Dodaj do ulubionych

Reich-Ranicki

IP: *.rtk.net.pl 10.06.03, 19:51
Czy ktos zna tego Pana? Czy ktos oglądał kwartety
literackie w tv niemieckiej? Czy macie pogląd na taki
typ krytyki literackiej, jaki reprezentuje MRR?
Bo ja go uwielbiam!!!!!!!
I nie mogę przeboleć, że ZDF przestał emitować programy
z Nim.
Obserwuj wątek
    • Gość: Tete Re: Reich-Ranicki IP: *.echostar.pl 10.06.03, 21:19
      hej,

      dużo słyszalm o nim, ale programow nie oglądałam.. Chyba bardzo skrytykował
      ostatnio stan polskiej literatury współczesnej.. Hmmm chyba slusznie zresztą
    • szwedzka Re: Reich-Ranicki 10.06.03, 21:44
      Gość portalu: fiuta napisał(a):

      > Czy ktos zna tego Pana? Czy ktos oglądał kwartety
      > literackie w tv niemieckiej? Czy macie pogląd na taki
      > typ krytyki literackiej, jaki reprezentuje MRR?

      Nie miałem niestety dostępu do ZDF i żałuję. Widziałem raz fragment "Kwartetu
      Literackiego", który pokazano w Pegazie (ten, w którym Ranicki zjechał polską
      literaturę). To było genialne. Facet emocjonował się, mówił całym sobą,
      zrozumiałym dla laika językiem. To wszystko w scenerii a la biblioteka. Tak
      należy mówić w telewizji o książkach. A potem przejście do scenerii Pegaza,
      która nie wiadomo dlaczego zaczerpnięta jest ze Star Treka, kamera pokazuje
      kawałek szczęki czy ucha krytyka, który wygłasza jakiś monolog zrozumiały dla
      człowieka po dwóch doktoratach i to mocno skupionego. Mnie nie dziwi, że Pegaz
      ma małą oglądalność. Mnie dziwi, że nikt z tych pacanów z redakcji kulturalnej
      nie wie, że fachowe czasopismo literackie i telewizyjny program o książkach
      mają zupełnie innych odbiorców. I że o książkach można mówić w sposób
      ciekawy.

      Paweł
      • Gość: fiuta Re: Reich-Ranicki IP: *.rtk.net.pl 12.06.03, 14:48
        szwedzka napisał:


        To było genialne. Facet emocjonował się, mówił całym sobą,
        zrozumiałym dla laika językiem.(...)
        Mnie dziwi, że nikt z tych pacanów z redakcji kulturalnej
        nie wie, że o książkach można mówić w sposób ciekawy.

        "pacany z red. kulturalnej" sami nie czytaja nic oprócz
        jadłospisów w drogich restauracjach, gdzie przesiadują na
        nasz koszt. dla nich kultura to kabarety, biesiady itp.

        czy Kałużyński nie byłby kims w rodzaju
        Reicha-Ranickiego? ta sama pasja, bezkompromisowość,
        nieuleganie modnej tandecie...
      • Gość: deri Re: Reich-Ranicki IP: *.net-serwis.pl 02.07.03, 22:51
        szwedzka napisał:

        > Gość portalu: fiuta napisał(a):
        >
        > > Czy ktos zna tego Pana? Czy ktos oglądał kwartety
        > > literackie w tv niemieckiej? Czy macie pogląd na taki
        > > typ krytyki literackiej, jaki reprezentuje MRR?
        >
        > Nie miałem niestety dostępu do ZDF i żałuję. Widziałem raz
        fragment "Kwartetu
        > Literackiego", który pokazano w Pegazie (ten, w którym Ranicki zjechał
        polską
        > literaturę). To było genialne. Facet emocjonował się, mówił całym sobą,
        > zrozumiałym dla laika językiem. To wszystko w scenerii a la biblioteka. Tak
        > należy mówić w telewizji o książkach. A potem przejście do scenerii Pegaza,
        > która nie wiadomo dlaczego zaczerpnięta jest ze Star Treka, kamera pokazuje
        > kawałek szczęki czy ucha krytyka, który wygłasza jakiś monolog zrozumiały
        dla
        > człowieka po dwóch doktoratach i to mocno skupionego. Mnie nie dziwi, że
        Pegaz
        > ma małą oglądalność. Mnie dziwi, że nikt z tych pacanów z redakcji
        kulturalnej
        > nie wie, że fachowe czasopismo literackie i telewizyjny program o książkach
        > mają zupełnie innych odbiorców. I że o książkach można mówić w sposób
        > ciekawy.
        >
        > Paweł

        Na pewno można. Bardzo mnie ciekawi, jaka będzie ta nowa audycja w TOKU, na
        temat nominacji do Nike. Czy ktoś z Was coś wie na ten temat? Jakieś przecieki?
    • Gość: Przemek Re: Reich-Ranicki IP: *.tele.pw.edu.pl 12.06.03, 19:21
      Gość portalu: fiuta napisał(a):

      > Bo ja go uwielbiam!!!!!!!
      > I nie mogę przeboleć, że ZDF przestał emitować programy
      > z Nim.

      Podobno "podpadl", jak wyszlo na jaw, ze robil za szpiega i to w
      najczarniejszym, stalinowskim okresie.
      • Gość: fiuta Re: Reich-Ranicki IP: *.rtk.net.pl 12.06.03, 22:03
        Gość portalu: Przemek napisał(a):

        Podobno "podpadl", jak wyszlo na jaw, ze robil za szpiega
        i to w najczarniejszym, stalinowskim okresie.

        kochany: to są stare odgrzewane kotlety. sensacja była
        sezonowa - i przebrzmiała jakieś 7-8 lat tremu. oni tam
        nie maja lustracyjnego fioła i z większym zrozumieniem
        traktowali gościa, któremu wojna pokiereszowała życiorys.
        liczyło sie to, co on wnosi do życia kulturalnego
        niemiec. a wnosił zmysł krytyczny, nieuleganie snobizmom
        i modom - tego uczył. i jak uczył...! w tym było sedno sprawy
        • Gość: Przemek Re: Reich-Ranicki IP: *.tele.pw.edu.pl 14.06.03, 15:45
          Gość portalu: fiuta napisał(a):

          ... oni tam
          > nie maja lustracyjnego fioła i z większym zrozumieniem
          > traktowali gościa, któremu wojna pokiereszowała życiorys.
          > liczyło sie to, co on wnosi do życia kulturalnego
          > niemiec. a wnosił zmysł krytyczny, nieuleganie snobizmom
          > i modom - tego uczył. i jak uczył...! w tym było sedno sprawy

          Masz duzo racji - ja tez zawsze protestuje, jak ktos np. wywleka wierszyki
          Szymborskiej ku czci Stalina.
          Jednak miedzy pisaniem wierszykow (co mozna wytlumaczyc naiwnoscia, moda,
          ktorej uleglo wielu tworcow np. francuskich) a etatem w instytucji, ktorej
          celem bylo przesladowanie ludzi, jest jakas roznica...
          Byly ubek nauczajacy jak nie ulegac modom i snobizmom - to wyglada na kiepski
          zart.

          • Gość: maya Re: Reich-Ranicki IP: *.acn.pl 14.06.03, 16:28
            Do pewnego stopnia się zgadzam, tyle, że to kwestia sympatii dla niego samego,
            która może być, może jej nie być.(W końcu nie brak takich, co nienawidzą Reicha-
            Ranickiego z całego serca, a pewnie nie przeoczyli ani jednego "Kwartetu")
            Program o książkach ma się do tego nijak - gdyby sam diabeł prowadził taki w
            TVP, to bym oglądała. O rany, jeszcze jak... Nawet o godzinie, kiedy normalni
            ludzie są w fazie REM (albo jakiejś innej, w każdym razie śnią i o tym, że ktoś
            z telewizora mądrze o książkach gada)
            • mordyga Re: Reich-Ranicki 14.06.03, 22:09
              Nazywany jest papiezem literatury i krolem krytyki. Ma niezwykle powazanie.
              Jesli wyrazi sie pozytywnie o jakiejs ksiazce to na nastepny dzien tlumy wala
              do ksiegarni aby ja zakupic. Dzieki niemu zaistnial w Niemczech
              Szczypiorski. "Poczatek" Szczypiorskiego tlumaczony na niemiecki jako "Die
              schöne Frau Seidenmann" chyba 13 lat temu znalazl sie na 1 miejscu ksiazkowych
              bestsellerow w Niemczech i dlugo sie na nim utrzymywal.
              • Gość: bodo Re: Reich-Ranicki IP: *.rtk.net.pl 16.06.03, 18:42
                kto u nas mógłby odgrywać taką rolę?
                czy warto szukać takiego medialnego promotora literatury
                - czy raczej literatura winna zostać poza medialnym
                szumem, jako doznanie wymagające koncentracji, ciszy i
                skupienia?
                • Gość: maya Re: Reich-Ranicki IP: *.acn.pl 16.06.03, 21:13
                  a co z namiętnością (czytania i gadania o literaturze)?
                  co z emocjami (te wszystkie nasze rankingi książek najlepszych i najgorszych)?
                  co z inteligentną dyskusją otwierającą klapki w mózgu? (jakoś w ciszy i
                  skupieniu czytelniczej celi nie widzę na to miejsca)
                  przecież to z powodu takich potrzeb "Kwartet" zrobił furorę.
                  A co do polskiej kandydatury na prowadzącego ten show... nie mam pojęcia.
                  • Gość: Przemek Re: Reich-Ranicki IP: *.tele.pw.edu.pl 18.06.03, 15:24
                    Gość portalu: maya napisał(a):

                    > A co do polskiej kandydatury na prowadzącego ten show... nie mam pojęcia.

                    Beres, Lubienski i Szczuka nie byli tacy najgorsi... w kazdym razie lepszy
                    program "Dobre ksiazki" niz nic.
                    • Gość: Lechu Re: Reich-Ranicki IP: *.dip.t-dialin.net 18.06.03, 16:05
                      ALe brakuje im tego, co ma Reich-Ranicki, czyli ostrej, medialnej osobowości.

                      Przy całym szacunku dla osoby i jego kompetencji: nigdy nie miałem wrażenia, że jest obiektywny. Przy tym niewiele ma wspólnego z literaturą współczesną. Emocjonalnie pozostał w innej epoce.

                      Ale kocha albo nienawidzi. Właśnie ta umiejętność polaryzacji zawsze była osią medialną "Kwartetu literackiego" i często owocowała znakomitymi polemikami. Ranicki występował w roli medium, które potrafiło nudnawe dyskursy często świetnych krytyków literackich bardzo zbliżyć do zwykłego czytelnika i zmusić ich do jasnego opowiedzenia się "za albo przeciw". Niczego innego nie oczekuje normalny czytelnik od krytyka.

                      Bardzo ważnym elementem sukcesu jego programu, był "ten czwarty". W Kwartecie Literackim była stała trójka uczestników. Czwarty zawsze był gościem "z zewnątrz", na ogół osoba spoza branży. Zapobiegało to "skostnieniu" formuły i dodawało napięcia.

                      Jedyną osobowością medialną w Polsce, która go przypomina, jest Kałużyński.
        • Gość: Wiktoria Re: Reich-Ranicki IP: *.warszawa.cvx.ppp.tpnet.pl 19.06.03, 09:06
          Bardzo się mylisz! W źadnym kraju postkomunistycznym nie dokonano tak
          głębokiej lustracji jak w Niemczech po upadku NRD. Nie był to żaden "fioł",
          tylko oczyszczenie z brudów, dlatego teraz mają spokój.
    • renatam71 Re: Reich-Ranicki 18.06.03, 16:14
      to nie moze byc prawda!?
      MRR to po prostu zalosna kreatura pozujaca na niewiadomo kogo!
      • mordyga Re: Reich-Ranicki 20.06.03, 16:37
        renatam71 napisała:

        > to nie moze byc prawda!?
        > MRR to po prostu zalosna kreatura pozujaca na niewiadomo kogo!

        Masz racje Reich-Ranicki pozuje na na Reicha-Ranickiego. Nikogo innego nie
        potrzebuje nasladowac jest na to zbyt dobry i ma swoj wlasny wypracowany styl.
        Oczywiscie, ze kazdy musi byc od razu jego fanem ale nazywanie go zalosna
        kreatura to guba przesada. No chyba ze rozwiniesz temat i napiszesz co
        rozumiesz przez "zalosna kreature pozujaca na niewiadomo kogo".
        • mordyga Re: Reich-Ranicki 20.06.03, 17:51
          mordyga napisała:

          > renatam71 napisała:
          >
          > > to nie moze byc prawda!?
          > > MRR to po prostu zalosna kreatura pozujaca na niewiadomo kogo!
          >
          > Masz racje Reich-Ranicki pozuje na na Reicha-Ranickiego. Nikogo innego nie
          > potrzebuje nasladowac jest na to zbyt dobry i ma swoj wlasny wypracowany
          styl.
          > Oczywiscie, ze kazdy musi byc od razu jego fanem ale nazywanie go zalosna
          > kreatura to guba przesada. No chyba ze rozwiniesz temat i napiszesz co
          > rozumiesz przez "zalosna kreature pozujaca na niewiadomo kogo".
          >
          >
          >
          >
          Sorry, ma byc: Oczywiscie, ze kazdy NIE musi byc od razu jego fanem ale
          nazywanie go zalosna kreatura to guba przesada.
          • Gość: fiuta Re: Reich-Ranicki IP: *.rtk.net.pl 02.07.03, 18:51
            a w międzyczasie nawet dość przyzwoite (tyle tylko da się
            o tym powiedzieć) "Dobre Książki" spadły z anteny. taka
            jest promocja książli, dyskusji literackiej, refleksji
            kulturowej - i czego tam jeszcze chcecie w "najlepszej
            europejskiej telewizji".
            Jeśli będziecie mieli szczęście, to zobaczycie jak
            Terentiewa spotyka na "bezludnej wyspie" kolejnego
            intelektualistę z "Klanu" - podstawowej audycji
            kulturotwórczek TVP.

            Jacyż my jesteśmy szczęśliwi: nie musimy się kłócić czy
            MRR miał rację w swej ostatniej zjadliwej krytyce, czy nie!
    • Gość: Nu! Re: Reich-Ranicki IP: 195.82.160.* 02.07.03, 19:29
      Gombrowicz byłby świetny w tej roli...
      Sandauer - pewnie też.
      Kałużyński - jak najbardziej.

      (Dobre Książki nie były złe)
      • Gość: juna Re: Reich-Ranicki IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 02.07.03, 23:44
        Przywróćmy "Dobre Książki"! Może list do TVP1 czy coś?
        • Gość: fiuta Re: Reich-Ranicki IP: *.rtk.net.pl 02.07.03, 23:50
          Gość portalu: juna napisał(a):

          > Przywróćmy "Dobre Książki"! Może list do TVP1 czy coś?

          popieram! popieram! popiera,!
          jak to zrobić technicznie?
          i jak spowodować, żeby program szedł "na żywca" (bo te
          przycinane dyskusje w tv są nie do strawienia!)?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka