Dodaj do ulubionych

Polskie danie narodowe????

IP: *.pools.arcor-ip.net 23.11.05, 14:17
Bigos? Czy cus jeszcze? Musze cos takiego zrobic na dzien integracyjny w
mojej szkole i nie wiem co!!! Help!!
Obserwuj wątek
    • Gość: zadumana Re: Polskie danie narodowe???? IP: 213.17.230.* 23.11.05, 14:29
      Tak, było już tego trochę, ale kiedyś sobie skojarzyłam, że chyba nigdy nie
      było tam o rybach w galarecie, o kurczaku w galarecie, o innych polskich
      daniach zalanych galaretą.
      My ich jakoś nie dostrzegamy, a dla Anglików to istny horror, bo im się te
      galarety źle kojarzą. I właśnie to brytyjskie skojarzenie przypomniało mi o
      bardzo polskich daniach w galarecie, które może na imprezę integracyjną nie
      będą łatwym zadaniem. Ale można zrobić michę kurczaka w galarecie, czy nawet
      nóżek.
      Prawie bez zapachu, w odróżnieniu od bigosu, ale za to się trzęsie...:)
    • marghot Re: Polskie danie narodowe???? 23.11.05, 15:03
      Oj, to chyba dla każdego będzie to inne danie.
      Dla jednych bigos, dla innych zur, pyzy z kaczką czy na przykład schabowy ;)
      Ja sama chyba nie umiałabym wybrac tej jedynej - choć skłaniam się ku
      pomidorowej z ryżem oraz kaczce z pyzami oraz czerwoną kapusta - mniam
      • ba_nita Re: Sztufada wołowa. 23.11.05, 15:11
        Odrzucać nie będzie nikogo za to do jedzenia dobra na zimno i na ciepło.
        SZTUFADA STAROPOLSKA
        Ok. 1,5 - 2 kg zrazówki, tłuszcz do smażenia, 1 marchewka, 1 mała pietruszka,
        1/2 selera, duża cebula, ziele angielskie, liść laurowy, łyżka mąki, sól,
        pieprz, ocet do smaku, słoninka do szpikowania z majerankiem, cebulą, solą i
        pieprzem
        Wziąć pięknej zrazówki, zbić, naszpikować słoninką maczaną w soli, pieprzu,
        majeranku i drobno posiekanej cebuli, nasolić na godzinę.
        W rondlu roztopić masła, włożyć pieczeń, następnie obracać na wszystkie cztery
        strony, aby się na wielkim ogniu zrumieniła - naturalnie bez przykrywy, a nie
        kłuć widelcem. Gdy już sztufada zrumieniona, daje się krajaną ładnie jarzynę :
        marchew, pietruszkę, seler, cebulę. Pokropić trochę octem, dać kilka ziarnek
        ziela angielskiego, 1 listek laurowy, przykryć rondel pokrywą i na wolnym ogniu
        dusić.
        Przepis pochodzi ze strony: www.kuchnia.com.pl/DiD/mieso1.html#sztufada1
        • ba_nita Re: Polskie danie narodowe???? 23.11.05, 15:15
          gourmet48 napisał:

> danie narodowe to takie danie, ktore jada sie tylko w kraju
          >
          > polskie danie pomidorowa z ryzem, hi,hi,hi
          > polskie danie schabowy, hi,hi,hi

Nie zgadzam się!Zgodnie z Twoją logiką nie istnieją kuchnie narodowe. Sztuka
          kulinarna po prostu granic nie zna i nie uznaje.Na szczęście dla wszystkich.
          • Gość: lu Re: Polskie danie narodowe???? IP: *.acn.waw.pl 23.11.05, 15:43
            Gourmet48 ma racje: danie narodowe to takie, ktore jest charakterystyczne dla
            danego narodu i jako takie jest ROZPOZNAWANE w kraju i w swiecie. A zatem
            pozostaje chinskie czy wloskie nawe tysiace km dalej.... I tak: czeskie
            knedliczki, wegierskie gulasze, bulgarska szopska salatka, itp. (swiadomie
            podaje dania malych, sasiednich panstw).
            W Polsce chyba wygrywa bigos.

Jesli daniem narodowym mialby byc kaczka z pyzami, to... przyznaje, ze nigdy
            nie jadlam takiej kompzycji a nawet nie widuje jej w kartach polskich
            restauracji...
            • ba_nita Re: Polskie danie narodowe???? 24.11.05, 07:16
              Gość portalu: lu napisał(a):

> Gourmet48 ma racje: danie narodowe to takie, ktore jest charakterystyczne dla
              > danego narodu i jako takie jest ROZPOZNAWANE w kraju i w swiecie. A zatem
              > pozostaje chinskie czy wloskie nawe tysiace km dalej....

Podoba mi się ta logika strusia z głową w piasku: jeśli czegoś nie widzę to nie
              istnieje... Zgodnie z tym dla mojego dziadka na przykład i wielu, wielu innych
              Polaków skoro nie słyszeli i nie wiedzą czym jest np. sushi czy sashimi (a
              przypuszczam, że nie tylko w naszym kraju tak jest) to to nie są narodowe,
              japońskie dania. Skoro nie znam kuchni Ewenków to oznacza automatycznie, że nie
              mają dań narodowych. Zaiste - dziwna to logika.
              • Gość: szpak Re: Polskie danie narodowe???? IP: 213.31.229.* 24.11.05, 09:40
                Zgadzam sie z Lu.

Sorry Ba_nito, ale to, ze Twoj dziadek sie nie zna na sushi o niczym nie
                swiadczy. Chodzi przeciez o szerszy sens i "rozpoznawalnosc" przez ogol,
                wiekszosc. To, ze ktos (nawet jesli jest Twoim dziadkiem) sie myli na nic tu
                nie wplywa. On po prostu nie zna dan narodowych innych krajow, co absolutnie
                nie oznacza, ze one nie istnieja. Moja mama nie ma bladego pojecia o calkach,
                czy rozniczkach, co wcale nie wplywa na ich istnienie...

> Podoba mi się ta logika strusia z głową w piasku: jeśli czegoś nie widzę to
                nie
                >
                > istnieje... Zgodnie z tym dla mojego dziadka na przykład i wielu, wielu
                innych
                > Polaków skoro nie słyszeli i nie wiedzą czym jest np. sushi czy sashimi (a
                > przypuszczam, że nie tylko w naszym kraju tak jest) to to nie są narodowe,
                > japońskie dania. Skoro nie znam kuchni Ewenków to oznacza automatycznie, że
                nie
                >
                > mają dań narodowych. Zaiste - dziwna to logika.

Zaiste Twoja logika jest nie tylko dziwna, jest wrecz dziwaczna.
    • n0str0m0 zakonski cieple i rzymne (lecz niegorace) 24.11.05, 05:55
      polskie WEDLINY (na swiecie niedopodrobienia)

!!!

razowiec, prawie wszelkie chleby zreszta (na zakwasie z skorka chrupiaca)

ogorki malosolne

jajka z groszkiem i majonezem

surowka z kiszonej kapusty

mizeria

surowka z mlodej kapusty

twarozek z rzodkiewka lub/oraz szczypiorem

chrzan tarty z octem

grzybki marynowane

sledzie po japonsku (typowo polskie danie)

ryba po grecku (jak wyzej)

maliny z cukrem i smietana

sernik
      • gourmet48 Re: Polskie danie narodowe???? 24.11.05, 11:26
        Gość: goscia 23.11.05, 17:57 + odpowiedz

>Bigos figuruje w regionalnej kuchni niemieckiej.......

której ?

Niemcy robią, bardzo smaczna ale jest to kapusta duszona (kiszona), nie mająca
        nic wspólnego z bigosem

Alzacczycy robią coś w rodzaju bigosu ale to też nie nasz bigos, przede
        wszystkim jest biały i z dodatkiem białego wytrawnego wina, i nie mieszają mięs
        tylko gotują boczek w całości położony na kapuście, nie jest więc to bigos

bigos myśliwski, żur, pyzy po warszawsku, placki po warszawsku (takie tylko z
        ziemniaków popruszone cukrem), zupa ogórkowa polska może to być polskie
        flaki też można podciągnąć pod polskie
        czerwony barszcz z uszkami już raczej nie, bo barszcz kojarzy się na zachodzie
        raczej z Rosją
        potrawy sląskie, poznańskie, pomorskie, mazurskie nie można uznać za typowo
        polskie
        czerwoną kapustę na ciepło jada się w wielu krajach, jest bardzo popularna np.
        w Skandynawii -
        pieczona kaczka z czerwoną kapustą i karmelowanymi ziemniaczkami
        pieczony boczek z chrupiącą skórką i czerwoną kaputą, młodymi ziemniakami
        frykadele z czerwoną kapustą i razowym chlebem

nie jest to więc nic poznańskiego

• jacek1f Nadia, po całej przebogatej energicznej dyspucie 24.11.05, 14:14
        uwzględniając logistykę (o której mało napisałas, a to tez ma znaczenie...)
        moze zrób - jesli masz w ogóle z czego:
        - bigos (ciemny od grzybów, wina i śliwwek, aromatyczny i bogaty - takiego nie
        ma w Niemczech ani nigdzie...);
        - do niego podaj placki ziemniaczane najprostsze;
        - czysty barszcz czerwony - taki na zakwasie własnym - dopełnił by wszystko;
        :-)

(i nie przejmuj sie, ze placki robia Mohikanie (ostatni), a barszcz piją
        Maorysi...:-)
    • Gość: zadumana Re: Polskie danie narodowe???? IP: 213.17.230.* 24.11.05, 14:17
      Czyli mamy kolejny wątek, który pracowicie potrawa po potrawie analizuje
      oryginalność i unikalność naszych dań. Wynik znowu jest w skróconej formie
      ilustracją tego co opisuje Maciej Kuroń w swojej Kuchni Polskiej - podając moc
      ciekawych koligacji kulinarnych, którym podlegały przez wieki niby nasze dania.
      I jak widać tak jest, i rozczarowanych brakiem oryginalności potraw można tylko
      do tej książki odesłać. Bo co nam zostało, to sobie smacznie poczytać i nie
      stresować się tym, że nie mamy np. pizzy na pokładzie.
      W końcu w naszej kuchni jest jednak dużo smacznych dań. Tyle, że łatwiej to
      pokazać we własnym domu, serwując obcokrajowcowi jakiś smaczny zestaw polskich
      dań. Ale wsadzić coś do pudełka i zanieść do szkoły - chyba nieco trudniej:)

Widać z tego wątku, że nawet nasz bigos ma krewnych, no może, ubogich krewnych,
      po sąsiedzku i to bardzo smacznych - jadłam:) A wielu bogatych krewnych innych
      potraw też pełno w Europie dalej, czy bliżej.
      Ale skoro makaron przyszedł do Włoch aż z Chin. Jakos to Włochów nie martwi
      dzisiaj.
      Róbmy swoje. Raczej jedzmy swoje...:)
    • Gość: dusia Re: Polskie danie narodowe???? IP: 213.17.170.* 24.11.05, 14:21
      do głowy przyszły mi jeszcze:
      gołabki w sosie pomidorowym
      tak jak ktos wczesniej juz wspomniał - wędliny. polskie kiełbasy, kabanosy czy
      tez jak to kiedys znajomy z UK powiedział "polish sabacka" (heheh, chodziło o
      polędwicę sopocką :)) kaszanka
      kasze, czyli gryczana, jęczmienna - moze krupnik?
      polski chlebek, najlepiej razowiec ze smalcem i ogórkiem małosolnym,
      ewentualnie ze zwykłym kwaszonym
      z seserów ciasto drożdźowe z kruszonka, pączki z różą,
      i obowiazkowo polskie wódki - tyle ze to chyba nie przejdzie
      najbardziej wychwalane są: Żubrówka, Gorzka Żołądkowa i Krupnik :) - pycha
    • grazynaps Re: Polskie danie narodowe???? 24.11.05, 19:45
      Córka jeździła kiedyś na obozy międzynarodowe i też gotowali narodowe potrawy.
      Pichcili wtedy krupnik z kaszą jęczmienna.Wszystkim smakowało i co najważniejsze
      nie była im znana taka zupa.Myślę że wobec tego można ja uznać za potrawę polska.
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka