Dodaj do ulubionych

Zwolnienie dla mamy gdy dziecko w szpitalu?!

01.10.08, 23:00
Na poniedziałek mam skierowanie dla córki do szpitala.Córka ma prawie 9 lat,
ale sama jeszcze nigdy w szpitalu nie zostawała. Może orientujecie się , jak
to jest ze zwolnieniem dla matki na opiekę??? Czy przysługuje? Do szpitala
mamy daleko - ok 70 km . Badania będą prawdopodobnie nieprzyjemne - układ
moczowy sad((( wolałabym wiec nie zostawiać jej samej i nie narażać na
dodatkowy stres. Czy to zależy od dobrej woli lekarza? Czy są może jakieś
wytyczne?
Dorota
Obserwuj wątek
    • clio_yaga Re: Zwolnienie dla mamy gdy dziecko w szpitalu?! 01.10.08, 23:09
      Wytyczne są takie, że się nie należy, a reszta zleży od dobrej woli lekarza. Jeśli ktoś w NFZ się połapie, że miałaś zwolnienie na dziecko w szpitalu lekarz może mieć problem. Kiedy mój syn był w szpitalu brałam opiekę na drugie dziecko.
      • agucha12 Re: Zwolnienie dla mamy gdy dziecko w szpitalu?! 02.10.08, 10:45
        A co ma NFZ do zwolnień lekarskich? Jeśli juz to chyba ZUS.
        Byłam z córką dwukrotnie w szpitalu i za każdym razem bez problemu lekarz
        wystawiał mi zwolnienie. Co więcej sami pytali czy pracuje i czy potrzebuje
        zwolnienie.
    • madziulec Re: Zwolnienie dla mamy gdy dziecko w szpitalu?! 01.10.08, 23:13
      Ja sie kiedys dowiedzialam, ze dziecko ma opieke w szpitalu, wiec rodzic nie
      dostaje zwolnienia jako opieki na dziekco.
      Jesli chce byc przy dziecku jest to miole widziane, ale niech sobie bierze
      urlop, albo jego sprawa.

      Bardzo mnie to swoja droga zbulwersowalo.

      PS.
      Badan wspolczuje. I trzymam kciuki, by wyszlo wszystko dobrze
    • madziulec przepisy 01.10.08, 23:18
      www.infor.pl/ubezpieczenia/aktualnosci/83502,Czy-pracownicy-przysluguje-zasilek-opiekunczy.html
      • gocha80 Re: przepisy 02.10.08, 13:01
        Przepisy, przepisami, ale tak naprawde wszystko zależy, czy lekarz w szpitalu
        zechce wypisać zaświadczenie. W szpitalu uniwersyteckim w Krakowie (w
        Prokocimiu) nikt, nigdy mi takiego świstka wystawic nie chciał twierdząc, że
        córka ma zapewniona opiekę pielegniarską na oddziale (przeszła przez kilka
        oddziałów: kardiologia, kardiochirurgia, oddział dzienny, oddział noworodkowy).
        Mała w czasie pobytów w szpitalu miała mniej niz dwa lata, dwukrotnie była po
        operacji serca. Gdybym chciała ja zostawić samą to albo nafaszerowaliby ją
        środkami nasennymi tak by cały czas spała, albo płakałaby cały dzień w łóżeczku,
        bo nie ma na tyle pielęgniarek, żeby mogły zająć się każdym dzieckiem.
    • ilj Re: Zwolnienie dla mamy gdy dziecko w szpitalu?! 02.10.08, 08:13
      Zawsze wypisuję zwolnienie opiekunowi dziecka jeśli są w szpitalu.
      To moje pierwsze pytanie jak przychodzą do szpitala. Jeszcze nigdy n
      ie miałam z tego powodu problemów z NFZ. Jak 2 pielęgniarki mają
      ogarnąć oddział z 30 łóżkami? U mnie na Oddziale jeszcze nikt nie
      odmówił wydania L4.
      • montechristo4 Re: Zwolnienie dla mamy gdy dziecko w szpitalu?! 02.10.08, 08:19
        Mój syn był ostatnio w szpitalu i o zwolnienie musiałam się ostro
        wykłócać.
        A dzisiaj przeczytałam wypowiedź rzecznika praw pacjenta NFZ i biura
        prasowego ZUS: wg nich zwolnienie się NIE NALEŻY, bo dziecko (w
        opisywanej sprawie 3-latek) ma zapewnioną opiekę.
        No żesz.....!!!!!! Co za porąbany kraj! Rodzicowi na dziecko opieka
        się nie nalezy, a ciężarne pannice u mnie w pracy wszystkie cierpią
        na "jednostkę chorobową zwaną ciąża", już od trzeciego miesiąca. I
        na kilka dziewczyn, tylko jedna ma wskazania do siedzenia w domu.
        Reszta świetnie się czuje, ale po co pracować, skoro płacą 100%?
    • gosiek289 Re: Zwolnienie dla mamy gdy dziecko w szpitalu?! 02.10.08, 08:57
      Teoretycznie jest możliwe ( choć nie przepadają za tym) - ale koniecznie trzeba
      zgłosić lekarzowi, ze chcesz zwolnienie w dniu przyjęcia dziecka - wtedy on
      sobie rezerwuje zwolnienie od dnia przyjęcia - po prostu wstecz nie mogą
      wypisać. Wiem bo to przechodziłam. Zgłosiła się w dniu wypisu i powiedział., że
      mogą dać tylko od dnia dzisiejszego, gdybym powiedziała w dniu przyjęcia to to
      wtedy bym miała od początku pobytu.
      Tu poniżej karta praw pacjenta - można poczytać co ci przysługuje
      www.poradnikzdrowie.pl/niezbednik-pacjenta/twoje-prawa/-dziecko-w-szpitalu,2170_2929.htm
      • joanna_poz Re: Zwolnienie dla mamy gdy dziecko w szpitalu?! 02.10.08, 09:36
        gosiek289 napisała:

        > Teoretycznie jest możliwe ( choć nie przepadają za tym) - ale
        koniecznie trzeba
        > zgłosić lekarzowi, ze chcesz zwolnienie w dniu przyjęcia dziecka -
        wtedy on
        > sobie rezerwuje zwolnienie od dnia przyjęcia - po prostu wstecz
        nie mogą
        > wypisać. Wiem bo to przechodziłam. Zgłosiła się w dniu wypisu i
        powiedział., że
        > mogą dać tylko od dnia dzisiejszego, gdybym powiedziała w dniu
        przyjęcia to to
        > wtedy bym miała od początku pobytu.

        nieprawda.
        dostałam zwolnienie na dziecko w dniu wypisu - od dnia przyjęcia do
        szpitala (tydzień wczesniej).
    • ipola Re: Zwolnienie dla mamy gdy dziecko w szpitalu?! 02.10.08, 09:33
      Byłam w szpitalu (publicznym dla jasności) w lipcu z 2,5 letnią
      córką. Przy wypisie ze szpitala dostałam zwolnienie lekarskie na
      cały czas pobytu. Zapytałam o to zaraz po przyjęciu do szpitala i
      lekarz powiedział, że oczywiście za czas pobytu z dzieckiem dostanę
      zwolnienie przy wypisie (nie było wiadomo, ile dni będziemy). Przed
      pójściem do szpitala też byłam pewna obaw, ale nikt nie robił
      żadnych problemów.
    • cathy1976 Re: Zwolnienie dla mamy gdy dziecko w szpitalu?! 02.10.08, 11:24
      Kiedy moja córeczka, wtedy półtoraroczna miała niewielką operację
      poinformowano nas, że dziecko ma w szpitalu opieke, wiec nam nie
      przysluguje zwolnienie!
      Zdębiałam, bo jakos ciezko mi jest wyobrazic sobie zostawienie jej
      wtedy samej! Nie wiem kto wymsylil takie rozwiązanie, ale założe
      się, ze albo nie mial nigdy dzieci, albo jest idiotą.
      w efekcie obydwoje wzielismy urlop.
      • edorota2 Re: Zwolnienie dla mamy gdy dziecko w szpitalu?! 02.10.08, 12:02
        Dzięki za odpowiedzi! trochę się obawiam,że mogą robić problemy ze względu na
        wiek córki - 9 lat skończy w grudniu, więc już nie taki maluszek. Ale
        zadzwoniłam dziś na oddział i powiedzieli , że nie powinno być problemu.Oby
        okazało się to prawdą! Wcześniejsze pobyty w szpitalu udawało się ustawić w
        wakacje bądź ferie (pracuję w szkole) więc nie było problemu. A córka jest
        bardzo wrażliwa i nigdy nie zostawała sama. W wakacje nie chciała nawet zostać
        na kilka dni u dziadków sad. Jeszcze raz dziękuję. Dorota
    • zebra12 A gdy się nie da wziąć urlopu? 02.10.08, 12:02
      W mojej pracy nie da się wziąć urlopu. Dlatego zawsze jak mam dziecko w
      szpitalu, to biorę sobie L4 na siebie. Nie mam innego wyjścia.
      • madziulec Re: A gdy się nie da wziąć urlopu? 02.10.08, 12:11
        Nie ma pracy takiej, gdzie nie da sie wziac urlopu.

        Co wiecej, ostatnio nawet powstalo w kodeksie pracy cos co sie nazywa urlop na
        zadanie.
        • joanna_poz Re: A gdy się nie da wziąć urlopu? 02.10.08, 12:21
          > Co wiecej, ostatnio nawet powstalo w kodeksie pracy cos co sie
          nazywa urlop na
          > zadanie.

          urlop na żądanie pojawił się w kodeksie pracy wiele lat temu, a nie
          ostatnio (tyle że są to 4 dni w roku).

          a ostatnio to raczej się dysktuje o jego likwidacji w związku z
          nadużywaniem tegoż urlopu np. do nieformalnych strajków.
          • tolka11 Re: A gdy się nie da wziąć urlopu? 02.10.08, 12:24
            Jest taka praca, gdzie się nie da nagle wziąć urlopu, urlopu na
            żądanie też nie: nauczyciel.
            • zebra12 Tolka trafiłaś w sedno!!!! 02.10.08, 12:29
            • wieczna-gosia Re: A gdy się nie da wziąć urlopu? 02.10.08, 12:31
              dokladnie- nauczyciel bierze urlop w czasie ferii i wakacji. W pozostale dni ma
              byc gotowy do pracy. Natomiast ja normalnie dostawalam zwolnienie na oieke na
              dziecko- to nie jest urlop przeciez.
        • zebra12 Nie słyszałam o tym 02.10.08, 12:27
          Zwykle bowiem wszystkie koleżanki biorą sobie w takiej sytuacji L4 na siebie lub
          na inne dziecko - jeśli mają. Ewentualnie można wziąć urlop, ale BEZPŁATNY. Na
          to jednak mało kto może sobie pozwolić.
          • madziulec Re: Nie słyszałam o tym 02.10.08, 20:25
            Za to maja z deczko wiecej urlopu niz normalni, prosci ludzie...

            Wiec np. moga zaplanowac iles rzeczy w okresie swojego urlopu.

            Przypomnijmy:
            Ferie, wakacje, swieta, inne przerwy... Ilez to ci biedni nauczyciele maja
            wolnego???
            • annapa7 Re: Nie słyszałam o tym 02.10.08, 20:31
              Jasne, chorobę dziecka też można zaplanować na wakacje, prawda? A
              chorobę własną najlepiej w ferie albo Boże Narodzenie...

              Nie pieprz głupot.

              A tak na marginesie - może się skusisz i zostaniesz nauczycielem?
              Nie? Ciekawe czemu...
              • madziulec Re: Nie słyszałam o tym 03.10.08, 00:24
                Bo umiem wykonywac lepiej platna prace wink))

                I dodatkowo jest takie przeklenstwo "obys cudze dzieci uczyl".

                Ale.. dla pocieszenia wulgarna istotko operacje swojego dziecka zaplanowalam w
                zeszlym roku dokladnie przed swietami Bozego Narodzenia, wlasnie dlatego, ze nei
                mialam szans wziecia urlopu, wiec tym bardziej jesli ktos robi badania to mozna
                to jakos rozplanowac, bo nei sa to rzeczy ratujace zycie.
    • madzia116 Re: Zwolnienie dla mamy gdy dziecko w szpitalu?! 02.10.08, 14:36
      Nie przysługuje Ci zwolnienie. Ja byłam z trzylatkiem w szpitalu 2
      tygodnie i na ten okres musiałam sobie wziąć zwolnienie lekarskie na
      siebie. Argumentowali mi to tym, że dziecko w szpitalu ma opiekę
      więc jestem niepotrzebna, bzdura ale tak jest, jak można trzylatka,
      pod kroplówkami zostawić w szpitalu, ciekawe kto by przy nim
      siedział, żeby sobie ich nie powyciągał gdyby mnietam nie było.
      • edorota2 Re: Zwolnienie dla mamy gdy dziecko w szpitalu?! 02.10.08, 18:50
        I w ten sposób zmuszają matki do kombinowania sad
        • slonko1335 Re: Zwolnienie dla mamy gdy dziecko w szpitalu?! 03.10.08, 15:24
          Mi też w dwóch szpitalach nie chciano wypisać zwolnienia na dziecko, na
          szczęście rodzinna wypisała bez problemu na mnie, a i przełożona normalna bo
          powiedziała sama, że mam zwolnienie na siebie przynieść bo urlopu nie udzieli,
          bo co to za urlop przy łózku szpitalnym....
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka