Dodaj do ulubionych

Na Święta do Czech

IP: *.14-2.cable.virginmedia.com 23.04.11, 13:52
Wiele zwyczajów i tradycji ludowych towarzyszy Świętom Wielkanocnym w Czechach. Do najbardziej popularnnych należy tzw. pomlazka w Poniedziałek Wielkanocny, to znaczy symboliczne smaganie dziewcząt i kobiet po nogach wierzbowymi rózgami, które ponoć ma zapewnić zdrowie i młodość przez cały rok bądź szybkie zamążpójście. W niektórych regionach panuje tradycja polewania wodą. W wielu czeskich wioskach zachował się zwyczaj chodzenia od domu do domu z drewnianymi kołatkami, dźwięk ma nawoływać wiernych do kościoła, w zamian dzwonów, które milczą na znak żałoby od Wielkiego Czwartku do Wielkiej Soboty.
W Pradze Jarmark Wielkanocny ma miejsce tradycyjnie na Rynku Starego Miasta i Placu Wacława od 9.04 do 1.05. Także inne miasta i zamki czeskie zapraszają na jarmarki, jak też: Sychrov (16–17.04), Znojmo (18–24.04), zamek Buchlov na Slovacku, Křivoklát (23-25.04), Helfštýn (23–25.04) oraz skansen architektury góralskiej w Rožnovie pod Radhoštěm (23–25.04).
W Czechach każda prawdziwa gospodyni przygotowuje przepyszne wypieki świąteczne, przykładowo mazance – ciasta drożdżowe, w kształcie bochenka, z rodzynkami, tzw. boże łaski – ciasteczka posypane cukrem pudrem, podobne do naszych faworków popularne baranki biszkoptowe, w polewie czekoladowej lub cukrowej, pierniczki, czy judasze – drożdżowe bułeczki natarte miodem.
Jarmarki Wielkanocne w Czechach - niepowtarzalna atrakcja. Można na nich spróbować przysmaków regionalnych a także kupić piękne dekoracje. Ciekawy program dla dzieci szykują skanseny: malowanie pisanek, prezentowanie tradycji świątecznych, czy też zdobienie pierniczków.


Więcej informacji ze świata turystyki znajdziecie na moim forum,link poniżej


forum turystyczne

Obserwuj wątek
    • Gość: gosc Re: Na Święta do Czech IP: *.pools.arcor-ip.net 03.05.11, 11:46
      www.rezerwuje.pl/p,182

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nakarm Pajacyka