staua 02.11.06, 20:13 wczoraj. Mial 81 lat. "Wybor Zoffi" zrobil na mnie duze wrazenie. Innych jego ksiazek nie czytalam. Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
ada08 Re: William Styron zmarl 02.11.06, 21:56 "Dotyk ciemności" książeczka (kilkadziesiąt stron) o depresji, tyle tylko poza "Wyborem Zofii" znam. Zmarł. Odpowiedz Link Zgłoś
ben-oni Re: William Styron zmarl 03.11.06, 13:06 To ten od "Na pastwę płomieni"? Rewelacyjna kniga, ale może pomyliłem autora. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Dorwas Re: William Styron zmarl IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 04.11.06, 14:57 ['] Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: mromir Re: William Styron zmarl IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 04.11.06, 17:43 Napisał jeszcze "Pogrążyć się w mroku". Odpowiedz Link Zgłoś
broch Re: William Styron zmarl 04.11.06, 18:26 ciekawe, wydawało mi się że percepcja Styrona w Polsce była większa. Przede wszystkim (dla mnie) "Wyznania Nata Turnera", "Na pastwę płomieni", biograficzna "Pogrążyć się w mroku", i oczywiście "Wybór Zofii" z Meryl Streep (Oscar za główną rolę) and Kevinem Kleinem szkoda. Pozostały książki. Odpowiedz Link Zgłoś
ben-oni Re: William Styron zmarl 05.11.06, 12:39 Bo to jest jakieś dziwne zjawisko, że w Polsce w odniesieniu do niektórych nazwisk zaburzone są wyraźnie proporcje popularności. Czytałem kiedyś, dawno temu, jekąś recenzję książki Styrona, i zdziwiło mnie twierdzenie, że jest (wtedy jeszcze, jest), "ostatnim wielkim prozaikiem amerykańskim", spadkobiercą tradycji Faulknera, Steinbecka, Hemingwaya... Podczas gdy u nas był raczej przeciętnie znany, a karierę robili Updike (choć gdzie mu tam chociażby do Malamuda, czy Baldwina?) i tym podobni... I podejrzewam, że taka dezorientacja trwa nadal i nie tylko w odniesieniu do lit. amerykańskiej. Odpowiedz Link Zgłoś
staua Re: William Styron zmarl 06.11.06, 00:59 Nie bedac jeszcze w Stanach, slyszalam o Styronie same niepochlebne opinie, ze to drugorzedny autorzyna, ze "Wybor Zofii" to chala, przez to zupelnie nie mialam ochoty na jego ksiazki, dopiero tutaj przeczytalam i obejrzalam "W. Z" i zamierzam zapoznac sie blizej z jego tworczoscia. Odpowiedz Link Zgłoś
agni_me Re: William Styron zmarl 05.11.06, 20:48 "O drugim doświadczeniu traktował "Wybór Zofii" (1979), historia młodej polskiej Żydówki, która po straszliwych przeżyciach w Oświęcimiu emigruje do Brooklynu i wiąże się z opętanym żądzą zemsty amerykańskim Żydem." Oto fragment pożegnania, jakie sprawiła Gazeta Styronowi. Naprawdę tak trudno znaleźć, skoro się nie czytało książki, informację na jej temat? Odpowiedz Link Zgłoś
staua Re: William Styron zmarl 06.11.06, 02:17 Zydowka! Opetany zadza zemsty! Prawde mowiac, nie spodziewalam sie czegos takiego w "Gazecie". Odpowiedz Link Zgłoś
she8 Re: William Styron zmarl 05.11.06, 21:17 [*]Pogrążył się w mroku,a może w jasności..Niech spoczywa w Pokoju. Odpowiedz Link Zgłoś