Dodaj do ulubionych

Wspomnienie po Z.S.R.R.

03.03.04, 17:38
Co Wam się kojarzy z okresem sprzed "pieriestrojki" zza żelaznej kurtyny na
wschodzie?
Mauzoleum Lenina, Tierieszkowa, Sojuz, Gagarin, telewizory Rubin...
Co jeszcze?
Obserwuj wątek
    • agablues Re: Wspomnienie po Z.S.R.R. 03.03.04, 17:39
      paczki od Przyjacół na któraś Gwiazdkę
      no i Wesołyje Kartiny
      • vika411 Re: Wspomnienie po Z.S.R.R. 03.03.04, 17:42
        A mnie na mysl przychodza ruscy ministrowie na wakacjach w hotelu mojego ojca!
        Allle to byly spasione i wiecznie pijane swinie!!!
    • aankaa pajac kultury 03.03.04, 17:42

    • zdzicha Re: Wspomnienie po Z.S.R.R. 03.03.04, 17:45
      Takie były magazyny - chyba Ogonek to się nazywało, ale nie dam sobie głowy
      uciąć - z takimi niebieskimi plastikowymi płytami do gramofonu w środku.
      • agablues Re: Wspomnienie po Z.S.R.R. 03.03.04, 17:48
        i jeszcze Kraj Rad - jedyne piękne, kolorowe pisemko, na dobrym papierze.
        Znakomicie sie z nich robiło okładki na zeszyty i książki
      • szampon4jajeczny Re: Wspomnienie po Z.S.R.R. 03.03.04, 17:49
        ogoniok

        a drewniane babuszki

        a zegarki do raz uzycia
        • agablues Re: Wspomnienie po Z.S.R.R. 03.03.04, 18:01
          Timur i jego drużyna, bardzo mi imponował
        • sloggi Re: Wspomnienie po Z.S.R.R. 13.04.04, 14:38
          Wczoraj minęło 43 lata jak Gagarin poleciał w kosmos.
    • very_famous Re: Wspomnienie po Z.S.R.R. 03.03.04, 18:14
      Zapomnieliście o pochodzie 1 majowym?
      A saturatory z wodą i sokiem w brudnych szklankach??
      • agablues Re: Wspomnienie po Z.S.R.R. 03.03.04, 18:15
        Boże jak ta woda smakowała !!!! Najbardziej na Dworcu Śródmieście
        • aankaa Re: Wspomnienie po Z.S.R.R. 03.03.04, 18:24
          a za złotówkę była z "sokiem"
          • agablues Re: Wspomnienie po Z.S.R.R. 03.03.04, 18:26
            dziwne, ale pamiętam tylko kolor, żadnego smaku. Truskawkowy? Malinowy?
            I tak fajnie myli jedyną szklaneczkę jaka była...Psssiiik i już czystasmile
            • aankaa Re: Wspomnienie po Z.S.R.R. 03.03.04, 18:30
              saturator drugiej generacji - automat (jak dziś z colą) a szklanka na łańcuchu
              • agablues Re: Wspomnienie po Z.S.R.R. 03.03.04, 18:32
                jeszcze były takie saturatory z sokiem - dla odmiany koloru żółtego albo
                pomarańczowego, duże niebieskie i sok się cały czas lał po ściankach tego
                naczynia. Pamiętacie?
      • zdzicha Re: Wspomnienie po Z.S.R.R. 03.03.04, 19:41
        Po ZSRR, nie po komunie.
    • agablues Re: Wspomnienie po Z.S.R.R. 03.03.04, 18:33
      Jeszcze Kiwaczek
    • aankaa Re: Wspomnienie po Z.S.R.R. 03.03.04, 18:46
      statki z cytrusami przed Bożym Narodzeniem
    • smia Re: Wspomnienie po Z.S.R.R. 03.03.04, 18:47
      oranzada w woreczkach
      ksiegarnia z (tylko) rosyjskimi ksiazkami
      wanka-wstanka
      zdjecia portretowe Lenina w szkole
      • agablues Re: Wspomnienie po Z.S.R.R. 03.03.04, 18:50
        a propos Lenina
        Byłam raz na koloniach w Poroninie i jakoś nie zaciągnęli nas do Muzeum Lenina w
        Poroninie....A był rok 1984 lub 85
    • aankaa Re: Wspomnienie po Z.S.R.R. 03.03.04, 18:54
      plansze "przepraszamy za usterki", "prosimy nie regulować odbiorników", "za
      chwilę dalszy ciąg programu"
      • koszysta Re: Wspomnienie po Z.S.R.R. 03.03.04, 18:58
        Dobre książki SF (Strugaccy, Bułyczow...), tanie i porządne zegarki.
      • smia Re: Wspomnienie po Z.S.R.R. 03.03.04, 19:05
        dziennik telewizyjny, z tym niesamowitym dzinglem, do dzis go pamietam, choc
        dzieckiem bylam wtedy
        • agablues Re: Wspomnienie po Z.S.R.R. 03.03.04, 19:06
          Ale ten z taką kręcącą się siatką czy ten od Fedorowicza?
          • smia Re: Wspomnienie po Z.S.R.R. 03.03.04, 19:08
            nie bardzo kojarze w tym momencie, co ma Fedorowicz, ale chyba wlasnie to. duze
            dt na tle kuli ziemskiej (chyba?).
            • agablues Re: Wspomnienie po Z.S.R.R. 03.03.04, 19:09
              to ja jeszcze pamiętam ten z siatką.
    • agablues Re: Wspomnienie po Z.S.R.R. 03.03.04, 19:00
      Ech!! to były czasy...
    • agablues Re: Wspomnienie po Z.S.R.R. 03.03.04, 19:16
      Czernobyl i ten jod, który kazali nam połknąć Fu!!!
    • aankaa Re: Wspomnienie po Z.S.R.R. 03.03.04, 19:17
      Ałła Pugaczowa smile)
    • domi_nika1 Re: Wspomnienie po Z.S.R.R. 03.03.04, 19:20
      czerwone gwiazdysmile oraz sierp i młotsmile)
    • agablues Re: Wspomnienie po Z.S.R.R. 03.03.04, 19:20
      Kino OKA i filmy " zabawa zwierząt" "parada atrakcji" w 3D !!!!!
    • agablues Re: Wspomnienie po Z.S.R.R. 03.03.04, 19:24
      Hucznie obchodzone w naszym kraju rocznice Rewolucji Październikowej
      • smia Re: Wspomnienie po Z.S.R.R. 03.03.04, 19:35
        jako dziecko nie moglam zrozumiec, ze jesli rewolucja byla pazdziernikowa, to
        dlaczego w listopadzie??!! (o kalendarzu julianskim dowiedzialam sie pozniej)
      • jackussi Re: Wspomnienie po Z.S.R.R. 03.03.04, 19:48
        Wielu z was kojarza się rzeczy które nigdy z z ZSRR nie powinny się kojarzyć.
        No bo co wspólnego z ZSRR ma oranżada w torebkach plastikowych?
        A ja tam byłem i miód i wino piłem a Stolicznej napiłem się tyle co niemiara.
        Mam tam super przyjaciół , a czy wiEcie co to jest SIDR w upał 40 stopni? A czy
        spróbowaliście prawdziwego kwasu chlebowaego, a czy byliście na "wyłazce" gdzie
        piło sie grzane wino ( niedźwiedzia krew) i śpiewało pod strachem "jedna
        atomowa.. jedna atomowa...)"
        A kto pił piwo na ulicy zagryzając soloną rybą z gazety, albo kto obejrzał z
        Was chociaż jeden indyjski film a kto w orginale był na jeziorze łabedzim?
        Kto zjeżdżał do metra tak głebokiego,ze podróz schodami trwała dłużej niż sama
        podróż metrem, kto w końcu został okradziony na dworcu gdy mu zrobili
        przewalankę przy sprzedazy dzinsów? Kto przemycał przez granicę 150 gram złota
        i kto miał przebitkę 30 krotną na handlu?
        Z ZSRR niewiele się wam kochani kojarzy
        Pozdrawiam
        a wsio taki żal....
        smile
        • smia Re: Wspomnienie po Z.S.R.R. 03.03.04, 19:52
          jackussi napisał:

          > Wielu z was kojarza się rzeczy które nigdy z z ZSRR nie powinny się kojarzyć.
          > No bo co wspólnego z ZSRR ma oranżada w torebkach plastikowych?

          nic. bylam wtedy dzieckiem i ZSRR jeszcze istnialo. jesli moge sobie pozwolic
          na tak luzne skojarzenie...


          , albo kto obejrzał z
          > Was chociaż jeden indyjski film

          widzialam! co prawda juz w nowych czasach, na DVD, ale za to wiecej niz jeden!

        • aankaa Re: Wspomnienie po Z.S.R.R. 03.03.04, 19:54
          jackussi napisał:

          > Wielu z was kojarza się rzeczy które nigdy z z ZSRR nie powinny się kojarzyć.

          a nie zauważyłeś, że większości z nas ZSRR kojarzy się z PRL-em i
          jego "dobrodziejstwami" ??
          • zdzicha Re: Wspomnienie po Z.S.R.R. 03.03.04, 20:01
            No i właśnie dlatego trzeba zauważać różnicę. Dla mnie np. tzw. komuna, czyli
            socjalizm nie ma nic wspólnego z tym, co Wy macie w pamięci. dlaczego niby w
            Polsce była bida, a w Niemczech, Czechosłowacji i na Węgrzech było znacznie
            lepiej? dlaczego jak wróciłam do Polski w 1983 to bałam się wyjśc na ulicę, tak
            było szaro, brudno i biednie? To nie jest wina tzw. komuny, czyli socjalizmu,
            tylko naszego kochanego rządu, który, mimo, że personalnie się zmienia, to
            mentalnie ani trochę. Wciąz tylko dla siebie nachapać jak najwięcej, a
            społeczeństwo sobie poradzi. albo zdechnie albo wyemigruje. I teraz będzie to
            samo. Po to się pchamy do Unii, żeby znowu być pod czyimś swiatłym
            przewodnictwem i nie ponosić odpowiedzialności za nic, bo to przeciez będzie
            teraz wszystko wina Unii.
            • geograf Re: Wspomnienie po Z.S.R.R. 03.03.04, 21:45
              czemu tam było lepiej?
              owszem,może i przez rząd, ale słyszałem też inne wytłumaczenie.
              Po prostu-tamte kraje były przy granicy z "zachodnim" światem,czyli potencjalnym
              kontaktem,była możliwość szybkiego dojrzenia,ocenienia "inności"...

              więc trzeba było podnieść poziom życia tam,aby nie było zbyt dużo buntów...
              a u nas?owszem,sporo Polaków wyjeżdzało,ale głównie do DDR, Jugosławii...dla nas
              były conajmniej 2 granice do rpzekroczenia...i to nie byle jakie.

              ot-takie coś słyszałem.
        • agablues Re: Wspomnienie po Z.S.R.R. 03.03.04, 20:00
          miały być skojarzenia a nie wspomnienia z ZSRR
          A wspomnienia mam
          1 - nie można było wyrzucać papieru toaletowego do toalety, ale do kubełka
          stojącego obok
          2 - tzw w Polsce meta nazywała się kropka
          3 - to wspomnienie znajomego - po kąpieli grzecznościowo mówiło się " z nowom parom"
          • zdzicha Re: Wspomnienie po Z.S.R.R. 03.03.04, 20:06
            agablues napisała:

            > miały być skojarzenia a nie wspomnienia z ZSRR

            Nie. Miały być wspommnienia po ZSRR. JAk w tytule.
            Myślałam, że to tylko lokalne przygłupy mają problemy ze zrozumieniem czytanego
            tekstu, a tu się okazuje, ze w Polsce tez braki edukacyjne są. Nawet powtórzyć
            bez błędów nie umieją.
            • agablues Re: Wspomnienie po Z.S.R.R. 03.03.04, 20:11
              a ja myślałam , ze Salon jest miejscem dla ludzi zyczliwych, sympatycznych i z
              humorem
              skojarzenia mi wyszły, bo kilka postów wyżej była mowa o naszych SKOJARZENIACH
              z ZSRR. Owszem, nie spojrzałam na góre co w końcu miało być, ale nie
              przypuszczałam że dla kogokolwiek może mieć to tak duże znaczenie.

              Było miło, ale się skończyło
            • vika411 ZDZICHA !!! 03.03.04, 20:16
              zdzicha napisała:

              > agablues napisała:
              >
              > > miały być skojarzenia a nie wspomnienia z ZSRR
              >
              > Nie. Miały być wspommnienia po ZSRR. JAk w tytule.
              > Myślałam, że to tylko lokalne przygłupy mają problemy ze zrozumieniem
              czytanego
              >
              > tekstu, a tu się okazuje, ze w Polsce tez braki edukacyjne są. Nawet
              powtórzyć
              > bez błędów nie umieją.
              NIE PRZEGINAJ!

              • zdzicha Re: ZDZICHA !!! 04.03.04, 02:43
                Nie krzycz na mnie. Jak się człowiek spotyka na codzień z debilami, co własnego
                nazwiska przeliterować poprawnie nie umieją, to naprawdę ma nadzieję, że
                chociaż rodacy nie mają tego problemu. A tu takie rozczarowanie...
                • geograf Re: ZDZICHA !!! 04.03.04, 16:37
                  zdzicha napisała:

                  > A tu takie rozczarowanie...

                  tak mi przykro.
                  to musi być wielka tragedia.
                  Jak dobrze,że chociaż od reguły są tradycyjnie wyjątki, Ty jesteś jednym z nich
                  zapewne.
                  Poza tym-na pewno gdzie indziej w szerokim intenrecie znajdziesz Forum
                  internetowe czy inną formę dyskusji o wysokim poziomie, z ludźmi, którzy umieją
                  czytać i takie tam inne podstawowe rzeczy.
                  Jestem tego pewien.
            • geograf Re: Wspomnienie po Z.S.R.R. 03.03.04, 21:49
              no już.
              krzycz,tup nóżkami i najlepiej wytykaj innym,że źle odczytują intencje autora
              wątku (ew. Twoje) i w ogóle poobrażaj wszyscy,że jełopy,a Ty jedna jak Madonna
              Stabilności i wiedzy rozumujesz dobrze.

              A może po rpsotu dla niektórych pojęcie PRL i ZSRR to pojęcia płynne, wręcz
              dyfundujące?
              czy tak po czesci nie jest? czy wpływ ZSRR (jako polityki,ale i kultury), nie
              był duży?
              • zdzicha Re: Wspomnienie po Z.S.R.R. 04.03.04, 02:56
                Przede wszystkim czekam na odpowiedź, co znaczy "niepohamowana strata".
                Doczekam się?

                geograf napisał:

                > no już.
                > krzycz,tup nóżkami i najlepiej wytykaj innym,że źle odczytują intencje autora
                > wątku (ew. Twoje) i w ogóle poobrażaj wszyscy,że jełopy,a Ty jedna jak Madonna
                > Stabilności i wiedzy rozumujesz dobrze.

                Nie bardzo wiem jak się do tych bzdur powyżej ustosunkować, bo ani nie krzyczę,
                ani nie tupię, zadnych moich intencji nikomu nie wciskam, czy mam poobrażać
                wszystkich czy się na wszystkich, bo jakos tak nie wiem, co miało z tego wyjśc,
                a można odbierać dwojako; dlaczego mam byc madonną stabilności, o ile wogóle
                madonną? W moim wieku???

                > A może po rpsotu dla niektórych pojęcie PRL i ZSRR to pojęcia płynne, wręcz
                > dyfundujące?
                > czy tak po czesci nie jest? czy wpływ ZSRR (jako polityki,ale i kultury), nie
                > był duży?

                A może trzeba to oddzielac, nie byc ignorantem i wiedzieć, jaka jest różnica
                między obozami stalinowskimi a hitlerowskimi, na ten przyklad? Bo dla
                niektórych to bez różnicy. Że PRL właziła w d... ZSRR (tak jak teraz RP UE i
                USA) i przejmowała wszsytko od niego nie znaczy wcale, że to był jeden twór.
                Inne kraje potrafiły sobie poradzić z rozróżnieniem co my a co oni. A dowcip,
                że Polska była kolejną republiką ZSRR był tylko dowcipem, czyż nie?
                /I niech mi nikt nie usiłuje zwracać uwagi, że tego słowa na "d" nie używa się
                na salonach, bo nie na takich salonach bywam i słucham co się tam mówi.
        • diablica_28 Re: Wspomnienie po Z.S.R.R. 03.03.04, 21:05
          Ja pamiętam wybuch w czarnobylu!! i ten jod do picia.
          Cofając sie dalej, mam mgliste wspomnienia grudnia 1981. Miałam wówczas 7 lat, ale czołgi, strzały i przemykajace wieczorami cienie pod oknami pamietam i ten huk butów jak maszerowało wojsko, czy milicja, a moze ZOMO tego nie pamietam.

    • agablues Re: Wspomnienie po Z.S.R.R. 03.03.04, 20:12
      sloggi napisał:

      > Co Wam się kojarzy z okresem sprzed "pieriestrojki" zza żelaznej kurtyny na
      > wschodzie?
      > Mauzoleum Lenina, Tierieszkowa, Sojuz, Gagarin, telewizory Rubin...
      > Co jeszcze?


      a jednak chodziło o skojarzenia...
      • slodkoslony Re: Wspomnienie po Z.S.R.R. 03.03.04, 20:47
        Zapach . Wyjątkowy , jedyny i dokładnie taki sam na Litwie jak w nieświętej
        pamięci Leningradzie .
        Dziwna , niepokojąca mieszanina jakiegoś lizolu,kurzu,mydła - diabli wiedzą
        czego,przenikająca w Imperium wszystko - od pociągu / samolotu , gdzie wąchało
        się ją po raz pierwszy do morgu [kostnicy ] , którą też kiedyś zwiedzałem .
        Najciekawsze [dla mnie], że zapach ten utrzymywał sie i utrzymuje gdzieniegdzie
        nadal jeszcze wiele lat po "rozpadzie".
        A mówią , że to rzecz ulotna .
        • agablues Re: Wspomnienie po Z.S.R.R. 03.03.04, 20:49
          o, pociągi też pamietam, rzeczywiście miały specyficzny zapach
    • smia Re: Wspomnienie po Z.S.R.R. 03.03.04, 20:51
      pomnik Lenina, na zdjeciu (same nogi, tak do kolan, ale chyba ze 2 metry
      mialy). obok stoi moj Brat, wiec jest skala.
      to bylo na Krymie.
    • geograf Re: Wspomnienie po Z.S.R.R. 03.03.04, 22:00
      Bazy Wojskowe Armii Czerwonej...
      i laboratoria biochemiczne na wyspie (dzisiaj półwyspie) na Jeziorze Aralskim, i
      fabryke papierniczą zbudowaną nad brzegiem jednego z najcenniejszych obiektów
      biologicznych-Jeziorze Bajkał, i kolej transsyberyjska, i wojna o Kuryle, i te
      trolejbusy, tramwaje, metro (wagoniki metra są do dzisiaj jednymi z lepszychwink,
      i korespondowanie mojej mamy z jakąś Rosjanką w języku polskim, i Bajkonur, no i
      ten nieszczęsny Czernobyl....
      • lodbrok Re: Wspomnienie po Z.S.R.R. 04.03.04, 08:02
        Dowcipy np.
        Dlaczego raz do roku otwierają trumnę z Leninem w mauzoleum na Placu Czerwonym?
        Żeby robaki się mogły wyrzygać...
        Albo:
        Notatka prasowa następujacej treści:
        Wczoraj nasze kombajny pracujące na polach Kazachstanu, zostały zaatakowane
        przez amerykańskie siły powietrzne. Nasze kombajny odpowiedziały ciągłym ogniem
        rakietowym a następnie odleciały.
    • edzioszka tutaj jest 04.03.04, 08:28
      forum powiązane tematycznie:

      forum.gazeta.pl/forum/71,1.html?f=16256
      • edzioszka Re: tutaj jest 04.03.04, 08:31
        tak np. promowano polski sport:

        www.republika.pl/printo/warszawa/80te3/w02sl%5B1%5D.jpeg wink
        • jackussi Dowcipy 04.03.04, 08:50
          Breżniew pisze list do osadzonej w więzieniu znanej działaczki o prawa murzynów:
          "Droga Angela Dawids
          ..... w tej celi więziennej nie jesteś sama.
          ..............................cały naród radziecki jest z Tobą"
          jk

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka