Dodaj do ulubionych

Dla Olega3 - klienta TVP :O)

09.07.21, 06:56
Czego widz "Wiadomości" nie dowiedział się o zamachu na TVN

Agata Kondzińska
8 lipca 2021 | 21:44


PiS nie czai się na TVN. Stacja nie czeka na koncesję od kilkunastu miesięcy, a ambasada USA wcale nie jest zaniepokojona zamachem władzy na niezależne media. Tak rzeczywistość opowiedziały "Wiadomości"

Czwartek zdominowała w mediach debata o najnowszym pomyśle posłów PiS. Poprzedniego dnia wieczorem przesłali do Sejmu projekt noweli ustawy o Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. Chcą, żeby większościowymi właścicielami polskich mediów nie były firmy spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Takie mogą mieć jedynie pakiet mniejszościowy 49 proc. Europejski Obszar Gospodarczy to państwa Unii Europejskiej, Norwegia, Islandia i Lichtenstein.

Pomysł PiS jest wymierzony w TVN, bo ich właścicielem jest amerykański koncern. Koncesja na nadawanie dla telewizji informacyjnej TVN 24 wygasa 26 września 2021 r. Stacja już rok temu złożyła wniosek o jej przedłużenie. I ciągle czeka na odpowiedź. Ale o tym widzowie „Wiadomości" już się nie dowiedzieli.

Trójmorze, Ameryka, media
Nowatorski pomysł posłów PiS wprawdzie był pierwszym materiałem dziennika telewizji Jacka Kurskiego, ale opowiedziano go przy okazji Szczytu Trójmorza w Sofii. Po streszczeniu wystąpienia prezydenta Andrzeja Dudy, po deklaracji, że amerykańska administracja wspiera inicjatywę trójmorską, autor materiału poinformował: „Dla państw Trójmorza, które przeszły skomplikowaną drogę do suwerenności i doświadczyły burzliwej transformacji ustrojowej szczególnie ważne jest bezpieczeństwo informacyjne."

Z wyjaśnieniem pospieszył sam premier Mateusz Morawiecki: - Wyobraźmy sobie sytuację, że jakieś medium w Polsce, czy to bardzo duży portal, czy telewizja, czy radio, czy wielka gazeta - miałaby być kupiona przez podmiot rosyjski, chiński albo pochodzący z krajów arabskich – mówił szef rządu. A autor materiału doprecyzował, że teraz jest to możliwe, bo „firmy spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego mogą być właścicielami mediów poprzez zarejestrowane w Europie spółki córki". I uspokoił, że tę furtkę ma zamknąć projekt zmian złożony przez grupę posłów PiS. - To spowoduje, że będzie musiał być również udział kapitału z Unii Europejskiej, ponieważ tu jest mowa o tym, że nie może być więcej jak 49 proc. kapitału z krajów spoza Unii – to już Marek Suski, twarz medialnej rewolucji.

I to było wszystko, co powinien wiedzieć widz „Wiadomości"
Nie dla niego stanowisko amerykańskiej ambasady, że „USA z rosnącym niepokojem obserwują procedurę związaną z koncesją TVN oraz nowy projekt zmian ustawy medialnej", a wolna prasa ma kluczowe znaczenie dla demokracji.

Nie dla widza „Wiadomości" oświadczenie zarządu TVN: „Pod pozorem walki z obcą propagandą próbuje się ograniczyć wolność mediów. Nie ugniemy się pod żadnymi naciskami i pozostaniemy niezależni, działając w imieniu naszych widzów".

Nie dla widza „Wiadomości" historia o tym, jak Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji blokuje koncesję dla TVN 24. I wreszcie, nie dla widza „Wiadomości" opinia koalicjanta PiS Jarosława Gowina, że projekt nie był konsultowany w Zjednoczonej Prawicy. A jego środowisko nie chce popierać pomysłów „ograniczających pluralizm mediów". Może chociaż opozycja protestuje? Na pewno nie w świecie opisywanym przez TVP.

W tej rzeczywistości - to materiały, które do wydania się zmieściły - rząd ma pomysł na poprawę losu rolników, a Tusk wrócił, by zamrozić unijne fundusze dla Polski.

Czwartkowe „Wiadomości" tylko potwierdziły, że są wiadomościami PiS.

wyborcza.pl/7,75968,27307692,czego-widz-wiadomosci-nie-dowiedzial-sie-o-zamachu-na-tvn.html#S.main_topic_3-K.C-B.2-L.2.glowka
A moze jednak, Oleg, sprzedaj swiniaka i kup sobie w koncu dostep do TVN. Ubogac wlasny rozum.
Obserwuj wątek

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka