Dodaj do ulubionych

Z nitki do klebka

18.10.20, 10:11
Niedawna dyskusja z forumowym kolega ze Stanow zastanowila nad tym skad sie biora tak asocjalne postawy jak jego.

Na forum na ktorym zazwyczaj pisuje mamy jednego forumowicza o dosc podobnej pogardzie do innych. Pisze z Niemiec i bierze sie za lepszego od Polakow i od Polek. Polacy sa dla niego klamcami a Polki prostytutkami. Jako, ze znam i Niemcy i Niemcow to zgaduje ze jego postawa wynika z lekcewazenia, ktorego sam kiedys doznal i za ktore sie teraz rewanzuje jak umie.

Wrocmy do kolegi z tego forum. Moja znajomosc Amerykanek i Amerykanow ogranicza sie do partnerow tenisowych z Australii, gdzie pracowalem 30+ lat temu. Ale wowczas zauwazylem ich wielka pewnosc siebie. I mysle, ze to wlasnie pewnosc siebie byla na rzeczy w niedawnej dyskusji.

Wasz kolega ma duzo racji w obserwacji polskiej sceny politycznej. Ale jego oceny sa podane jak lekcje do wysluchania przez nastolatkow a nawet przez dzieci. Niegrzecznymi dziecmi sa ci, ktorzy jego postawy nie popieraja. Zapytacie czy to jest wazne dla nas i czy warto o tym rozmawiac? Uwazam, ze warto i pojdzmy po tej nitce do klebka.

Amerykanska polityka charakteryzuje sie dosc podobna postawa. My cos mowimy a wy macie sie zatkac i poslusznie wykonywac co mowimy. Koniec koncow, Stany to demokratyczny kraj i sie umial przeciwstawic niemieckim mordercom masowym i ruskim imperialistom. Tyle,ze wlasnie z tym sluchaniem innych jest problem.

I tu wrocmy do polskiej polityki. Czy nie lepiej byloby poprawic stosunki z Rosjanami i z EU zamiast prosic o laske Amerykanow i placic za ich militarne uslugi?

PF
Obserwuj wątek
    • 1.melord Re: Z nitki do klebka 18.10.20, 13:09
      >I tu wrocmy do polskiej polityki. Czy nie lepiej byloby poprawic stosunki z Rosjanami i z EU zamiast prosic o laske >Amerykanow i placic za ich militarne uslugi?

Kiedys mowilo sie,ze Polska jest miedzy mlotem a kowadlem.
      Dzisiaj.....Rosja niema do nas pretensji terytorialnych,Niemcy...hmmm,teoretycznie nie ale w "starej" niemieckiej mentalnosci(konstytucji tez) zachodnie tereny dzisiejszej Polski sa.pod zarzadem...
      (nie wspomne o Ukrainie,ktora nie wiele mniej chce..az pod Krakow)

W tak zagmatwanym ukladzie Polska powinna miec dobre stosunki z Rosja ta jak iz Niemcami...Ameryke olac,tam decyzje podejmuje pieniadz....Prezydent,Kongres,Senat USA sa jedynie "przekaznikami" decyzji podjetych przez amerykanski(finansowyo-zbrojeniowy) gabinet cieni.
      • polski_francuz Re: Z nitki do klebka 18.10.20, 13:44
        "W tak zagmatwanym ukladzie Polska powinna miec dobre stosunki z Rosja tak jak i z Niemcami"

Amerykanie nie oddadza zycia za Polske. Maja swoje problemy i swoje interesy. Nasz, polski, interes jest jak piszesz, aby miec dobre stosunki z Rosja i z Niemcami.

Czy to jest latwe? Nie jest. Czy to jest konieczne? Jest.

PF
          • polski_francuz Re: Z nitki do klebka 19.10.20, 07:33
            Mature trzeba zdac i zaczac samemu dbac o swoje interesy. Bez nauczycieli, ktorzy ci mowia co trzeba myslec i co robic.

Again, swiat jest wielobiegunowy. I z tym sie trzeba pogodzic. I ten biegun, ktory mowi, ze PiS jest do dupy ma racje. Tylko, jak on to mowi mnie siem nie podoba.

PF
                  • polski_francuz Re: Z nitki do klebka 19.10.20, 08:29
                    "Z tą ambasadą polską w Turcji po zaborach to bajka."

C'est vrai? A ja wybieralem tureckich rzemieslnikow do prac przy domu, za te ambasade. Cwaniacy jedni, wykorzystali moj historyczny patriotyzmsmile

PF
                    • t_ete Re: Z nitki do klebka 19.10.20, 14:39
                      polski_francuz napisał:

> "Z tą ambasadą polską w Turcji po zaborach to bajka."
                      >
                      > C'est vrai? A ja wybieralem tureckich rzemieslnikow do prac przy domu, z
                      > a te ambasade. Cwaniacy jedni, wykorzystali moj historyczny patriotyzmsmile

„Poseł Lechistanu jeszcze nie przybył”.
                      Podobno taka wlasnie formulke wyglaszano na dworze Sultana Turcji
                      - za kazdym razem gdy prezentowano ambasadorow, dyplomatow.

Nawet jesli to legenda - to piekna. Faktem jest, ze Turcja nie uznala
                      rozbioru Rzeczpospolitej.

tete
                      • qwardian Re: Z nitki do klebka 20.10.20, 18:19
                        t_ete napisała:

> Poseł Lechistanu jeszcze nie przybył.

Proszę nie konfabulować w złych zamiarach. Turecki naród musi zapłacić Polsce odszkodowania za agresję na nasz święty katolicki naród i odpowiedzieć za straszliwą zbrodnię na Ormianach..
                • xiazeluka Re: Z nitki do klebka 19.10.20, 09:26
                  Polska już w Mumii jest, więc co wnosi propozycja poleunitu? I jak to się ma do "nauczycieli, ktorzy ci mowia co trzeba myslec i co robic"? Nauczyciele zza ocenu są gorsi od miejscowych mądrali? Dlaczego?
                      • polski_francuz Re: Z nitki do klebka 20.10.20, 10:31
                        "Jeśli nie są gorsi, to odległość nie ma znaczenia."

Alez ma. To ze pani Ardern jest dobrym PM nie wynika ze kobieta maja we Francji szanse na prezydenture. I jeszcze prosciej, kraje blisko siebie lezaca maja podobne tradycje, podobne pory roku, momenty historycznych zblizen i oddalen.

PF
                          • polski_francuz Re: Z nitki do klebka 20.10.20, 16:06
                            "...i sprzeczne interesy"

Nareszcie pierwsze objawy iinteligencji. Interesy, na wstepie sa zawsze rozbiezne. Zaczyna sie rozmawiac i zaczyna siem zastanawiac. I okazuje sie, ze mozna razem zrobic interesy korzystne dla obu stron.

Dobrzy w te klocki sa polnosni Niemcy (Hamburg, Brema) czy Holendrzy. W Polsce jest silna tradycja handele zydowskiego.

Podoba mi sie przyklad Holendrow, ktorzy sa podobnymi rasistami co pisowscy Polacy (o ile nie wiekszymi) a maja dobra opinie i wszyscy ich szanuja.

Tedy droga!

PF
                            • xiazeluka Re: Z nitki do klebka 20.10.20, 20:58
                              Infantylizm zachodnich elit profesorskich, także tych importowanych z wschodnioeuropejskiej dziczy, przejawia się a) naiwną wiarą w to, że sprzeczne interesy sąsiednich państw da się pogodzić ględzeniem, b) kompleksami polegającymi na przekonaniu, że jeśli u w Polsce jest coś inaczej niż na Zachodzie, to wynika to z polskiego zacofania - a nie różnorodności.
                              Konsekwencją postawy a+b jest bałwochwalcza wiara w mzinu o imieniu Mumia Europejska, jedynego Boga w zasięgu profesorskich ateistycznych imaginacji. Ten bóg, jak to bóg, może wszystko, a im więcej będzie w niego wiary, tym łatwiej wszystkie sprawy do przodu pójdą.
                              Jeśli jest interes do zrobienia z hitlerowcami - to się z nimi interes robi. Jeśli pojawi się lepszy z kacapami - to bez chwili wahania biznesy czynimy z nimi. Decyduje polska racja stanu, a nie infantylny ekumenizm naiwniaków.
                              • polski_francuz Re: Z nitki do klebka 20.10.20, 21:57
                                "...Decyduje polska racja stanu,..."

O to to. I pytam sie czy nie lezy w polskiej racji stanu by miec dobre stosunki z Rosja i z Niemcami?

O ile pamietam, byl taki polski polityk (jego nazwisko mi wylecialo z glowy), ktory twierdzil ze Polska powinna miec lepsze stosunki z Rosja i z Niemcami niz kazdy z tych krajow ze soba.

Nie jestem zatem pierwszym, ktore ten problem podnosi.

PF
                                • xiazeluka Re: Z nitki do klebka 21.10.20, 01:52
                                  Polityka jednakowej odległości została zweryfikowana praktycznie z rezultatem negatywnym. Należy stawiać na jednego, najlepszego w danej chwili konia, a nie siedzieć okrakiem na całym tabunie.
                                  • benek231 Od nitki do klebka 21.10.20, 04:36
                                    kretynaluka napisała:

Należy stawiać na jednego, najlepszego w danej chwili konia, a nie s
                                    > iedzieć okrakiem na całym tabunie.
                                    **
                                    Moze powinienes zatrudnic sie w Janowie Podlaskim. Tam jeszcze maja "cały tabun". Do wiazania ogonow, oczywiscie.
                              • benek231 Od nitki do klebka 20.10.20, 22:01
                                kretynaluka napisała:

Decyduje polska racja stanu, a nie infantylny ekumenizm naiwniaków.

**
                                WOW! Czy wyglaszajac powyzsza fanfaronade stales, Kretyn, na bacznosc? Czy tylko w mundurku?
                                • benek231 PS... Po nitce do klebka 20.10.20, 22:10
                                  benek231 napisał:

> kretynaluka napisała:
                                  >
                                  > Decyduje polska racja stanu, a nie infantylny ekumenizm naiwniaków.
                                  >
                                  > **
                                  > WOW! Czy wyglaszajac powyzsza fanfaronade stales, Kretyn, na bacznosc? Czy tylk
                                  > o w mundurku?

Wczesniejsze zdania to byl belkot. Musisz popracowac nad jezykiem, Ketyn - jesli tylko dasz rade.
        • czuk1 Re: Z nitki do klebka 19.10.20, 15:44
          polski_francuz napisał: "W tak zagmatwanym ukladzie Polska powinna miec dobre stosunki z Rosja tak jak i z Niemcami"
          Amerykanie nie oddadza zycia za Polske. Maja swoje problemy i swoje interesy. Nasz, polski, interes jest jak piszesz, aby miec dobre stosunki z Rosja i z Niemcami. >> Czy to jest latwe? Nie jest. Czy to jest konieczne? Jest.

Zgoda. Poprawa stosunków Polski z Rosją powinna być dokonywana przez aktywność Polski , w ramach UE.
          Zobiektywizowanie stosunków Polski z USA może nastąpić przez wejście Polski na drogę "głównego nurtu " UE.
          Aby mieć dobre stosunki z Niemcami, wystarczy by obecne władze nie eksponowały fobii antyniemieckich.
          • oleg3 Re: Z nitki do klebka 19.10.20, 15:53
            > Aby mieć dobre stosunki z Niemcami, wystarczy by obecne władze nie eksponowały fobii antyniemieckich.

Kanieszno tow. Czuk.

To są mądrości z przedszkola! Najgorzej, że prof. PaF intelektualnie jest na zbliżonym poziomie. Ktoś z was czytał kiedyś Księcia?
            • polski_francuz Re: Z nitki do klebka 19.10.20, 17:47
              "To są mądrości z przedszkola! Najgorzej, że prof. PaF intelektualnie jest na zbliżonym poziomie"

I kolega czuk (jak sadze) i ja sam demokracji zesmy sie za doroslego zycia uczyli. I ja sobie cenimy. W nam zyciu Polska sie zupelnie zmienila. I, ja i sadze ze czuk tez, chcemy by Polska demokracja weszla w dorosly wiek. Samemu, bez opiekuna.

PF
              • oleg3 Re: Z nitki do klebka 19.10.20, 18:26
                Profesorze! To nie jest kwestia umiłowania demokracji. To jest błąd antropomorfizmu. Państwo działa inaczej niż człowiek. Człowiek (ja czy ty) jak ma problemy z sąsiadem to wypije z nim wódkę, wino, koniak; skomplementuje sąsiadkę, da dziecku sąsiada cukierka. Zrobi grilla, ... .

Polska miała dobre stosunki z Rosją od Sejmu Niemego do Sejmu Wielkiego i od Manifestu PKWN do rządu Mazowieckiego. Z Niemcami od hołdu w Krzyszkowie do końca I Rzeszy.
                • polski_francuz Re: Z nitki do klebka 19.10.20, 19:32
                  "Polska miała dobre stosunki z Rosją od Sejmu Niemego do Sejmu Wielkiego i od Manifestu PKWN do rządu Mazowieckiego. Z Niemcami od hołdu w Krzyszkowie do końca I Rzeszy. "

I Polska ewoluuje i Niemcy z Rosja. Mamy wplyw (ja pisanina a Ty do tego wrzucaniem kartki wyborczej) na Polske. Tyle mozemy zrobic. Rezulat bedzie jaki bedzie. Ale przynajmniej cos zesmy starali sie zrobic.

PF
                    • qwardian Re: Z nitki do klebka 20.10.20, 09:17
                      Nic nie ewoluuje, zwłaszcza w przyrodzie. Wszystko wymiera. USA, Zachodnia Europa i Rosja to faktyczne trupki. Chiny produkują i są przyszłością. Reaktory AP1000, które Polska zamierza zainstalować, to już chiński produkt, bo państwowy chiński SNPTC wykupił technologię Westinghouse dotyczącą tego produktu..
                  • oleg3 Re: Z nitki do klebka 21.10.20, 14:00
                    polski_francuz napisał:

> "Polska miała dobre stosunki z Rosją od Sejmu Niemego do Sejmu Wielkiego i o
                    > d Manifestu PKWN do rządu Mazowieckiego. Z Niemcami od hołdu w Krzyszkowie do k
                    > ońca I Rzeszy.
                    "
                    >
                    > I Polska ewoluuje i Niemcy z Rosja. Mamy wplyw (ja pisanina a Ty do tego wrzuca
                    > niem kartki wyborczej) na Polske. Tyle mozemy zrobic. Rezulat bedzie jaki bedzi
                    > e. Ale przynajmniej cos zesmy starali sie zrobic.

Możemy PaFie przede wszystkim zrozumieć sytuację. Ja jestem prosty człowiek, moje obowiązki i możliwości są mniejsze. Ty zaś jesteś akademikiem głoszącym przedszkolny infantylizm.

Zrobię Ci krótką listę tematów do przemyślenia. Tylko nie szukaj odpowiedzi w Der Spiegel. Korzystaj z własnej głowy.

Po Wojnie Północnej Rosja weszła do grona mocarstw europejskich. Czy Rosja jest Europą nie jest teraz ważne. Przekształciła I RP w rosyjski protektorat i mocno oparła się o Bałtyk. Niemcy były wtedy pojęciem geograficznym, możemy rozmawiać o Prusach. Rozwój wypadków wykazał, że Rosja nie jest w stanie utrzymać kontroli nad całą I RP. Efektem były rozbiory. Prusy, później Niemcy nie mogłyby istnieć bez terenów zamieszkałych przez ludność polską. Ani Rosja ani Niemcy nie mogły połknąć całej Polski. Nic się w tym zakresie nie zmieniło.

W tymże XVIIIw. pojawił się podział wśród polskich elit (narodu politycznego) na Sarmatów i Francuzików. Zauważ, że nie było chętnych na robienie z siebie Rosjan czy Prusaków. I w tym zakresie też nic się nie zmieniło.

Co z tym robić? Odwołam się do mistrza Młynarskiego.

• polski_francuz Autyzm czyli pojecie geograficzne 21.10.20, 17:24
                      " Ty zaś jesteś akademikiem głoszącym przedszkolny infantylizm. "

Bylem akademikiem bo mnie niedawno wywalono z uniwerku pod pretekstem zem za stary. Wiec jestem osoba prywatna na stypendium od spoleczenstwa nazywanym przez niektorych emerytura. Tyle sprostowan.

Co do reszty, tom przyzwyczajon szukac mechanizmow, dla przypomnienia "tego co powoduje ze zachodza fakty". I przedstawie moja wizje obu sasiadow. Wizje na dzisiaj.

Zacznimy od wielkosci kraju bo to jest podstawowe by zrozumiec Rosje i troche tez Niemcy. Wielkosc powoduje, ze sie z nami licza, ze mozna narzucac swoja wole innym. Jedni to maja inni odkrywaja od niedawna. Rosja ma ten ciag na wielkosc. Tyle, ze nie ma ani umiejetnosci ani doswiadczenia w utrzymywaniu ekonomicznego porzadku. I jej wielkosc ma charakter militarno-zamordystyczny. Siac stracha u swoich i innych i zbroic sie ile sie da. By siem ich bali.

Niemcy dobrze gospodarzyly jako kraiki i dopiero w XIX wieku dotarlo do nich, ze maly sie nie liczy i stali sie wieksi. Potem zechcieli byc jeszcze wieksi ale inni duzi nie chcieli ich przyjac do klubu. I dzis powoli staraja sie znow stac wieksi wpierw przylaczywszy DDR i staja sie motorem EU czyli chca sie stac wieksi na sposob orkiestralny stajac sie albo dyrygentem albo pierwszymi skrzypcami albo pianista.

I wrocmy do Polski, bo to o nia mnie biega. Zacznijmy od tego, ze co chca Rosjanie czy Niemcy niewiele mnie obchodzi. Wazne jest co chca sami Polacy. I jaki jest ich interes. Ano mysle, ze warto stac sie faktycznie wiekszym. Mamy sasadow na poludniu ktorzy sa do nas dosc podobni, jest tez Ukraina i Bialorus a takze ma Ojczyzna Litwa. Mozna sie z nimi ukladac i szukac zblizenia przy kazdej okazji jaka sie prezentuje.

Ale nie mozna sie stac wiekszym przy ekonomia takiej jak ta polska, t.j. PIB=500 mld € czy cos. Mozna zaczac o tym myslec gdzies od 1 bln €. I by sie wiekszym stac nie ma innej drogi by sie sprzymierzyc z Niemcami i z EU. Miec dobre stosunki nie zapominajac czego sie chce.

PF
                      • boomerang Re: Autyzm czyli pojecie geograficzne 21.10.20, 22:47
                        I by sie wiekszym stac nie ma innej drogi by sie sprzymierzyc z Niemcami i z EU

i tak właśnie się dzieje. Polska sprzymierzona jest z UE/Niemcami, tylko nie pozwala sobie żeby jej w kaszę dmuchali. Poza tym układa się z sąsiadami w ramach Grupy Wyszehradzkiej, która jest zabezpieczeniem w razie gdyby UE się rozpadła, a biznes z USA jest po to żeby Rosję trzymać na baczność, a Niemcy nabrały należytego szacunku. Alles klar, kommissar?
                        PS
                        Jeśli wyleciałeś z uniwerku (gratuluję nowopozyskanej wolnoścismile) to pora żebyś załadował sobie wreszcie polską czcionkę. No chyba że korzystasz z pecetu z XX wieki i Windows2000, co jest wielce prawdopodobne. Jeszcze raz gratuluję emerytury! Mnie z ostatniej posady zwolnił menedżer-pederasta, Anglik z Middle England, czyli ze specyficznym dla "lower class" językiem angielskim. Jak się dowiaduję poznali się wreszcie na nim i właśnie nie przedłużyli mu kontraktu. Tylko jak tu wrócić do Anglii gdy samoloty nie latają. Może załapie się jeszcze w lutym na Mardi Gras w Sydney.
                        • polski_francuz Re: Autyzm czyli pojecie geograficzne 22.10.20, 10:23
                          "Jeśli wyleciałeś z uniwerku (gratuluję nowopozyskanej wolnoścismile) to pora żebyś załadował sobie wreszcie polską czcionkę. No chyba że korzystasz z pecetu z XX wieki i Windows2000, co jest wielce prawdopodobne."

Méchant, méchant...mam PC niedawny (>2010) i Windows 10. Tyle, ze dosc czesto zmieniam jezyki a najczestszy, francuski, ma tez wiele akcentow. Korzystam zatem z tego co widze na klawiaturze.

Y basta!

Co do reszty, nie mam zadnego zaufania do polityki polskich politykow. Sa dobrzy w glupotach intryganckich (komu dokopac by wladze utrzymac) i zadni w sprawach dla Polskich waznych (energetyka, pozycja w EU, stosunki z sasaiadami). Polska ma pilna potrzebe lepszego rzadu.

PF
    • qwardian Re: Z nitki do klebka 19.10.20, 09:24
      Wszem i wobec wraz z polskimi biskupami i Polską Francą przepraszam moich NSDAP-owskich braci, że pozostawiliśmy ich na lodzie (dosłownie) w wojnie z kremlowskim belzebubem. Kondycję polskiego ruchu narodowego wyznacza mdlejący Giertych, o takich oszustach wygłosił piękne przemówienie w poznańskim ratuszu Heinrich Himmler, który wskazał, że SS-man, który splamił swoje ręce kradzionym mieniem zasługuje na największe POtępienie..
    • czuk1 Re: Z nitki do klebka 19.10.20, 15:26
      polski_francuz napisał: [...] I tu wrocmy do polskiej polityki. Czy nie lepiej byloby poprawic stosunki z Rosjanami i z EU zamiast prosic o laske Amerykanow i placic za ich militarne uslugi.

To byłoby słuszne ....ale..jako kłębek/cel strategiczny polskiej polityki ; do którego trzeba by dochodzić stopniowo, rozwijając nitki na kłębku . Cel jest słuszny ale polskie władze III RP przed sobą ( przed Polską) go nie stawiają. Mało tego. Polskie drogi/nitki do tego celu (wg mnie) teraz są kręte i bagniste, trudne do pokonania.... aby dojść do stawianego strategicznego celu.
      Teraz główne drogi do naszego narodowego celu biegną przez czynny udział Polski w modernizacji UE ; tj. zapewnienie koncentracji zadań UE na gospodarce, głównych zadaniach politycznych - jak bezpieczeństwo, wspólna polityka gospodarcza, celna i finansowa, armia UE oraz zwiększenie niezależności państw w ramach UE. A także ukształtowanie stosunków z USA, Chinami i Rosją wg jednolitej polityki . Generalnie , interesy narodowe państw członkowskich i interesy UE powinny być wpisane do unijnych traktatów.
      Na dziś Polsce szkodzi " dobra zmiana" ustrojowa dokonywana przez PiS i naruszanie prawa unijnego. Znaczenie Polski w UE zmniejsza się. Podporządkowanie się Polski Stanom Zjednoczonym też nie jest słuszne ; w sytuacji kiedy przygotowują one niekorzystne dla UE decyzje gospodarcze.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka