Dodaj do ulubionych

Nowe państwo?

19.01.19, 08:44
Gdyby w Europie zginęło w konflikcie 15.000 ludzi, z pewnością nie tylko o tym byśmy wiedzieli, ale i bardzo się tym przejęli. Czy jednak ktoś z nas dostrzegł, że w latach 90. zeszłego wieku trwała krwawa wojna o niepodległość Bougainville - jednej z wysp w Archipelagu Wysp Salomona a należącej do Papui-Nowej Gwinei?

Ale właściwie nie o tym chciałem pisać. Mapa polityczna świata się zmienia. Jak wiadomo, ostatnim narodzonym państwem był Sudan Południowy (2011). W zeszłym roku niewiele brakło do uzyskania niepodległości przez Nową Kaledonię. Kolejne referendum najszybciej za 4 lata.

Wróćmy jednak do Wyspy Bougainville. Po przegranej rebelii i uzyskaniu autonomii, działania autochtonicznej ludności wyspy doprowadziły do akceptacji przez władze w Port Moresby referendum niepodległościowego. Termin głosowania ustalono na czerwiec 2019.

No nic. Będziemy śledzić losy tej wyspy. Można się dziwić, że takie wysepki dążą do niepodległości. Pamiętać jednak trzeba, że podstawą gospodarki tych tropikalnych wysp są złoża niklu i kobaltu (Nowa Kaledonia, 3 i 4 zasoby w świecie) oraz miedzi i złota (Bougainville). I o to idzie walka.

Kornel
Obserwuj wątek
    • iza42 Re: Nowe państwo? 09.03.19, 04:09
      No tak ale Nowa Kaledonia pozostanie Nowa Kaledonia bez wzgledu na wynik referendum, jest juz w chwili traktowana jako osobne panstwo, fakt ze w pewnym stopniu zalezne administracyjnie od Francji. Ma swoj parlament, osobna walute itd. Nie tak jak np Reunion, ktore jest zamorska prowincja francuska. Co do Bougainville nie wiem, moze cos napisza w gazetach w stosownym czasie. Wiele jest wysp, ktorych nazwa niewiele mowi o przynaleznosci do danego kraju, ktore traktowane sa jako wyspy- kraje, choc nimi w zasadzie nie sa.
      • kornel-1 Re: Nowe państwo? 09.03.19, 07:10
        iza42 napisała:
        > No tak ale Nowa Kaledonia pozostanie Nowa Kaledonia bez wzgledu na wynik refere
        > ndum, jest juz w chwili traktowana jako osobne panstwo,

Aha. Przez kogo?
        ;-)

Kornel
        PS. Referendum w Bougainville zostało przełożone na październik
        • iza42 Re: Nowe państwo? 09.03.19, 09:03
          Przez wszystkich w tej stronie swiata gdzie ja mieszkam. Nie wiem jak w Polsce, fakt ze podejrzewam ze tam prawie nikt nie wie o istnieniu tego kraju , a Ty jestes chwalebnym wyjatkeim :)
          • kornel-1 Re: Nowe państwo? 09.03.19, 09:58
            iza42 napisała:
            > Przez wszystkich w tej stronie swiata gdzie ja mieszkam.

Złudzenie. Żadne państwo nie uznaje Nowej Kaledonii za państwo.
            Oczywiście, mogą trafiać się ludzie z różnych państw, którzy nie tylko słyszeli o Nowej Kaledonii ale i myślą, że to jest państwo :)

Korrnel
    • kornel-1 Re: Nowe państwo? 02.04.21, 11:37
      kornel-1 napisał:

> No nic. Będziemy śledzić losy tej wyspy.

Tytułem aktualizacji: referendum się odbyło, zdecydowana większość (98,31%) głosujących opowiedziała się za niepodległością. Ponieważ referendum nie było wiążące dla władz w Port Moresby, wynik należy traktować jedynie jako punkt na drodze do niepodległości.

Co do Nowej Kaledonii: tu referendum z 2020 roku utrzymało status quo: 53,26% głosowało przeciwko uniezależnieniu się od Paryża. Tak więc nowe państwo nie powstanie. Kolejna okazja będzie podczas referendum w 2022 roku. Pożyjemy, zobaczymy.

Na politycznej i turystycznej mapie świata może się pojawić również inne państwo: Chuuk State. Co prawda, mało kto z nas był w Mikronezji, więc wydzielenie z niej państewka, nie robi chyba różnicy. Tak czy owak referendum niepodległościowe jest przewidziane na 2020.

Może się wydawać, że te referenda to zawracanie głowy. Czasem mają one charakter formalny, jak przy rozpadzie Związku Radzieckiego. Tym niemniej, w niektórych przypadkach mieliśmy do czynienia z potencjalnie istotnymi zmianami na mapie świata, choćby referendum w Quebecu w 1995 roku, gdy o włos powstało nowe państwo (49,42%).

Kornel

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka