Dodaj do ulubionych

Czy Polak moze pobierac szwedzka emeryture ...

17.04.09, 16:19
po wyprowadzeniu sie ze Szwecji?

Chodzi o znajoma mojej znajomej. Kobieta ta mieszkala w charakterze
sambo ze starszym Szwedem i byla u niego zameldowana.
Po ukonczeniu 65-tego roku zycia nabyla prawo do emerytury starczej.

Pare lat potem jej Szwed zmarl, ona wyjechala do Polski
bo spadkobiercy Szweda kazali sie jej wyprowadzic z mieszkania.
Ale w mieszkaniu dalej byla ZAMELDOWANA.

Teraz zadzwonil do niej syn jej ex sambo, i kazal natychmiast sie
jej wymeldowac, bo inaczej nie moga sprzedac mieszkania, a maja
kupca!

Ta Polka, obecnie w wieku lat 70, jest zrozpaczona bo twierdzi, ze
kiedy nie bedzie w Szwecji zameldowana, to utraci swoja emeryture!

Ona miala prawo pobytu, ale obywatelstwa nie miala.

To wszystko co o niej wiem, ale gdyby bylo potrzeba jakis
szczegolow, to zapytam sie znajomej ktora mieszka w Szwecji.
Obserwuj wątek
    • mon101 Re: Czy Polak moze pobierac szwedzka emeryture . 17.04.09, 22:03
      Rozumiem ze ma prawo do emerytury gwarantowanej. Wedlug ponizszego
      dokumentu moze ja pobierac mieszkajac w Polsce, ktora jest czlonkiem
      UE:
      www.forsakringskassan.se/pdf-broschyr/faktablad/andra_sprak/polska/garantipension_1938_senare.pdf
      • pia.ed Dziekuje za informacje 17.04.09, 23:50

        Tak, kiedys nazywalo sie to folkpension, teraz emerytura
        gwarantowana ...
        nie znam tych terminow po polsku, a i szwedzkie sie sie zmienily.

        Bardzo dziekuje, jutro zadzwonie do mojej znajomej w Malmö,
        a ta przekaze dalej informacje do Polski.
        • pia.ed Niestety ... 18.04.09, 10:30
          Zaden z linkow mi sie nie otworzyl. Bala zamieszczona informacja,
          ze Windows Media Player nie ma dostepu do tej strony ...

          Czy mozesz mi napisac konkretnie, czy ta pani
          PO WYJEZDZIE ZE SZWECJI, a wymeldowanie jest takim "wyjazdem",
          bedzie mogla odbierac emeryture w Polsce czy nie?

          Ona ma z pewnoscia konto bankowe w Szwecji,
          wiec pieniadze moga isc takze na to konto,
          a ona co jakis czas przyjedzie i je wybierze, to dla niej nie
          problem, bo ma tu znajome.

          Pozdrawiam
          Pia


          PS. Ktos inny moze tez odpowiedzec, jesli uda mu sie otworzyc
          linki :)
          • mon101 Re: Niestety ... 18.04.09, 10:43
            wejdz na strone färsäkringskassy po polsku, Link ponizej, ten ci sie
            napewno otworzy) i pod Garantipension znajdziesz ten dokument w pdf:
            www.forsakringskassan.se/sprak/pol/pension/
            Jexeli ci sie nie uda, to moge go zescannowac i wyslac mailem ale to
            dopiero w poniedzialek.
            • pia.ed Tak, ten link sie otworzyl ... 18.04.09, 11:20
              Dziekuje w imieniu znajomej znajomej ;=

              www.forsakringskassan.se/sprak/pol/pension/
              Mam nadzieje, ze tu jest cos, co dotyczy konkretnie utlandssvenskar
              czy utlandspolacker ...
              bo w tej chwili nie mam czasu tego przeczytac.
              • zulejkaz Re: Tak, ten link sie otworzyl ... 18.04.09, 11:27
                W dokumencie zalaczonym pod rubryka Garantipension jest napisane, ze
                osoby zamieszkale zagranica moga pobierac emeryture. Wymienione sa
                kraje - wszystkie unijne + pare innych. Postaraj sie wydrukowac
                dokument, zawsze dobrze jest miec czarno na bialym. Mozna tez
                zdzwonic do försäkringskassan albo wyslac mail. Dobrze jest miec
                jakies pisemne potwierdzenie zanim sie podejmie decyzje. Moze tez
                trzebaby potwierdzic jak jest z prawem pobytu. Nie wygasa z czasem?
                Ma to jakies znaczenie dla emerytury?
                Mysle ze jest wiele pytan i chyba kontakt z försäkringskassa jest
                konieczny.
                • pia.ed Re: Tak, ten link sie otworzyl ... 18.04.09, 21:37
                  Nie wiem jak jest z prawem pobytu, ale jedno jest pewne (jesli
                  przepisy sie nie zmienily!):
                  po 6 miesiacach mieszkania zagranica, Szwed TRACI prawo do
                  sjukvården.
                  Tak bylo z moja ciocia, obywatelka szwedzka od 1945 roku,
                  ktora dlugi czas po emigracji
                  do Polski
                  byla zameldowana w Szwecji, gdzie miala wille ktora wynajmowala
                  ludziom - az do czasu kiedy ktos ja zaskarzyl do FK,
                  i stracila prawo do opieki zdrowotnej!
                  Wprawdzie jej nie potrzebowala, bo miala ubezpieczenie w Polsce,
                  ale tak na wszelki wypadek ...
                  Wtedy tez zdecydowala sie aby sprzedac wille, i obecnie juz nic
                  wspolnego ze Szwecja nie ma,
                  oczywiscie oprocz niezlej emerytury!



                  zulejkaz napisała:
                  Dobrze jest miec jakies pisemne potwierdzenie zanim sie podejmie
                  decyzje.
                  Moze tez trzebaby potwierdzic jak jest z prawem pobytu. Nie wygasa z
                  czasem?
                  > Ma to jakies znaczenie dla emerytury?

              • mon101 Re: Tak, ten link sie otworzyl ... 18.04.09, 11:55
                problem jest, ze ona nie jest utlandspolack, tylko....polack.
                Utlandssvenskar to ci ktorzy maja obywatelstwo szwedzkie i mieszkaja
                zagranica. Ona mieszka w Polsce i ma polskie obywatelstwo.Tez mysle
                ze najlepiej jest zadzwonic do försäkrngskassy, choc wydaje mi sie,
                ze z tego dokumentu wynika dosc jasno, ze ten kto nabyl prawo do
                emerytury w Szwecji moze ja pobierac w innych krajach UE, w
                Lichtenstein, Norwegii itd. Kraje te sa wymienione min oczywiscie
                Polska
                • mon101 Re: Tak, ten link sie otworzyl ... 18.04.09, 12:07
                  Nie udalo mi sie skopiowac z dokumentu, wiec zacytuje. Sprawa jest
                  chyba jasna:
                  "Emerytura gwarantowana a zamieszkanie zagranica (garanti pension i
                  utlandet)
                  Emeryture gwarantowana mozesz otrzymywac tylko wtedy gdy mieszkasz w
                  Szwecji, w innym krju czlonkowskim UE lub w Norwegii, Islandii,
                  ksiestwie Lichtenstein, Szwajcarii i Kanadzie."
                  Mozesz wiec uspokoic znajoma:))
                  • Gość: guido Re: Tak, ten link sie otworzyl ... IP: *.cust.tele2.se 19.04.09, 14:17
                    Innym problem jest kwestia mieszkania. W Szwecji sambo to tez zwiazek
                    i w przypadku gdy nie bylo zapisu o rozdzielnosci majatku, wowczas
                    wdowa nabywa prawa przynajmiej do czesci wartosci zaleznej od
                    dlugosci wspolzamieszkania. Tak wiec z wymeldowaniem nalezy poczekac
                    i przeanalizowc z adwokatem prawo do wlasnosci.

                    • pia.ed Sambo 19.04.09, 18:44
                      O ile slyszalam, to partner w zwiazku "sambo" nie ma zadnego prawa
                      do mieszkania drugiego partnera, jesli nie byla podpisana tego typu
                      umowa. Zreszta umowa moze byc zaskarzona przez spadkobiercow.

                      Dlatego przestrzega sie mlode pary decydujace sie na zwiazek bez
                      slubu aby napisaly TESTAMENT,
                      bo inaczej mieszkanie przechodzi na spadkobiercow jednej strony,
                      a druga wyrzuca sie na bruk!

                      Czytalam o tym pare lat temu, i nie wiem czy cos sie zmienilo ...

                      W tym konkretnym przypadku byc moze Szwed zapisal wszystko w
                      testamencie swoim synom,
                      bo ta Polka po jego smierci juz do mieszkania nie wrocila.

                      Ogolnie biorac:
                      sambo z jednej strony jest utozsamione z malzenstwem, bo mozna
                      sciagnac sobie kobiete z Tailandii i nabierze ona prawo do opieki
                      zdrowotnej, prawa pobytu i pracy,
                      z drugiej jednak strony w razie smierci partnera
                      kobieta nie ma prawa do niczego bez testamentu.

                      Oczywiscie moge sie mylic i dobrze byloby sprawdzic to w sambolagen.
                      • mon101 Re: Sambo 19.04.09, 20:53
                        www.dn.se/ekonomi/sambolagen-ger-samre-skydd-an-manga-tror-1.489888
                        • pia.ed Re: Sambo 20.04.09, 11:45
                          Dzis rozmawialam z moja Tajlandka i zapytalam, czy nie boi sie, ze
                          po ew.smierci swojego sambo straci mieszkanie.
                          Odpowiedziala ze nie, bo za rok dostanie szwedzkie obywatelstwo!
                          Powiedzialam, ze to nie wystarczy do dziedziczenia ... mieszkanie
                          musi byc zapisane na nia. Powiedziala wtedy, ze oczywiscie jej
                          mieszkanie zapisal.

                          Nie chcialam sie jej wiecej wypytywac, ale byc moze prawo
                          dziedziczenia dotyczy tylko tych
                          ze szwedzkim paszportem???

                          Bo rzeczywiscie - ktos sprowadzi sobie dziewczyne, szczegolnie
                          spoza UE, zapisze jej w testamencie
                          mieszkanie i za rok umrze ...

                          W Szwecji prawo dziedziczenia przez dzieci jest bardzo mocne,
                          mocniejsze niz w Polsce.

                          Tego linka o sambo jeszcze nie czytalam, wiec nie komentuje ... ale
                          wiem ze sie przyda innej znajomej.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka