sloggi 03.03.04, 17:38 Co Wam się kojarzy z okresem sprzed "pieriestrojki" zza żelaznej kurtyny na wschodzie? Mauzoleum Lenina, Tierieszkowa, Sojuz, Gagarin, telewizory Rubin... Co jeszcze? Odpowiedz Link Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
agablues Re: Wspomnienie po Z.S.R.R. 03.03.04, 17:39 paczki od Przyjacół na któraś Gwiazdkę no i Wesołyje Kartiny Odpowiedz Link
vika411 Re: Wspomnienie po Z.S.R.R. 03.03.04, 17:42 A mnie na mysl przychodza ruscy ministrowie na wakacjach w hotelu mojego ojca! Allle to byly spasione i wiecznie pijane swinie!!! Odpowiedz Link
zdzicha Re: Wspomnienie po Z.S.R.R. 03.03.04, 17:45 Takie były magazyny - chyba Ogonek to się nazywało, ale nie dam sobie głowy uciąć - z takimi niebieskimi plastikowymi płytami do gramofonu w środku. Odpowiedz Link
agablues Re: Wspomnienie po Z.S.R.R. 03.03.04, 17:48 i jeszcze Kraj Rad - jedyne piękne, kolorowe pisemko, na dobrym papierze. Znakomicie sie z nich robiło okładki na zeszyty i książki Odpowiedz Link
szampon4jajeczny Re: Wspomnienie po Z.S.R.R. 03.03.04, 17:49 ogoniok a drewniane babuszki a zegarki do raz uzycia Odpowiedz Link
agablues Re: Wspomnienie po Z.S.R.R. 03.03.04, 18:01 Timur i jego drużyna, bardzo mi imponował Odpowiedz Link
sloggi Re: Wspomnienie po Z.S.R.R. 13.04.04, 14:38 Wczoraj minęło 43 lata jak Gagarin poleciał w kosmos. Odpowiedz Link
very_famous Re: Wspomnienie po Z.S.R.R. 03.03.04, 18:14 Zapomnieliście o pochodzie 1 majowym? A saturatory z wodą i sokiem w brudnych szklankach?? Odpowiedz Link
agablues Re: Wspomnienie po Z.S.R.R. 03.03.04, 18:15 Boże jak ta woda smakowała !!!! Najbardziej na Dworcu Śródmieście Odpowiedz Link
agablues Re: Wspomnienie po Z.S.R.R. 03.03.04, 18:26 dziwne, ale pamiętam tylko kolor, żadnego smaku. Truskawkowy? Malinowy? I tak fajnie myli jedyną szklaneczkę jaka była...Psssiiik i już czysta Odpowiedz Link
aankaa Re: Wspomnienie po Z.S.R.R. 03.03.04, 18:30 saturator drugiej generacji - automat (jak dziś z colą) a szklanka na łańcuchu Odpowiedz Link
agablues Re: Wspomnienie po Z.S.R.R. 03.03.04, 18:32 jeszcze były takie saturatory z sokiem - dla odmiany koloru żółtego albo pomarańczowego, duże niebieskie i sok się cały czas lał po ściankach tego naczynia. Pamiętacie? Odpowiedz Link
aankaa Re: Wspomnienie po Z.S.R.R. 03.03.04, 18:46 statki z cytrusami przed Bożym Narodzeniem Odpowiedz Link
smia Re: Wspomnienie po Z.S.R.R. 03.03.04, 18:47 oranzada w woreczkach ksiegarnia z (tylko) rosyjskimi ksiazkami wanka-wstanka zdjecia portretowe Lenina w szkole Odpowiedz Link
agablues Re: Wspomnienie po Z.S.R.R. 03.03.04, 18:50 a propos Lenina Byłam raz na koloniach w Poroninie i jakoś nie zaciągnęli nas do Muzeum Lenina w Poroninie....A był rok 1984 lub 85 Odpowiedz Link
aankaa Re: Wspomnienie po Z.S.R.R. 03.03.04, 18:54 plansze "przepraszamy za usterki", "prosimy nie regulować odbiorników", "za chwilę dalszy ciąg programu" Odpowiedz Link
koszysta Re: Wspomnienie po Z.S.R.R. 03.03.04, 18:58 Dobre książki SF (Strugaccy, Bułyczow...), tanie i porządne zegarki. Odpowiedz Link
smia Re: Wspomnienie po Z.S.R.R. 03.03.04, 19:05 dziennik telewizyjny, z tym niesamowitym dzinglem, do dzis go pamietam, choc dzieckiem bylam wtedy Odpowiedz Link
agablues Re: Wspomnienie po Z.S.R.R. 03.03.04, 19:06 Ale ten z taką kręcącą się siatką czy ten od Fedorowicza? Odpowiedz Link
smia Re: Wspomnienie po Z.S.R.R. 03.03.04, 19:08 nie bardzo kojarze w tym momencie, co ma Fedorowicz, ale chyba wlasnie to. duze dt na tle kuli ziemskiej (chyba?). Odpowiedz Link
agablues Re: Wspomnienie po Z.S.R.R. 03.03.04, 19:09 to ja jeszcze pamiętam ten z siatką. Odpowiedz Link
agablues Re: Wspomnienie po Z.S.R.R. 03.03.04, 19:16 Czernobyl i ten jod, który kazali nam połknąć Fu!!! Odpowiedz Link
domi_nika1 Re: Wspomnienie po Z.S.R.R. 03.03.04, 19:20 czerwone gwiazdy oraz sierp i młot) Odpowiedz Link
agablues Re: Wspomnienie po Z.S.R.R. 03.03.04, 19:20 Kino OKA i filmy " zabawa zwierząt" "parada atrakcji" w 3D !!!!! Odpowiedz Link
agablues Re: Wspomnienie po Z.S.R.R. 03.03.04, 19:24 Hucznie obchodzone w naszym kraju rocznice Rewolucji Październikowej Odpowiedz Link
smia Re: Wspomnienie po Z.S.R.R. 03.03.04, 19:35 jako dziecko nie moglam zrozumiec, ze jesli rewolucja byla pazdziernikowa, to dlaczego w listopadzie??!! (o kalendarzu julianskim dowiedzialam sie pozniej) Odpowiedz Link
jackussi Re: Wspomnienie po Z.S.R.R. 03.03.04, 19:48 Wielu z was kojarza się rzeczy które nigdy z z ZSRR nie powinny się kojarzyć. No bo co wspólnego z ZSRR ma oranżada w torebkach plastikowych? A ja tam byłem i miód i wino piłem a Stolicznej napiłem się tyle co niemiara. Mam tam super przyjaciół , a czy wiEcie co to jest SIDR w upał 40 stopni? A czy spróbowaliście prawdziwego kwasu chlebowaego, a czy byliście na "wyłazce" gdzie piło sie grzane wino ( niedźwiedzia krew) i śpiewało pod strachem "jedna atomowa.. jedna atomowa...)" A kto pił piwo na ulicy zagryzając soloną rybą z gazety, albo kto obejrzał z Was chociaż jeden indyjski film a kto w orginale był na jeziorze łabedzim? Kto zjeżdżał do metra tak głebokiego,ze podróz schodami trwała dłużej niż sama podróż metrem, kto w końcu został okradziony na dworcu gdy mu zrobili przewalankę przy sprzedazy dzinsów? Kto przemycał przez granicę 150 gram złota i kto miał przebitkę 30 krotną na handlu? Z ZSRR niewiele się wam kochani kojarzy Pozdrawiam a wsio taki żal.... Odpowiedz Link
smia Re: Wspomnienie po Z.S.R.R. 03.03.04, 19:52 jackussi napisał: > Wielu z was kojarza się rzeczy które nigdy z z ZSRR nie powinny się kojarzyć. > No bo co wspólnego z ZSRR ma oranżada w torebkach plastikowych? nic. bylam wtedy dzieckiem i ZSRR jeszcze istnialo. jesli moge sobie pozwolic na tak luzne skojarzenie... , albo kto obejrzał z > Was chociaż jeden indyjski film widzialam! co prawda juz w nowych czasach, na DVD, ale za to wiecej niz jeden! Odpowiedz Link
aankaa Re: Wspomnienie po Z.S.R.R. 03.03.04, 19:54 jackussi napisał: > Wielu z was kojarza się rzeczy które nigdy z z ZSRR nie powinny się kojarzyć. a nie zauważyłeś, że większości z nas ZSRR kojarzy się z PRL-em i jego "dobrodziejstwami" ?? Odpowiedz Link
zdzicha Re: Wspomnienie po Z.S.R.R. 03.03.04, 20:01 No i właśnie dlatego trzeba zauważać różnicę. Dla mnie np. tzw. komuna, czyli socjalizm nie ma nic wspólnego z tym, co Wy macie w pamięci. dlaczego niby w Polsce była bida, a w Niemczech, Czechosłowacji i na Węgrzech było znacznie lepiej? dlaczego jak wróciłam do Polski w 1983 to bałam się wyjśc na ulicę, tak było szaro, brudno i biednie? To nie jest wina tzw. komuny, czyli socjalizmu, tylko naszego kochanego rządu, który, mimo, że personalnie się zmienia, to mentalnie ani trochę. Wciąz tylko dla siebie nachapać jak najwięcej, a społeczeństwo sobie poradzi. albo zdechnie albo wyemigruje. I teraz będzie to samo. Po to się pchamy do Unii, żeby znowu być pod czyimś swiatłym przewodnictwem i nie ponosić odpowiedzialności za nic, bo to przeciez będzie teraz wszystko wina Unii. Odpowiedz Link
geograf Re: Wspomnienie po Z.S.R.R. 03.03.04, 21:45 czemu tam było lepiej? owszem,może i przez rząd, ale słyszałem też inne wytłumaczenie. Po prostu-tamte kraje były przy granicy z "zachodnim" światem,czyli potencjalnym kontaktem,była możliwość szybkiego dojrzenia,ocenienia "inności"... więc trzeba było podnieść poziom życia tam,aby nie było zbyt dużo buntów... a u nas?owszem,sporo Polaków wyjeżdzało,ale głównie do DDR, Jugosławii...dla nas były conajmniej 2 granice do rpzekroczenia...i to nie byle jakie. ot-takie coś słyszałem. Odpowiedz Link
agablues Re: Wspomnienie po Z.S.R.R. 03.03.04, 20:00 miały być skojarzenia a nie wspomnienia z ZSRR A wspomnienia mam 1 - nie można było wyrzucać papieru toaletowego do toalety, ale do kubełka stojącego obok 2 - tzw w Polsce meta nazywała się kropka 3 - to wspomnienie znajomego - po kąpieli grzecznościowo mówiło się " z nowom parom" Odpowiedz Link
zdzicha Re: Wspomnienie po Z.S.R.R. 03.03.04, 20:06 agablues napisała: > miały być skojarzenia a nie wspomnienia z ZSRR Nie. Miały być wspommnienia po ZSRR. JAk w tytule. Myślałam, że to tylko lokalne przygłupy mają problemy ze zrozumieniem czytanego tekstu, a tu się okazuje, ze w Polsce tez braki edukacyjne są. Nawet powtórzyć bez błędów nie umieją. Odpowiedz Link
agablues Re: Wspomnienie po Z.S.R.R. 03.03.04, 20:11 a ja myślałam , ze Salon jest miejscem dla ludzi zyczliwych, sympatycznych i z humorem skojarzenia mi wyszły, bo kilka postów wyżej była mowa o naszych SKOJARZENIACH z ZSRR. Owszem, nie spojrzałam na góre co w końcu miało być, ale nie przypuszczałam że dla kogokolwiek może mieć to tak duże znaczenie. Było miło, ale się skończyło Odpowiedz Link
vika411 ZDZICHA !!! 03.03.04, 20:16 zdzicha napisała: > agablues napisała: > > > miały być skojarzenia a nie wspomnienia z ZSRR > > Nie. Miały być wspommnienia po ZSRR. JAk w tytule. > Myślałam, że to tylko lokalne przygłupy mają problemy ze zrozumieniem czytanego > > tekstu, a tu się okazuje, ze w Polsce tez braki edukacyjne są. Nawet powtórzyć > bez błędów nie umieją. NIE PRZEGINAJ! Odpowiedz Link
zdzicha Re: ZDZICHA !!! 04.03.04, 02:43 Nie krzycz na mnie. Jak się człowiek spotyka na codzień z debilami, co własnego nazwiska przeliterować poprawnie nie umieją, to naprawdę ma nadzieję, że chociaż rodacy nie mają tego problemu. A tu takie rozczarowanie... Odpowiedz Link
geograf Re: ZDZICHA !!! 04.03.04, 16:37 zdzicha napisała: > A tu takie rozczarowanie... tak mi przykro. to musi być wielka tragedia. Jak dobrze,że chociaż od reguły są tradycyjnie wyjątki, Ty jesteś jednym z nich zapewne. Poza tym-na pewno gdzie indziej w szerokim intenrecie znajdziesz Forum internetowe czy inną formę dyskusji o wysokim poziomie, z ludźmi, którzy umieją czytać i takie tam inne podstawowe rzeczy. Jestem tego pewien. Odpowiedz Link
geograf Re: Wspomnienie po Z.S.R.R. 03.03.04, 21:49 no już. krzycz,tup nóżkami i najlepiej wytykaj innym,że źle odczytują intencje autora wątku (ew. Twoje) i w ogóle poobrażaj wszyscy,że jełopy,a Ty jedna jak Madonna Stabilności i wiedzy rozumujesz dobrze. A może po rpsotu dla niektórych pojęcie PRL i ZSRR to pojęcia płynne, wręcz dyfundujące? czy tak po czesci nie jest? czy wpływ ZSRR (jako polityki,ale i kultury), nie był duży? Odpowiedz Link
zdzicha Re: Wspomnienie po Z.S.R.R. 04.03.04, 02:56 Przede wszystkim czekam na odpowiedź, co znaczy "niepohamowana strata". Doczekam się? geograf napisał: > no już. > krzycz,tup nóżkami i najlepiej wytykaj innym,że źle odczytują intencje autora > wątku (ew. Twoje) i w ogóle poobrażaj wszyscy,że jełopy,a Ty jedna jak Madonna > Stabilności i wiedzy rozumujesz dobrze. Nie bardzo wiem jak się do tych bzdur powyżej ustosunkować, bo ani nie krzyczę, ani nie tupię, zadnych moich intencji nikomu nie wciskam, czy mam poobrażać wszystkich czy się na wszystkich, bo jakos tak nie wiem, co miało z tego wyjśc, a można odbierać dwojako; dlaczego mam byc madonną stabilności, o ile wogóle madonną? W moim wieku??? > A może po rpsotu dla niektórych pojęcie PRL i ZSRR to pojęcia płynne, wręcz > dyfundujące? > czy tak po czesci nie jest? czy wpływ ZSRR (jako polityki,ale i kultury), nie > był duży? A może trzeba to oddzielac, nie byc ignorantem i wiedzieć, jaka jest różnica między obozami stalinowskimi a hitlerowskimi, na ten przyklad? Bo dla niektórych to bez różnicy. Że PRL właziła w d... ZSRR (tak jak teraz RP UE i USA) i przejmowała wszsytko od niego nie znaczy wcale, że to był jeden twór. Inne kraje potrafiły sobie poradzić z rozróżnieniem co my a co oni. A dowcip, że Polska była kolejną republiką ZSRR był tylko dowcipem, czyż nie? /I niech mi nikt nie usiłuje zwracać uwagi, że tego słowa na "d" nie używa się na salonach, bo nie na takich salonach bywam i słucham co się tam mówi. Odpowiedz Link
diablica_28 Re: Wspomnienie po Z.S.R.R. 03.03.04, 21:05 Ja pamiętam wybuch w czarnobylu!! i ten jod do picia. Cofając sie dalej, mam mgliste wspomnienia grudnia 1981. Miałam wówczas 7 lat, ale czołgi, strzały i przemykajace wieczorami cienie pod oknami pamietam i ten huk butów jak maszerowało wojsko, czy milicja, a moze ZOMO tego nie pamietam. Odpowiedz Link
agablues Re: Wspomnienie po Z.S.R.R. 03.03.04, 20:12 sloggi napisał: > Co Wam się kojarzy z okresem sprzed "pieriestrojki" zza żelaznej kurtyny na > wschodzie? > Mauzoleum Lenina, Tierieszkowa, Sojuz, Gagarin, telewizory Rubin... > Co jeszcze? a jednak chodziło o skojarzenia... Odpowiedz Link
slodkoslony Re: Wspomnienie po Z.S.R.R. 03.03.04, 20:47 Zapach . Wyjątkowy , jedyny i dokładnie taki sam na Litwie jak w nieświętej pamięci Leningradzie . Dziwna , niepokojąca mieszanina jakiegoś lizolu,kurzu,mydła - diabli wiedzą czego,przenikająca w Imperium wszystko - od pociągu / samolotu , gdzie wąchało się ją po raz pierwszy do morgu [kostnicy ] , którą też kiedyś zwiedzałem . Najciekawsze [dla mnie], że zapach ten utrzymywał sie i utrzymuje gdzieniegdzie nadal jeszcze wiele lat po "rozpadzie". A mówią , że to rzecz ulotna . Odpowiedz Link
agablues Re: Wspomnienie po Z.S.R.R. 03.03.04, 20:49 o, pociągi też pamietam, rzeczywiście miały specyficzny zapach Odpowiedz Link
smia Re: Wspomnienie po Z.S.R.R. 03.03.04, 20:51 pomnik Lenina, na zdjeciu (same nogi, tak do kolan, ale chyba ze 2 metry mialy). obok stoi moj Brat, wiec jest skala. to bylo na Krymie. Odpowiedz Link
geograf Re: Wspomnienie po Z.S.R.R. 03.03.04, 22:00 Bazy Wojskowe Armii Czerwonej... i laboratoria biochemiczne na wyspie (dzisiaj półwyspie) na Jeziorze Aralskim, i fabryke papierniczą zbudowaną nad brzegiem jednego z najcenniejszych obiektów biologicznych-Jeziorze Bajkał, i kolej transsyberyjska, i wojna o Kuryle, i te trolejbusy, tramwaje, metro (wagoniki metra są do dzisiaj jednymi z lepszych, i korespondowanie mojej mamy z jakąś Rosjanką w języku polskim, i Bajkonur, no i ten nieszczęsny Czernobyl.... Odpowiedz Link
lodbrok Re: Wspomnienie po Z.S.R.R. 04.03.04, 08:02 Dowcipy np. Dlaczego raz do roku otwierają trumnę z Leninem w mauzoleum na Placu Czerwonym? Żeby robaki się mogły wyrzygać... Albo: Notatka prasowa następujacej treści: Wczoraj nasze kombajny pracujące na polach Kazachstanu, zostały zaatakowane przez amerykańskie siły powietrzne. Nasze kombajny odpowiedziały ciągłym ogniem rakietowym a następnie odleciały. Odpowiedz Link
edzioszka tutaj jest 04.03.04, 08:28 forum powiązane tematycznie: forum.gazeta.pl/forum/71,1.html?f=16256 Odpowiedz Link
edzioszka Re: tutaj jest 04.03.04, 08:31 tak np. promowano polski sport: www.republika.pl/printo/warszawa/80te3/w02sl%5B1%5D.jpeg Odpowiedz Link
jackussi Dowcipy 04.03.04, 08:50 Breżniew pisze list do osadzonej w więzieniu znanej działaczki o prawa murzynów: "Droga Angela Dawids ..... w tej celi więziennej nie jesteś sama. ..............................cały naród radziecki jest z Tobą" jk Odpowiedz Link