Dodaj do ulubionych

Marine Le Pen

24.04.22, 12:24
Macron to niech spada. Jak najszybciej - Claude rozkręca się z każdym zdaniem i nawet nie próbuje gryźć się w język. Dla Maryse wybór też jest oczywisty. - Czekamy na zwycięstwo Marine. Z otwartymi ramionami - mówi z pełnym przekonaniem. W Hénin-Beaumont, bastionie skrajnej prawicy, złość miesza się niemal na każdym kroku z chęcią zmiany. Za wszelką cenę.
Północna Francja, departament Pas-de-Calais. Dwie godziny drogi od Paryża. To ziemie, które Zjednoczenie Narodowe podbiło w ostatnich latach niemal szturmem. Ale nawet na tej mapie Hénin-Beaumont zajmuje miejsce szczególne. W niewielkim miasteczku, w centrum 26-tysiecznej gminy, Le Pen może czuć się jak ryba w wodzie. Przed dwoma tygodniami głosowała tam w miejscowej szkole, w niedzielę w II turze zrobi to po raz kolejny. W końcu nieprzypadkowo ludzie mówią o niej: "nasza Marine". I nieprzypadkowo cała skrajna prawica - Le Pen wespół z Zemmourem i Dupont-Aignanem - uzyskała w Hénin-Beaumont najlepszy wynik w całym kraju.

Z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością już teraz można powiedzieć, że liderka ZN znowu zdeklasuje tam urzędującego prezydenta, ma w końcu zagorzałych zwolenników, którzy sprawiają wrażenie, że poszliby za nią nawet w ogień. Co ich tak pcha w ręce Le Pen?

- Marine ma rację, że zwraca uwagę w pierwszej kolejności na sprawy zwykłych Francuzów. Zmniejszenie VAT-u na artykuły pierwszej potrzeby czy na gaz i energię? Świetny pomysł. Emerytura w wieku 60 lat? Też mi się podoba. Niechże na tej emeryturze człowiek jeszcze coś skorzysta, a nie tak, jak proponuje Macron - 65 lat i czasu zostaje już niewiele - mówi Alain. W Hénin-Beaumont mieszka od 20 lat i przekonuje, jak miasto rządzone przez skrajną prawicę się zmienia. - A przede wszystkim czujemy się bezpieczni. Nie mam nic przeciwko imigrantom z Maghrebu, ale jak chcą żyć we Francji, to niech się dostosują, a nie żeby dyktowali nam swoje zasady - podkreśla wzburzony. Jak mówi, napięć na szczęście nie ma, ale porządek musi być. - Bo jesteśmy w swoim kraju - dodaje.
Obserwuj wątek
  • seremine Re: Marine Le Pen 24.04.22, 18:20
   Niska frekwencja w wyborach prezydenckich we Francji. Tamtejsze ministerstwo spraw wewnętrznych poinformowało, że na godzinę 17:00 frekwencja w drugiej turze wyniosła 63,2 procent. To najniższy wynik od 1969 roku.
  • seremine Re: Marine Le Pen 24.04.22, 20:08
   Francuzi wybrali nowego prezydenta. Według pierwszych wyników sondażowych drugą turę wyborów wygrał Emmanuel Macron. Uzyskał on 58% głosów, natomiast Marine Le Pen 42%.
  • seremine Re: Marine Le Pen 25.04.22, 05:51
   Według pierwszych powyborczych sondaży Emmanuel Macron przedłużył swój pobyt w Pałacu Elizejskim o kolejne pięć lat. — Wygrana Le Pen oznaczałaby otwarcie nowego rozdziału UE w stosunkach z Rosją, opartego na wspólnych interesach – tłumaczy prof. Aleksander Hall
  • seremine Re: Marine Le Pen 25.04.22, 06:28
   Były ambasador RP w USA Ryszard Schnepf w programie "Newsroom" Wirtualnej Polski został zapytany m.in. o to, co kolejna prezydentura Emmanuela Macrona będzie oznaczała dla Polski oraz Unii Europejskiej. - Dla UE jest to dosyć oczywiste. Jest to jeden z ważniejszych polityków unijnych. To jest siła motoryczna Unii razem z Niemcami - wskazał gość WP. - Myślę, że Macron większą uwagę zwróci w swojej drugiej kadencji, jeśli zostanie wybrany, na kontakty z prowincją francuską - ocenił Ryszard Schnepf. - Słowa Marine Le Pan były do pewnego stopnia trafione, gdy wspominała, że prezydent Macron mówi ciągle o dużych miastach i mieszkańcach, którzy stanowią mocną klasę średnią. Będzie musiał zwrócić większą uwagę na małe miejscowości, na wsie francuskie i rolnictwo - wskazał były ambasador RP w USA. Rozmówca Agnieszki Kopacz wspomniał też o tym, że Polska ma "zadrę dyplomatyczną". - Te słowa premiera Morawieckiego bardzo radykalnie wygłoszone, co z kolei doprowadziło do riposty Macrona, która była nieprzyjemna i nie do końca zasłużona. One nie tworzą dobrej atmosfery. Będzie bardzo ciężko odbudować te relacje - wyjaśnił rozmówca WP.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka