Dodaj do ulubionych

Odwiedzaliście kiedyś te miejsca?

27.01.04, 10:57

Często Nienacki zmieniał nazwy miejscowości, ale wiele da się ustalić dość
dokładnie. Np. nad jezioro Pomorze,(pościg motorówka vs
wechikuł "Templariusze") jeździłem często w dzieciństwie pod namiot.
Widziałem ośrodek dziennikarski, gdzie był dancing, szukałem miejsca, gdzie
samochód wyjechał z wody, byłem w Miłkokuku (w książce Wiłkokuk), no i
spędziłem trochę czasu na Jezioraku (odwiedzenie Siemian było obowiązkiem!;-)

A jak u Was, w tej kwestii, byliście w miejscach znanych z książek?
Wyłączywszy większe miasta;-)
Obserwuj wątek
    • cze67 Re: Odwiedzaliście kiedyś te miejsca? 27.01.04, 11:44
      Milkokuk i Pomorze to moje rodzinne strony - okolice Sejn. A z innych miejsc - to bylem
      oczywiscie w Malborku.
      • turek123 Re: Odwiedzaliście kiedyś te miejsca? 27.01.04, 11:56
        O proszę, to i Kozi Rynek może widziałeś? Jest coś takiego w ogóle?
        • cze67 Re: Odwiedzaliście kiedyś te miejsca? 27.01.04, 12:10
          Nic o tym nie wiem, nigdy nie szukalem. Szkoda.
          • turek123 Re: Odwiedzaliście kiedyś te miejsca? 27.01.04, 12:15
            cze67 napisał:

            > Nic o tym nie wiem, nigdy nie szukalem. Szkoda.

            Z tego co pamiętam z książki trzeba patrzeć w niebo (strzałka pokazująca trasę,
            była tam skierowana)Ale tak na poważnie, to musi być klub było piękne
            uroczysko, skoro nawet łosia można było spotkać. Może jednak istnieje?
            • czekolada72 Re: Odwiedzaliście kiedyś te miejsca? 27.01.04, 12:53
              No coz - udalo mi sie tylko zwiedzic malbork, ale zawsze jak czytalam PS bylam
              oblozona mapami, atlasami i staralam sie zlokalizowac okolice
              I mam nadzieje, ze kiedys jeszcze udadza sie wakacje "tropem PS"
              Pozdrawiam
    • motyla.noga Re: Odwiedzaliście kiedyś te miejsca? 27.01.04, 14:44
      Byłem w Malborku, Fromborku, jeździłem po Mazurach. Byłem też w Jerzwałdzie. No
      i w Pradze - pierwszy raz zupełnie niedawno, ze 3 lata temu, już jako dorosły
      facet. I muszę powiedzieć że wiele razy przypominała mi się książka z
      dzieciństwa, zupełnie inaczej wyobrażałem sobie cmentarz żydowski - myślałem że
      jest dużo, dużo większy.
      • cze67 Re: Odwiedzaliście kiedyś te miejsca? 27.01.04, 14:51
        ja tez go sobie wyobrazalem jako wielki...
      • turek123 Re: Odwiedzaliście kiedyś te miejsca? 27.01.04, 15:06
        Zazdroszczę Ci Fromborka, bardzo chciałbym go zwiedzić - warto?Co do Jerzwałdu,
        to znam miejscowość Gietrzwałd, myślałem, że to przekształcona nazwa? Ciekawią
        mnie tereny z "Wyspy Złoczyńców" z opisu bardzo ciekawe - jakieś okolice
        Ciechocinka jak rozumiem. Rozmarzyłem się, pojechałbym teraz np. nad
        Jeziorak... ;-)Ciekawe gdzie jest Kortumowo, wpisałem w Google, ale nic
        ciekawego nie wyskoczyło. A może ktoś wie, gdzie mniej więcej mieścił się
        wigwam Winnetou? (okolice Śniardw?)ale może da się sprecyzować?
        • motyla.noga Re: Odwiedzaliście kiedyś te miejsca? 27.01.04, 15:10
          > Zazdroszczę Ci Fromborka, bardzo chciałbym go zwiedzić - warto?

          Zdecydowanie warto! Oczywiście tylko ten konkretny kawałek Fromborka, ale warto.
          • stalker_gw Frombork 11.02.04, 14:03
            motyla.noga napisał:

            > > Zazdroszczę Ci Fromborka, bardzo chciałbym go zwiedzić - warto?
            >
            > Zdecydowanie warto! Oczywiście tylko ten konkretny kawałek Fromborka, ale warto

            A dlaczego 'tylko ten konkretny'? Caly Frombork wart jest zwiedzenia! Zachecam
            szczegolnie do wyprawy nad Baude, do jej ujscia. Mozna sie niezle zdziwic
            porownujac opis u Nienackiego i to, co widac w rzeczywistosci...

            Polecam wirtualne odwiedziny Fromborka (jako wstep do prawdziwych, ma sie
            rozumiec): stalker.republika.pl/frombork.html
            --
            Tomasz Lewicki
            e-mail: stalker@poczta.onet.pl
            WWW: stalker.republika.pl
            www.solaris.z.pl - 200 zdjec z Afryki (2001 i 2002 r.)
        • kapitan.kirk Re: Odwiedzaliście kiedyś te miejsca? 27.01.04, 15:37
          turek123 napisał:

          > Ciekawią
          > mnie tereny z "Wyspy Złoczyńców" z opisu bardzo ciekawe - jakieś okolice
          > Ciechocinka jak rozumiem.

          Nazwa miejscowości Antoninów (fikcyjna) kojarzy się z niedalekim Aleksandrowem
          Kujawskim, ale sądząc z opisów położenia miasta i wyglądu okolic, chodzi po
          prostu o Nieszawę. Wysp faktycznie tam do licha i trochę, a tradycje bandycko-
          przemytnicze w starszym pokoleniu nadal są widoczne. Btw, postać dziedzica
          Dunina też jest historyczna (choć nieco "podkolorowana" fabularnie), tyle że w
          rzeczywistości nosił on nazwisko Skarbek.
          Pozdro
          • tragacik Re: Odwiedzaliście kiedyś te miejsca? 29.01.04, 08:49
            Skarbek? Mozesz napisac o tym cos wiecej.
            Bedac w okolicy widzialem wioski o nazwie Stary i Nowy Duninow. Znalalzlem tez
            bunkry, row przeciwczolgowy, dojazd do promu... Ale o dziedzicu nic...
            PS
    • tragacik Re: Odwiedzaliście kiedyś te miejsca? 27.01.04, 15:20
      Ludzie (to do wszystkich tu piszacych)
      Jesli ktos chcialby opisac swoje wyprawy sladami Samochodzika, moze ma jakies
      zdjecia warte publikacji, to zapraszam na strone (www :-). Kilku miejsc jeszcze
      brakuje, a zreszta Wasze wrazenia moga byc inne niz te juz opisane...
      PS
      www.nienacki.art.pl
      • lukas1492 Re: Odwiedzaliście kiedyś te miejsca? 27.01.04, 22:40
        Byłem w:
        Fromborku
        Malborku
        • zorska Re: Odwiedzaliście kiedyś te miejsca? 28.01.04, 00:14
          Ja jechałem autostradą poniemiecką (tzw. berlinką), którą Pan Samochodzik
          gonił Baturę aż do granicy z obwodem Kaliningradzkim. Okazuje się, że wtedy
          nie byłoby to możliwe ! Na drodze tej były zerwane 3 czy 4 wiadukty i mosty i
          dopiero niedawno je odbudowano, zatem pościg nie mógł by się odbyć. Można się
          teraz przejechać, jest to droga krajowa nr 22. Nadal niekompletna, kończą
          ostatni most, a niedługo mają otworzyć wreszcie przejście graniczne...

          Pozdr.
          norman
          • tragacik Re: Odwiedzaliście kiedyś te miejsca? 29.01.04, 12:19
            Jesli macie jkies zdjecia, albo da sie z tego zrobic dluzszy opis, moze
            widzieliscie cos ciekawego? To wszystko chetnie bym zamiescil :-)
            PS
    • dexim Re: Odwiedzaliście kiedyś te miejsca? 28.01.04, 00:43
      Cedynia, Moryń, Chojna i Pojezierze Myśliborskie. Niesssamowite tereny. W
      Cedyni na Górę Czcibora wspinali się po ścieżce, dziś na szczyt prowadzą
      schody...
      • andy_7014 Re: Odwiedzaliście kiedyś te miejsca? 30.01.04, 15:41
        Byłem w Cedyni, nie myśląc wtedy o książkach Nienackiego. Ale już Frombork to
        tylko ze względu na pana Tomasz (a nie jakiegoś tam Kopernika, hehe). Nawet
        siadłem na ławeczce i patrząc na fromborską wieżę myślałem , że to właśnie tu
        PAn Samochodzik miał doznać olśnienia - wieża to oktagon - rozwiazanie jednej
        z zagadek - pamiętacie? A "Straszny Dwór"? Wiecie gdzie on mógł się mieścić?
    • pysia.w Re: Odwiedzaliście kiedyś te miejsca? 02.02.04, 19:29
      W orginale jest Wiłkokuk, a nie Miłkokuk. Jezdze tam co roku (nad Zelwe) od 20
      lat i uwazam ze miejsce na wypoczynek jest super:))). Polecam odwiedzic sklep
      we wsi Zelwa (byly duzy gs) gdzie sprzedaje Pan Namiotko z rodzinka. Ubaw
      przedni. Pozdrawiam. Loze.
    • lou24 Re: Odwiedzaliście kiedyś te miejsca? 11.02.04, 18:20
      bylam w Malborku, Fromborku, Chenonceau (Zamek Szesciu Dam) i w Chambort.
      ale moim marzeniem jest wizyta w obserwatorium z Ksiegi Strachow :)
      • lukas1492 Re: Odwiedzaliście kiedyś te miejsca? 11.02.04, 21:50
        Byłem we Fromborku, Malborku.
        Bywałem też w Wojnowie (niewidzialni).
        Bywałem w Iławie.

        Uroczysko Kozi Rynek istnieje, podam adresy:
        http://www.lipsk.pl/historia.htm
        http://www.eko.pb.bialystok.pl/baza/mapa.php?numer=39

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka