Dodaj do ulubionych

bilirubina

IP: *.ey.com.pl / 10.106.68.* 30.07.03, 17:23
Mam pytanko, miałam robione badania krwi i bilirubina wyszła mi na plusie
czyli 1,1 a dopuszczalne jest 0,2-1, czy to oznacza coś złego??? co prawda
przekroczyłam tylko o 0.1 ale boję się bo to było robione badanie pod kątem
brania pigulek a biorę je juz 5 lat prawie bez przerwy i czy to mogło mieć na
to wpływ
Obserwuj wątek
      • Gość: nurse Re: bilirubina IP: *.gdynia.cvx.ppp.tpnet.pl 01.09.03, 21:30
        ja mam rowniez podwyzszona bilirubine, ktora od normalnych wartosci wacha sie
        nawet do 2,2. lekarz stwierdzil u mnie zespol Gilberta, ktory jest choraba
        metaboliczna polegajaca na zaburzenu przetwarzania i metabolizmu bilirubiny.
        nie jest to nic powaznego, zaledwie "defekt kosmetyczny", ktory moze sie
        objawic lekkim zoltym zabarwienie, skory, sluzowek i bialkowek w stanach
        ciezkiego przemeczenia. ale mimo to jest to "jakies" uszkodzenie watroby i
        biorac tabletki anty musze co jakis czas kontrolowac parametry watrobowe.
    • Gość: ronka Re: bilirubina IP: *.incom.pl / 192.168.0.* 30.07.03, 17:57
      Moj mąż też ma podwyższona bilirubinę i lekarz powiedział mu aby sie modlił aby
      jego córka nie oddziedziczyla po nim tego mankamentu , ponieważ nie będzie
      mogła zażywac tabletech hormonalnych. U ciebie podwyższenie jest niewielkie i
      może być spowodowane właśnie tabletakami.
    • Gość: Basia Re: bilirubina IP: *.biaman.pl 30.07.03, 19:40
      Biorę tabletki od 8 lat. Bilirubina wyszła u mnie 1,0, a tydzień póżniej 0,66.
      Lekarka rodzinna powiedziała, że w praktyce normę przyjmuje się do 1,2.
      Podwyższony poziom bilirubiny nie jest jedynie efektem zaburzeń pracy wątroby.
      Może być też spowodowany nadmiernym rozpadem krwinek czerwonych, a na to wpływ
      może mieć choćby spożywanie ostrych przypraw np. octu. Poza tym są jeszcze
      błędy labolatoryjne. Wiem, że leki sterydowe obciążają wątrobę. Ale przecież
      nawet vit A czy paracetamol też ją obciążają. Dlaczegu więc tyle krzyku jest
      tylko wokół tych leków.
      • Gość: ilona Re: bilirubina IP: *.ruczaj.pl / 192.168.19.* 30.07.03, 20:20
        a ja brałam tabletki pzrez kilka lat i nagle bardzo skoczyła mi bilirubina,
        lekarka kazała odstawić tabletki a bilirubina do normy nie powróciła (mam
        trzykrotnie przekroczona norme). Po prostu tabletki wywołały u mnie ukrytą
        wade wątroby... nie należy wiec lekcewazyć wyniku. Wprawdzie lekarze mówia ze
        to tzw zespół Gilbertsa ale ja sama nie wiem czy to coś poważniejszego...
        • Gość: COBRA Re: bilirubina IP: *.chello.pl 14.08.03, 11:26
          ZESPÓŁ GILBERTSA NIE JEST TAKI STRASZNY.TO PO PROSTU SIĘ MA I JUŻ.TEGO NAWET
          SIĘ NIE LECZY.JA NIE BRAŁAŁAM PIGUŁEK A MOJA BILIRUBINA JEST 2 KROTNIE
          WIĘKSZA.WYDAJE MI SIĘ,ŻE PIGUŁKI NIC DO TEGO NIE MAJĄ.TO ZALEŻY OD ORGANIZMU
          CZŁOWIEKA,SPOSOBU ŻYWIENIA,GENÓW I TAKICH TAM.ZASTANAWIAM MNIE CZEMU SIĘ TAK
          DZIEJE SKORO OSOBA,KTÓRA "CHORUJE" NA TO PROWADZI NORMALNY,PRAWIDŁOWY TRYB
          ŻYCIA I NIC JEJ NIE DOLEGA.
    • Gość: ANKA Re: bilirubina IP: *.biaman.pl 31.07.03, 09:24
      Ilono skąd wiesz, że ta podwyższona bilirubina jest efektem brania tabletek
      anty? U osób, które nie biorą też to się zdarza. Poza tym jeżeli jest 3-krotnie
      podwyższona norma to znaczy, że wynosi 3.0, a przy takim poziomie występuje już
      zażółcenie powłok.
      • Gość: ilona Re: bilirubina IP: *.um.krakow.pl 31.07.03, 09:51
        nigdy nie miałam problemu z wątrobą , a po czterech czy pięciu latach łykania
        microgynonu nagle ten problem wystapił, z miesiąca na miesiąc była coraz wyzsza
        az w koncu stanęła na włąśnie ok 3. jak juz pisalam nie pomoglo zazywanie
        tabletek coraz slabszych, jak odstawilam harmonet, ktory podobno
        jest "przyjazny dla wątroby" to wzrost sie zatrzymal, ale nie zmalał...
        co do powłok, hmm, faktycznie mam lekko zółtawą cerę (szczęśliwie mam dosć
        ciemna karnacje) a białka oczu to juz zupełnie zólte, i nic na to nie poradzę
    • Gość: Elly Re: bilirubina IP: *.warszawa.cvx.ppp.tpnet.pl 08.08.03, 23:23
      mam 23 lata,nigdy nie bralam tabletek antykoncepcyjnych,a bilirubine mam
      podwyzszona 2-krotnie,internista i gastrolog bardzo sie tym zaniepokoili,teraz
      czekam na wyniki powtornych badan na bilirubine calkowita i bezposrednia, musze
      tez zrobic usg watroby,boje sie o moja watrobe.
      skad biora sie takie problemy i jak to moze sie skonczyc?
      czy bede musiala byc na jakiejs specjalnej diecie?juz i tak mam nietolerancje
      laktozy.
        • Gość: YOOCA Re: bilirubina IP: *.chello.pl 14.08.03, 11:39
          Normy:
          Bilirubina całkowita
          Jednostki tradycyjne poniżej 1,0 mg/dl
          Jednostki układu SI do 17,1 µmol/l
          Bilirubina skoniugowana
          Jednostki tradycyjne poniżej 0,42 mg/dl
          Jednostki układu SI do 7 µmol/l
          Bilirubina wolna
          Jednostki tradycyjne dorośli do 1,0 mg/dl
          Jednostki układu SI do 17 µmol/l

Odchylenia od normy:
          Powyżej normy
          Wzrost bilirubiny wolnej

U noworodków w pierwszych dniach życia podwyższony poziom bilirubiny jest
          rzeczą normalną. W oddziałach neonatologicznych prowadzi się kontrolę stężenia
          bilirubiny. W razie przedłużonej żółtaczki noworodków podejmuje się odpowiednie
          leczenie
          Hemoliza
          Żółtaczka hemolityczna noworodków
          Niedobór enzymów sprzęgających w wątrobie - Zespół Criggler-Najjar

Wzrost stężenia bilirubiny skoniugowanej i wolnej
          Choroby wątroby - wirusowe zapalenie, zatrucie muchomorem sromotnikowym,
          alkoholowa choroba wątroby, stosowanie leków (paracetamol, fenacetyna,
          chloropromazyna), marskość wątroby

Wzrost stężenia bilirubiny skoniugowanej
          Zaburzenia odpływu żółci - marskość żółciowa wątroby, stwardniające zapalenie
          dróg żółciowych, rak dróg żółciowych, kamica przewodowa, rak brodawki Vatera,
          rak trzustki

Opis badania:
          Produkt przemiany hemu pochodzącego z hemoglobiny rozpadłych erytrocytów.
          Bilirubina wolna łączy się z albuminami osocza, w wątrobie ulega związaniu,
          stając się rozpuszczalną w wodzie i wydalana jest do kanalików żółciowych.
          Wzrost poziomu bilirubiny objawia się żółtaczką.

Uwagi:
          Pojedynczy wynik ma charakter poglądowy i nie może stanowić o rozpoznaniu
          choroby. Zawsze skonsultuj się z lekarzem.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka