbase wkrajam do zupy.Pieczona jest na "drugie danie", choc ja akurat
              za opieczona nie przepadam, wole własnie taką obgotowana z chrzanem.Zatem sa 2
              sposoby spozywania tej kiełbasy, oba poprawne.
              • ulawaw Re: Białą kiełbasę parzyć czy gotować? 08.04.04, 13:26
                A możesz zdradzić mi jak dokładnie robisz ten żurek na wodzie z kiełbasy?
              • lola211 Re: Białą kiełbasę parzyć czy gotować? 08.04.04, 19:17
                Gotuje(!) te kiełbase 15 min.(teraz chyba zaczne ją w tej wodzie tylko parzyc,
                skoro do tej pory popełnialam taki bład), wyjmuje, kiełbase kroje w kostke, do
                wywaru daje zeszklona na tłuszczu cebulke.
                Do tego daje zurek z torebki oraz z butelki- razem i gotuje pare min.Wyłaczam,
                dosmaczam, sól, pieprz, majeranek, daje rozgniecione 2 zabki czosnku oraz
                pokrojona kiełbase.Podaje z chrzanem i jajkiem.Czasem kroje w paseczki jeszcze
                szynke.
              • Gość: sekserka pieczona jest słona n/t IP: *.internetdsl.tpnet.pl 09.04.04, 09:05
          • Gość: anna7 Re: Białą kiełbasę parzyć czy gotować? IP: 80.55.6.* 08.04.04, 12:11
            Biała kiełbasa tylko pieczona ,takiej z twojego przepisu nie może zabraknąc na
            Wielkanocnym stole.Ale jeśli gotowana to herezja to jaka kiełbasa do bialego
            barszczu,takiego staropolskiego co to z jajami i kiełbasą? Pozdrawiam.
          • Gość: anna7 Re: Białą kiełbasę parzyć czy gotować? IP: 80.55.6.* 08.04.04, 12:28
            Dla początkującej gospodyni może warto przypomnieć,że przed pieczeniem
            kiełbaske należy ponakłuwac widelcem,inaczej może popękać.
            • ulawaw Re: Białą kiełbasę parzyć czy gotować? 08.04.04, 13:16
              Dzięki. O tym nawet bym nie pomyślała.
            • skay5 Re: dobra rada!!!!!!!!!!!!!! 08.04.04, 13:19
              surową-bo najlepsza! wrzucamy do wrzatka chwilę gotujemy wyłaczamy gaz i
              dochodzi az nie będzie rozowa, trochę dłuzej niz wyplynie
              p.s. nie dziuraw jej nie popeka, przedziurawiona straci smak, wylecą z niej
              wszystkie dobre "soki"
              • ulawaw Re: dobra rada!!!!!!!!!!!!!! 08.04.04, 13:24
                Dzięki, skorzystam. Sobie zrobię gotowaną, a mężczyźnie upiekę, bo nie lubi
                gotowanej.
          • ulawaw Re: Białą kiełbasę parzyć czy gotować? 08.04.04, 13:15
            Prodiżu nie mam, ale grubą brytfankę (wiem, że nadaje się do piekarnika).
            Rozumiem, że chodzi o paprykę w proszku. Tylko ostra czy słodka? I w jakiej
            temp. piec i, czy przez cały czas pod przykryciem? Zrobie na pewno, bo bardzo
            lubię białą kiełbasę i mnóstwo majeranku. Proszę tylko jeszcze o odpowiedź.
            • marbor1 Re: Białą kiełbasę parzyć czy gotować? 08.04.04, 17:10
              Biała kiełbasa w sosie piwnym:
              50 dag białej kiełbasy, 2 szklanki jasnego piwa, 1 cebula, 2 łyżki masła, 2
              łyżki mąki, przyprawa do zup [maggi], sól, pieprz
              Zagotować piwo, włożyć białą kiełbasę i cebulę. Gotować na małym ogniu ok. 20-
              30 min, przykryć i odstawić na pół godziny. Cebulę przetrzeć przez sitko. Z
              mąki i masła zrobić zasmażkę, rozprowadzić piwem, dodać cebulę i doprawić
              przyprawą do zup, solą i pieprzem. Kiełbasę pokroić na porcje i zalać gorącym
              sosem piwnym.

              Biała kiełbasa zapiekana
              1 kg białej kiełbasy, 2 cebule średniej wielkości, główka czosnku, 1 łyżka
              smalcu
              Naczynie żaroodporne wysmarować smalcem i ścisło ułożyć w nim kiełbasę. Cebulę
              obrać, pokroić w krążki. Z główki czosnku oddzielić 5 ząbków i obrać je.
              Kiełbasę obłożyć cebulą i obranymi ząbkami czosnku. Wstawić do piekarnika
              nagrzanego do 220 st.C. Piec godzinę, co jakiś czas nakłuwając kiełbasę, by
              wypłynął nadmiar tłuszczu i wody. Podawać na gorąco z chrzanem.
              • giezik Re: Białą kiełbasę parzyć czy gotować? 08.04.04, 18:59
                To ja tak po całym dniu. Gotowana to herezja - bo nie znosze. Cale zycie jadlem
                pieczona i kiedys (nie tak dawno) ktos mnie poczestowal gotowana. No sorry ale
                wynik byl raczej mizerny.
                Nie przekłuwam przed pieczeniem - ona sama peka gdzie rzeba i kiedy trzeba
                • aremo Re: Białą kiełbasę parzyć czy gotować? 08.04.04, 19:31
                  Chciałabym kupić i użyć białej kiełbasy do żurku, ale nie wiem jak ją zrobić.
                  U mnie była tradycja uzywania do żurku kiełbasy wiejskiej, mocno aromatycznej.
                  Chciałabym wreszcie zrobić tę białą, ale nie wiem jak (ten wątek też mnie
                  skołował- parzyć, gotować , piec? Jak???)
                  • lola211 Re: podałam przepis wyzej n/t 08.04.04, 20:02
                    • lola211 Re: zapomnialam- wrzucam grzybka, ziele, lisc laur 08.04.04, 20:06
      • Gość: H.P. Re: Białą kiełbasę parzyć czy gotować? IP: *.proxy.aol.com 08.04.04, 22:05
        Biała kiełbasa pieczona? Dla mnie TO herezja.
    • orissa Re: Biała kiełbasa 08.04.04, 23:50
      A ja białą kiełbasę parzę, nigdy nie gotuję. Moja mama też parzy, nie gotuje.
      Ja czasami dodatkowo robię wersję zapiekaną - parzoną kiełbasę owijam plastrami
      boczku, układam w naczynku poprzekładaną porami i zapiekam.
      • Gość: Pichciarz Re: Biała kiełbasa IP: *.proxy.aol.com 09.04.04, 00:53
        Bardzo to ładniutkie, ale nie wiem co w tym wypadku znaczy parzenie kiełbasy?
        Nad parą?
    • Gość: tak z ciekawosci moj tata ma mini masarnie IP: *.bb.sky.com 05.12.13, 19:53
      kielbase sie powinno pazyc 12-14 minut w tempe 80-85 C, gdy bedzie gotowa powinna piszczec jak ja zdusimy w reku, albo nie powinna piszczec nie pamietam dokladnie :)
      • roseanne Re: moj tata ma mini masarnie 05.12.13, 19:58
        ktos zdecydowanie powinien piszczec za niedorzeczne dopisy w antycznym watku
      • Gość: jagoda Re: moj tata ma mini masarnie IP: *.dynamic.chello.pl 05.12.13, 21:28
        ło matko, przecież ta kiełbasa po 9 latach to już sama wyszła
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka