Dodaj do ulubionych

Rozgrzewający IMBIR

06.01.11, 21:42
Witam! Często zimą odczuwam wewnętrzny chłód. Słyszałam o doskonale rozgrzewającym napoju: utarty imbir z miodem i cytryną jako dodatek do herbaty. Zrobiłam w następującej proporcji - jeden korzeń utartego na drobnej tarce imbiru, 1/2 soku z cytryny i 2 czubate łyżki miodu. Rzeczywiście fantastycznie rozgrzewa, ale mam pytanie: czy trzeba obierać korzeń imbiru ze skórki i co zrobić aby po utarciu nie było "kłaczków" tylko jednolita masa. Może któraś z Was robiła taki dodatek do herbaty i może napisać o swoim doświadczeniu. Będę również wdzięczna za inne przepisy napojów rozgrzewających (bezalkoholowych) lub szybkich potraw rozgrzewających na przykład z chili.
Obserwuj wątek
    • bene_gesserit Re: Rozgrzewający IMBIR 06.01.11, 21:56
      Odcedz wywar na sitku albo uzyj zaparzaczki po prostu.

Radzilabym ci zainstersowac sie kuchnia wg pieciu przemian - tam jest wiele informacji o rozgrzewajacych skladnikach i pare prostych regul, ktore pomoga zrobic rozgrzewajace napoje i potrawy (a latem mozna skorzystac z opcji ochladzajacej, oczywiscie).

Chili mozna dodac do czekolady lub kawy, najlepiej z rowniez rozgrzewajacymi cynamonem, gałką muszkatałową, tłuczonymi godzikami i zielem angielskim.
    • ania_m66 Re: Rozgrzewający IMBIR 06.01.11, 21:57
      jezeli odcedzasz imbir przed piciem i jesli masz pewnosc, ze byl niepryskany - mozesz ze skorka.
      ja bym obrala. nie obieram tylko jesli robie lemoniade imbirowo limetkowa wg przepisu jamiego olivera, ale ja kupuje imbir w bio samie. w przypadku tego z normalnego samu, ktory importuje sie z chin raczej bylabym ostrozna. mozliwe, ze pestycydy ze skorki beda silniejsze od zdrowotnej wlasciwosci miaszu.
      poza tym b. dobrze rozgrzewaja od wewnatrz zupy, np marchewkowa z imbirem, chili, curry, pomaranczem i kolendra
      krem z burakow z imbirem (zwykla zupa-krem z dodatkiem utartego imbiru i ew odrobiny smietany)
      rosol azjatycki z chili
      i w ogole wiekszos polskich zimowych zup, nawet bez imbiru, np kapusniak.
      • qubraq Re: Rozgrzewający IMBIR 07.01.11, 13:25
        Mam prośbę: pijam często herbatę z plasterkiem imbiru a że slodzę (niezbyt gorącą herbatę) miodem to powinienem odczuwać jakies działanie "rozgrzewające" lecz niestety takowego nie stwierdzam... Oświećcie mnie, proszę, czy to jakis popularny acz bezpodstawny mit czy tez ja jestem po prostu niedowiarkiem :-) bo mnie to przypomina dyskusję na temat promienia elektronu - 36 lat temu uważano ze jest on tego samego rzędu co protonu a dziś się sie mowi ze musi byc mniejszy niż 10 do minus osiemnastej centymetra - jak mówi Leon Lederman... to jak to jest z tym "rozgrzewaniem"? :-)
    • a74-7 Re: Rozgrzewający IMBIR 07.01.11, 14:12
      qubraczku, musisz pokroic jakies 5 cm imbirowego korzenia na plasterki ,
      zagotowac 2 kubki ( w ilosci ) wody i dodac do wrzatku, zmniejszyc ogien i gotowac powoli jakies 15 -20 min . Przecedzic , dodac miod czy cukier i co jeszcze sobie zyczysz .
    • brynia2 Re: Rozgrzewający IMBIR 07.01.11, 22:12
      Ja też bardzo lubię herbatę z miodem, cytryną i imbirem. Trzymam go w lodówce. Do herbaty zeskrobuje nożem z ząbkami trochę miąższu. Po poleżeniu w lodówce, w miejscu skrobania pojawiają się kłaczki, więc przy następnym razie odkrajam plasterek, który ląduje w herbacie i skrobię kolejną porcyjkę, nożyk zanurzam w herbacie, płuczę pod bieżąca wodą i tym sposobem nic się nie marnuje. Aha, po wypiciu herbaty plasterek rozgryzam, a potem w dyskretny sposób pozbywam się go, ale można też zjeść :)
    • very.martini Re: Rozgrzewający IMBIR 08.01.11, 18:02
      jeśli dodasz do tej mikstury cytryny, to obawiam się, że rozgrzewające działanie szlag trafi. cytrusy mają działanie wybitnie wychładzające.

jeśli interesuje Cię rozgrzanie organizmu, to zajrzyj tutaj
      www.centrumanna.pl/forum/forum.php
      chociaż lepiej jest przeczytać najpierw książki, o których też niejednokrotnie mowa na forum.
      Po tamtym forum krąży kilka przepisów na rozgrzewające herbatki i rosołki, ale musiałabyś pokopać, bo jest wyjątkowo ciężkie w nawigowaniu.

16%VOL
      22%VAT
      • qubraq Re: Rozgrzewający IMBIR 09.01.11, 11:23
        very.martini napisała:

> jeśli interesuje Cię rozgrzanie organizmu, to zajrzyj tutaj
        > www.centrumanna.pl/forum/forum.php
        > chociaż lepiej jest przeczytać najpierw książki, o których też niejednokrotnie
        > mowa na forum.
        > Po tamtym forum krąży kilka przepisów na rozgrzewające herbatki i rosołki, ale
        > musiałabyś pokopać, bo jest wyjątkowo ciężkie w nawigowaniu.

Mnie chodzi o prawdziwość tezy o rozgrzewaniu przez dodatek imbiru do herbaty - przeciez juz sama gorąca herbata rozgrzewa z racji swojej gorącości...czy to chodzi o przyspieszony obieg krwi w ciele czy o iluzoryczne "grzanie" z powodu pikantności, odddziaływanie podobne do alkoholu czy tez o jakieś inne czynniki biochemiczne?
          • qubraq Re: Rozgrzewający IMBIR 09.01.11, 18:35
            marbor1 napisała:

> Qubraqu poczytaj sobie, myślę że to Ci dużo wyjaśni.
            >
            > mamzdrowie.pl/imbir-wlasciwosci/

No czyli że pobudza krążenie krwi powodując wrażenie ogrzewania... i o to mi chodziło :-)
            dzięki! Przypomniało mi sie jak prawie 45 lat temu "kiblowałem" w zimie na Rysach i kiedy zaczynało mi sie robić ciepło to zaczynalem okladać mojego patrnera a on mnie kawałkiem liny żeby nie zamarznąć; nic gorszego niz stara zbyt krótka "noga slonia" i byle jaka kurtka puchowa a na śnieżnej platformie -20*C! :-/
              • qubraq Re: Rozgrzewający IMBIR 10.01.11, 12:41
                a74-7 napisał:

> mnie zasugerowales " plasterkiem imbiru w herbacie" , ktory jak wiadomo nieba i ziemi nie > poruszy - a tym bardziej krazenia krwi :-),Bylam pewna ze o ty, wiesz :-))))

Przepraszam - nie zastanawiałem sie nad wydajnościa grzewczą jednego plasterka - po prostu lubie jego smak w herbacie podobnie jak lubię w niej smak konfitur, smak miodu, cynamonu, goździka i wanilii :-) no taki juz jestem dziwny :-)

• a74-7 Re: Chinska porada 11.01.11, 17:51
        a powiedz mi znawco , czego to chinczyk nie zje???jedza od weza,jaszczurki do tygrysa wierzac ze im to w czyms pomoze.
        tu z Wiki
        Animal products are used in certain Chinese preparations, which may disturb vegans and vegetarians. If informed of such restrictions, practitioners can often use alternative substances.

The practice of using endangered species is controversial within TCM. Modern Materia Medicas such as Bensky, Clavey and Stoger's comprehensive Chinese herbal text discuss substances derived from endangered species in an appendix, emphasizing alternatives.[56] Alternatives to rhinoceros horn (xī jiǎo / 犀角) for "cooling the blood" include buffalo horn (shuǐ niú jiǎo / 水牛角) starting from perhaps 5CE. "Horny goat weed" (yín yáng hoù / 淫羊藿) is a plant (Epimedium), although it has been mistransalated as an animal.[citation needed]

Poachers hunt restricted animals to supply the black market for such products.[57][58]

The use of tiger's penis to treat impotence does not appear in the ingredients lists of any pharmacopoeia.[citation needed] However, their use continues. Laws protecting even critically endangered species such as the Sumatran Tiger fail to stop the display and sale of these items in open markets.[59] Popular "medicinal" tiger parts from poached animals include tiger penis, believed to improve virility, and tiger eyes.[60][61]

The animal rights movement claims that traditional Chinese medicinal solutions still use bear bile (xíong dǎn). In 1988, the Chinese Ministry of Health started controlling bile production, which previously used bears killed before winter. Now bears are fitted with a sort of permanent catheter, which was more profitable than killing the bears.[62] The treatment itself and especially the extraction of the bile is very painful, and damages their stomach and intestines, often resulting in their eventual death. Increased international attention has mostly stopped the use of bile outside of China; gallbladders from butchered cattle (niú dǎn / 牛膽 / 牛胆) are recommended as a substitute for this ingredient.

Medicinal use is impacting seahorse populations. The fish is a fundamental ingredient in therapies for a variety of disorders, including asthma, arteriosclerosis, incontinence, impotence, thyroid disorders, skin ailments, broken bones, heart disease, as well as to facilitate childbirth and even as an aphrodisiac.[63]

Shark fin soup is traditionally regarded as beneficial for health in East Asia, and its status as an "elite" dish has led to huge demand with the increase of affluence in China, devastating shark populations.[64]

Widespread medicinal use of turtle plastron is of concern to conservationists.[65]

Customs authority in many countries monitor medicinal products to ensure that no items made from CITES-proscribed species are imported. Biochemical techniques are being developed to identify from what species a particular processed product has been made.[65][66]

[
        ( mozna przetlumaczyc googielkiem :-))
        cos w rodzaju pij mleko - bedziesz wielki:-D
    • qubraq Re: Rozgrzewający IMBIR 11.01.11, 17:56
      Kiedys w Alpach francuskich spotkalem gupę japońskich alpinistow ktorzy nosili pod kurtką puchową takie nieduze zawiniątko wielkości piersiówki wewnatrz ktorego sie tlił ogień i ktore dawało calkiem sporo ciepła posiadaczowi - niesamowite... moze ktos z Panstwa to kiedyś widzial...
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka