Dodaj do ulubionych

Kwas hialuronowy

23.01.23, 20:40

Odkrycia naukowców wskazują, że kwas hialuronowy może napędzać raka trzustki. Podstawową funkcją tego związku jest zatrzymywanie wody w komórkach, co w świetle ostatnich badań może być czynnikiem napędzającym wzrost guzów. O analizach zrobiło się głośno, dlatego wiele osób pyta, czy bezpieczne jest wstrzykiwanie kwasu hialuronowego, czy jego suplementacja. Eksperci wyjaśniają.
Obserwuj wątek
  • jutta_t Re: Kwas hialuronowy 23.01.23, 20:41
   kwas hialuronowy stanowi w pewnym sensie "pożywkę, która pozwala rakowi trzustki przetrwać".
  • jutta_t Re: Kwas hialuronowy 23.01.23, 20:42
   Podczas analizy wykazano zwiększony poziom kwasu hialuronowego w trzustce zaatakowanej przez nowotwór. Komórki z kwasem wiążąc wodę, powodowały zwiększenie ciśnienia wewnątrz guza i utrudniony przepływ krwi przez żyły i tętnice biegnące wokół. Może to skutkować m.in. "wyrzucaniem" na zewnątrz leków.
  • jutta_t Re: Kwas hialuronowy 23.01.23, 20:43
   Kwas hialuronowy wpływa na guzy, powodując ich gęstość, co utrudnia leczenie – wyjaśnia autor badań, dr Costas Lyssiotis z naukowcami z University of Michigan Health Rogel Cancer Center. - To dosłownie łańcuch cukrów. Z perspektywy czasu wydaje się sensowne, że złośliwe komórki również żywią się kwasem hialuronowym.
   2. To pomoże znaleźć lek na raka?
   Zdaniem autorów pracy, ich odkrycie daje nadzieję na nowe metody leczenia raka trzustki w oparciu o reakcje związane z kwasem hialuronowym. - Jeśli chodzi o kwestię związaną z wpływem kwasu hialuronowego na raka trzustki nie wysuwałbym zbyt dalekich wniosków. Jest prowadzonych bardzo wiele badań, które mają na celu zarówno znalezienie metody leczenia tego raka, jak również opracowanie wczesnej diagnostyki i rozpoznania choroby, bo to jest kluczowe. Niestety ewidentnego przełomu w jego leczeniu na razie nie widać na horyzoncie - mówi prof. Piotr Eder z Kliniki Gastroenterologii, Dietetyki i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
  • jutta_t Re: Kwas hialuronowy 23.01.23, 20:45
   Wiele osób przyjmuje suplementy kwasu hialuronowego ze względu na jego działanie na skórę. Jest to związek powszechnie wykorzystywany do zabiegów zmniejszających zmarszczki. Jest wstrzykiwany również w przypadku problemów ze stawami np. przy zwyrodnieniu, ale również znajduje zastosowanie w laryngologii m.in. w leczeniu strun głosowych. - Kwas hialuronowy przede wszystkim nawilża, to jest polisacharyd, który silnie ściąga wodę i dlatego tam, gdzie jest podawany, następuje duże nawilżenie. Może mieć jeszcze inne działanie: niektóre preparaty do wstrzyknięć powodują zmianę kształtu fibroblastów, dzięki czemu fibroblasty zaczynają produkować kolagen. Kwas hialuronowy jest uznawany za bardzo bezpieczny, w przeciwieństwie np. do kolagenu przed jego podaniem nie trzeba wykonywać testów - wyjaśnia dr Padlewska. Eksperci podkreślają, że trudno szukać automatycznie związku między wstrzykiwaniem czy przyjmowaniem kwasu hialuronowego, a rozwojem raka trzustki.
  • jutta_t Re: Kwas hialuronowy 23.01.23, 20:46
   On jest wstrzykiwany w konkretnym miejscu i nie rozprzestrzenia się dalej. Ten kwas niestabilizowany jest bardzo szybko rozkładany przez hialuronidazę, więc on daje tylko efekt nawilżający, a potem się rozkłada. Czy suplementy z kwasem hialuronowym spowodują większe "odżywienie" komórek raka trzustki - nie mamy żadnych badań na ten temat i nie wiemy, czy akurat takie, a nie inne ilości mają na to wpływ - zaznacza dermatolog. W podobnym tonie wypowiada się dr Borkowski. - To, że dana substancja znajduje się w komórkach nowotworowych, nie oznacza, że ta sama substancja podana z zewnątrz zaraz trafi do tych komórek i będą się namnażać. Te mechanizmy są bardziej skomplikowane - uspokaja ekspert.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka