Dodaj do ulubionych

Groszek zielony

07.05.11, 14:05
Mam sporo mrożonego groszku zielonego. Podzielcie się Waszymi przepisami. Ja na razie myślałam o zupie krem lub groszku z masłem, ale możecie mnie natchniecie do czegoś ciekawszego.
I jeszcze pytanie - lubicie zupę krem z groszku? Nigdy nie jadłam, zastanawiam się, czy jest dobra.
Obserwuj wątek
    • bene_gesserit Re: Groszek zielony 07.05.11, 14:12
      Zupa z groszku jest pyszna, bardzo wiosenna, lekka i szybka do zrobienia.
      Oprocz zupy mozesz zrobic jeszcze placuszki z groszku - byly kiedys na GP, ale mozna z glowy. Podane z kwasna smietana, koperkiem i lososiem.
      Humus groszkowy - doprawiony tak, jak ciecierzycowy (chociaz sezam mozna zamienic na grubo siekane pistacje) - smakuje tak samo pysznie, a wyglada lepiej ;)
      Puree z groszku - zamiast ziemniaczanego, doprawione np pesto.
    • shilaa Re: Groszek zielony 07.05.11, 15:41
      Do zupy kremu z groszku prawie zawsze dodaje swieza ricotte i miksuje razem. Zamiast swiezej, ktorej w Polsce nie ma, nadaje sie tez oczywiscie ta z opakowania.

Groszek dodaje tez do makaronu - podsmazam na oliwie z oliwek pancette (boczek), moze byc tez mala papryczka chili, potem dodaje groszek, a tuz przed podaniem swieza bazylie.

Lubie tez salatke z bialego ryzu, ugotowanych ziaren zboz z tunczykiem, groszkiem, pomidorami koktajlowymi, bazylia i oliwa.

Groszek swietnie laczy sie tez z bobem.

• slotna Re: Groszek zielony 08.05.11, 02:30
      U mnie w domu schodzi bardzo duzo groszku, ale zwyczajnie gotowanego jako dodatkowe warzywko do obiadu. Sama uwielbiam groszek z maslem i do tego jajko sadzone, jeden z ulubionych zestawow :) Mrozony zalewam zimna woda, dodaje lyzeczke cukru, troche soli i czekam, az woda sie zagotuje, wtedy od razu odcedzam. Kiedys robilam wg przepisu na opakowaniu, tzn. wrzucalam do wrzatku i meczylam kilka minut, dopoki nie zostalam uswiadomiona, ze groszku sie nie gotuje. I faktycznie, wychodzi o niebo smaczniejszy.

Jest jeszcze klasyczna opcja imieninowa - gotowane jajka, groszek i mnostwo majonezu ;)
    • kajaanna Re: Groszek zielony 08.05.11, 13:44
      Pasta do chleba z zielonego groszku:

Wrzucony na osolony wrzątek groszek przez krótką chwilę obgotować, odcedzić i zmiksować na pastę. Dodać przetarty czosnek, sól, pieprz, świeży rozmaryn i sok z cytryny, albo cytrynę marynowaną. I można zacząć improwizować: suszone pomidory w oliwnej zalewie, drobno pokrojone; rozdrobniony tuńczyk, albo inna ryba (np. wędzona), wędlina czy szczypiorek albo rzodkiewki.
      Można zrobić też coś na kształt hummusu - z olejem sezamowym lub tahini.
      Na ostro, z chilli lub łagodniej, z orzechami.

To jest baza do niekończących się pomysłów.
    • cucinissima Re: Groszek zielony 08.05.11, 13:49
      Kimi,
      ja do tego przepius uwzywam czesto mrozony groszek cucinissima.wordpress.com/2011/02/17/ksiazka-kucharska-po-wlosku-tagliatelle-alla-papalina/
      Zanim go wrzuce na patalnie to trzymam w szklance z woda, to sie rozmraza.
      A zupa krem z zielonego groszku jest jedna z moich ulubionych. Masz juz jakis przepis?
      Ja moze bede gotowac ja jutro, bo powinnam miec rano czas zeby skoczyc na targ kupic swiezy groszek.
        • syswia Re: Groszek zielony 08.04.13, 19:42
          o! to to sie nazywa kheema? standard u mnie w domu tzn obiad na szybko, jak nie mam pomyslu na nic innego:) potrawa z dziecinstwa malzonka... wszyscy uparcie nazywaja toto ` a mince` :)

od siebie dodam jeszcze matar panir, bo kim zdaje sie lubi kuchnie wschodnie
          • Gość: asiakusy nz Re: Groszek zielony IP: 119.157.211.* 08.04.13, 22:22
            kheema :) (albo kima, naprawdę nigdy nie wiem) z groszkiem,albo z kartoflem ugotowanym i podsmażonym, albo z niczym tylko cebula.pomidory-przyprawy ;)
            u nas też standard :)

za to paniru z groszkiem nie znam, strasznie uboga muzułmańska kuchnia (pakistańska) w panirowe dania jest :(
            jeszcze groszek jest b. mile widziany w teheri czy tehri, pewnie też kojarzysz :)
    • nchyb Re: Groszek zielony 07.04.13, 10:00
      > I jeszcze pytanie - lubicie zupę krem z groszku? Nigdy nie jadłam, zastanawiam
      > się, czy jest dobra.

rzecz gustu - dla mnie pycha, a wiele moich znajomych nie ruszy...
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka