Dodaj do ulubionych

Rok po likwidacji posterunku Policji

25.04.14, 21:58
Witam. Pierwszego kwietnia 2013 roku mieszkańcy wielu gmin naszego powiatu , w tym i Osielska dowiedzieli sie że decyzją komendanta wojewódzkiego zostały zlikwidowane stałe posterunki Policji. Zbiegło się to z objęciem stanowiska komendanta powiatowego Policji przez inspektora Andrzeja Cieślika. Podczas sesji rady powiatu w kwietniu ubiegłego roku pytałem o zasadność takich decyzji. Po dyskusji Pan inspektor obiecał przeprowadzenie po roku analizy nowego systemu organizacyjnego i przedstawienie wniosków na forum rady .
W dniu wczorajszym podczas sesji rady powiatu podsumował stan bezpieczeństwa na terenie powiatu bydgoskiego w ubiegłym roku oraz przedstawił plany na rok bieżący . Odniósł się również do tematu zlikwidowanych posterunków . Poniżej przytaczam parę zdań ze sprawozdania Policji dotyczących tego tematu:

,, Reasumując w pełni zasadnym staje się stwierdzenie, iż Policja na terenie powiatu bydgoskiego zrealizowała w 2013 roku większość założeń w zakresie swoich ustawowych zadań.
Przedmiotowe sprawozdanie - przez pryzmat ilości postępowań wszczętych i przestępstw stwierdzonych - daje podstawy do przyjęcia, iż zmiana struktury organizacyjnej Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy w wyniku której likwidacji uległo 5 posterunków Policji nie miała negatywnego wpływu na stan bezpieczeństwa na terenie powiatu bydgoskiego. Wręcz przeciwnie, spadek ilości popełnianych przestępstw, w tym także w 7 kategoriach tych pospolitych i jednocześnie najbardziej uciążliwych dla mieszkańców powiatu wpłynął na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa wśród obywateli”

Dodam że komendant zaznaczył , że współpracuje z władzami samorządowymi poszczególnych gmin i w żadnej gminie nie zgłaszano zastrzeżeń do stanu bezpieczeństwa oraz wielokrotnie wyrażano zadowolenie z dobrej współpracy między Policją a samorządami lokalnymi.
Wobec takiego stanowiska Policji dotyczącego przywrócenia stałego posterunku Policji w Osielsku poprosiłem o rozważenie większej liczby dzielnicowych na terenie naszej gminy i zwiększenie dostępności lokalnego Punktu Przyjęć Interesantów poprzez zwiększenie liczby godzin i dni .Obecnie dwa razy w tygodniu po dwie godziny w gminie która już ma zameldowanych ponad 12 tys. mieszkańców to stanowczo za mało . Komendant odpowiedział że w najbliższym czasie przydzieli do naszej gminy jeszcze jednego dzielnicowego a wydłużenie czasu pracy PPI musi poddać analizie pod kontem zasadności .
Pozdrawiam . L.K
Obserwuj wątek
  • osielsko26 Re: Rok po likwidacji posterunku Policji 26.04.14, 16:27
   o ile dobrze zrozumiałem wypowiedź radnego Kuziaka , to w/g Policji brak posterunku w naszej gminie nie wpłynął na obniżenie poziomu bezpieczeństwa a wręcz przeciwnie ? I że nasz wójt wraz z radnymi jest z tego stanu zadowolony ? Gdzie my żyjemy ?
   • mocnozirytowany Re: Rok po likwidacji posterunku Policji 27.04.14, 17:13
    No super!, tylko pozazdrościć nam takiej bezpiecznej i porządnej gminy? sorry taka gmina ,tacy radni,taki wójt!
    • lutekwiejski Re: Rok po likwidacji posterunku Policji 27.04.14, 20:01
     a nie można reaktywować Straży Gminnej ? Ale żeby nie było to dużym obciążeniem dla gminy to zlikwidować radę gminy i przewietrzyć urząd gminy , GZK i inne podległe gminie placówki z niekompetentnych ale powiązanych rodzinnie i towarzysko zatrudnionych tam ludzi
     • mocnozirytowany Re: Rok po likwidacji posterunku Policji 28.04.14, 11:29
      Może by i można reaktywować ale ,który teraz z radnych przyzna się, że popełniono błąd?Koszty straży w odniesieniu do budżetu wcale nie były bardzo znaczące. Straż kosztowała nas w granicach 260- 280 tysięcy.Zapoznałem się też z wypowiedziami Wójta i b. komendanta straży na osielsko.info (polecam) i uważam że z tych materiałów jasno wynika ,że decyzja o likwidacji straży przy jednoczesnej reorganizacji(ha,ha,ha) policji była rażącym błędem. Tak na marginesie, teraz będziemy np. wydawać 500 tysięcy na linie autobusowe. Chciałbym się bardzo mylić ale oby za pół roku okazało się ,że jest to nieopłacalne dla Bydgoszczy ,że autobusy nie mają połączenia ze wszystkimi miejscowościami w gminie , że nie ma zainteresowania pasażerów,itp.I nastąpi powrót do funkcjonujących busów.Tak więc popieram "lutkawiejskiego" Panie i panowie radni ruszcie głową -wybory tuż tuż!!
      • lesz1411 Re: Rok po likwidacji posterunku Policji 28.04.14, 19:36
       Witam. Małe sprostowanie . Kwota dopłaty do komunikacji MZK rocznie bedzie wynosiła ok 1 mln. Zł. W tym roku od pierwszego maja do końca grudnia dofinansowanie wyniesie 650 tys. zł. Zgadzam sie z tym ze decyzja o likwidacji SG była błędna . Nie mozna wychodzić z założenia ze wydatki poniesione na utrzymanie tej formacji musza sie zwrócić w postaci mandatów. A taka była argumentacja wielu radnych. Otrzymywałem zestawienie działalności SG od komendanta Lipińskiego. Było tam wykazanych dużo rożnego rodzaju interwencji . Jednak były często zakończone pouczeniami a nie karami finansowymi. Wydaje mi sie ze taka powinna byc rola SG. Pilnowanie porządku , reagowanie na sygnały od mieszkańców a restrykcje finansowe stosowane jako ostateczność . I tak pracowali strażnicy SG .
       Teraz mamy dwa razy w tygodniu po dwie godziny możliwość porozmawiania z dzielnicowym
       i na tym kończy sie pilnowanie porządku w gminie co widać po coraz bardziej zasmieconych lasach , brawurowych wybrykach młodzieży czy samowolach ,,ekologicznych" na budowach nowych domów . Pozdrawiam. L.K
  • osielsko21 Re: Rok po likwidacji posterunku Policji 29.04.14, 22:23
   proszę o szczegóły, czyli dane dotyczące przestępstw, wykroczeń na terenie naszej gminy, wykrywalności, zestawienie z ubiegłymi latami. Bez tego nic nie dają zapewnienia Pana Komendanta. Myślę, że Pan Radny byłby w stanie uzyskać od policji takie szczegółowe zestawienie.....
  • semeon Re: Rok po likwidacji posterunku Policji 02.05.14, 17:59
   Cytat: "likwidacji uległo 5 posterunków Policji nie miała negatywnego wpływu na stan bezpieczeństwa na terenie powiatu bydgoskiego. Wręcz przeciwnie, spadek ilości popełnianych przestępstw, w tym także w 7 kategoriach tych pospolitych i jednocześnie najbardziej uciążliwych dla mieszkańców powiatu wpłynął na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa wśród obywateli”

   Idąc dalej tym tropem rozumowania pana komendanta należałoby zlikwidować komendę powiatową policji, a poziom bezpieczeństwa wzrósłby jeszcze bardziej. A może jeszcze dalej iść tą drogą?

   Pan komendant raczy sobie żartować z nas.

   Osobiście byłem za utrzymaniem straży gminnej, a teraz jestem za jej przywróceniem i to w ścisłej, jasno określonej co do sposobów i zasad działania, liczebności, obowiązków i sposobów rozliczania, formie.

   • lesz1411 Re: Rok po likwidacji posterunku Policji 02.05.14, 21:33
    witam. Nie dysponuję obecnie szczegółowymi danymi dotyczącymi bezpieczeństwa na terenie naszej gminy. Myśle że takie są w dyspozycji wójta i można się z nimi tam zapoznać lub zwrócić się do jednego z radnych gminnych aby pobrał te dane i przekazał zainteresowanym. Ja obecnie dysponuję tylko ogólnymi danymi dotyczącymi całego powiatu i porównaniami między rokiem 2012 a 2013 . Dane dotyczące porównania bezpieczeństwa w latach ubiegłych a obecnie w naszej gminie moge otrzymać dopiero w czerwcu podczas komisji bezpieczeństwa RP. Poniżej publikuje kilka informacji ze sprawozdania rocznego komendanta powiatowego . Ale niestety , jest w tym sprawozdaniu bardzo zatarty obraz rzeczywistego stanu bezpieczenstwa na terenie powiatu ponieważ wiele statystyk ujmuje wszystkie zdarzenia na terenie powiatu i miasta Bydgoszczy razem . czyli np. jeżeli dokonano 8 włamań do domów , w tym 4 w Bydgoszczy i wykryto 4 , wszystkie w Bydgoszczy , to statystycznie wykrywalność na terenie całego obszaru powiaty bydgoskiego wynosi 50 % . Totalne mydlenie oczu....

    ,,W 2013 roku organizacją służby zajmował się Wydział Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy, jak również Komendanci Komisariatów podległych KMP w Bydgoszczy w rejonie których znajdują się gminy powiatu bydgoskiego. Szczegółowe trasy do patrolowania i zadania do realizacji przydzielali odpowiedzialni za to zagadnienie policjanci z poszczególnych jednostek. Podstawą do kierowania policjantów w określone rejony i wyznaczania im określonych zadań była dokładna analiza zdarzeń kryminalnych oraz wykroczeń (przy wykorzystaniu danych z policyjnego systemu komputerowego), przede wszystkim pod względem kategorii, czasu i miejsca zdarzenia oraz sygnały mieszkańców przekazywane w czasie spotkań i debat, a także przewidywane zagrożenia.
    Z danych zawartych w systemie komputerowym wynika, że w 2013 roku, podobnie jak w poprzednich latach, najwięcej zdarzeń kryminalnych zostało popełnionych w godzinach wieczorowo - nocnych tj. na II i III zmianie służby.
    Optymalizacja wykorzystania sił i środków będących w dyspozycji dyżurnego wpłynęła na skrócenie średniego czasu reakcji na zdarzenie, który w 2013 roku wyniósł 13,02 min. w terenie miejskim i 20,05 min. w terenie wiejskim (w2012r. odpowiednio - 16,46 min. i 23,39 min.).
    • lesz1411 Re: Rok po likwidacji posterunku Policji 02.05.14, 21:34
     c.d.....
     W minionym roku nastąpił wyraźny spadek - o 473 (tj. - 7,5%) - postępowań wszczętych (2012 r. - 6295, 2013 r. -5822 ) oraz o 757 (tj. - 11,2%) przestępstw stwierdzonych (2012 r. - 6763, 2013 r. - 6006 ) w siedmiu kategoriach pospolitych przestępstw kryminalnych. Do grupy tych przestępstw, najbardziej uciążliwych dla społeczeństwa, nazwanej „Programem 17x7" zaliczamy: uszczerbek na zdrowiu, bójkę i pobicie, kradzież cudzej rzeczy, kradzież samochodu, kradzież z włamaniem, przestępstwa rozbójnicze oraz uszkodzenie rzeczy. Wykrywalność tego rodzaju przestępstw spadła o 4,5% (2012r. - 38,6%, 2013 r. -34,1%).
     W poszczególnych kategoriach dane dotyczące przestępstw stwierdzonych kształtują się następująco:
     uszczerbek na zdrowiu - spadek z 220 do 172 (o 48 mniej tj. o 21,8%), przy uzyskaniu wskaźnika wykrywalności na poziomie 83,1% (2012 r. -88,6%);
     bójka i pobicie - spadek z 78 do 58 (o 20 mniej tj. o 25,6%), przy uzyskaniu wskaźnika wykrywalności na poziomie 85% (2012r. - 79,6%);
     kradzież cudzej rzeczy - spadek z 3128 do 2774 (o 354 mniej tj. o 11,3%), przy uzyskaniu wskaźnika wykrywalności na poziomie 31,6% (2012 r. -36,3 %);
     kradzież samochodu - spadek z 324 do 202 (o 122 mniej tj. o 37,7%), przy uzyskaniu wskaźnika wykrywalności na poziomie 17,7% (2012 r. - 10,5%);
     kradzież z włamaniem - spadek z 1668 do 1605 (o 63 mniej, tj. o 3,8%), przy uzyskaniu wskaźnika wykrywalności na poziomie 32,3% (2012 r. -31,5 %);
     przestępstwa rozbójnicze - spadek z 404 do 232 (o 172 mniej tj. o 42,6 %), przy uzyskaniu wskaźnika wykrywalności na poziomie 70,4% (2012r. - 76,7%);
     uszkodzenie rzeczy - spadek z 1132 do 1033 (o 99 mniej tj. o 8,7%), przy uzyskaniu wskaźnika wykrywalności na poziomie 25% (2012 r. -29,8 %).
     W ubiegłym roku na terenie działania KMP w Bydgoszczy odnotowano 450% wzrost przestępstw stwierdzonych w kategorii zabójstwo (2012 r. - 2, 2013 r. - 9) przy wykrywalności w tej kategorii na poziomie 100%.
     Na skuteczność w wykrywaniu przestępstw zasadniczy wpływ miała bardzo dobra praca policjantów z komisariatów działających na terenie powiatu bydgoskiego.
     • lesz1411 Re: Rok po likwidacji posterunku Policji 02.05.14, 21:35
      c.d....
      Osielsko :
      wypadki
      2012 - 11
      2013 - 11

      Kolizja
      2012 - 158
      2013 - 170

      Zabici
      2012 - 3
      2013 - 2

      Ranni
      2012 - 16
      2013 - 11

      W 2013 r. znaczący wkład w utrzymanie na dobrym poziomie bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie powiatu bydgoskiego miało wsparcie finansowe władz samorządowych. Łącznie starostwo powiatowe i gminy przekazały na ten cel 80.490,00 zł.
      Przekazane środki finansowe zostały przeznaczone w głównej mierze na dodatkowe służby patrolowe pełnione przez policjantów w poszczególnych gminach. Wkład poszczególnych samorządów w tym zakresie kształtował się następująco:
       Urząd Miasta i Gminy w Solcu Kujawskim - 45.000,00 zł;
       Gmina Nowa Wieś Wielka - 11.000,00 zł;
       Urząd Miasta i Gminy w Koronowie - 6.600,00 zł;
       Starostwo Powiatowe w Bydgoszczy - 6.000,00 zł;
       Gmina Sicienko - 6.000,00 zł;
       Gmina Dobrcz- 5.890,00 zł;
      Starostwo Powiatowe przekazało również subwencje w postaci darowizn na inne cele związane z pracą lokalnej Policji tj. kwoty: 2.000,00 zł. na zakup paliwa

      Pozdrawiam. L.K

      • mocnozirytowany Re: Rok po likwidacji posterunku Policji 05.05.14, 14:04
       Bardzo fajnie Panie Leszku,dziękuję za te informacje! Wiem ,że Pan może tych danych nie posiadać ale jak wygląda sprawa ze sprawami nazwijmy to [[u]b]mniejszej rangi[/b][/u]?
       Czyli wykroczenia ? Podejrzewam ,że policja takich statystyk nie prowadzi. Np.wylewanie szamba , parkowanie, wyrzucanie śmieci do lasu i w różne inne miejsca,itd,itp.?
       • mocnozirytowany Re: Rok po likwidacji posterunku Policji 05.05.14, 14:08
        Zapomniałem dodać ,że samorządy absolutnie nie powinny wspierać policji.To zadanie administracji rządowej.Rząd i tak za dużo zadań ceduje na samorząd ale jednocześnie nie wspiera ich finansowo.!

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka