Dodaj do ulubionych

Prezent ze Szwecji

IP: 91.198.53.* 13.05.08, 10:43
Co można przywieźć ze Szwecji aby było typowo szwedzkie, ale
nietrudne do zakupienia? Ostatnio dostałam Gloga i dżem z malin
(chyba morożek). Co jeszcze - najlepiej spożywczego - można stamtąd
przywieźć?
Obserwuj wątek
    • Gość: c# Re: Prezent ze Szwecji IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 13.05.08, 14:03
      Śledzie. Szczególnie marynowane.
      Pasty KALES (szwedzki kawior)
      Chleb chrupki w 1000 form
      Batoniki Daim (rewelacja!!!)
      Moroszki (pycha, ale piekielnie drogie!)

A w ogóle, po co jechać po to do Szwecji? Podskocz do najbliższej Ikei i kupisz
      oryginalne szwedzkie smakołyki taniej niż tam :-)

Poza tym z rzeczy nie spożywczych polecam czerwone drewniane koniki i trójkątną
      poduszkę w kształcie najpopularniejszego znaku drogowego.

Dla nieco ambitniejszych i majętniejszych - na przykład szkło Kosta Boda...
      • krztyna Re: Prezent ze Szwecji 13.05.08, 15:10
        Dzięki za pomoc - zaraz złożę zamówienie. No specjalnie jechać po to
        do Szwecji pewnie nie trzeba, ale skoro delikwent już tam jest...
        Pozdrawiam
        :-)
        ------------
        Aniołek Platek ma braciszka Skorpka
              • Gość: gienia Re: Prezent ze Szwecji IP: *.tbcn.telia.com 25.06.08, 10:34
                Gość portalu: guido_contini napisał(a):

> A jednak marynowany, bo nie tylko ocet jest jedyna przyprawa do
                > marynowania

nie napislam ze to tylko octu sie do marynaty dodaja a najczesciej ;) a marynata to :
                "Marynata - mieszanina cieczy (np. octu, wina lub oliwy) i przypraw. Marynatą zalewa się produkty przeznaczone do obróbki cieplnej takie jak mięsa lub warzywa co ma na celu przeniknięcie aromatów przypraw do zamarynowanej żywności i poprawienia jej parametrów."

natomiast losos ten nie lezy w zadnej zalewie ...wiec nie jest marynata....jest to ryba "natarta" sola i cukrem ....

a wiec jednak nie marynata ;)

• Gość: guido_contini Re: Prezent ze Szwecji IP: *.cust.tele2.se 25.06.08, 15:49
                  Jezli uwazasz ze masz racje, Twoja racja.
                  Ja wiem natomiast na 100% ze jest to marynowany lososc, a to dlatego
                  ze wlasnie na skutek cukru, soli, bialegi pieprzy i kopru zaczyna
                  puszczac wlasne soki (olej rybny), w ktorych sie marynuje.
                  Lososia najpiew sie dzieli na dwie polowki, filetuje ale pozostawia
                  skore , posypuje odpowiednia do wagi iloscia soli i cukru,
                  posiekanym koprem oraz ewentualnie do smaku, grubo zmielonym bialym
                  pieprzem. Nastepnie sklada sie obie polowki razem czescia
                  wewnetrzna, zawija w celafon i wklada do na tydzien do lodowki.
                  Wiec jak nazwac takiego lososia?
                  • Gość: ginia Re: Prezent ze Szwecji IP: *.tbcn.telia.com 25.06.08, 16:32
                    A tak racje masz guido_contini - sledzik solony to tez marynowany .... a nawet jak sie wedzi to rybka puszcza "sos wlasny" znaczy ze tez marynowana? .....
                    a w nawiasie jak bedzesz "marynowal" lososia wedlug tej recepty to odlej ta "marynate" bo bedzie rybka nie smaczna, zwlaszca jak tydzien bedzie lezec ... cokolwiek za slona ;) a wtedy nie marynowna bedzia a solona...a nie - zapomnialam ... wkoncu to wszystko do jednego sie sprowadza ...marynaty
        • swarozyc Re: Prezent ze Szwecji 22.06.08, 12:30
          pia.ed napisała:

> Smrod bedzie jak sie kupi sledzia z Norrland, takiego ktory gnil
          > przez dwa lata ...
          > Bo te marynowane to sa tylko slodkie i przesycone ziolami.
          ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
          Nie gnil, a fermentowal. Det var en djävla skillnad..Pia.
    • pola.amber Re: Prezent ze Szwecji 21.06.08, 10:06
      Hej!
      Ja proponuje wizyte w sklepie "DESIGNTORGET" gdzie mozna znalezc
      wiele orginalnych prezentow. Poza tym suszone mieso z "dzikich
      zwierzat" (reniferow, losi), miod o smaku (i kolorze!) truskawek
      oraz chleb chrupki (tysiace wariantow- najbardziej orginalny z
      dziura w srodku!)- do kupienia w wiekszych sklepach z zywnoscia.
      Pozdrowienia ze Sztokholmu!!!
    • dagis.1 Re: Prezent ze Szwecji 22.06.08, 13:44
      to po co brac to co jest w ikea skoro jest jeszcze duzo innych slodyczy i
      artykulow spozywczych ????

sledzie i daimy faktycznie sa w ikea, oraz kawa gevalia ale np mozna zabrac moim
      zdaniem o wile lepsza kawe zoega :)

kolejna sprawa slodycze - czemu daim'y skoro sa takze dostepne w ikea - ja
      zamiast tego zabralabym cos z ciatek - np kulki kokosowe delicato :)) o takie:
      www.delicato.se/displayproduct.aspx?ProduktId=7
      albo takie "ciasteczka" zielone w marcepanowej powloczce. o takie:
      www.delicato.se/detalj.aspx?ProduktId=17&SubId=262
      na dzialach z ciastkami w sklepach spozywczych lezy tego troszke :))) mozna cos
      dobrego wybrac o albo noblesse
      www.kraftfoodsnordic.com/kraft/page?siteid=kraft-prd&locale=sesv1&PagecRef=2597&Mid=2597
      - takie czekoladki cieniutkie marabou - szczegolnie lubie mietowe, ale z
      czarnej czekolady i pomaranczowe tez dobre :)))

ogorki tzw "boston gurka" to tez tutejszy przysmak - takie drobno siekane z
      papryka - ja polecam felix bo ica mi mniej smakuja :) leza tam gdzie sloiki z
      przetworami zawsze :)))

co jeszcze hmmm moze jak jest akurat w okrsie kiedy sie jest w szwecji påskmust,
      julmust lub sommarmust :))) zawsze jest tot ten sam napoj tylko z inna etykietka
      - polecam :))) tylko to nie zawsze jest bo to napoj bedacy okresowo w sprzedazy
      - w okolicach swiat bozego narodzenia, wielkanocy i midsommar (choc to ostatnie
      nie zawsze)

chleby radzilabym omijac te wasa bo sa w polsce a brac takie ktorych nie ma - np
      takie duze w okraglycj opakowaniach.

nie wiem no troszke tego jest - odrobina fantazji i mozna zabrac cos czego w pl
      nie ma albo jest malospotykane...

aha i jeszcze polecilabym apteczne kosmetyki aco jakos prezent dla kobiety :)))
          • dagis.1 Re: Prezent ze Szwecji 25.06.08, 16:58
            gevalia? ja tam gewalie nawet na poczcie gdynskiej ostatnio widzialam :/ w wielu
            sklepikach ,w ikea takze :) - moim zdaniem ja akurat najpatwiej w polsce odszukac

lilla jest dostepna w marketach auchan (przynajmniej jak bylam ostatnio w polsce
            to byla) - oczywiscie wszystko w mniejszym wyborze niz w szwecji ale tez nie
            jakims malenkim

jedyna jaka sporadycznie pojawia sie w sklepach to wlasnie zoega :) przynajmniej
            ja tylko raz w ikea spotkalam i to z 3 lata temu.
            • mitu611 Re: Prezent ze Szwecji 21.07.08, 22:55
              Zoega jest naprawdę wyśmienita!!!
              Nawet ta w czarnym opakowaniu, która mi sie wydawała, że będzie bardzo mocna, gorzkawo-kwaśna okazała się znakomita!
              Do tego w porównaniu z cenami naszych kaw, bije wszystkie na głowę!
              Naprawdę polecam.
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka