Gość: KaWa
IP: *.warszawa.cvx.ppp.tpnet.pl
29.05.05, 23:03
Dwie, albo nawet trzy zagadki do rozwikłania.
Pomnik-obelisk stanął przy Terespolskiej - nieopodal Instytutu
Weterynaryjnego (który wtedy jeszcze nie istniał) - na skrzyżowaniu z
dzisiejszą ulica Groszowicką. Przed wojną Terespolska załamywała się, obecna
Groszowicka była jej częścią. Wiadomo, że stanął na utworzonym w tym celu
rondzie. Jerzy Majewski w artykule z 2003 roku twierdzi, że rondo zostało
wchłoniete przez powojenne przedłużenie Terespolskiej, i że dzisiejszy
południowy jej odcinek nosił nazwe ulicy Pomnikowej, gdy tymczasem na planie
z 1908 roku obie ulice od Grochowskiej biegną równolegle do siebie.
Pytanie nr 1
Czy Terespolska pokrywa się z przebiegiem Pomnikowej, czy też Pomnikowa to
dzisiejsza Weterynaryjna
Pytanie nr 2
Czy kształt muru biegnącego po łuku muru na tyłach Instytutu nie został
wymuszony przez dawne rondo, a placyk przed nim nie jest przypadkiem jego
częścią?
Pytanie nr 3
(dla tych, którzy są w posiadaniu książki Lecha Królikowskiego "Twierdza
Warszawa" i czytali Majewskiego) Które ze zdjęć na str. 201 przedstawia
pomnik grochowski? - tylko jeden z autorów może mieć rację. Być może to tylko
podpisy zostały zamienione?