Dodaj do ulubionych

Co ja robię źle....

19.01.07, 14:46
Witam
Chciałam zrobić sweterek według takiego wzoru
Rząd 1 o brzeg, narzut, dwa oczka prawe razem na prawo, o brzeg
Rząd 2 o brzeg, o prawe, o brzeg

no i tak robię ale robótka zaczyna mi się przechylać na bok zamiast iść prosto.
Nie wiecie może dlaczego tak się dzieje bo ja jestem początkująca i może coś
źle zrozumiałam z tego wzoru. Jak robiłam próbkę na małym kawałeczku to nie
było widać tego skosu ale na większym kawałku już jest wyraźny.
Bardzo proszę o radę bo już dwa razy prułam i zaczynałam od początku i dalej
nie wiem o co chodzi.
Pozdrawiam. Asia.
Obserwuj wątek
    • ja243 Re: Co ja robię źle.... 19.01.07, 15:27
      To wór się przechyla, może masz złudzenie że robótka?
      o o o o
      o o o
      o o o o

      Mniej więcej tak wygląda wzór?
    • malgoha1 Re: Co ja robię źle.... 19.01.07, 15:30
      Wytłumacz co rozumiesz przez skos. Wzór Ci się przesuwa, czy cała robótka? Może
      masz nieparzystą ilość oczek a powinnas mieć parzystą
      Małgorzata
    • maro_marecki Re: Co ja robię źle.... 19.01.07, 15:32
      Hmm... ciekawe. Sprawdź czy robisz tę samą liczbę oczek w rzędach parzystych i
      nieparzystych (tzn. czy przypadkiem nie odejmujesz oczek). Innym powodem może
      być błąd we wzorze - nie mam teraz materiałów żeby to sprawdzić, ale wydaje mi
      się, że powtarzając te dwa rzedy wykonujesz tzw. ryps czyli element ukośny (z
      jednej strony odejmuje się oczka a z drugiej dodaje taką samą ilość. Może
      spróbój czy zrobienie rzędu nr 3 przed odwrócenie kolejności przerabiania (o.
      brzeg. 2 oczka prawe przerabiane razem, narzut, o. brzeg) rozwiąże problem.
      Upewnij się też, że robisz oczka prawe książkowe a nie babcine - przy ażurach
      ma to znaczenie. Osobiście stawiam na ryps.

      PZDR

      Marek
      • helena40 Re: Co ja robię źle.... 19.01.07, 16:52
        Robię wzór z tej strony
        republika.pl/abc_robotek_na_drutach/str/sploty_fantazyjne_siatkowe.html o
        nazwie "Splot ukośny dziurkowany" i faktycznie coś takiego mi wychodzi ale
        robótka z jednej strony jest krzywa a z drugiej nie. Zrobię jeszcze kawałek
        zobaczę czy dalej będzie szedł ten skos bo może faktycznie to takie złudzenie a
        jak nie spróbuję tak jak radzi maro_marecki odwrócić kolejność dodawania oczek.
        Dziękuję za wszystkie rady i jak by co to napiszę a jak wszystko będzie dobrze
        to pokażę jak już skończę sweterek (o ile jeszcze czegoś nie poplączę : )
        • maro_marecki Re: Co ja robię źle.... 19.01.07, 17:06
          Po przyjrzeniu się stronce musze powiedzieć, że jest ona na dzien dzisiejszy
          zbyt skomplikowana - sposoby przerabiania oczek są opisane w sposób inny niż w
          opisach w dostępnych gazetkach dziewiarskich - powoduje to, że przed
          przystąpieniem do wykonywania splotów i przerabiania oczek w sposób podany na
          stronie trzeba sie mocno wgryźć w opis i dokładnie obejrzeć rysunki.

          Czekamy na rezultaty.

          Marek
          • malgoha1 Re: Co ja robię źle.... 19.01.07, 18:16
            To sposób tradycyjny, ja tak właśnie robięsmile musiałabym zobaczyć Twoją robótke
            żeby zobaczyć co źle robisz. Dla mnie opis jest prawidłowy i nie odwracaj
            kolejności oczek- powinien wychodzić
            Małgorzata
            • muumucca Re: Co ja robię źle.... 20.01.07, 01:09
              Ja kiedyś już też nabrałam się na tę książkę - wychodziło po skosie. Po
              wnikliwej analizie doszłam do tych samych wniosków co Marek - jeżeli z prawej
              strony ciągle dodaję jedno oczko (ten narzut) a z lewej odejmuję (2 razem) to
              MUSI lecieć w prawo.
              Żeby było prosto, trzeba w trzecim rzędzie zrobić najpierw 2 o. razem na prawo a
              potem narzut. I w czwartym znowu same prawe.
              Ale nie wiedziałam, że to się ryps nazywa. Dzięki, Marek smile
        • truscaveczka Re: Co ja robię źle.... 19.01.07, 19:01
          A nie powinnaś zaczynać od narzutu każdego kolejnego rzędu?
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka