27.10.11, 17:25
moze komus sie to przyda, bede kroliczkiem doswiadczalnym,
nie moge znalezc w necie odp na milion pytan, wiec zamykam oczy i testuje na wlasnych zebachsmile umiejetnosci ortowink..w trakcie bede opisywala..i pokazywalasmile
www.zadrutowana.blox.pl
Obserwuj wątek
      • mariolawkisielu Re: początki 28.10.11, 11:15
        no wlasnie nie,
        aparat na gore i dol tak, ale implantow nie bedzie,
        ze stalych klow beda dwojki, a czworki przejda na miejsce trojek...
        moj orto mowil, ze moge wybrac sobie opcje..implanty i krotsze noszenie drutow, albo zero implantow i ok. 3 lat klatka na zebach... a jezeli mam wwiercac sobie cos do kosci, co w przypadku przednich zebow raczej trzyma sie krotko...(bo trwalosc implanta miedzy 5-15lat raczej mnie nie zachecila...)...albo tego nie robic...
        Mam kolezanke, ktora ma czworki w miejsce trojek i wyglada ta zupelnie fajnie...
        nie ukrywam, ze sie boje..bo to nie jest obciecie wlosow...
        i kiedys w koncu ktoremus orto musze zaufac, jesli chce cos zmienic,
        ...wybor tego Pana trwal wiele miesiecy podczas ktorych chyba znam nazwiska i dokonania orto w calym moim miescie....
        trzymajcie kciuki!
          • mariolawkisielu Re: początki 28.10.11, 13:21
            a skad te dane?
            bo chyba nie z wynikow badanwink
            implanty szczegolnie przednich zebow nie utrzymuja sie tak dlugo, poniewaz kosc jest plytsza,
            statystycznie od 5 do 15 lat! wrzuce na bloga publikacje badan, troche tekstow naukowych.
            pozdrawiam.
            (podobno wszczepianie nowych czy w ogole wszczepianie tych implantow nie jest bolesne... ale i tak, sam fakt grzebania w kosciach kolejny raz...brrr...wolalabym niewink )
            • dontax Re: początki 28.10.11, 21:18
              chyba mnie nie przekonują trójki w miejscu dwójek i czwórki w miejscu trójek
              i bardzo jestem ciekawa tych efektów,więc dodałam sobie Twój blog do ulubionychsmile
              ja miałam opcję przesunięcia czwórki na miejsce usuniętej trójki i przeraziła mnie ta opcja, zwłaszcza,że trójkę trzebaby było pewnie podpiłować
              wrzuć te publikacje na temat trwałości implantów,bo do tej pory byłam przekonana,że to będzie inwestycja do końca życiasmile)))
              • mariolawkisielu Re: początki 29.10.11, 00:04
                wrzuce na pewnosmile trojki trzeba podpilowac niestety i pewnie zalozyc licowki, ale jak dla mnie to pikus w porownaniu ze wstawianiem implantow,
                oczywiscie wolalabym niczego nie robic...niestety brak zawiazkow dwojek... musze wiec wybrac jedna opcje z dwoch... tak naprawde zlych..

(tez myslalam, ze implanty sa wieczne..a tu proszewink )
                  • mariolawkisielu Re: początki 29.10.11, 21:17
                    czworka z boku wyglada w sumie jak trojka, tym bardziej, ze bedzie przesunieta na jej miejsce,
                    pilowanie trojki...bo maja wygladac jak dwojki,
                    ale ja to w ogole mam pokrecone, jak na zdjeciachwink
                    • dontax Re: początki 29.10.11, 22:08
                      no tak,ale czwórka to przedtrzonowiec ma inną budowę i żeby dopasować do dolnej szczęki pewnie trzeba będzie ją podpiłować od tyłu,bo nie dopasuje się z dolnymi trójkami z którymi będzie się schodzić na dole
                      oczywiście to są moje przypuszczenia,bo lekarzem nie jestem
                      • ortodonta Re: początki 30.10.11, 14:53
                        przypuszczenia sa słuszne, czwórkom raczej będzie trzeba obciąć guzek podniebienny i to dość znacznie, czyli od strony wew. przemodelować tak jak obecnie wygląda 3ka.
                        co do przeżywalności, to implanty są rozwiązaniem z wyboru przy braku dwójek, chyba, że warunki zgryzowe nie dają szans na odtworzenie miejsca. wtedy jako kompromis można rozważać przesunięcie w miejsce 2ek trójki. kompromis, bo nie tylko trzeba szlifować 3ki i 4ki, ale także powstaje problem z dopasowaniem łuków górnego z dolnym, gdy na dole jest prawidłowa ilość zębów co wynika z długości górnego łuku, który jest krótszy. może to też mieć wpływ na profil i estetykę uśmiechu ("spłaszcza się"). jak jest u Ciebie nie wiemy.

warto pamiętać, że "przeżywalnosć" licówek czy innego rodzaju protetyki ma swój limit.
                        • mariolawkisielu Re: początki 30.10.11, 15:41
                          u mnie jest o tyle dziwnie, ze nie mam zawiazkow dwojek, za to mam stale trojki przesuniete w miejsce tych brakujacych dwojek, a w miejscu w ktorym powinny byc stale trojki mam jeszcze mleczne trojki w wieku dwudziestu kilku lat.
                          ..rzeczywiscie z ta linia zgryzu to troche dziwnie moze wygladac, jakos nie jestem w stanie sobie tego wyobrazic...
                          a co do licowek, to jasne, ze nie sa wieczne...ale i tak wciaz jest to dla mnie lepsza opcja niz implanty...wymiana licowek niz wymiana implantow...a dokladniej wkeranie nowej sruby do kosci, w nowym miejscu...
                          zauwazcie prosze, ze o niezniszczalnosci implantow pisza glownie gabinety, w ktorych za ladnych kilka tysiecy mozna je sobie zafundowac...
                          mam metlik w glowie i wyzynajaca sie osemke,
                          jest extra.
                            • mariolawkisielu Re: początki 30.10.11, 23:12
                              najchetniej juz!wink mniej chetniej wybieram sie na wyrwanie mleczakow...moze w czwartek, mam nadzieje, ze 2 za jednym razem, chociaz moj orto ostatnio chcial to podzielic, a tydzien pozniej separatory..... jednak ciagle jeszcze zastanawiaja mnie te implanty...
                              • dontax Re: początki 31.10.11, 20:15
                                przemyśl to, wszystko będzie na swoim miejscu smile
                                pamiętam,że wieki temu jak robiłam pierwsze podejście do aparatu,to ówczesny orto chciał mi przesunąć trójkę na miejsce dwójki (bo była słaba jak to określił)
                                był to dla mnie wtedy taki szok,że stchórzyłam i aparatu nie założyłam, trójka wtedy rosła mi w tzw.dwuszeregu i tym bardziej nie mogłam sobie tego wyobrazić
                                później tą trójkę dałam sobie usunąć,ale też długo musiałam szukać dentysty,który się na to zgodził,bo wszyscy odsyłali do ortodonty
                                zmądrzałam po 18 latach od pierwszeg podejściawink
                                także teraz czeka mnie dodatkowy wydatek w postaci implantu, sprawa nie będzie prosta,bo siłą rzeczy mam zanik kości,no ale jak już powiedziałam A....smile
                                odtwarzanie miejsca na trójkę poszło gładko

wracajac do Twojego przypadku,to myślałam,że zęby się usuwa po założeniu aparatu,bo wtedy szybciej się przesuwają te,które mają zmienić położenie
                                wydaje mi się,że w galerii u pana doktora jest taki przypadek z ekstrakcją
                                • mariolawkisielu Re: początki 31.10.11, 21:11
                                  to nie jest pierwsze podejscie, bylo ich moze i wiecej niz 10, kazdy orto mial inna opinie, zadna mnie nie przekonala,
                                  tym razem przynajmniej nie chce wyrywac zdrowych zebow i sam lekarz ma wlasciwie same pozytywne opinie w necie,
                                  tym razem musze wyrwac tylko mleczaki, ale to na moje oko zrozumiale (www.zadrutowana.blox.pl)
                                  jaka galerie masz na mysli?
                                  a jak to odtwarzanie kosci? czy to bardzo traumatyczne przezycie?
                                  • dontax Re: początki 31.10.11, 21:58
                                    traumatycznie może nie,ale osteointegracja czyli połączenie implantu z kością trwa normalnie pół roku,ale jak jest słaba kość i będą potrzebne dodatkowe zabiegi na regenerację,to może to trwać po prostu 2 razy dłużej
                                    u mnie od usunięcia trójki trochę niestety minęło

a galerię masz tutaj www.piskorscy.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=7&Itemid=16
        • wiedzma30 Jestem takim samym przypadkiem 11.11.11, 23:49
          Rowniez nie mam gornych dwojek - nawet cienia po nich wink
          W czwartek, po 3 latach i 4 miesiacach, zdjelam aparat. Myslalam, ze bede przerabiac kly na dwojki - pilowanie, koronki, ale nikt mnie na to nie namowi! W porownaniu z tym co mialam, teraz moj zgryz wyglada rewelacyjnie - wszystko rowne i nawet kly w miejscu dwojek nie rzucaja sie w oczy.

Teraz mam gorzy problem - wytrzymac z retainerem, ktory jest taki jak invisalgin. Siega mi toto niemal do gardla i powoduje, ze zoladek mi sie "podnosi"... Aparat byl mniej uciazliwy...
            • wiedzma30 Re: Jestem takim samym przypadkiem 13.11.11, 13:59
              Na chwile wstawilam fotke do mojej galerii gazetowej.
              Ja tez mialam dwie opcje - albo zsuwamy, albo implanty. Balam sie implantow na przodzie, to wybralam zsuwanie i uwazam ze zrobilam bdb.
              Mam bardzo duze zeby i wszystko wyglada super!
              Moj otro mowil na poczatku o koronach na kly, ale jak sie wszystko pozsuwalo to wiecej o tym nie wpomnial - moze uznal, ze wyglada ok i bez tego? Zreszta nie dalabym sobie pilowac zdrowych zebow.
              Jestem bardzo zadowolona i to najwazniejsze.
              Powodzenia!
              • mariolawkisielu Re: Jestem takim samym przypadkiem 13.11.11, 14:16
                nie ma zdjeciasad
                bardzo chcialabym zobaczyc jak to wyglada... bo kompletnie wariuje, czytam tysiace tekstow, milion zdan na ten sam temat... wiem, ze implanty wygladaja dobrze, ale nie potrafie sobie wyobrazic zsunietych zebow... a wydaje mi sie to lepszym rozwiazaniem...
                a jak Twoje czworki w miejscu trojek?
                moze moglabys mi podeslac jakies zdjecie na maila? mariolawkisielu@gazeta.pl
                pozdrwiam i zadroszcze zdjetych drutowwink
                MariolaWkisielu
                • ortodonta Re: Jestem takim samym przypadkiem 13.11.11, 19:07
                  jesli mogę coś doradzić.
                  wizyta u implantologa nie zaszkodzi, ale efekt jest oczywisty - implanty.

Najbardziej obiektywny w radzeniu co lepiej będzie ortodonta i jego argumenty.
                  Są sytuacje zgryzowe, gdzie bez zastanowienia radzę zsuwanie. Są takie gdzie lepiej zrobić implanty. Czyli wszystko zależy od tego jak obecnie ustawine są zęby, jaki jest profil tkanek miękkich i jak dane leczenie wpłynie na w.w.

Implantacja nie boli, jest łatwa lekka i przyjemna. Implanty nie wypadają, trzymają się 10ki lat.
                  Problemem może być estetyka biało czerwona (ząb - dziąsło) za kilka lat. To często siada i nie wygląda. Problemem może być też gorsza stabilność w każdym z wariantów. Można sugerować się przy wyborze rozwiązaniem bardziej stabilnym.
                  itd,itd.
                • wiedzma30 Re: Jestem takim samym przypadkiem 14.11.11, 02:31
                  Przeciez czworki wygladaja z frontu niemal tak samo jak trojki i to, ze sa czworkami to wiesz tylko ty i twoj ortodonta/dentysta. Nikt ci chyba nie zaglada do buzi zeby zobaczyc jakie zeby i gdzie masz? wink
                  fotoforum.gazeta.pl/zdjecie/2942353,2,1,zeby.html
                  Nie panikuj smile

U mnie niektorzy w ogole nie zauwazali, ze mam aparat. Kolezanka z pracy, z ktora rozmawialam bardzo czesto dopiero po roku powiedziala - o! zalozylas aparat! a ja go mialam juz 2 lata...
                  Teraz tez jak zdjelam, mowie do innej kolezanki z pracy - i jak moj usmiech - a ona zdziwiona o co pytam i zdziwiona, ze w ogole mialam aparat. Haha! Tyle, ze tutaj gdzie mieszkam, to nikt nie interesuje sie co ktos inny ma w buzi, na zebach, na sobie czy w portfelu...
                  • ortodonta nie Jestes takim samym przypadkiem ;) 14.11.11, 08:51
                    z estetyką dziąsło ząb, chodzi o to, że ta okolica po jakimś czasie bywa ze nie wygląda idealnie a biorąc pod uwagę linie dziąsła podczas uśmiechu, u Ciebie musi wyglądać idealnie.

co do przydatności telertg i analizy cefalo, to w takich przypadkach jak Twój można podjąć decyzję bez analizy, nie jest ona niezbędna.

ale skoro ją już masz, to warto wyciągnąć z niej wnioski.

jeśli jest poprawnie wykonana, to sugeruje leczenie bez implantów, tylko z zamykaniem luk.

a wg Ciebie?
                  • mariolawkisielu Re: Jestem takim samym przypadkiem 14.11.11, 22:03
                    jakie piekne rowniutkie!!!smile
                    a jaki mialas aparat??? taki ceramiczny czy klasyczny metalowy???

..ja mam troche inna prace jak mysle i u mnie nie da sie tego nie zauwazycwink
                    ale jestem zmotywowana!
                    ide jutro rwac mleczaki i na rozmowe z implantologiem, zobaczymy co dalej...
                    chyba decyzje podejme w ostatnim momencie.

te 3 lata i 4 miesiace to kawal czasu...
                    chociaz ja chyba bardziej przezywam separatory, tydzien ich noszenia bez aparatu.. i tydzien na nie czekania z wyrwanymi dwojkami..

Trzymajcie kciuki bo panikuje strasznie!wink
                    • wiedzma30 Re: Jestem takim samym przypadkiem 15.11.11, 01:34
                      Dzieki!
                      Mialam aparat mieszany - na gorze 6-6 ceramiczny, a reszta metalowa. Jakbym miala jeszcze raz zakladac (abstrahujac, ze napewno tego nie zrobilabym), to wzielabym caly metalowy. I tak widac, ze czlowiek ma aparat na zebach, to po co jeszcze narazac sie na dodatkowe koszty?
                      Zreszta u mnie to wlasnie dolna czesc byla widoczna, a gora nie bardzo. Tak, ze praktycznie bez sensu wydalam pieniadze na porcelane.

Powodzenia!
                      • mariolawkisielu Re: Jestem takim samym przypadkiem 15.11.11, 13:31
                        To ja dziekuje za motywacjesmile
                        Mleczaki wyrawne! nie jest to najprzyjemniejsza rzecz na świecie, ale też, że boli to za dużo powiedziane. 15 sekund i po sprawiesmile
                        Nie moge doczekać się już tych drutów, żeby zakryły moje dziurywink

Miałaś czymś zakrywane braki po usuniętych zębach? Czy mleczne wypadły Ci wcześniej?
                        A jakie masz wspomnienia z czasów noszenia aparatu? Bardzo przeszkadza...? Boli?
                        Samo czytanie o zakładaniu pierścieni przyprawia mnie o dreszcze...
                        Ortodonci muszą mieć skłonności sadystycznewinkwinkwink
                        pozdrawiam
                        smile
                        • wiedzma30 Re: Jestem takim samym przypadkiem 15.11.11, 13:46
                          Gratuluje wytrzymalosci w rwaniu smile

Ja nie mialam mleczakow - napisalam, ze mialam podobnie, bo nie mam dwojek. Zamiast dwojek mialam duze szpary miedzy zebami 3-1-1-3. Ale to juz historia smile

Dla mnie chyba pierwszy rok byl okropny, bo bylam bardzo przejeta zelaztwem, czyscilam, pilnowalam, az do przesady. Pozniej mi przeszlo wink Mylam zeby po posilku i tyle. Na poczatku boli, ale bierzesz odbola i po sprawie. Tak musi byc.
                          Poczatkowo nie moglam normalnie jesc, tylko wszystko miksowalam. Ale da sie przezyc. Podobno miksowane jedzenie jest zdrowsze dla zoladka haha!
                          Oczywiscie bardzo przydaja sie rozne mini cudo-szczotki-wyciorki, o ktorych istnieniu czlowiek nie posiadajacy aparatu nie ma raczej zadnego pojecia. Wlasciwie, to uzywalam jedynie normalnej szczotki elektrycznej i wyciorkow roznej grubosci. I trzeba miec zawsze ze soba jakas szczoteczke i wyciorek, zeby pozbyc sie "zapasow" zgromadzonych na aparacie.
                          Najlepiej jest kroic wszystko na male kawalki - przynajmniej jak jada sie z innymi ludzmi - zeby pozbawic ich radosci ogladania tego co zostalo na przednich zebach. Tego co z tylu nie widac smile A po skonczeniu posilku myjesz zeby i wuala. Da sie przezyc.

Aha! Nie mialam pierscieni, tylko zamki.
                          • mariolawkisielu Re: Jestem takim samym przypadkiem 19.11.11, 19:47
                            wszystko da sie przezyc. bol zebow. nadwrazliwosc. ale te pokaleczone policzki, dziasla???!!! pierwszego dnia nic nie czulam, ale po 2 dniach...aaaaaaaaa...
                            czy to przechodzi??? mam wszystko zaklejone woskiem, wymazane jakas mascia, ale boli okropnie i nie potrfie sobie wyobrazic jak to ma nie kaleczyc? czy sluzowka sie jakos uodparnia???
                            HELP!
                            • dontax Re: Jestem takim samym przypadkiem 19.11.11, 21:52
                              oglądałam zdjęcia na blogusmile
                              czyli co odtwarzasz miejsca na dwójki??
                              co do otarć to nie pomogę,bo mnie to nigdy nie spotkało, mini wosk,który dostałam po założeniu aparatu jest w stanie nienaruszonym
                              ja to w ogóle jakiś dziwny przypadek jestem,bo mnie nawet rozszerzanie górnej szczęki i przesuwanie zębów nie bolałosmile
                              będzie dobrze!
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka