edorka1 Ferdydurke - najukochańsza letura licealistów 31.05.07, 07:49 jedna z niewielu, którą czyta się z chęcią i z usmiechem. No cóż - nadciąga upupienie. Odpowiedz Link Zgłoś
mielis Romuś z Orzechowskim przeoczyli jeszcze zasadę 31.05.07, 07:50 względności A. Einsteina w fizyce ! Tam też należałoby uchwalić nowe prawa słuszne z poglądami Ojca Dyrektora! Za Stalina a ZSRR i za Adolka w kraju ościennym te żydowskie teorie nie były przedmiotem nauczania ! Odpowiedz Link Zgłoś
frajtak Na indeksie Giertycha 31.05.07, 07:51 Ale skandal! Jednak skandale faszyzo-giertychowe zdarzaja sie tak czesto, ze mnie to juz nudzi! I pytam sie tych milionow Polakow, ktorzy nie poszli na wybory w 2005: GDZIE WTEDY BYLISCIE? Czemu nei ruszyliscie dup sprzed telewizorow?! Teraz nie narzekajcie, jak wam psują kraj. A jesli chodzi o pieknego romana, orzechowskiego, leppera i dwa piekne wodne ptaki (dzis na wysokich stołkach) i całą resztę zgrai nierobów z wiejskiej, to przypomina mi sie rysunek satyryczny sprzed lat: stoi kilku polskich budowlańców, łapy w kieszeniach, pety w gębach.... Nad nimi dymek z napisem: "Co by tu jeszcze spierd...ić?!". Wystarczy pozmieniać sylwetki :-P Odpowiedz Link Zgłoś
croyance Re: Na indeksie Giertycha 31.05.07, 12:14 Ja glosowalam, i co z tego? Na szczescie w Polsce juz nie mieszkam. Odpowiedz Link Zgłoś
jacekkrol1 Na indeksie Giertycha 31.05.07, 07:51 A moja propozycja lektur jest następująca: usunąć wszystkie książki znajdujące się na liście lektur wprowadzić w ich miejsce dzieła Jana Pawła II wprowadzić do kanonu obowiązujących lektur dzieła ojców kościoła usunać podręczniki do nauki bilogii, chemii, fizyki, w ich miejsce wprowadzić Biblie a co wy na to Odpowiedz Link Zgłoś
klein4400 To tylko 1 zwiastun kato-narodowej dyktatury. 31.05.07, 07:54 Pomyślcie co by było gdyby gdyby LPR przejął pełnię władzy. Byłoby: pol-kato - jugend, stosiki itd. (Niemcy lata 30 tet). Ale z drugiej strony to dobrze że to robią. Demaskuje się ta durna katolicko - narodowa chołota. Odpowiedz Link Zgłoś
wislok1 A czy przewiduje się uroczyste palenie na stosie ? 31.05.07, 07:54 Swoją drogą, to wielu z te zakazanej listy było zakazanych w III Rzeszy, IV RP coraz bliżej do do brunatnych Odpowiedz Link Zgłoś
przejrzysty Ksiązki JPII do lektur! 31.05.07, 07:55 >Książka Jana Pawła II ("Pamięć i tożsamość") oraz opowieść o papieżu - "Wujek >Karol. Kapłańskie lata Papieża" Niezłe. Niech ta informacja pójdzie w świat, zaraz po teletubisiach i koncie premiera, a odżyją wszystkie "Polish jokes". Odpowiedz Link Zgłoś
stolsoni Na indeksie Giertycha 31.05.07, 07:56 WON, WON, WON! Koniec przyjęć! Niech im zapłacą po pół dniówki... Jak długo będziemy naprawiać to, co ten zakompleksiony homofob jeszcze zdąży popsuć. Ja się już zaczynam bać czytać rano wiadomości Odpowiedz Link Zgłoś
kronopio77 Giertych zawsze miał awersję do książek: to widać 31.05.07, 07:58 słychać i czuć. Nie ma się więc czemu dziwić. Odpowiedz Link Zgłoś
palestrina2005 Tytuł Gazety to socjotechniczna manipulacja 31.05.07, 08:01 "Nam czytać zakazano" to oczywiste kłamstwo Gazety Wyborczej. Najwyżej mogliby napisać "nam czytać nie nakazano"... ponieważ usunięcie czegos z listy lektur to nie zakaz czytania lecz brak nakazu czytania. Każy może iśc do biblioteki i przeczytać wszystkie książki które zniknęły z listy lektur. Nikt mu tego nie zakazuje... Oczywiście Gazeta Wyborcza nie chce tego przyznać - woli się bawić w socjotechnikę... Odpowiedz Link Zgłoś
sceptyk40 Re: Tytuł Gazety to socjotechniczna manipulacja 31.05.07, 08:28 Naprawdę głupie jest Twoje tłumaczenie. Doskonale wiesz, że conajmniej 80 % licealistów nie czyta nic poza lekturami obowiązkowymi. To Ty uprawiasz socjotechnikę zamazując faktyczne intencje ministra. Odpowiedz Link Zgłoś
palestrina2005 Re: Tytuł Gazety to socjotechniczna manipulacja 31.05.07, 08:35 Ale nikt im nie zabrania czytać. A więc GW może najwyżej napisać "nam czytać nie nakazano"... Odpowiedz Link Zgłoś
gulcia77 Re: Tytuł Gazety to socjotechniczna manipulacja 31.05.07, 09:04 Możesz się do woli czepiać tytułu GW. Może faktycznie przegięli, ale to, że przegięli, to pryszczyk w porównaniu do działań MEN!!!! Ja nawet nie potrafię na ten temat składnie pisać!!!! Zatyka mnie na samą myśl o tym, co zostało wycięte z lektur szkolnych. To jest po prostu zbrodnia!!!! A swoją drogą coś ty się tak tego Wertera przyczepił??? Czyżbyś miał podobne cechy charakteru??? Tylko tak umiem wytłumaczyć Twoją niechęć.... Odpowiedz Link Zgłoś
jednatakaa Super, że Giertych zakazał tych pozycji ;-) 31.05.07, 09:32 Bo teraz na pewno uczniowie po nie sięgną - choćby z ciekawości, czemu zostały wykreślone. Od stuleci wiadomo, że zakazany owoc nęci. A tak serio, to Giertych, pomimo, że ma wielką głowę, to obawiam się, że brakuje mu jej wypełnienia. Odpowiedz Link Zgłoś
soowkax78 Re: Super, że Giertych zakazał tych pozycji ;-) 31.05.07, 21:36 wlasciwie masz racje...na pewno wiele osob, moze nawet niekoniecznie milosnikow ksiazek,siegnie po "zakazane" lektury chcac poznac te wszystkie bezecenstwa i bezboznosci =] Pan G. uzyska wiec efekt odwrotny od zamierzonego, a rewolucja, jak zawsze, zezre wlasne dzieci xD Odpowiedz Link Zgłoś
mamrota Na indeksie Giertycha 31.05.07, 08:01 W rządzie powinni zatrudnić na etacie jakiegoś dobrego psychiatrę. Nie wiem komu uda się posprzątać ten bałagan po Gietrychu, bo zakładam, że po następnych wyborach zniknie bezpowrotnie. Odpowiedz Link Zgłoś
terazpolka Re: Na indeksie Giertycha 31.05.07, 10:55 Jeden psychiatra to za mało... obawiam się... Odpowiedz Link Zgłoś
pierot6 Obowiązkowe będzie słuchanie "nauk" Rydzyka ! 31.05.07, 08:07 Młodzież pobierze nauki od fachowca, jak kraść,oszukiwać, kłamac... Jak niszczyć i gnoić prawdziwych patriotów, a hołdować takim ludziom ,jak Leper Kryże,Kurski,Ziobro,Kaczyńscy,Giertychy..itd.Ludzi z gruntu złych i głupich... Odpowiedz Link Zgłoś
ergo12 Faszystowska Piss-giertychwska swolocz!! 31.05.07, 08:04 Ja w to nie mogę uwierzyc!!!!!! Odpowiedz Link Zgłoś
ergo12 Re: Tobie jako analfabecie to powinno być obojętn 31.05.07, 12:25 Sluchaj antysemito ,a mogę to napisać,bo majac na swoim koncie setki przeczytanych Twoich postów utwierdzileś mnie w tym przekonaniu.Masz facet ciasny umysl i tupet prowincjonalnego endeka, który do zludzenia przypomina mi niejakiego Michalkiewicza antysemitę, przyjaciela Kobylańskiego pospolitego przestępcy szmalcownika. Nie życzę sobie więcej Twoich zaczepek pod moim adresem, antysemito!Jasne! Odpowiedz Link Zgłoś
jama314 Dopóki takie gady nienawistne i niedouczone jak Ty 31.05.07, 12:45 czołgają się po tej ziemi, dopóty normalni ludzie powinni im dawać odpór i pokazywać właściwe im miejsce w szeregu. Odpowiedz Link Zgłoś
ergo12 Re: Dopóki takie gady nienawistne i niedouczone j 31.05.07, 13:03 Jesteś dla mnie zerem "O" Jama 314 i to faszystowskim na dodatek.Wasz "Czas" na szczęsci definitywnie dobiegl konca, i mamy pelną świadomosć ogromu roboty jaka czeka nas po obaleniu katofaszystowskiego rezimu!! Odpowiedz Link Zgłoś
jama314 Ja zaś mam nieco lepsze o Tobie mniemanie... 31.05.07, 15:27 do czego mnie "katofaszyzm" pewnie obliguje. Otóż myślę że jesteś biednym, zakompleksionym, godnym raczej współczucia niż pogardy niedouczonym tępakiem, któremu "Wyborcza" zamieszała w głowie tak jak kiedyś PZPR zamieszał w głowie Geremkowi czy Kwaśniewskiemu. Im się pozornie udało, Tobie nawet to nie będzie dane choćby z racji ograniczeń intelektualnych. Słusznie też dla takich jak Ty ukuto określenie "pożyteczny idiota". Gardzą Tobą, ale na swój sposób jesteś pożyteczny jako poszczekiwacz, więc Cię tolerują, nawet z tą kompromitującą znajomością ortografii i zerową niemal wiedzą z pozostałych dziedzin. Cenią sobie przede wszystkim Twoją gotowość do opluwania Polski, do jej rozebrania i zaprzedania komukolwiek, byleby przestała istnieć. Gorzko za to kiedyś zapłacisz i sam się znienawidzisz za to co robisz. Aby być tak odpornym na logiczną i słuszną interpretację wydarzeń i faktów jakie nas otaczają to trzeba mieć nie tylko ogromny ładunek złej woli, ale i coś, co można określić jako tępy, zakuty łeb. Amen. Odpowiedz Link Zgłoś
jola5033 Na indeksie Giertycha 31.05.07, 08:04 Widocznei to za trudna lektura dla "ministra" giertycha!!! Odpowiedz Link Zgłoś
r_mol Eee tam, lektury zawsze były okrojone 31.05.07, 08:05 'Lista nieobecnych" jest dużo większa i trudno wymagać, żeby na liście lektur znalazł się kanon literatury polskiej, a tym bardziej światowej. Nie o to chodzi w lekturach. Dobraczyński to nudziarz oczywiście, ale w końcu Orzeszkowa czy Prus też. Jaka różnica na czym się dzieciak uczy analizy tekstu? Odpowiedz Link Zgłoś
1zorro Dlugo jeszcze ten szalony k o n bedzie rzadzil??? 31.05.07, 08:11 przeciez to totalna kompromitacja ci ten facet wyprawia. Odpowiedz Link Zgłoś
ryyys PiS, który w istocie to wszystko firmuje 31.05.07, 08:11 i tak ma prawie 30% poparcia. A to dla bliźniaków najważniejsze. "Ludek" tymi sprawami, o których to mowa nie żyje. Więc sobie tu możecie wypisywać, co chcecie, o czym wie i Giertych, i o. Rydzyk i bracia. Amen! Odpowiedz Link Zgłoś
nick51 Na indeksie Giertycha 31.05.07, 08:15 Czego mozna się spodzewć po wybranych reprezentatntach naszego narodu. Widać w wiekszości jesteśmy tacy jak oni )skoro ich wybralismy) a usunięta literatura jest zbyt ambitna i niezrosumiała dla min. Giertycha i innych miernot. We "flecie z madragory" Łysiaka wyszyscy musieli równać w dól i np. zbyt utalentowane baletnice musiały występowału z obciążeniem rąk i nóg, bo nie mopgły być lepsze od pozostłych. To nas czeka. NIdługo stypendia bądą przyznawane właśnie miernotom, bo zdolni i tak sobie poradzą, a jak nie to przynajmniej nie będą lepsi od innych. Jak dobrze, że moja córka juz skończyła edukację. Odpowiedz Link Zgłoś
dyngos W ramach oporu Dostojewskiego czytać będzie się 31.05.07, 08:16 W ramach oporu Dostojewskiego czytać będzie się teraz chętniej. Będzie to coś "podziemnego" w polskim szkolnictwie i przekorne Giertychowi Odpowiedz Link Zgłoś
martini.wnm Re: Na indeksie Giertycha 31.05.07, 08:17 Nikt tak nie deprecjonuje wiary katolickiej jak Orzechowski i s-ka. Mam już dosyć popisywania się i podlizywania kościołowi na każdym kroku. Pamięc i tożsamość jest bardzo trudną, ale i mądrą książką i nie jest to zły pomysł. Obawiam się jednak, że została wprowadzona ze względu na fanatyzm i obsesje katolicką panów w MEN, a nie na wartości, które niesie. Bleeeeeee... ONI powinni mieć zakaz mówienia o tak ważnej postaci jak JP2. Usunięcia pozostałych lektur to jakaś bzdura. Co z tego, że trudne? Licealista to prawie dorosły człowiek i trudno żeby czytał Dzieci z Bullerbyn. Zbrodnia i kara to książka, która zmusza do myślenia i mówi m. in. o, tak ponoć ważnej dla naszej władzy, moralności. Chyba Romuś nie doczytał i obawiam się, że to kolejny przejaw rusofobii:/ Odpowiedz Link Zgłoś
r_mol Akurat Gombrowicza z Witkacym wywalono słusznie 31.05.07, 08:20 Obaj stali na marginesie prądów literackich swojego czasu, więc nic się dzieciaki z ich utworów nie dowiedzą o literaturze danych czasów. Odpowiedz Link Zgłoś
kicislawa Re: Akurat Gombrowicza z Witkacym wywalono słuszn 31.05.07, 08:25 Człowieku a słyszałeś o czymś takim jak awangarda? Odpowiedz Link Zgłoś
edek47 Ty jestes chory i to powaznie... 31.05.07, 08:39 DZIECI,CHAMIE, a nie dzieciaki.To , ze pochodzisz z marginesu spolecznego nie uprawia ciebie, glabie kapusciany, do pisania takich idiotyzmow.Giertych ZA TO, CO CHCE ZROBIC, POWINIEN WYLADOWAC W KIBLU. Odpowiedz Link Zgłoś
ergo12 Kurde "r_mol " co ty pieprzysz facet 31.05.07, 08:40 Proszę mi to udowodnić że "Obaj stali na marginesie prądów literackich swojego czasu? Odpowiedz Link Zgłoś
r_mol Zajrzyj do jakiejś historii literatury polskiej 31.05.07, 08:46 np. do Kuncewicza, to się dowiesz jak było. Żeby nie było wątpliwości - obaj to pisarze wybitni, tyle że mało reprezentatywni dla literatury swoich czasów. No, ale jak się wiedzę o literaturze czerpie wyłącznie z felietonów w "Wyborczej"... Odpowiedz Link Zgłoś
iluminacja256 Re: Zajrzyj do jakiejś historii literatury polski 31.05.07, 09:02 Kolego - jak zapytasz, jakiego polskiego pisarza znają Francuzi to odpowiedzą ci na 3/4 - GOMBROWICZA i będzie jedyny. A jak zapytasz o to Szwedów , albo Anglików - to tez odpowiedza ci - WItkacy i to bedzie jedyny. To w zasadzie jedyni, poza Sienkiewiczem, pisarze, których zna Europa. Co w takim razie jest reprezentatywne dla tamtych czasów? Może pisma Dmowskiego? I moze poczytaj nieco innych literaturoznawców - moze np. Błońskiego, albo Boleckiego - obaj są nieco bardziej znanymi literaturoznawcami niżli niezyjący już Kuncewicz. Odpowiedz Link Zgłoś
r_mol I co "literaturoznawco" - Błoński twierdzi 31.05.07, 09:08 że piśmiennictwo Witkacego jest reprezentatywne dla jakiegoś szerszego nurtu literatury polskiej? Bzdura, oczywiście, Błoński pół życia poświęcił Witkacemu i o taką ignorancję chyba go nie podejrzewasz? Rolą lektur szkolnych nie jest zapoznawanie dzieci z najwybitniejszymi utworami literatury światowej. Gdyby tak było, dla literatury polskiej w ogóle nie byłoby miejsca w szkole. Rolą lektur jest zapoznanie z historią literatury "na przykładzie". Czego przykładem jest twórczość Witkacego? Odpowiedz Link Zgłoś
iluminacja256 Po pierwsze to bez deprecjonowania rozmówcy, 31.05.07, 09:26 bo wtręty w cudzysłowie własnie to robią, jak również uzywanie jako argumentu stwierdzenia - bzdura. A po drugie - trzeba być naprawdę malo zorientowanym w lit. polskiej, aby twierdzić, ze Witkacy nie reprezentuje szerszego reprezentatywnego nurtu . A nurtem który reprezentuje jest KATASTROFIZM. Gdyby to podzielić wg az twórczosci Witkacego: a) dekadentyzmu - w fazie wczesnej b) slady campu - w fazie wczesnej c) KATASTROFIZM - w fazie średniej i póznej , a to łaczy go z gigantyczną reprezentatywnoscią dla nurtu tegoż w lit. polskiej - patrz- katastrofizm z włosniku lit. polskiej XX wieku(Zagary, Zagórski, Czechowicz, Miłosz i inni) Bezposrednio najpierw rzut oka do Spenglera, a potem chwila rozmyslań nad tym jak wygląda Europa przed wybuchem II wojny d) w dramatach - koncepcja czystej formy tozsama z koncepcjami awangardy europejskiej / Rolą lektur nie jest zapoznanie sie z historią literatury na przykładzie - bo gdyby tak było, to niestety, ale ksiązka papieza nie prezentuje przykładu niczego - no chyba, ze gatunek - przykład literatury tworzonej przez papiezy. Odpowiedz Link Zgłoś
iluminacja256 Re: Po pierwsze to bez deprecjonowania rozmówcy, 31.05.07, 09:29 miało być: patrz- katastrofizm z > słowniku lit. polskiej XX wieku i jeszcze jedno - to nie są dzieci , ale 17-18 latki. Odpowiedz Link Zgłoś
edek47 On i tak ztego nic nie zrozumie... 31.05.07, 09:41 ale wie jak CHartowala sie stal. Odpowiedz Link Zgłoś
r_mol 17-latki to dzieci, to po pierwsze 31.05.07, 14:41 nawet jeżeli im się wydaje inaczej. Po drugie, jeżeli mielibyśmy brać twórczość Witkacego jako reprezentanta katastrofizmu, to byłby to wybór zły, bo Witkacy nie jest typowym w polskiej literaturze autorem tego nurtu. Po trzecie, prezentowanie dzieciom europejskiej przedwojennej awangardy teatralnej na przykładzie Witkacego to zabieg z gatunku "patrzcie, Polak też potrafi" i ma tyleż sensu, co pokazywanie egzystencjalizmu na przykładzie Kruczkowskiego (było, było, jeszcze w latach 80-tych). Po czwarte, jak już wspomniałem, gdyby kierować się wyłącznie prezentacją wybitnych dzieł literatury (nawet polskiej), to jak by wyglądała lista lektur? Sienkiewicz won, Prus, Asnyk, Konopnicka itp. won, i to samo z większością klasyki. Z tradycyjnej prozy na dobrą sprawę możnaby zostawić Iwaszkiewicza. Chyba nie o to chodzi? Odpowiedz Link Zgłoś
r_mol 1. 17-latkowie to jeszcze dzieci 31.05.07, 14:47 2. Witkacy nie jest typowym reprezentantem katastrofizmu, przynajmniej nie w literaturze polskiej. 3. Pokazywać europejską awangardę teatralną na przykładzie Witkacego to jak uczyć o egzystencjalizmie na przykładzie Kruczkowskiego. Też można, i nawet to robiono, tylko po co? 4. Zostawianie tylko wybitnych dzieł, to kastracja literatury. Chcesz programu szkolnego bez Sienkiewicza, Prusa i Konopnickiej? Odpowiedz Link Zgłoś
iluminacja256 Re: 1. 17-latkowie to jeszcze dzieci 31.05.07, 16:34 2. Witkacy jest najwybitniejszym przedstawicielem katastrofizmu i trudno znależć kogoś bardziej typowego dla tego prądu, przynajmniej w literaturze polskiej - polecam choćby raz a dobrze przeczytac "Jedyne wyjscie" i "Szewców". Jesli nadal się pan z tym nie zgadza, sugeruję napisać do IBL-u, bo w takim razie typologie Jarzebskiego, Boleckiego, Deglera, Kwiatkowskiego i szeregu innych sa pomyłką , gdyż r_mol twierdzi, że jest inaczej. Oczywiscie, mam nadzieję, ze w polemice dowiedzie pan kto katastrofizm wyraził dosadniej oraz udowodni dlaczego fragmenty witkacowskie nie są typowe dla katastrofizmu. Moż e istnieje jakaś miara, na wzór wzorca metra w Serves, która mierzy poziom typowosci katastrofizmu u poszczególnych twórców. 3)>Pokazywać europejską awangardę teatralną na przykładzie Witkacego ... Nie przypominam sobie, abym pisała o pokazywaniu awangardy europejskiej na przykładzie Witkacego - napisałam natomiast, ze Witkacy jest autorem koncepcji filozoficzno-teatralnej - nazywanej czysta formą oraz koncepcji istnienia poszczególnego, spójnej z niektórymi koncepcjami awangardy . Sugeruję czytać to, co napisano, a nie koncypować. 4)Kastracją literatury jest pozbawianie jej nauczania wybitnych dzieł na rzecz dzieł miernych - Dobraczyńskiego, utworów papieza i powiesci biograficznych o papiezu. Konopnicka pisala takie manifesty swiatopoglądowe, ze 3/4 feministek podpisze sie pod nimi i dzisiaj, Sienkiewicz aż czeka na kogoś, kto zajmie się toposami okrucieństwa, etoryki i dwuznacznosci tak jak zrobiono to już dawno z siostrami Bronte na ten przykład, a Prus - to jeden z najlepszych pisarzy jaki nam się przydarzył w ogole - nie wiem więc co ta twoja uwaga miała na celu.Podejrzewam , ze polezmizujesz sam ze soba, bo jak na razie to Kafkę zastepują mierną biografia papieza, a ty piszesz o Prusie;/ Odpowiedz Link Zgłoś
r_mol Jeszcze raz - lektury to nie "przegląd wielkości" 31.05.07, 17:25 Nie wiem czy książka o Janie Pawle II jest mierna, nie czytałem, natomiast uważam, że na lekcjach polskiego nie można przejść obojętnie obok największej postaci polskiego katolicyzmu w jego historii. Co do Prusa - rozumiem, po co komuniści trzymali Faraona w lekturach, nie wiem, po co mamy to robić w wolnej Polsce. Odpowiedz Link Zgłoś
iluminacja256 Re: Jeszcze raz - lektury to nie "przegląd wielko 31.05.07, 18:25 "Faraona" nie ma w lekturach od dawien dawna , jest za to "Lalka" Prusa - warto wiedzieć o czym sie pisze, a co mają do tego komuniści i wolna Polska to już tylko panu wiadomo. >na lekcjach polskiego nie można przejść obojętnie obok największej > postaci polskiego katolicyzmu w jego historii. To pański pogląd. Ja natomiast uwazam, ze największa postać polskiego katolicyzmu ma się nijak do literatury polskiej i światowej, a przechodzić nieobojętnie nad nią mozna na religii, nie na polskim kosztem pisarzy, których niemal cudem zaczeto wydawac podziemnie w Polsce w póznych latach 70-tych. Odpowiedz Link Zgłoś
r_mol Ja mam w domu Ferdydurke z 56 bodajże roku 31.05.07, 18:37 Gombrowicz zresztą sam jest sobie winien, bo sam nie dawał zgody na druk swoich utworów w Polsce. Komuniści mają do Prusa to, że upodobali sobie powieść o dzielnym władcy walczącym ze złymi kapłanami. Odpowiedz Link Zgłoś
iluminacja256 Pierwsze wydanie "Ferdydurke" to 37 rok, jesli już 31.05.07, 18:51 Coś mi się wydaje, ze my tu piszemy cały czas o Witkacym, a nie o Gombrowiczu, więc nie wiem, dlaczego nagle wyskakujesz z Gombrowiczem. Poza tym, jesli juz Gombrowicz, to wybacz, ale i tak nikt by go w Polsce drukować nie chciał , wiec nie wiem, czmu to miałby być sobie winny - on doskonale wiedział jaka jest ta Polska, a dzięi temu, ze wyjechał uniknał losu Witkacego. Odpowiedz Link Zgłoś
r_mol To ma Gombrowicz do rzeczy że piszesz wyżej 31.05.07, 19:01 o "pisarzach wydawanych cudem w podziemiu". Otóż - Gombrowicz sam jest winien swojej nieobecności w powojennej polskiej literaturze. A los Witkacego był taki sam jak innych artystów żyjących w nieładzie moralnym - popełnił samobójstwo, skazując się na wieczne potępienie. Odpowiedz Link Zgłoś
iluminacja256 Over 31.05.07, 19:11 los Witkacego był taki sam jak innych artystów żyjących w nieładzie moralnym > - > popełnił samobójstwo, skazując się na wieczne potępienie. wiesz co, dajmy sobie spokój z tą rozmową ...Bo nie bedę przypominać, gdzie, kiedy i jak popełnił samobójstwo oraz tego, ze ledwie zywy zgłaszał się jeszcze wczesniej do punktów mobilizacyjnych. A co do twojej teorii wiecznego potepienia - wybacz, ale to TYLKO twoja teoria, wynikająca z TWOJEJ religii, zatem byłabym wdzięczna gdybyś nie przedstawiał jej jako uniwersalnej prawdy dotyczacej pozagrobowych wyczynów jego trupa vel duszy. Odpowiedz Link Zgłoś
bitch.with.a.brain Re: Zajrzyj do jakiejś historii literatury polski 31.05.07, 15:50 Akurat literatura międzywojenna była bardzo różnorodna i trudno wskazać jakąś dominująca tendencję. Szczególnie,że zupełnie inaczej pisano tuż po odzyskaniu niepodległości niż w latach 30.Nie ma wspólnego mianownika dla Tuwima, Staffa, Nałkowskiej, Żeromskiego, Peipera, Witkacego, Gombrowicza, Kuncewiczowej, Miłosza. Uczenie literatury powinno polegać właśnie na pokazywaniu jej różnorodności a nie na upraszczaniu i etykietkowaniu. Odpowiedz Link Zgłoś
r_mol Uczenie właśnie polega na upraszczaniu 31.05.07, 16:13 sprowadzaniu złożonych zjawisk do dostępnego dla uczących się, wspólnego mianownika. Jasne, nie ma "typowej powieści międzywojennej" ale są typowe przykłady np. prozy psychologicznej czy dowolnych innych nurtów literackich. Witkacy stoi z boku. A Gombrowicza wciskać w międzywojnie z uwagi na Ferdydurke to działanie trochę na siłę. Odpowiedz Link Zgłoś
iluminacja256 Re: Uczenie właśnie polega na upraszczaniu 31.05.07, 16:44 Witkacy nie stoi z boku, ale jest typowy dla KATASTROFIZMU. A tenze katastrofizm jest znów równie istotny jak proza psychologiczna, bo pojawia sie wraz z rewolucją rosyjska i nieuchronnie, wraz ze zmeiniajaca sie polityka, wieszczy zagładę europejskiej kultury, ktora zresztą nastapiła w postaci II wojny swiatowej I jakoś trudno ci to pojąć, ze większego i bardziej już typowo typowego katastrofisty nie wydalismy do II wojny Swiatowej. Nie stał z boku, nie nalezał li tylko do koterii warszawskiej. I doprawdy nie pojmuję dlaczego to powiesc psychologiczna ma być wazneijsza niż katastrofizm, który pojawia sie w pismach większości poslich twórców w latach 30-stych, ale tylko u witkacego w takim nagromadzeniu. Odpowiedz Link Zgłoś
r_mol Witkacy bardziej typowy niż Miłosz czy Czechowicz? 31.05.07, 17:22 Przepraszam, nie zgadzam się. Tu nie chodzi o spory teoretyczne, tylko o przystępne pokazanie dzieciakom, "co to był ten katastrofizm". Próby czynienia tego w szkole na podstawie lektury sztuki teatralnej (nb. zwykle na sztuki chodzi się do teatru) to zresztą nieporozumienie. Zanudzą się na śmierć, czytając. Odpowiedz Link Zgłoś
iluminacja256 w kwestii nudy 31.05.07, 18:19 A nie zanudzą sie na smierć czytając nurt wiejski typu Mysliwski, lub też dzieło biograficzne o papiezu, a wreszcie dramat typu "Wesele", "Dziady", czy "Nie boska Komedia"? Tylko jeden Witkacy tak strasznie zanudza, tak? Wiesz, ciągi, silnie i prawo ciązenia też zanudzają ale nikt nie mysli ich wymieniać na opowiesci o tym, ze ziemia stoi na słoniu dzwiganym przez zółwie oraz, ze matematyka kończy sie na zdolnosci dodawania i odejmowania. Wystaraczy wymienić "Szewców" na "Pozegnanie jesieni" ----> i nikt mi nie powie, ze kogoś to zanudzi, bo jeszcze takiego nie spotkałam. Odpowiedz Link Zgłoś
r_mol Oczywiście że "czytane" dramaty są nudne 31.05.07, 18:32 dla kogoś kto dopiero wkracza w świat literatury. I Wesele niczym się pod tym względem nie różni od Szewców. Dziady na szczęście są we fragmentach. Nie wiem, po co robić taki raban z powody Witkacego. Nie było go -ze zrozumiałych względów - w szkole przedwojennej, nie było w powojennej i jakoś z tego tytułu nie wyrosły całe pokolenia zdegenerowanych półanalfabetów. A czy Myśliwski jest dla Ciebie nudny? A Faulkner też? Odpowiedz Link Zgłoś
iluminacja256 Mysliwski równiez jest nudny. 31.05.07, 18:56 Mysliwski takze niczym nie rózni się od czytanych dramatów - dla 3/4 tych "ludzi wkraczających w swiat literatury" jest nudny, bo dalece odbiega od współczesnosci - prawie jak "Chłopi" - którzy też sa nudni dla tychze ludzi, a Faulknera nie znajda na zadnej liscie lektur Giertycha, więc nie wiem skąd ten sie tu wziął. A co do papieza - jego pism nie było równiez w szkole przedwojennej, nie było w powojennej i nie musi byc teraz w zamian za Kafkę i Dostojewskiego - nie wyroasną z tego powodu całe pokolenia zdegenerowanych pólanalfabetów. I jeszcze jedno - wolę czytać tego Witkacego, który walczył za ten chory kraj i takich Giertychów niz niejakiego Dobraczyńskiego, który zaiste , ciekawą miał biografię ... Odpowiedz Link Zgłoś
bitch.with.a.brain Re: Oczywiście że "czytane" dramaty są nudne 31.05.07, 20:17 Jeżeli ktoś w wieku lat 17 wkracza dopiero w świat literatury to trochę późno...A ludzi rózne rzeczy ciekawią i różne nudzą. Ja akurat zawsze lubiłam Dziady, czytałam wielokrotnie. Moim zdaniem dyskusja powinna dotyczyć tego czy w ogóle potrzebny jest spis lektur Odpowiedz Link Zgłoś
bitch.with.a.brain Re: Uczenie właśnie polega na upraszczaniu 31.05.07, 20:15 Uproszczenie jak najbardziej, ale nie sprowadzanie do banału.Materiał musi być przystosowany do wieku i etapu rozwojowego uczniów. Licealiści są w stanie przeczytać coś ambitniejszego, są już dorosłymi ludźmi.Jeżeli ktoś stoi poza nurtami danej epoki to jest ważny własnie z tego powodu.Czy nalezy też wykreslić Norwida bo bardziej typowy jest Mickiewicz? Odpowiedz Link Zgłoś
flins1 Re: Akurat Gombrowicza z Witkacym wywalono słuszn 31.05.07, 08:50 A z Dobraczyńskiego dowiedzą się, że Józef, opiekun Jezusa i mąż Marii, żył i myślał jak współczesny chrześcijanin. Jestem po lekturze "Cienia ojca" - miała być jego najlepszą powieścią, a okazałą się kaznodziejskim naiwnym nudziarstwem. Pomyśleć, co za miałkości wprowadził do swoich innych "lektur". Ciekawe, co, entuzjasto cenzury w szkołach, powiesz o tworzeniu przez Dobraczyńskiego Patriotycznego Ruchu Odrodzenia Narodowego (PRON) - wszak to taki pupil ministra Giertycha. No i miłośnik Jaruzela, jak starsze pokolenie Giertychów. Odpowiedz Link Zgłoś
r_mol Na czym ma polegać ta "cenzura"? 31.05.07, 08:57 Że z listy lektur usunięto jedne pozycje, dodano inne? A kiedy to lista lektur obejmowała kanon literatury polskiej, nie mówiąc o światowej? Dobraczyńskiego też nie lubię, ale włączenie do listy lektur wspólczesnej powieści historycznej jest jak najbardziej słuszne (choć ja bym dał Iwaszkiewicza czy Gołubiewa a nie Dobraczyńskiego). Przywrócono Myśliwskiego i słusznie, bo nieobecność w programach szkolnych najważniejszego bodaj nurtu powojennej polskiej literatury, nurtu chłopskiego, było skandalem, za który środowisko "Gazety" jest wspólodpowiedzialne. Odpowiedz Link Zgłoś
iluminacja256 Re: Na czym ma polegać ta "cenzura"? 31.05.07, 09:06 Wiesz co uczeń mówi jak słyszy nurt chłopski? Znowu ta pi.er.d.o.lo.na dola chłopa, na pewno tego nie przeczytam;/ A dlaczego nie "Konopielka " Redlińskiego? A no dlatego, ze to co najbardziej boli wszystkich Poalaków podejmujących jakiekolwiek decyzje, to to, zeby nie bylo nigdzie grama humoru i deziluzji, wszędzie tylko patos, patos i sranie na bacznosc. I dlatego , między innymi, nastolatki nie czytają ksiązek - ja bym takiego kanonu lektur też nie chciała czytać. Odpowiedz Link Zgłoś
r_mol Może być i "Konopielka". Dlaczego nie? 31.05.07, 09:11 Może być Myśliwski, Kawalec - wszystko jedno. Chodzi o pokazanie nurtu w literaturze. Odpowiedz Link Zgłoś
iluminacja256 Re: Może być i "Konopielka". Dlaczego nie? 31.05.07, 09:14 Na "Konopielkę" z chęcią bym sie zgodziła - u mnie czytali ją wszyscy, choć nie była w lekturze. Mozna coś zmieniac, o ile robi sie to z głową i nie zastepuje dobrych ksiązek, kiepskimi , ale ideologicznymi - Giertych nie ma pojęcia o tym, co robi, bo zdaje sie skończył prawo, nie literaturoznawstwo. Nie ma tez zadnego przygotowania pedagogicznego . Oddano ten resort w rece człowieka, który nie powienien nigdy go dostać, bo zadebiutował amnestią maturalną. Odpowiedz Link Zgłoś
edek47 Kup sobie wielka szafe z malymi szufladkami 31.05.07, 09:54 do szufladkowania LITERATURY. Odpowiedz Link Zgłoś
soowkax78 Re: Akurat Gombrowicza z Witkacym wywalono słuszn 31.05.07, 21:47 nie zawsze o to chodzi by poznawali literature dawnych czasow, ale zeby np.zastanowili sie nad takim problemem spolecznym jakim jest zniewolenie czlowieka przez Forme.A poza tym, chyba nie ma nic zlego w wskazywaniu przeciwienstw, ze o Ojczyznie mozna mowic tak, jak w "Panu Tadeuszu" ale rowniez tak, jak w "Transatlantyku" Odpowiedz Link Zgłoś
lichttrager eccola per me zuppa romana 31.05.07, 08:22 Ktoś, kiedyś, gdzieś powiedział, że fanatyzm jest gorszy od faszyzmu i coś jednak w tym jest. "Wesoły Romek" robi wszystko, żeby taką tezę udowodnić. Odpowiedz Link Zgłoś
heart_of_ice Re: Na indeksie Giertycha 31.05.07, 08:24 co za paranoja.... wywalili najciekawsze ksiazki! z taka lista lektur to nikogo nie zacheca do czytania czegokolwiek... a Polacy i tak za bardzo nie czytaja... czy ktos moglby znalezc jakies nowe stanowisko dla pana G.??? niech on juz przestanie mieszac!! Pauli -- "Miotłę z wystrzelonym airbagiem. Niewielki przebieg. Na chodzie. Sprzedam." Odpowiedz Link Zgłoś
visenna2 Re: Na indeksie Giertycha 31.05.07, 08:42 "Szewcy" to najciekawsza książka? Albo "Ferdydurke"? <rotfl> jak kogo boli, to niech sobie wypozyczy z biblioteki i przeczyta:) Odpowiedz Link Zgłoś
edek47 A ktore ksiazki sa dobre ? 31.05.07, 10:02 Podaj mi liste tych pozycji do strawienia,NIE CHCE SIE OTRUC. Odpowiedz Link Zgłoś
tom1003 Na indeksie Giertycha 31.05.07, 08:26 Większych debili niż michnikowi pismacy wychować się nie da. Może jeszcze raz puścicie zdjęcie głupka który sobie podpił i pokazał do zdjęcia "Heil" i znowu będziecie twierdzić, że to dowód na faszyzację Polski. Odpowiedz Link Zgłoś
maryshaa Re: Na indeksie Giertycha 31.05.07, 08:35 Rozumiem, że Papież jest symbolem Polski wolnej i walczącej, ale wrzucać go w kanon lektur to przegięcie. A nie można po prostu czytać tego w ramach religii? Ten kto chce chodzić na religię, jest wierzący czytałby sobie biografię Papieża, ale dlaczego zmuszać do tego wszystkich?? Wyrzucił Zbrodnię i Karę, ciekawe czy teraz w spisie lektur jest jakakolwiek pozycja z klasyki rosyjskiej? Pewnie nie, bo to niepoprawne politycznie dzieła!!! Gombrowicz, Kafka, Witkacy.... zaczynamy wychowywać bandę półanalfabetów zamiast inteligentej młodzieży.... ale przecież głupim narodem latwiej manipulować, to już Stalin na to wpadł.... Odpowiedz Link Zgłoś
visenna2 Re: Na indeksie Giertycha 31.05.07, 08:43 "Rozumiem, że Papież jest symbolem Polski wolnej i walczącej, ale wrzucać go w > kanon lektur to przegięcie" Zgadzam się całkowicie, efekt będzie odwrotny od zamierzonego. Odpowiedz Link Zgłoś
edek47 Jan Pawel II byl dobrym papierzem... 31.05.07, 08:58 ale marnym literatem.TRZEBA SOBIE Z TEGO ZDAWAC SPRAWE,NIE MOZNA ZYC W CIAGLYM ZAKLAMANIU.Po latach komunizmu nie mozna znowu wpadac w nowe ideologiczne szambo. Odpowiedz Link Zgłoś
edek47 Papiez a nie papierz 31.05.07, 09:05 Popelnilem straszny blad ideologiczno- ortograficzny tylko po to tylko,zeby na mnie naskoczyli patriotyczni idioci. Odpowiedz Link Zgłoś
edek47 Nie odwracaj kota ogonem... 31.05.07, 08:48 nazistowski pacholku.Ty i ten twoj Giertych nie zaslugujecie nawet na oplucie.Do kibla z wami i spuscic wode , zeby nie smierdzialo. Odpowiedz Link Zgłoś
queenet Re: Na indeksie Giertycha 31.05.07, 08:28 Nabieram coraz większej pewności,że w tym CHORYM kraju nie da się żyć. Mamy XXI wiek a ktoś ośmiela się decydować o tym, co mam oglądać i co czytać!!?? Czekam na zakaz sprzedaży "politycznie niepoprawnych" czasopism i płyt CD oraz zamknięcie kin w niedziele, bo przecież ludzie powinni być w tym czasie na mszach świętych!!?? Inteligencja już jest w dużej części za granicą, w kraju zostaną niedługo tylko ludzie czytający "Plastusiowy pamiętnik" oraz potrafiący liczyć maksymalnie do 200, aby czasami nie byli za mądrzy i nie podskakiwali. Odpowiedz Link Zgłoś