Dodaj do ulubionych

Hejt, nienawisc

08.07.21, 10:09
Trzeba zwracać uwagę na mechanizmy sprowadzające się do znanego w socjologii i politologii zjawiska: im bardziej nienawidzę przeciwnika, tym więcej wybaczam swoim. Po to właśnie tej władzy szczucie, dzielenie i sianie nienawiści. Dzięki temu ci, którzy są u władzy, mogą robić różne rzeczy, które są im wybaczane. Stąd odzieranie ludzi z godności, jak np. osób LGBT. W Parlamencie Europejskim znowu mieliśmy debatę na ten temat w kontekście Polski i Węgier. Są obraźliwe słowa do feministek, uchodźców, sędziów, Niemców, ekologów i każdego, wobec kogo tlą się negatywne stereotypy. To łatwe obiekty hejtu, który jest efektywny, bo łatwiej rozniecić pożar nienawiści z już tlącego się zarzewia. A rolą polityków jest wygaszanie każdej iskierki hejtu, bo gdy pożar wybucha trawi wszystko. Nasze społeczeństwo staje się coraz wyraźniej pogorzeliskiem po kolejnych falach nienawiści.
Obserwuj wątek
  • seremine Re: Hejt, nienawisc 08.07.21, 10:14
   Donald Tusk powiedział do jednej z reporterek TVP, że również może być "moralnie odpowiedzialna" za to, co może się zdarzyć po tym, co jej telewizja robi w przestrzeni publicznej. Powiedział: "Dojdzie to strasznych rzeczy przez to, co robicie w Polsce".

   - Ona też będzie odpowiedzialna, ten, który trzymał kamerę też. Nie każdy ma odwagę i sumienie, które powie mu, że nie chce już dalej w tym uczestniczyć. Przed zabójstwem Pawła można było naiwnie sądzić, że rządzący nie zdają sobie sprawy, do czego prowadzi zorganizowany hejt. Po zabójstwie Pawła, każdy, kto w takim szczuciu bierze udział - czy to na Pawła, czy na Donalda Tuska, czy na Margot - ma na rękach krew przyszłych ofiar.

   Po śmierci Pawła pytano mnie w wywiadach, czy to nas, jako społeczeństwa, czegoś nauczyło. Był taki czas, że ta telewizja na parę tygodni trochę zamilkła, a debata publiczna stała się bardziej wyważona. Wszyscy byli przerażeni, rozpamiętywali to, co się stało. Miałam nadzieję, że coś się zmieni. Z perspektywy już 2,5 roku widzę, że zabójstwo Pawła absolutnie niczego nie nauczyło tej władzy. Tamte osoby, biorące bezpośrednio udział w mechanizmie szczucia, zastąpiono innymi. To zło będzie coraz większe. Moralnym obowiązkiem jest odciąć zło od rządzenia. Winni takich tragedii są ci, którzy nakręcają machinę szczucia, również pracownicy mediów publicznych. Oni są moralnie odpowiedzialni za to, co się stanie i co może się stać. Ale moralną odpowiedzialność ponoszą też ci, którzy popierają tę władzę. Ci, którzy widzieli nóż wbity w serce Pawła, a nadal tę władzę wybierają.

   Politycy PiS nazwali tę wypowiedź Donalda Tuska grożeniem dziennikarce.

   - To nie jest grożenie. To jest przestroga i wyraz troski, bo ci, którzy to robią, najwidoczniej nie dostrzegają tego zła. Wyrazem obywatelskiej troski wynikającej z humanitaryzmu i chrześcijaństwa, jest dawanie przestróg. To jest to, o czym mówił Marian Turski: aby nie być obojętnym. Jeżeli jesteś obojętny, to tak, jakbyś miał w tym współudział.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka