Dodaj do ulubionych

Wypada odmówić?

24.06.20, 19:15
Witam, zostaliśmy dziś zaproszeni na chrzciny dziecka bratanicy. Wypada odmówić?
Obserwuj wątek
        • horpyna4 Re: Wypada odmówić? 25.06.20, 11:40
          W prawie każdej sytuacji wypada odmówić przyjścia, choćby dlatego, że nikt nie jest upoważniony do rządzenia naszym czasem. Istotna jest forma tej odmowy.

A dlaczego "prawie"? Otóż można sobie wyobrazić sytuację zagrożenia zdrowia lub życia, a osoba, do której się zwrócono z prośbą o szybkie przyjście, jest w stanie pomóc. Tyle, że to już przestaje podpadać pod SV, ale pod zwykłą ludzką przyzwoitość.
    • kora3 Re: Wypada odmówić? 25.06.20, 11:53
      Odmówic mozna każdemu zaproszeniu, aczkolwiek zawsze należy zrobić to taktownie no i - pewnie mi się dostanie - liczyć się z konsekwencjami. Konsekwencje mogą być przykre pomimo naszego prawa do odmowy i pomimo odmowy taktownej. Może nam na tym zależeć lub nie "smile
        • kora3 Re: Wypada odmówić? 25.06.20, 13:08
          Lumerio dodałam to dlatego, że na naszym kochanym forum nierzadko mozna spotkać się z takimi opiniami "Zawsze mozna odmówić bez podania przyczyn/zawsze każdemu mozna odmówić, a jesli ktoś się z tego powodu poczuje urazony to postępuje niezgodnie z SV" - to jest prawda co do zasady, co nie zmienia faktu, że także tzw. lodowato uprzejme zachowanie moze wywołąc kwas. No i jesli nam na tym nie zalezy, to faknie, ale jesli zależy to należy brać to pod uwagę
          • x49x Re: Wypada odmówić? 25.06.20, 14:19
            W ubiegłym roku w mojej rodzinie urodziło się 6 dzieciaczków, byłam na dwóch chrzcinach. Raczej nie pojadę, byłam w niedzielę na komunii, w sumie było w tym lokalu 4 komunie i jedno wesele. 2 osoby z gości z mojej rodziny są w szpitalu z podejrzeniem salmonelli. Mój mąż na pewno nie pojedzie, ja się zastanawiam. Na chrzciny swoich dzieci prosiłam tylko rodzeństwo, nie wszyscy byli ( siostra męża nie była) niemniej do tej pory jesteśmy w bliskich kontaktach. Pozdrawiam i dziękuje za komentarze.
    • firlefanz Re: Wypada odmówić? 25.06.20, 22:36
      jeśli boicie się pandemii to tak, bo to jest uzasadniony powód.
      ale w innych przypadkach - to zależy.
      jeśli np. byliście na chrzcinach innych dzieci bratanic/bratanków to nie wypada, bo bratanica to jednak bliska rodzina.
      • x49x Re: Wypada odmówić? 26.06.20, 06:57
        Nie byłam na chrzcinach córki siostrzenicy, choć jestem z nią w bliskich kontaktach, byliśmy proszeni w ubiegłym roku. Mąż nie chce jechać, jest domatorem. Męczą go takie imprezy.
        • annthonka Re: Wypada odmówić? 26.06.20, 17:24
          Odmówić można zawsze, ale dobrze byłoby wyjaśnić dlaczego, bo samo "dziękujemy, ale nie przyjedziemy" przy bliskich relacjach jest po prostu niemiłe. Koronawirus jest dobrym powodem. Jeżeli jesteście starszymi ludźmi, to możecie zrzucić też na zły stan zdrowia. A jeżeli chcesz być na tej imprezie to jedź bez męża.

Nie byłaś już na chrzcinach u siostrzenicy, więc bratanica też się pewnie nie obrazi, że akurat tylko do niej nie przyjechałaś. A jeżeli będziecie konsekwentnie odmawiać, to w końcu przestaniecie być zapraszani i problem rozwiąże się sam.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka