Dodaj do ulubionych

groszek,jajko,ogorek

26.12.10, 11:02
czy to sa typowe plskie dodatki
do salatek,
zapomnialam o kukurydzy
czy jakas swiatowa polska moda?
to ciekawosc,
bo tego z domu nie znalam(40lat)

Obserwuj wątek
    • bene_gesserit Re: groszek,jajko,ogorek 26.12.10, 16:37
      Tak, mhr, kukurydze dodają niektorzy, ale dopiero od 20 lat, bo od 20 lat jest w sklepach w puszkach. Imo potwornie to psuje smak salatki, bo kukurydza jest bardzo slodka. O wiele bardziej pasuje tam kwasne jablko.
    • roseanne Re: groszek,jajko,ogorek 26.12.10, 16:38
      od najmlodszych lat mojego zycia zawsze w typowej salatce jarzynowej byl i groszek i ogorek kiszony
      jajko niekoniecznie

kukurydza jakotaka , puszkowa, do salatek pojawila sie w latach 90tych,w raz z wyrastajacymi wszedzie barami salatkowymi, ktorych teraz juz znacznie mniej
    • Gość: gość Re: groszek,jajko,ogorek IP: *.dynamic.chello.pl 26.12.10, 21:25
      Dla mnie tak:) Dla mnie to podstawa sałatki warzywnej, plus jeszcze grzybki marynowane i por:) Warzywa korzeniowe, które są podstawą tradycyjnej sałatki warzywnej, dla mnie mogłyby nie istnieć, więc w mojej sałatce warzywnej występują tylko jako drugorzędny dodatek. Zazwyczaj dodaje odrobine gotowanej marchewki dla zachowania pozorów, a selera i korzen pietruszki calkiem sobie odpuszczam:) Za to natka pietruszki w dużych ilościach:)

A tak na prawdę to przyznaję - wystarczy mi zielony groszek z majonezem (nic na to nie poradzę że kocham to połączenie) a reszta to tylko dodatki dla zachowania pozorów że to sałatka warzywna :)))))))))))))))))))

p.s. a kukurydza to tylko gotowna/grillowana w kolbach jak dla mnie:)
    • buttergirl Re: groszek,jajko,ogorek 28.12.10, 09:37
      Sałatka warzywna z jajkiem, groszkiem, ogórkiem (konserwowy lub kiszony), szynką, majonezem i innymi gotowanymi warzywami (marchewka, ziemniaki...) towarzyszyła mi od dziecka. Pojawiały się na każdej rodzinno-towarzyskiej imprezie, czy to w knajpie czy w domu. Różniły się detalami i tym jak były ozdobione. To było honorem każdej pani domu by jak najładniej ją podać; a więc jakieś kwiatki, różyczki z rzodkiewek czy pomidora, do tego listki z zieleniny itd. ;)

Kukurydza? Nigdy. Kukurydza pojawiła się w innych sałatkach (przede wszystkim kurczak, kukurydza, ananas, majonez) jak się pojawiła kukurydza w sklepach. Był na nią boom, sama się zajadałam. Ale w tradycyjnej sałatce jej nie widywałam. I nie widuję jej od wielu, wielu lat w żadnych sałatkach. W ogóle jej nie widuję na polskich stołach.
      Odpowiedź: kukurydza nie jest typowym polskim dodatkiem, reszta tak.
    • a74-7 Re: groszek,jajko,ogorek 28.12.10, 18:21
      mhr-cs napisała:

> czy to sa typowe plskie dodatki
      > do salatek,
      > zapomnialam o kukurydzy
      > czy jakas swiatowa polska moda?
      > to ciekawosc,
      > bo tego z domu nie znalam(40lat)
      >
      >
      a gdzie twoj dom byl?Co znali w twoim domu ?
      Chetnie posluchamy :-)
      • buttergirl Re: groszek,jajko,ogorek 28.12.10, 18:30
        Z obliczeń możliwe jest, że mhr wyemigrowała w 1968 roku - wspomina, że jest 40 ok. lat poza Polską, dodatkowo ma słabe obeznanie w polskiej tradycji i kulturze.
        To były bardzo ciężkie czasy i wielu wygnanych, wyrzuconych i wypędzonych w okolicach roku 1968 raczej nie ma ochoty na interesowanie się polskimi tradycjami.

• izabelski Re: groszek,jajko,ogorek 28.12.10, 19:03
            nie znam historii przetwostwa w Polsce, ale nei sadze,zeby taka salatka warzywna byla w menu (ale moze sie myle)
            pod strzechy trafila jak zaczeto produkowac groszek konserwowy
            nie mam pojecia w ktorym roku

oczywiscie, ze cos co pojawia sie na stole od lat 40 czy 50 moze byc nazywane tradycyjnym
            • Gość: aqua48 Re: groszek,jajko,ogorek IP: 77.236.25.* 28.12.10, 23:06
              Myślę, że przed masową produkcją groszku konserwowego nasze babki w sezonie pakowały go do słojów wecka, a jeszcze wcześniej zwykłych uszczelnianych parafiną i tym starym sposobem miały pod ręką w razie potrzeby. Zanim zaczęto produkować i sprzedawać ketchup moja babcia sama go robiła w domu pod nazwą "musztarda z pomidorów". I było to dawniej niż 50 lat temu, zapewniam :)
    • Gość: ewa Re: groszek,jajko,ogorek IP: 91.194.199.* 29.12.10, 14:29
      Przepytałam mamę na okoliczność tej sałatki. Dawno temu (w jej domu) składała się z ziemniaków, marchewki, pietruszki (ale tylko do smaku), zielonego groszku, jajek, ogórków kiszonych, cebuli lub szczypiorku, kwaskowego jabłka i majonezu. Gotowy majonez istniał tak długo jak mama sięga pamięcią. No, chyba, że akurat w sklepach nie było, wtedy robiło się w domach. Zielony groszek istniał chyba od zawsze. Zimą kupowało sie suszony (tak jak teraz fasolę), moczyło się go i gotowało. Długo się gotowało, bo w lekko zakwaszonej wodzie, żeby koloru nie stracił.
      • mhr-cs Re: groszek,jajko,ogorek 29.12.10, 15:02
        ewa
        to widzisz roznice wiekowa,
        u mnie bylo zawsze:
        marchewka,pietruszka(korzen)
        seler,ziemniak
        razem gotowane
        ale nigdy nie obrane,
        potem wszystko w kosteczke(pol cm)
        dodatkami byla cebula,ogorek kwaszony,
        jablko,
        z tego robilo sie salatki
        -warzywna
        -ziemniaczano-warzywna
        -z fasoka perlowa albo sledzikiem
        majonez zawsze swoj(do dzisiaj),
        lepszej nie spotkalam

• blue.berry Re: groszek,jajko,ogorek 29.12.10, 17:23
          moja mama też robi sałatkę z marchewki, selera, pietruszki, cebuli, jabłka i kiszonych ogórków (to chyba wszystko, co do ziemniaka nie jestem pewna) plus oczywiście majonez. nigdy nie dodawała tam ani groszku ani fasolki. jej siostra za to dodaje groszek. a moja teściowa czerwoną fasolę. wiek podobny : )
      • mhr-cs Re: groszek,jajko,ogorek 29.12.10, 16:59
        Gość portalu: daaaaaaaaaaaa napisał(a):

> moj dom ma mniej lat niz twoj (30) ale zawsze jajko, groszek i ogorek

no to o czym piszesz,
        nowa ameryke odkryles(a)?
        co dom to gotowanie
        nic starego nie znalazlas(es)

Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka