Dodaj do ulubionych

pomysł na pomidora

27.07.11, 15:09
Możecie polecić jakieś propozycje na dania ze świeżym (w sensie surowym) pomidorem w roli głównej lub drugoplanowej?
Ja osobiście znam tylko pomidor na kanapce i mizeria z pomidorów: pomidory pokrojone i paski cebuli lub posiekany szczypiorek + sól i pieprz.
Zaczyna być nudne, a teraz w pomidorowym sezonie warto jeść go jak najwięcej.

Obserwuj wątek
    • coralin Re: pomysł na pomidora 27.07.11, 15:37
      Pomidory z mozzarellą i bazylią.
      Pomidory z serem owczym/kozim i rukolą z octem balsamicznym.
      Do wszelkich sałatek, w których pomidor występuje w lipcu dodaję go więcej niż zwykle (np. tabule, nicejska, z pieczoną papryką). Można nafaszerować twarożkiem z ziołami.
      Jem teraz ogromne ilości pomidorów i cukinii, bo to ich czas.
      • roseanne Re: pomysł na pomidora 27.07.11, 15:52
        jak chcesz troszke bardziej tresciwie napakuj w pomidora salatke z kuskusa

mozesz zrobic tez gazpacho,

pic sok solo lubo zgrozo w postaci krwawej Mary

z bazylia to klasyka :)

swietna jest salatka z pomidorow, malosolnych i cebuli

--
        Inny Swiat - Zespół Aspergera
        • coralin Re: pomysł na pomidora 27.07.11, 16:13
          Mnie o tej porze pomidory smakują tak bardzo, że potrafię na kolacje zjeść miskę pokrojonych byle jak, skropionych odrobiną octu balsamicznego z jakimś zielskiem z balkonu.
      • toya666 Re: pomysł na pomidora 28.07.11, 10:37
        > Pomidory z mozzarellą i bazylią
        O taaaak!!! Mniaam :) Zdecydowanie poleciam!! Kroję zawsze świeże listki oregano i bazylii oraz szczypiorek i przekładam: plasterek mozarelli, zielenina, plasterek pomidorka, zielenina, mozarella, zielenina, pomidor, zielenina... A po wierzchu posypuję świeżo zmielonym pieprzem. Rewelka :)

Kiedyś do tej zieleniny dodałam trochę koperku i kolendry, ale zgodnie z mężem uznaliśmy, że nie pasują.
            • kosmopolitesiorbut Re: To tylko przykład na to, że można szybciej. 27.07.11, 19:58
              Mogę dać chociaż sama już dawno byś sobie znalazła...

"...* pomidory
              Zawierają likopen, jednak najbogatsze źródło jego występuje w pomidorach przetworzonych, m.in.: przecierach, keczupie, sosie pomidorowym i koncentracie pomidorowym. Ma on silne działanie działanie przeciwutleniające, dwukrotnie silniejsze niż beta-karoten. Likopen jest jednym z najlepszych antyutleniaczy. Posiada właściwości chroniące nasz organizm przed licznymi chorobami w tym przed rakiem.
              magicsport.pl/news/zdrowie/dieta,kontra,nowotwor,N14.html
              Przetworzone pomidory pomagają zmniejszyć ryzyko wystąpienia raka prostaty, jelita grubego, żołądka, płuc, szyjki macicy i piersi. Do tej pory nie wiadomo czemu najbardziej efektywne działanie tego składnika następuje po podgrzaniu, dlatego warto, aby na stole zagościł sos pomidorowy lub zupa pomidorowa ze świeżych warzyw..."
              • wilsberg Re: To tylko przykład na to, że można szybciej. 27.07.11, 20:23
                fajny watek! pomidorom poswiecono wiele ksiazek i magazynow (mam sam chyba z dwa). fajne warzywo, z ktorego mozna wyczarowywac roznosci. nie wyobrazam sobie nie miec pomidorow w kuchni. gdy mielismy eheca cierpialem bardzo!
                :)
                pozdrawiam,
                wilsberg uradowany nowymi nabytkami (4 rosliny na rogatkach), ktory nie wie co wybrac:usiasc miedzy nowosasadzonymi roslinami, czy obejrzec barcelona- fcb?
                --
                Podaruj dziecku przyszlosc:
                plan-international.org/
                www.plan-deutschland.de/
                • kosmopolitesiorbut Re: To tylko przykład na to, że można szybciej. 27.07.11, 21:43
                  To raczej Twój problem, nie sądzisz? Równie dobrze można "nie rozumieć" innych sosów czy dipów. Takie na przykład majonezowe, czy też sos tysiąca wysp...albo chutneye... Ja "nie rozumiem" na przykład jak można się obejść bez swoją łapą gotowanego sosu pomidorowego i nie tylko, a nawet "doszlachetnionego" takiego kupnego.
                      • tannat Re: To tylko przykład na to, że można szybciej. 28.07.11, 10:45
                        Zgoda - słowo "antyrakowe" nie padło. Natomiast propagujesz pseudonaukowe, szkodliwe teksty:

Cytuję cały post:

> Mogę dać chociaż sama już dawno byś sobie znalazła...
                        >
                        > "...* pomidory
                        > Zawierają likopen, jednak najbogatsze źródło jego występuje w pomidorach przetw
                        > orzonych, m.in.: przecierach, keczupie, sosie pomidorowym i koncentracie pomido
                        > rowym. Ma on silne działanie działanie przeciwutleniające, dwukrotnie silniejsz
                        > e niż beta-karoten. Likopen jest jednym z najlepszych antyutleniaczy. Posiada w
                        > łaściwości chroniące nasz organizm przed licznymi chorobami w tym przed rakiem.
                        > rel="nofollow">magicsport.pl/news/zdrowie/dieta,kontra,nowotwor,N14.html
                        > Przetworzone pomidory pomagają zmniejszyć ryzyko wystąpienia raka prostaty, jel
                        > ita grubego, żołądka, płuc, szyjki macicy i piersi. Do tej pory nie wiadomo cze
                        > mu najbardziej efektywne działanie tego składnika następuje po podgrzaniu, dlat
                        > ego warto, aby na stole zagościł sos pomidorowy lub zupa pomidorowa ze świeżych
                        > warzyw..."
                        • kosmopolitesiorbut Re: To tylko przykład na to, że można szybciej. 28.07.11, 11:24
                          Nie propaguję, tylko cytuję. Poza tym udowodnij, że pseudonaukowe bo tak jak ja dla ciebie tak Ty dla mnie żadnym autorytetem nie jesteś i raczej nie będziesz. Chcesz nadal zawracać Wisłę kijem to powodzenia życzę. Dyskusja z kimś kto rękę sobie złamie a zdania nie zmieni jest jałowa. I na tym kończę bo szkoda czasu.
                          • tannat Re: To tylko przykład na to, że można szybciej. 28.07.11, 11:32
                            Cytowanie jest propagowaniem... Szkodliwość takich tekstów jest wbrew pozorom duża. Ludzie chorzy często jedzą ekstrakty z dziwnych owoców egzotycznych, czy herbatki (lub jak widzę "ciepłe" pomidory) "lecząc się" na poważne schorzenia zamiast iść do lekarza... Przykre to. Kwestie autorytetów sobie wyjaśniliśmy, więc masz rację - szkoda czasu.
                            • nieskorzanka Re: To tylko przykład na to, że można szybciej. 28.07.11, 15:31
                              naukadlazdrowia.pl/likopen-%E2%80%93-panom-polecamy-pomidory
                              To link do artykułu nt. profilaktycznego działania likopenu, poniżej artykułu podana bibliografia naukowa z której autor korzystał

tannat napisał:

> Cytowanie jest propagowaniem... Szkodliwość takich tekstów jest wbrew pozorom d
                              > uża. Ludzie chorzy często jedzą ekstrakty z dziwnych owoców egzotycznych, czy h
                              > erbatki (lub jak widzę "ciepłe" pomidory) "lecząc się" na poważne schorzenia za
                              > miast iść do lekarza... Przykre to. Kwestie autorytetów sobie wyjaśniliśmy, wię
                              > c masz rację - szkoda czasu.
                              --
                              Moje wiejskie klimaty i nie tylko...

www.garnek.pl/zuzanka
                            • coralin Re: To tylko przykład na to, że można szybciej. 28.07.11, 15:57
                              Idąc tym tropem szkodliwe jest mówienie, że suszone owoce są zdrowe biorąc pod uwagę, że większość ludzi ma dostęp do konserwowanych chemicznie. Moja koleżanka na diecie zajadała się "bezkarnie" żurawiną suszoną nasączona olejem i cukrem.
                              Ja wiem, że świeży ogórek niszczy sporo wit.C w świeżych pomidorach, ale co z tego?
                              Ja wiem, że świeży pomidor ma mniej likopenu od przetworzonego, ale co z tego?
                              Nie bawię się w obalanie tych badań tylko dlatego, że lubię połączenie ogórka z pomidorem i świeże pomidory. Zjadając hurtowo pomidory dostarczam organizmowi tyle wit.C, że spokojnie mogę pozwolić sobie na sałatkę grecką czy inną gdzie ogórek pomidorowi towarzyszy. Jedząc od jesieni do wiosny przetworzone pomidory też dostarczam mnóstwo likopenu.
                              Nie tyle szkodliwa co śmieszna jest taka histeria poparta szczątkiem wiedzy. Czyli oburzanie się na sałatkę z pomidorów i kiszonych ogórków.
    • bene_gesserit Re: pomysł na pomidora 27.07.11, 16:19
      Caprese w milionie wariacji (np zamiast mozzarelli feta, zamiast bazyli - mieta - tak, to juz nie jest caprese, ale wyglada podobnie ;)
      Bruschetta - rownie proste, rownie pyszne i rownie podatne na wariacje danie;
      Tabouleh - tu tez mozna poszalec - arabizując, afrykanizujac albo europejskizując te pyszną letnia sałatkę.
      Gazpacho - letni pomidorowo-paprykowy evergreen;
      guacamole - sos do wszystkiego, tez bardzo letni;
      pico de gallo albo inna swiezą salsę na bazie pomidorów - z mango, ananasem, papryką, roznego rodzaju cebulami, z oliwkami itd itd - sky is the limit
      fattoush - sumak mozna teraz dostac tu i owdzie, nie powinno byc problemu
      panzanella - swietna jest zwlaszcza nieortodoksyjna wersja z pesto

To miedzynarodowe klasyki. Poza tym pomidor idzie niemal ze wszystkim - wszelkiego rodzaju swieze ziola, mnostwo suszonych, kazdy mozliwy kanapkowy/salatkowy dodatek. Teraz np najlepsza pora na:
      *wczesne sliwki z pomidorami, natką i podstawowym winegretem
      *salatkę z melonem albo arbuzem, brzoskwiniami i pomidorami
      *salatkę na zimno z makaronem, pomidorami i pesto (zielonym albo czerwonym) plus co tam jeszcze masz w lodowce, np papryką (surowa albo pieczona) i szalotki albo dymki
      *fasolka, pomidory i pieczona papryka plus czosnkowy winegret z ewentualną kolendrą
      *salatkę z pieczonywch warzyw (cukinia, ziemniaki, baklazan, papryka) ze swiezymi albo tez podpieczonymi pomidorami
      *swiezą ugotowana kukurydze z pomidorami, zielonymi oliwkami i szczypiorkiem

Mozesz komponowac pomidora z kaszami (np pęcakiem, kuskusem), serami (wszystkimi, jakie istnieja na swiecie), motylkowymi (soczewica, ciecierzyca), wszelkiego rodzaju miesami, wedlinami, rybami, orzechami, grzybami, wszystkimi chyba mozliwymi ziolami i warzywami - nie ma bardziej uniwersalnego jedzenia na swiecie.

Itd, itd - nawet banalny pomidor ze szczypiorkiem nabierze nowego smaku, jesli dodasz do niego troche skrórki cytrynowej.

--
      śpiewali kiepsko, ale bronili swego prawa do fałszowania
    • bagatella Re: pomysł na pomidora 27.07.11, 17:06
      Pomidor na cieplo, moj ulubiony:
      sredniej wielkosci pomidora wydrazyc, na dno boczek wedzony
      lub jakas inna dobra wedzona wedlina pokrojona w slupki i na to calo jajko surowe,
      sol i pieprz.
      Do pieca na czas sciecia jajka ale nie mniej niz 10 min i piekarnik mocno nagrzany.
      Przed wydaniem posypuje, naprzemiennie, szczypiorkiem lub bazylia.
      --
    • Gość: pasqda Re: pomysł na pomidora IP: *.adsl.inetia.pl 27.07.11, 17:06
      Panzanellę bardzo lubię, robię z tego przepisu:
      fotoforum.gazeta.pl/72,2,777,96047132,100613588.html
      A na co dzień jako bazę śniadaniową mam pomidora i oliwki, polane dobrą oliwą, posypane grubo zmielonym pieprzem i dużą ilością bazylii z parapetu. Do tego coś nabiałowego - mozzarela, dobry twaróg, ser pleśniowy, a nawet jakiś dobry żółty. Dopóki są aromatyczne pomidory, dopóty mi się to nie nudzi.

Albo klasyczna, banalna acz przepyszna sałatka/surówka obiadowa - pokrojony w drobną kostkę pomidor, ogórek i cebula plus dużo pieprzu. Ogórek może być świeży, małosolny lub kiszony - za każdym razem mamy inny smak.

O, albo takie coś:
      fotoforum.gazeta.pl/72,2,777,98055716,98335706,0,2.html?v=2
      Pomidory ze śmietaną lub z twarożkiem - pomidory pokroić, można dodać cebulę lub szczypiorek, posolić, popieprzyć, wymieszać pół na pół ze śmietaną lub jogurtem lub z domowym twarożkiem. Wygląda może niezbyt, ale w smaku zaskakująco dobre.
      • jacek1f no i mojego wuja syryjska salatka 27.07.11, 17:32
        co prawda swietna z zielonych pomidorow, ale z czerwonych twardych tez wspaniala:

grube plastry na talerzu plaskim, na nie cebula drobniutko, na to cukier i ocet winny. Troszke soli i pieprzu. I do lodowki na 2-3 godziny.

mmmm.
    • vandikia Re: pomysł na pomidora 27.07.11, 18:32
      pomidor ze śmietaną kwaśną
      pomidor zgrillowany z kropelką oliwy i bazylią suszoną
      zupa ze świezych pomidorów
      koktajl pomidorowy
      pomidor z kiełkami słonecznika i oliwą
      bruschetta
      pomidor z fetą i sosem czosnkowym - to jem od niedawna i jest mega, mega dobre
      pomidor duszony z cukinią i cebulą (dla mięsożerców + kiełba)
      pomidor z mozarellą i świeżą bazylią

ogólnie najbardziej lubię pomidory z cebulą, solą, pieprzem - to znasz i nie jest mi się to w stanie znudzić w krótkim sezonie.. bo u nas sezon jest króciutki niestety.. prawdziwe pomidory są dostępne właśnie teraz - dopiero teraz, takie rosnące na polu, pyszne.. i wiele z nich przez pogodę szlag trafia.. jak słońce nie poświeci, to będą przez góra 2-3 tygodnie

różnica między pomidorem kupionym na targu, a zerwanym z własnej grządki, czy kupionym od gospodarza wiejskiego - diametralna

--
      www.youtube.com/watch?v=t5Hn5BYbr9k
      • coralin Re: pomysł na pomidora 27.07.11, 18:52
        vandikia napisała:

> nie j
        > est mi się to w stanie znudzić w krótkim sezonie.. bo u nas sezon jest króciutk
        > i niestety.. prawdziwe pomidory są dostępne właśnie teraz - dopiero teraz, taki
        > e rosnące na polu, pyszne.. i wiele z nich przez pogodę szlag trafia.. jak słoń
        > ce nie poświeci, to będą przez góra 2-3 tygodnie
        >
        > różnica między pomidorem kupionym na targu, a zerwanym z własnej grządki, czy k
        > upionym od gospodarza wiejskiego - diametralna

Zgadzam się i jeszcze zalecam te pyszności nie trzymać w lodówce. Co prawda mam dostęp od kwietnia- maja do niezłych pomidorów, ale właśnie od lipca do sierpnia do doskonałych, genialnych, grządkowych. To warunkuje letnie śniadania i nawet jeśli przyjdzie mi ochota na pieczywo z miodem na śniadanie to szybko wybijam sobie z głowy.
        Oczywiście te mniej lub bardziej przetworzone na ciepło też są pyszne, ale w takich daniach bronią się te wiosenne czy jesienne. Teraz jest szczyt sezonu na jedzenie świeżych, surowych. Zachęcam bardzo do najedzenia się na zapas:)
      • wilsberg Re: pomysł na pomidora 27.07.11, 19:11
        spokoj, cisza, milo. dorzuce przepis na salatke pomidorkowa z melonem i szynka. pomidory (najlepiej rozne rodzaje i kolory), polowka charentais, polowka lub mniej arbuza, troche miodu, oliwy, soku z limonki, miety, okolo 100 g (jedna folie) szynki pata negra lub innej. obrac, pokroic, wymieszac, doprawic tez posolic, popieprzyc, zjesc z bagietka jak ktos lubi.
        smacznego!
        wilsberg
        --
        Podaruj dziecku przyszlosc:
        plan-international.org/
        www.plan-deutschland.de/
    • znana.jako.ggigus na kanapke 27.07.11, 18:33
      rano z oregano, duzo oregano
      --
      ’Cause I told you once / And then I told you twice / And now I told you three times / And at the risk of repeating myself I’m gonna say it again: I wanna be your lover - Jarvis Cocker.
      • znana.jako.ggigus sorek - swiezego oregano z 27.07.11, 18:34
        doniczki, bylam juz myslami przy ranku i pomidorze:)
        --
        ’Cause I told you once / And then I told you twice / And now I told you three times / And at the risk of repeating myself I’m gonna say it again: I wanna be your lover - Jarvis Cocker.
    • Gość: marbor1 Re: pomysł na pomidora IP: *.aster.pl 27.07.11, 19:05
      Bardzo prosto i bardzo szybko:
      pomidor pokrojony w plasterki, ułożony ładnie na talerzu, na to drobniutko posiekana cebula [najlepiej cukrowa lub czosnkowa], pieprz cytrynowy, delikatnie soli, skropić dobrze oliwą, na wierzch zetrzeć na grubej tarce jarzynowej grecką fetę i na wierzch jeszcze dużo bazylii.
      Odstawić na jakieś 5-10 min.
    • shachar Re: pomysł na pomidora 27.07.11, 23:52
      nie wiem skąd wziął się u mnie ten przepis, moze to zmodyifikowana israeli salad na polską modłe? bardzo polecam, nie jest strasnie wyrafinowana, ale za to dobra do mięska :)
      pomidory, ogórki kwasz., cebula w kosteczkę naprawdę drobną w ilościach ,powiedzmy 2:2:1, zalać tyci-tyci dobrą oliwą, żeby się dobrze zminglowała z sokiem z ogórka i pomidora, popieprzyć, ew. posolić deczko.
      Wariacje: dodać natkę pietruszki, płaskiej nie karbowanej.
    • lashqueen Re: pomysł na pomidora 28.07.11, 08:00
      Makaron z pesto, a na wierzch surowe pokrojone w kostkę, obrane ze skórki pomidory.
      Ale wcześniej dobrze je jest umieścić na durszlaku lub jakimś sitku, by pomidorowa kostka oddała część soku.
      --
      Italia od kuchni
    • toya666 Re: pomysł na pomidora 28.07.11, 10:39
      Jedna z moich ulubionych sałatek, szczególnie jeśli ktoś lubi czosnek :)

Pomidory pokroić w kostkę lub ósemki. Zrobić sos śmietanowo-majonezowy (lub jogurtowy w wersji light):
      śmietana, troszkę majonezu, żółty ser starty, dużo wyciśniętego czosnku, troszkę soli, pieprz. Sos wymieszać z pomidorkami.
      • coralin Re: pomysł na pomidora 28.07.11, 22:28
        Dziś w ramach czyszczenia lodówki przed wyjazdem spałaszowałam pomidory polane jogurtem (zalegał w lodówce, bo rzadko używam) wymieszanym z zieloną czubrycą. Żałuję, że nie posypałam serem kozim, którego też ostatek jest i żal pozostawić go na wyschnięcie. Naprawdę świetne pomysły podrzucacie w tym wątku. Nawet nie chodzi o przepisy, a raczej inspiracje.
        • Gość: dorotkah Re: pomysł na pomidora IP: *.hsd1.il.comcast.net 28.07.11, 23:48
          chleb z twarozkiem i pomidorem
          chleb z hummusem i pomidorem
          pomidor,ogorek,kuskus i oliwa i jakies ziolka
          makaron wymieszany z podsmazonym na oliwie czosnkiem do tego duzo surowego pomidora w kostke i swiezej bazylii mniam
          pomidory ze szczypiorkiem,sol ,pieprz
          gazpacho
          Pomidor,ogorek,papryka zielona,cebula albo szczypiorek.Wszystko w drobna kosteczke polac oliwa,cytryna,sol pieprz.Posypac feta albo dodac troche hummusu.
      • Gość: en Re: pomysł na pomidora IP: *.dynamic.chello.pl 29.08.11, 11:20
        Sos do makaronu z surowych pomidorow - obrac ze dwa spore pomidory (najlepsze malinowe), usunac pestki, pokroic w kostke, wymieszac z oliwa, czosnkiem, kawalkiem posiekanej ostrej papryczki, posolic, popieprzyc, zostawic na godzine. Ugotowac makaron, wymieszac z sosem. Mozna dodac swieza bazylie albo inna ulubiona zielenine. Dobre na upal, nie podnosi temperatury w kuchni.
    • marghe_72 Re: pomysł na pomidora 31.08.11, 22:50
      fotoforum.gazeta.pl/72,2,777,98055716,98055716.html?wv.x=1
      fotoforum.gazeta.pl/72,2,777,126925334,126925334.html
      miszmasz-marghe.blogspot.com/2010/05/pomidory-wypchane-tunczykiem.html
      miszmasz-marghe.blogspot.com/2010/10/trojkolorowe-pomidory-plus-sos.html
      fotoforum.gazeta.pl/72,2,777,116341945,116341945.html
      fotoforum.gazeta.pl/72,2,777,47487149,47487149.html
      fotoforum.gazeta.pl/72,2,777,114738717,114738717.html
      jeszcze?
      --
      miszmasz-marghe.blogspot.com/
      i
      malutki-kuchcik.blogspot.com/
    • leon.atrakcyjny Pomidor 29.07.14, 08:52
      Myjesz, ewentualnie obierasz ze skórki i wcinasz. Tak jest najsmaczniej :)

--
      Dlaczego nie zacząć jednoznacznie uważać ludzkiej wrażliwości na zabijanie, jako oznaki moralnej ewolucji i wzrastania świadomości? Przestań popierać krzywdzenie, przestań jeść mięso, przejdź na weganizm :)
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka