Dodaj do ulubionych

Siedliska bakterii

26.03.19, 18:46
Gąbka do mycia naczyń

Ze względu na swoją porowatą strukturę i zgromadzoną wilgoć gąbka do mycia naczyń w krótkim czasie staje się siedliskiem bakterii. Pozostają w niej mikroresztki pożywienia po myciu naczyń. Mogą być one bardzo groźne dla organizmu i np. wywoływać zatrucia pokarmowe. Ważne jest, aby po każdym użyciu umyć gąbkę w płynie, wypłukać ją i dokładnie wycisnąć, by jak najszybciej wyschła. Dobrym sposobem na pozbycie się drobnoustrojów jest włożenie wilgotnej gąbki na około minutę do mikrofalówki. Skuteczne jest także zamoczenie jej na noc w misce z octem, a następnie wysuszenie. W przeciwnym razie gąbkę powinno się wymieniać przynajmniej raz na tydzień.
Obserwuj wątek
  • black_jotka Re: Siedliska bakterii 26.03.19, 18:47
   Deska do krojenia mięsa

   Do krojenia surowego mięsa nie powinno się używać drewnianych desek. Posiadają one szczeliny, w których gromadzą się resztki mięsa. W ten sposób szybko dochodzi do namnożenia się drobnoustrojów, w tym groźnej dla naszego zdrowia bakterii E. coli. Dlatego zaleca się używanie desek plastikowych, które można myć w zmywarce. Ważne jest też, aby jednej deski używać do krojenia mięsa i ryb, a innej do chleba, owoców czy warzyw.

   Zlewozmywak

   Do zlewu trafiają resztki jedzenia (także surowego mięsa), które w szybkim czasie, w kontakcie z ciepłą wodą prowadzą do namnażania się drobnoustrojów. Dlatego zlew powinno się dezynfekować każdego dnia, na przykład przy pomocy sody oczyszczonej.
  • black_jotka Re: Siedliska bakterii 26.03.19, 18:48
   Telefon komórkowy

   Badania wykazały, że telefon komórkowy jest ogromnym siedliskiem bakterii. Wszystko dlatego, że wciąż dotykamy urządzenia – podróżując komunikacją miejską, dotykając klamek w publicznych miejscach, robiąc zakupy w sklepie czy przygotowując i spożywając posiłki. W ten sposób przenosimy na telefon drobnoustroje z różnych miejsc. Na urządzeniu pozostaje także nasz naskórek i pot. W połączeniu z ciepłem emitowanym przez telefon daje to bakteriom idealne warunki do rozwoju. W dodatku, nie zdając sobie sprawy z zagrożenia, nie czyścimy naszych smartfonów, co tylko pogarsza sprawę.

   Klawiatura komputera

   Badania dowiodły, że klawiatura komputera jest bardziej zanieczyszczona drobnoustrojami niż deska sedesowa. Wszystko dlatego, że toaletę myjemy stosunkowo często, natomiast o dezynfekcji przedmiotów codziennego użytku zwyczajnie zapominamy. Na klawiaturze pozostają więc drobnoustroje, które przenosimy na nie z różnych miejsc, takich jak komunikacja miejska, sklep czy toaleta.
   • black_jotka Re: Siedliska bakterii 26.03.19, 18:48
    Suszarka do rąk

    W publicznych toaletach, także w pracy, często korzystamy z suszarki do rąk. Urządzenie wydaje się bardzo higieniczne, bo nie musimy go dotykać. Jednak ostatnie badania nie pozostawiają wątpliwości – w suszarkach gromadzą się drobnoustroje, które w ciepłych i wilgotnych warunkach szybko się rozwijają, a następnie osadzają na naszych dłoniach. Podmuch powietrza z suszarki rozpyla też bakterie w całej toalecie. Wśród nich mogą się znajdować groźne E.coli, bakterie kałowe, a nawet salmonella, zwłaszcza jeśli ktoś niedokładnie umył ręce i dotknął suszarki. O wiele bardziej higieniczne jest wycieranie rąk do sucha przy użyciu papierowego ręcznika.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka