Dodaj do ulubionych

Tajwan a Chiny

04.08.22, 17:00

Rano Pekin przekazał, że rozpoczyna wokół Tajwanu manewry wojskowe. Teraz resort obrony w Tajpej informuje, że chińska armia wystrzeliła 11 pocisków balistycznych w morze, blisko wybrzeży wyspy.
Obserwuj wątek
  • seremine Re: Tajwan a Chiny 04.08.22, 17:03
   Pięć pocisków balistycznych wystrzelonych przez Chiny uderzyło na terytorium naszej wyłącznej strefy ekonomicznej na morzu — przekazał w czwartek minister obrony Japonii Nobuo Kishi. Dodał, że to pierwszy taki incydent w historii dwóch krajów.
  • seremine Re: Tajwan a Chiny 04.08.22, 17:05
   Władze Tajwanu już zareagowały na zaistniałą sytuację. Ich zdaniem, Chiny próbują zmienić status quo w regionie. Ćwiczenia są bowiem główną reakcją Pekinu na wizytę spikerki Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych Nancy Pelosi w Tajpej.
  • seremine Re: Tajwan a Chiny 04.08.22, 22:48
   Jeden przypadkowy wystrzał na odległym Tajwanie może całkiem zmienić świat, jaki znamy. Wokół wyspy wrze, wrogie wojska, uzbrojone po zęby stoją naprzeciw siebie i prężą muskuły. Wojskowi obawiają się, że jeśli komuś puszczą nerwy, to załamie się ład międzynarodowy i wskazują, kto najbardziej skorzysta na ewentualnej wojnie i komu teraz najbardziej jest ona na rękę.
  • seremine Re: Tajwan a Chiny 04.08.22, 22:50
   W sam wybuch wojny generał Bieniek jednak nie wierzy i zwraca uwagę na pragmatyzm Chińczyków, którzy jednak musieli twardo zaznaczyć, że nie godzą się z amerykańską dominacją w tym regionie. I podobnie Amerykanie musieli pokazać, że będą bronić swych sojuszników. Temu miała służyć symboliczna wizyta Nancy Pelosi.
  • seremine Re: Tajwan a Chiny 04.08.22, 22:50
   Może była ona jakimś wyrazem wsparcia dla Tajwanu, zaniepokojonego tym, co się dzieje, jeśli chodzi o eskalację, na Ukrainie i tych takich porównań do ewentualnej sytuacji, która mogłaby ich spotkać. Amerykanie chcieli pokazać, że “my, jako świat zachodni, jesteśmy z wami” — uważa generał Bieniek.

   Nowa wojna jest w interesie Rosji

   W wybuch wielskiej wojny światowej, której zarzewiem miałby być Tajwan, nie wierzy również generał Waldemar Skrzypczak (66 l.), były dowódca Wojsk Lądowych. Uważa on, iż o wiele bliżej światowego konfliktu byliśmy w lutym tego roku, kiedy Chińczycy liczyli, że USA oficjalnie zaangażują się w wojnę z Rosją. Nie wyklucza jednak, że są państwa, które nadal liczą, iż wojna światowa stanie się faktem.
  • seremine Re: Tajwan a Chiny 05.08.22, 16:33
   W ostatnich dniach Chiny wysłały sygnały ostrzegawcze nie tylko pod adresem Tajwanu i USA, ale także Japonii. W czwartek po raz pierwszy w historii pięć chińskich pocisków balistycznych spadło na teren japońskiej wyłącznej strefy ekonomicznej. - W przypadku inwazji na Tajwan Tokio nie pozostanie obojętne - mówi w rozmowie z o2.pl Paweł Behrendt, analityk Instytutu Boyma
   • seremine Re: Tajwan a Chiny 05.08.22, 16:34
    W ostatnich dniach Chiny wysłały sygnały ostrzegawcze nie tylko pod adresem Tajwanu i USA, ale także Japonii. W czwartek po raz pierwszy w historii pięć chińskich pocisków balistycznych spadło na teren japońskiej wyłącznej strefy ekonomicznej. - W przypadku inwazji na Tajwan Tokio nie pozostanie obojętne - mówi w rozmowie z o2.pl Paweł Behrendt, analityk Instytutu Boyma

    No zobaczymy
  • seremine Re: Tajwan a Chiny 07.08.22, 07:33
   Jak podaje Reuters, w niedzielę rano około 10 chińskich i tajwańskich okrętów marynarki wojennej nadal pozostają w niewielkiej odległości od do linii środkowej Cieśniny Tajwańskiej. Źródło Reutersa zaznaczyło, że chińskie łodzie wielokrotnie ” wtargnęły” do nieoficjalnej strefy buforowej, podczas gdy tajwańska marynarka pozostała w pobliżu, aby monitorować ruchy.

   Chiny od czwartku prowadzą bezprecedensowe ćwiczenia wojskowe na wodach i w przestrzeni powietrznej otaczających Tajwan. Część manewrów odbywa się zaledwie 20 km od tajwańskich wybrzeży. To reakcja na niedawną wizytę przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi w Tajpej, przeciwko której Pekin stanowczo protestował.
  • seremine Re: Tajwan a Chiny 08.08.22, 17:38
   Jak podaje agencja Reutera, w obawie przed możliwym atakiem ze strony Chin, Tajwan przygotowuje schrony dla ludności cywilnej w dostępnych podziemnych obiektach. W kraju przeprowadzono też pierwsze duże testy alarmów przeciwlotniczych. Sytuacja jest coraz bardziej napięta.
  • seremine Re: Tajwan a Chiny 09.08.22, 04:03
   Naukowiec przekonuje, że dzisiejsza rozgrywka toczy się o umiędzynarodowienie obszaru Tajwanu. Tajwańczycy chcą wizyt wysokich rangą urzędników z innych państw, kontaktów na partnerskich zasadach z rządami innych krajów. Chińczycy, co zrozumiałe, chcą czegoś odwrotnego. Tajwan ma dziś wszystko, z wyjątkiem uznania międzynarodowego. To bogate państwo, w którym przyspieszył proces kształcenia się postaw narodowych wśród mieszkańców kraju.
   Prof. Michał Lubina dodaje, że od mniej więcej 2019 roku, czyli od "stłamszenia Hong Kongu", sondaże pokazują, iż dla Tajwańczyków ważniejsza jest niepodległość niż twardy biznes i gospodarcze prosperity. Chińczycy to widzą i wiedzą. Wcześniej te proporcje były odwrotne. Dziś jednak dochodzi do tego czynnik narodowotwórczy.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka