Dodaj do ulubionych

Literacka nagroda Nobla

08.10.20, 13:23

8 października o godzinie 13:00 poznaliśmy laureata Nagrody Nobla z dziedziny literatury. Komitet Noblowski zdecydował, że w tym roku prestiżowy medal z wizerunkiem Alfreda Nobla i nagroda pieniężna w wysokości 9 milionów szwedzkich koron trafi w ręce Louise Glück.

Komitet Noblowski w uzasadnieniu przyznania medalu dla Glück stwierdził, iż otrzymała go " za nieomylny poetycki głos, który w połączeniu z surowym pięknem czyni życie jednostki uniwersalnym".

Przypomnijmy, że Komitet Noblowski decyduje o zwycięzcy, nie publikując wcześniej nazwisk nominowanych. W tym roku wśród twórców typowanych do nagrody byli m.in. pochodząca z Karaibów Maryse Condé, rosyjska pisarka Ludmiła Ulicka czy Margaret Atwood, której książka "Opowieść podręcznej" stała się kanwą popularnego serialu o tym samym tytule. Nazwisko Glück nie pojawiało się w gronie typowanych do zwycięstwa twórców.
Obserwuj wątek
    • mala200333 Re: Literacka nagroda Nobla 08.10.20, 18:29
      Elżbieta Binswanger-Stefańska "Wiersze Glück rzadko zawierają rymy, wiele z nich opiera się na powtórzeniach, dominuje tryb pierwszoosobowy. Tematyka poezji Glück często inspirowana jest wydarzeniami z jej życia osobistego. Poetka koncentruje się na traumie, wielokrotnie pisała o śmierci, stracie, odrzuceniu, niepowodzeniach w związkach oraz próbach uzdrowienia i odnowy." (z Wikipedii)

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka