15.07.22, 12:57
Zdaje się, że o 1-szej po południu jeszcze trwało, z góry przegrane przez Zakon, starcie. Mongolska strategia po raz kolejny zatriumfowała.
Obserwuj wątek
  • qwardian Re: Grunwald 15.07.22, 13:19
   Największe łotry w historii tej planety brały udział PO stronie kosmopolitycznej Polski, dzisiaj powstaje film na ten temat. Dwóch przywódców ruchu husyckiego przeciw Kościołowi Katolickiemu z bandziorem Janem Žižką na czele..

   natemat.pl/411496,ben-foster-jako-bohaterem-bitwy-pod-grunwaldem-w-filmie-jan-i-ka-wideo
   • oleg3 Re: Grunwald 15.07.22, 13:34
    Zakon jednak odstał pod względem strategicznym i taktycznym. Jagiełło, mongolskim wzorem, spokojnie dowodził ze wzgórza, a Wielki Mistrz nieudolnie robił za Zawiszę. Pozorowana ucieczka lewego skrzydła, rozerwanie krzyżackich szyków i oskrzydlenie. Kocioł, koniecznie niedomknięty. Klasyka Czyngis Chana. Z 250 braci zakonnych z pogromu ocalało 50.
    • qwardian Re: Grunwald 15.07.22, 13:47
     Wypowiadam się wyłącznie z punktu moralnego, nie taktycznego. Przegraliśmy bitwę, to oczywiste z tragicznym finałem dla naziej planety.
   • qwardian Re: Grunwald 15.07.22, 13:45
    Tym drugim był Mikuláš z Husi, łotrzyk, syn Sokola z Lamberka, z którym terroryzowali ludność Czech na pograniczu morawsko-austriackim z 45-osobową bandą. Cała ta sfora psów stanęła naprzeciw teutońskim zakonnikom w 1410 roku, potem wszyscy wrócili z sakwami pełnymi złota. Žižka, wcześciej bankrut kupił sobie kamienicę w Pradze, Mikuláš stał się wielkim panem na Morawach (gród Lamberk) i zaczęli swoją krecią robotę przeciw Kościołowi. Zburzyli i spalili mnóstwo zamków, spowodowali, że stolica Wielkiej Rzeszy uciekła z Pragi. Polatschken nigdy nie przeprosili za tą okrutną i zdradziecką intrygę..
   • oleg3 Re: Grunwald 15.07.22, 13:49
    qwardian napisał:

    > z bandziorem Janem Žižką na czele

    Jan Žižka był geniuszem militarnym. Dorównał mu dopiero, po 200-tu latach, Gustaw Adolf. Ze starożytności przychodzi mi do głowy Filip (Filip nie Aleksander) Macedoński.
    • qwardian Re: Grunwald 15.07.22, 14:40
     Geniusz antykatolickich łachudrów cechuje się tym, że Czechy zostały okrojonym liliputem. Karol IV (ten od mostu i uniwersytetu) zapłacił 500,000 guldenów za Brandenburgię w 1373 żeby Czechy uzyskały dostęp do morza, mieli już wtedy Saksonię. Geniusz uczynił wielkie państwo plamą na mapie, kto odwiedza dzisiaj Kotlinę Kłodzką wie, że każdy zamek został zburzony, albo spalony przez Taborytów..
  • perla_z_roztocza Re: Grunwald 15.07.22, 14:29
   zasadniczo to nie znam szczegółów historycznych ale słyszałem, że Grunwald był największą bitwą średniowiecza.
   No i w zasadzie te bitwy to były tak naprawdę wielkimi przepychankami. Podobno po stronie polskiej zginęło 6 rycerzy.
   Ludzie nie lubią zabijać innych ludzi szczególnie gdy patrzą im w oczy.
   Co innego strzelać z haubicy na 20 kilometrów a co innego rozpruć kogoś mieczem czując jego oddech.
   Ogólnie wygrana pod Grunwaldem nie do końca była wykorzystana. Malbork można było zająć z marszu.
   Tak czy inaczej to był początek końca Zakonu właśnie.
   • perla_z_roztocza Re: Grunwald 15.07.22, 14:38
    skutki tej bitwy widoczne są do dziś.
    Np. sady w okolicach Sandomierza to jeden ze skutków.
    Tam wyrżnięto wszystkie lasy i drewno transportowano Wisłą. Było potrzebne do budowy mostów, opału dla wojska i wielu innych rzeczy.
    A w Białowieży była istna rzeź zwierząt bo wojsko musiało coś jeść.
    Kartofli i schabowych wtedy nie serwowano właśnie.
   • qwardian Re: Grunwald 15.07.22, 14:58
    perla_z_roztocza napisał:

    > Tak czy inaczej to był początek końca Zakonu właśnie.


    No to masz teraz demokrację..
  • zdravko_vypic bitwa pod Kannami nie rozegrała się... 15.07.22, 21:19
   ...wg strategii mongolskiej, a była podobnie rozegrana jak przez Jagiełłę bitwa pod Grunwaldem. Nawet ustawienie wojsk było podobne; rola chorągwi smoleńskich przy utrzymaniu centrum była podobna do roli ciężej zbrojnej piechoty u Hannibala, która powstrzymywała natarcie legionów rzymskich pozwalając w efekcie zamknąć okrążenie.
   • qwardian Re: bitwa pod Kannami nie rozegrała się... 16.07.22, 09:25
    W 1410 roku główną rolę grały skrzydła, porażka Litwinów otworzyła nam szansę na przebicie waszego prawego skrzydła, które zaciekle broniła Małopolska, najbardziej kluczowa faza bitwy. Wielkopolskie rycerstwo natomiast spóźniło się na pole, ostatnie wyszło z lasu, poczem zgrabnie ominęli Łodwigowo i z waszego lewego skrzydła zadało nam ostateczny cios..

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka