Dodaj do ulubionych

Twin Block - osoba dorosła

20.01.07, 21:24
Cześć, Mam 30 lat i jestem po konsultacji z ortodontą. Okazało się, że mam
żuchwę cofnięta o 10 mm w stosunku do szczęki. Ortodonta zaproponował mi abym
na ok. 3-8 miesięcy założyła aparat Twin Block który ma za zadanie wysunąć
żuchwę do przodu (mam go nosić non-stop ), następnie po tym okresie założyć
aparat stały na obie szczęki na okres ok. 2 lat.
Tylko ja nie jestem pewna co do tego aparatu Twin Block, czy w moim wieku
jest możliwe wysunięcie żuchwy bez operacji, czy przypadkiem nie spowoduje on
powstania tzw. zgryzu podwójnego. Po prostu boje się żeby nie było gorzej niż
jest obecnie (tzn nie chce mieć problemów ze stawem sż. – jak na razie nic
mnie nie boli )
Może ktoś z Was ma jakieś doświadczenie z tym aparatem, proszę o radę
Obserwuj wątek
    • koziorozec1979 Re: Twin Block - osoba dorosła 20.01.07, 23:20
      Jeśli ortodonta zdecydował o twin blocku,to widocznie widzi szansę leczenia
      nieoperacyjnego.Tak ci spieszno na chirurgię?
      • tigra.14 Re: Twin Block - osoba dorosła 21.01.07, 09:37
        forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=22832&w=52571054&a=52571054
        może to Ci pomoże.

Jak byłam w AM, to lekarze powiedzieli mi tak, że jeśli nie chce operacji, to
        mogę spróbować leczenie ap. Herbsta. Ale tylko i wyłącznie nim. Ale od razu
        powiedzieli, że nie wiadomo, co będzie po ściągnięciu tego Herbsta. Albo wada
        wróci, albo nie. Jak zapytałam, co mi radzą, to powiedzieli, że u mnie wskazana
        jest bardziej operacja, bo wada jest duża.

Moja poprzednia ortodontka chciała przesunąć żuchwę wyciągami i nic dobrego z
        tego nie wyszło. Wręcz przeciwnie, muszę teraz nosić jakieś płytki na
        rozluźnienie stawów i na przemieszczenie się żuchwy na swoje normalne miejsce. I
        własnie powstał podwójny zgryz, który obecnie mi przeszkadzasad

Także ja proponuję wizytę u chirurga szczękowego. On oceni czy da się coś zrobić
        bez operacji. Bo takie eksperymentowanie jak u mnie, to nie ma sensu!!!!!!!
        • jooleczek Re: Twin Block - osoba dorosła 21.01.07, 13:35
          Dziękuje za linka, z tego wynika że zdania są podzielone, po prostu loteria.
          Na razie nie biorę pod uwagę operacji, chciałabym polepszyć swój wygląd tylko
          nie wiem czy lepiej zastosować aparat Twin Block a potem zacząć leczenie stałym
          aparatem, czy może wyrwać czwórki górne i założyć aparat stały (po prostu
          zrobić kamuflaż)- tylko w tym przypadku podobno zęby mogą mi się za bardzo
          cofnąć i warga mi opadnie. I z profilu tzn "dzióbka" zrobi mi się......
          (niewiadomo co).
          Nie wiem na co się zdecydować, czy może powinnam sobie dać spokój. Pozdrawiam
    • ortodonta Re: Twin Block - osoba dorosła 22.01.07, 10:12
      Panie doktorze, W związku z moją wadą żuchwy ortodonta zaproponował trzy
      warianty leczenia:
      1. Operacja – ale chciałabym jej uniknąć i na razie nie biorę jej pod uwagę;
      2. Twin Block – leczenie które opisałam na forum;
      3. Wyrwanie górnych czwórek( założenie aparatu stałego na obie szczęki) i
      ustawienie zębów tak aby zmniejszyć dystans
      pomiędzy szczęką a żuchwą – tylko w tym wypadku ort powiedział, że może po
      wyrwaniu zębów dojść dozbytniego cofnięcia górnych przednich zębów i opadnięcie
      górnej wargi. Dlatego też zaproponował mi leczenie za pomocą aparatu
      czynnościowego.Panie doktorze, jak na razie rozważam wariant 2 i 3. Proszę o
      radę.

--------------------------------------------------
      Witam. Moja rada jest obarczona duuuużym błędem, bo nie znam wyników Pani
      analizy cefalometrycznej,modeli, profilu tk. miękkich, a to podstawa przy tego
      typu rozważaniach.
      Ryzyko niekorzystnych zmian w profilu może być spore, szczególnie jesli np kąt
      nosowo wargowy jest dużo większy(>>wink niż 110st a szczęka w pozycji
      retrognatycznej ,SNA <<82st.. Wtedy szansa na to, że uzyskamy wklęsły profil,
      rośnie. Jeśli taka wizja nie przeraża, to można wybrać opcję nr 3.
      Może być również sytuacja taka, że mimo "złych" wyników analizy cefalo, ma Pani
      niedostatki profilu doskonale skompensowana tkankami miękkimi, wtedy opcja
      kamuflażu nie jest zła, bo zmiana profilu może być minimalna.
      Opcja nr 2 jest dla mnie nie do zaakceptowania, nie widzę szans powodzenia
      leczenia czynnościowego w tym wieku. Ale może ktoś ma inne doświadczenia,
      wiedzę i zdolności.
      Jeśli Pani profil nie odpowiada Pani, a wada zgryzu ewdientnie jest przyczyną
      jego złego wyglądu, to opcja nr 1 ma największy sens.
      • ortodonta ******* 22.01.07, 10:21
        Przy tego typu wątpliwościach i tak diametralnie różnych koncepcjach warto
        skonsultować się u kilku lekarzy.
        Zastosowanie kamuflażu powoduje zamknięcie drogi do operacji, gdyby okazało się
        że jednak opcja operacyjna była by lepsza.
        Leczenie czynnościowe w tym wieku niesie spore ryzyko powikłąń ze str. ssż.

Moja rada jest taka. Jeśli Pani akceptuje swój wygląd, to nie ruszać diabła.
        Jeśli nie, to zabieg operacyjny w przypadku wad gnatycznych ma największy sens.
        W Pani przypadku może istnieć 4 wyjście, które również warto bylo by
        rozważyć...
        • parole_parole Re: ******* 23.01.07, 10:34
          Panie Doktorze, ciekawi mnie co to za 4-te wyjscie moze byc przy tego typu
          wadzie... Wiem, wiem, dowiem sie wszystkiego na konsultacjach, ale to jeszcze
          tyle czasu, a wyobraznia pracuje smile
      • awia22 Re: Twin Block - osoba dorosła 22.01.07, 11:03
        jooleczek...jakbym słyszała o sobie, mam 31 lat i wadę chyba taką samą;
        przeszłam już konsultację 3 ortodontów i jednego chirurga (ale byłam nie
        przygotowana u chirurga - bez zdjęć i wycisków - w Poznaniu) - jak narazie
        nadal nie wiem co mam robić bo oni mnie odsyłają jeden do drugiego; śledzę
        jednak dokładnie różne fora w internecie i też mogę powiedzieć, że odradzam
        zakładanie samego aparatu, jak również tego wyciągu...; ale to tylko moja
        opinia; jeżeli naprawdę Ci to przeszkadza - to raczej operacja - i wtedy odrazu
        konsultuj się u sprawdzonych chirurgów (poleca się W-wę i Wrocław); ja też
        słyszałam, że można dać sobie spokój z przesuwanie zębów, a można pomyśleć o
        plastyce podbródka (operacji plastycznej)- ale niestety nie znam nikogo kto
        się temu poddał, chociaż widziałam w jakimś programie w MTV -i wyglądało to ok;
        na pewno było by to dużo tańsze niż aparat i operacja, no i efekt prawie od
        ręki;

no i jeżeli jednak operacja to zastanów się, czy stać Cię ewentualnie na
        prywatną (ponad 10 tys.) - bo na panstwową - to nie wiadomo czy zakwalifikują -
        i czy masz czas na czekanie (bo ja ze względu na planowanie ciąży nie
        chciałabym czekać 3 lata); i daj sobie spokój z chodzeniem do ortodonów, którzy
        nie mają kontaktu z chirurgami - wydasz tylko kasę a nic Ci do konca nie
        powiedzą; ja na konsultacje, zdjęcia itd wydałam ponad 500 zł; ale nie poddaje
        się, mam zamiar jechać ostatecznie do chirurga do W-wa aby powiedział co o tym
        myśli (Jestem z Poznania) ; no i koniecznie na konsultacje zrób zdjęcia -
        boczne i pantomogran (chyba tak to się nazywa) - no i wyciski gipsowe (to musi
        zrobić ortodonta);
        aha - jeżeli chodzi o podwójny zgryz - to ja chyba taki trochę mam (ale nie
        jestem pewna) - po aparacie ruchomym i on mi nie przeszkadza - ale wolałabym
        mieć zdecydowanie właśnie ten drugi zgryz, który do końca miałabym dopiero po
        operacji;
        • ortodonta Re: Twin Block - osoba dorosła 22.01.07, 11:43
          Polecam konsultacje u sprawdzonych ortodontów. Chirug nie musi znać się na
          analizie cefalometrycznej, to nie leży w zakresie jego kompetencji (choć
          oczywiście może ,ale nigdy nie będzie tak biegły jak ortodonta, bo musiał by
          wykonywać kilkanaście analiz tygodniowo, aby tej biegłości i doświadczenia w
          interpretacji wyników nabyć).

Chirug za to musi być doskonałym zabiegowcem, aby operację wykonać sprawnie i
          dobrze. Tego żadna konsultacja i rozmowa pacjenta z chirurgiem nie wykaże, bo
          niby jak? Tu trzeba polegać na opini ortodonty, który widzi efekty pracy danego
          chirurga u swoich pacjentów.

Tak więc najpierw należy zdecydować się na jakiegoś ortodontę.
          Konsultcja u chirurga ma sens dopiero po opracowaniu planu leczenia przez
          ortodontę.
          Ortodonta kieruje pacjenta z tym planem do chirurga, ze skierowaniem i pytaniem
          o możliwości techniczne przeprowadzenie planowanego zabiegu.
          I w odpowiedzi na to pytanie ujawniają się dopiero kompetencję chirurga.
          Chirurg może dopiero wtedy wypowiedzieć się, czy jest do wykonania konkretny
          zabieg (np.:wysunięcie żuchy o 6mm, rotacja szczęki o 8st, obniżenie szczęki o
          4 mm, itd...)

Tak więc, konsultacje u chirurgów bez konkretnego, ortodontycznego, planu
          leczenia (opisującego dokładnie w mm i stopniach kątowych zakres zabiegu) to
          strata czasu.
          • awia22 Re: Twin Block - osoba dorosła 23.01.07, 07:04
            do ortodonty....to się tak wszystko łatwo mówi, ale co ja mam zrobić, jeżeli
            byłam już u tzw "polecanych" ortodontów i żaden nie chce się zabrać za leczenie
            bez opinii chirurga, a chirurg mówi mi dokładni to samo (czeka na opinie
            ortodonty) - to czy oni nie mogą się jakoś ze sobą dogadać??? ortodonci
            ewentualnie godzili się założyc mi aparat - ale uprzedzając, że nie będę
            zadowolona z efektu, to po co mi cos takiego...chyba, że zna Pan kogoś w
            Poznaniu lub okolicach? moze faktycznie trochę przesadzam, szczególnie po
            ostatniej wizycie u ortodonty...., kiedy byłam już prawie zdecydowana; muszę
            przyznać, że jedynie słynna Pani ortodonta z Wrocławia potraktowała mnie
            najlepiej, u niej prawie zdecydowałam się na kamuflaż, tylko chciałam go zrobić
            u mnie na miejscu - a ortodonta w Poznaniu znowu mówi mi, że jednak kamuflaż
            nie ma sensu....a tak poza tym to może ortodonta nie musi się znać na chirurgii
            to rozumiem - ale chyba powinien umieć nazwać moją przypadłość; a ja się pytam,
            czy to retrogenia, a on mi mówi, ze "nie wiem" i powinien po takiej
            konsultacji - zostawić mi jakiś opis czy cokolwiek; i wg mnie każdy ortodonta
            powinien umieć chociaż podać namiary na dobrych chirurgów; to tak samo jakby w
            szpitalu przed operacją nie umieli mi polecić anestezjologa do znieczulenia,

a tak przy okazji bardzo proszę o informację - jak Pan myśli, tak zupełnie
            prywatnie...czy popiera Pan leczenie chirurgiczne takich wad, jeżeli nic nie
            boli i nie przeszkadza (oprócz wyglądu)? czy polecił by to Pan np. swojej
            córce? bo ja potrzebuję naprawdę ludzkiej opinii...i nie upieram się w żaden
            sposób
            • ortodonta Re: Twin Block - osoba dorosła 23.01.07, 11:00
              wynika z tego, że trafiła Pani na mądrych chirurgów, znających swoje
              kompetencje.
              oni nie mogą nic powiedzieć bez opinii, konkretnego pytania na piśmie, od
              ortodonty.
              wysyłanie bez niczego do chirurga, to jak wysłanie inwestora do budowlańca z
              pytaniem "czy wybuduje mi pan dom?" ale bez pokazania projektu.
              co ma taki budowlaniec odpowiedzieć jak nie widzi co ma konkretnie budować?
              powie," jasne,że wybuduję, ale proszę mi przynieść projekt", chirug
              powie, "jasne,że zoperuję ale proszę o plan leczenia".

wysyłanie do chirurga, bez planu i konkretnego zapytania o możliwość
              przeprowadzenia zabiegu wg ustalonego zakresu, to czysta spychoterapia.

Ortodonta może i powinien określić "przypadłość" po wykonaniu analizy
              cefalometrycznej, modeli, profilu. bez tego to gdybanie.

oczywiście, że ortodonta powinien posyłać do chirurga, z którym współpracuje.
              tylko ortodonta, wie , który chirurg zna się na operacjach ortognatycnych.

sam wysyłam do Warszawy (400km), ale zawsze z konkretnym planem, najczęściej
              już z rozpoczętym leczeniem, bo proste zabiegi, typu operacja progenii,
              retrogenii, są prawie zawsze do wykonania, a wizyta u chirurga jest konieczna
              celem "zaklepania " miejsca.

generalnie w wadach gnatycznych nigdy nic nie boli. pacjent, który chce się
              operować, bo obawia się powikłań wady zgryzu w dalekiej przyszłości, o których
              słyszał jedynie od dentystów, a wygląd mu nie przeszkadza, jest pacjentem, do
              którego podchodzę z ostrożnością i nie namawiam na trudy operacji. Motywacja
              tego pacjenta jest za słaba, aby mógł wytrwać do końca.
              Najlepszą motywacją jest chęć zmiany wyglądu i niezadowolenie z obecnego.
              Taki pacjent ma prawie 100% pewność przejść wszystkie niedogodności i być
              zadowolonym z efektów.
              Uroda jest pierwszą potrzebą człowieka. Zdrowie jest na dalszym miejscu, gdyby
              było na pierwszym, to ludzie nie palili by, nie pili alkoholu i nie jedli w Mc
              donaldzie itd..
        • parole_parole Re: Twin Block - osoba dorosła 22.01.07, 11:46
          Awia22, mamy chyba bardzo podobna wade. Ja na razie czekam na konsultacje,
          zapisalam sie zreszta do Pana Doktora Piskorskiego smile Ale niestety, z roznych
          wzgledow, dopiero na kwiecien. Ok. 6 lat temu bylam na konsultacjach u
          ortodonty, a nawet dwoch (z czego jedna to byla b. poczatkujaca ortodontka, moja
          dentystka, ktora zaczynala dopiero specjalizacje - ona chciala mi robic kamuflaz
          z wyrywaniem zebow, mimo, ze mam przerwy chyba miedzy kazdym zebem! Nie
          zachecala do leczenia, twierdzila, ze moge stracic na wygladzie przy takim
          kamuflazu). Druga orto chciala mnie leczyc za pomoca maski i wyciagow i mowila,
          ze leczenie bedzie trwac min. 4 lata, a retencja do konca zycia. Nikt wtedy nie
          wspomnial o operacji, moze 6 lat temu nie byly jeszcze takie powszechne (?) Ide
          w kwietniu do Pana Doktora i zobacze co on mi powie. O operacji nawet myslalam,
          ale wszyscy z mojego otoczenia wrecz zabraniaja mi brac ten wariant pod uwage.
          Ja tez nie mam ochoty na operacje. Czy poza niezadowalajacym wygladem odczuwasz
          inne negatywne skutki swojej wady zgryzu? Ja niestety tak. Chetnie dowiem sie
          jak potoczylo sie Twoje leczenie, bo jestesmy w podobnej sytuacji i w podobnym
          wieku (mam 28 lat) smile Jesli mozesz, to pisz tutaj lub na maila gazetowego co u
          Ciebie slychac. Pozdrawiam!
          • awia22 Re: Twin Block - osoba dorosła 23.01.07, 07:45
            cieszę się, że ktoś mnie rozumie; to bardzo trudnę, że tylko ktoś w necie może
            to zrozumieć; niestety nie mam co opisywać moich postępów - bo ich nie ma;
            teraz zastanawiam się, czy wybiorę się w ciemno do W-wy do chirurga na
            konsultację; to okrutne - ale jakbym nie miała dobrej pracy i to, że nie mam
            jeszcze dzieci nigdy nie było by mnie stać chociaż na takie konsultacje (sam
            pociąg do W-wy to w dnie strony ponad 200 zł)a konsultacja też podobno do 200
            zł; najbardziej mnie wkurza, że ja wiem, że on powie, że można to leczyć - i że
            musi mnie przygotować ortodonta (mam nadzieję, ze zrobi chociaż jakąś notatkę);

Mnie zupełnie nic nie boli, ale czuję, że żuchwa dolna jest bardzo naciągnięta -
            kiedyś pytałam mojego faceta ile on może ją przesunąć - i w porównaniu ze mną
            to było nic; Przeszkadza mi to na tyle, że mam trochę podwójny zgryz i nie
            czuję dokłądnie jak mam zamykać usta; no i każdy mi mówi, że mam wciąż smutną
            minę - mam taki wyraz twarzy jak zamknę usta (szczególnie jak robię zdjęcia
            legitymacyjne - to mi mówią, że mam się uśmiechnąć, bo mam taki ponury wyraz
            twarzy...)

jeżeli chodzi o moje leczenie w dzieciństwie - to będąc zupełnie mała nosiłam
            aparat ruchomy, ale rodzice mnie nie przypilnowali i przestałam go nosić; potem
            w wieku ok 15 lat ortodonta mi powiedział, że nadaje się na operację, ale robią
            je raczej za granicą (wiedziałam, że robią dwa nacięcia od zewnątrz) - a moje
            przednie górne zęby ortodonta chciał wyrwać!!!!!(bo wtedy panowała opinia, że
            tylko małym dzieciom można przesunąć zęby); ja byłam zdecydowana nawet na
            operację, ale moja mama nie chciała o tym słyszeć;
            no i wieku ok 20 lat zafundowałam sobie znowu aparat ruchomy, z którego o dziwo
            byłam najbardziej zadowolona, (jeszcze 10 lat temu też mówiło się, że aparat
            stały za bardzo niszczy zęby i dorosłym się go nie zakłada); górne zęby troche
            mi się przesynęły - i każdy mi mówił, że widać poprawę i ja też ją widziałam,
            chyba po nim zrobił mi się ten podwójny zgryz....ale juz z 8 lat go nie noszę -
            bo zęby górne nie miały się już gdzie przesuwać; ale widzę, że teraz chyba
            trochę znów mi się pogorszyło; chyba dlatego - że ustawiałam zęby na tym drugim
            zgryzie - wyglądałam lepiej; ale to się tak nie da na stałe sad

nadal się zastanawiam nad plastyką brody, bo jak narazie ortodonci, których o
            to pytałam nigdy nie mówili "nie" i mówili, że jest to jakaś możliwość; boję
            się iść odrazu do chirurga plastycznego, bo oni na tym zarabiają i na pewno
            powie, że coś się da zrobić;

a tak naprawdę to czytam codziennie to forum, i na dentonecie, i dużo narzekam,
            ale nie umiem się zdecydować, wymaga to tyle czasu, i pieniędzy, że potrzebuję
            wsparcia, bo niestety mam je tylko tutaj;

najgorsze jest to, że już zaczęłam sobie wyobrażać - jak to mogło być cudownie
            bez tej wady; ścieła bym wreszcie włosy, którym zawsze zasłaniałam twarz i
            jestem pewna, że bym się więcej uśmiechała - i jestem pewna, że to całe
            leczenie to bardziej leczenie duszy, niż ciała.

daj koniecznie znać co powie dr Piskorski, i koniecznie weź ze sobą zdjęcia,
            wyciski - i wyduś z niego jakiś opis; Powodzenia!!!!!no i spytaj też o plastykę
            brody; i nie słuchaj co mówi otoczenie - wiem jak to źle wpływa; trzeba mieć
            własne zdanie - zobaczymy co powie specjalista;
            • parole_parole Re: Twin Block - osoba dorosła 23.01.07, 09:22
              Awia22, ciesze sie, ze napisalas smile) A nie chcesz wybrac sie do Dr.
              Piskorskiego na konsultacje? Ja wiem, ze to az do Zakopanego trzeba jechac i ze
              to daleko jest, ale ja mam znacznie dalej niz Ty (nie mieszkam w Polsce) i mimo
              to sie tam wybieram. Nie mam sily chodzic po ilus tam ortodontach, ktorzy beda
              mi obiecywac Bog wie co... Z tego, co do tej pory czytam, Dr. Piskorki ma bardzo
              trzezwe spojrzenie na rzeczywistosc i moglby cos konstruktywnie Ci doradzic.
              Chyba nie ma sensu, zebys jechala do chirurga do Warszawy bez konkretnego planu
              leczenia od ortodonty. Beda tak Cie zwodzic i zwodzic. Tak naprawde to chyba my
              same sobie musimy odpowiedziec na pytanie czego chcemy... Ja tez nie jestem
              zadowolona ze swojego wygladu, ale bardziej mi przeszkadza w moim zgryzie to, ze
              juz odczuwam zdrowotne skutki tej wady sad( Jesli chcialabys pogadac, to mozemy
              sie wymienic numerami gadu-gadu. Trzymaj sie! A co do postu papugi ponizej, to
              troche sie dziwie, ze dr Fudalej leczyl dorosla osobe wyciagami. Slyszalam, ze
              jest dobrym specjalista, wiec... Papugo, jesli mozesz, to napisz czy Twoja
              siostra nie ma po tym leczeniu problemow ze stawami skroniowo-żuchwowymi i
              podwojnym zgryzem. A tak swoja droga, to może miala mniejsza wade niz Awia czy
              ja. Na wyglad trudno oceniac zaawansowanie wady zgryzu, to moze tylko stwierdzic
              specjalista, wiec chyba nie ma o czym rozmyslac... Oj, nie moge sie doczekac
              kwietnia.
              • awia22 Re: Twin Block - osoba dorosła 24.01.07, 13:40
                parole...właściwie, to może i wybrałabym się do Zakopanego...wiesz, jakbym
                wiedziała, że naprawdę ma to sens - to bym chyba na księżyc poleciała; byłam
                już we Wrocławiu na konsultacji, więc nie boję się podróży; jedyne co mnie
                martwi to to, że konsultacja to jedno, a potem założenie aparatu to też inna
                sprawa, bo przygotowanie do operacji to często może potrwać i z rok, a wtedy
                takie jeżdzenie to już problem..co innego jakby to mogło się zmieścić w okresie
                pół roku, czy dało by się zastosować tę nową metodę AOO czy jakoś tak;

wiem, że to my musimy odpowiedzieć sobie na pytanie czego chcemy, ale ja mam
                ścisły umysł, że potrzebuję dokładnie wiedzieć - jakie mam konkretnie
                możliwiości, jakie są koszty każdej z mozliwości, zaangażowany czas, no i
                oczywiście efekty...ewentualne zagrożenia też są ważne; to dla mnie czysta
                matematyka; wystarczy dołożyć "wagi" dla każdej składowej i wyjdzie to, czego
                ja chcę....tyle, że brakuje mi dokładnych danych dotyczących czasu (bo niekórzy
                mówią że pół roku przed operacją...)no i kwestia finansów, na jednoszczękową
                może bym się prywatnie zdecydowała (ale nie wiem, czy kwalifikuje się do
                jednoszczękowej)...a moze tylko plastyka brody;więc wg mnie ja dokładnie wiem
                czego chcę, tylko nie mam wszystkich danych smile
                jak mi ktoś powie...że tę ząbki to dodają mi tylko uroku...to tam sobie
                spokój smile) (marzenia)
                będziemy w kontakcie...bo to forum mam w "ulubionych"..
    • papuga4994 Re: Twin Block - osoba dorosła 23.01.07, 08:15
      Moim zdaniem naprawdę powinnyście iść najpierw do dobrego sprawdzonego orto.
      Moja siostra leczyła się u dr. Fudaleja(a miała taką wadę jak wy) a teraz ma
      piękny zgryz tylko że ten doktor przyjmuje tylko w Wawie i to może być mały
      problem dodam jeszcze że leczyła się czymś podobnym do herbsty czy czegoś
      takiego a ma 33 lata!!!
      • ortodonta 4 droga... 23.01.07, 11:15
        ta czwata droga, to przeprowadzenie niewielkiego, w porównaniu z operacją
        ortognatyczną, zabiegu chirurgicznego i dalze leczenia aparatami stałymi.
        to rozwiązanie dobre dla tzw słabo nasilonych wad gnatycznych, gdzie
        przeprowadzenie pełnej operacji, np wydłużenia żuchwy powoduje konieczność
        wykonania np plastyki bródki. w sumie wychodzi dość konkretny zabieg.
        dzięki tzw Accelerated Osteogenic Orthodontics można uniknąc kamuflazu, czyli
        ekstracji w górnym łuku (mówimy o retrogenii), a za to bezpiecznie rozbudować
        dolny łuk zębowy.
        Do tego procedura AOO skraca czas leczenia o 60% i daje lepsze efekty jeśli
        chodzi o stabilizację wyników leczenia.

www.wilckodontics.com/Dentists/index.html

www.wilckodontics.com/Dentists/AboutTheProcedure.html
        • parole_parole Re: 4 droga... 23.01.07, 12:02
          Brzmi obiecująco. Trochę poszperałam w necie. Wydaje mi się, że to dość nowa
          metoda leczenia (?). Nie znalazłam żadnych polskojęzycznych stron na ten temat -
          czy to znaczy, że w Polsce tą metodą się jeszcze nie leczy? Ciekawe jaki jest
          koszt tego AOO i ewentualne powikłania.
          • parole_parole Dla zainteresowanych AOO 23.01.07, 12:10
            www.archwired.com/AOO1.htm
            • ortodonta Re: Dla zainteresowanych AOO 23.01.07, 12:18
              zgadza się, jest to nowość, choć w USA zstosowana u setek pacjentow i dobrze
              udokumntowana naukowo.
              Chirurg, z którym wspólpracuję wycenia zabieg na około 500zł od zęba.
              zabieg, który bedzie robił na 8 zębach za tydzień wycenił na 4000zł-
              (retrogenia).
              Nie słyszałem, aby ktoś to w Polsce zrobił do tej pory.

Ryzyko powikan operacyjnych jest mniejsze niż w przypadku operacji klasycznej
              retrogenii, bo zakres operacji jest mniejszy i wykonywany w znieczuleniu
              miejscowym.
              • awia22 Re: Dla zainteresowanych AOO 24.01.07, 13:21
                ortodonto..bardzo dziękuję za uwagi, jakoś nie miałam jeszcze szcześcia na
                trafienie na konsultacje do kogoś tak dobrze poinformowanego i
                zainteresowanego smiledlaczego ktoś więcej odpisuje mi na forum, niż na
                konsultacji ???

bardzo zainteresowała mnie ta metoda AOO; czy może wie Pan czy ktoś konkretnie
                w Polsce robi coś takiego - i polecił by mi Pan do kogo musiała bym się
                ewentualnie udać na jakąs konultację...i tak wogóle na czym to polega -
                tak "prostym językiem"

no i trochę mnie Pan zasmucił z tym, że chirurg musi mieć plan...bo jak mam
                jechać do warszawy na darmo to się chyba podłamię...czy nie ma ktoś namiaru na
                ortodontę w Poznianiu? Rozumiem, że można gdzieś pojechać raz, czy dwa, ale raz
                na miesiąc? ja pracuję i to długo...to nowa praca i z urlopem narazie ciężko sad

może jest ktos, kto robi konultacje na podstawie zeskanowanych zdjęć..(mam w
                domu skaner i aparat cyfrowy)przecież co to da, że ktoś mnie będzie widział
                osobiście..przy obecnych możliwościach to można zrobić tak dobre zdjęcia czy
                skany - że widać o co chodzi...a ja przecież mogę zapłacic przelewem bez
                problemu...mi chodzi tylko o informacje - czy operacja czy nie...i czy to
                wogóle retrogenia; wiadomo, że jak się zdecyduję,to trzeba już iść osobiście;
                ostatni ortodonta nawet nie wyjał moich zdjęć z teczki.. tylko spojrzał na
                wyciski; a na mnie to tak tylko zerknął...proszę o dalszy ciąg "cennych" uwag
                • ortodonta Re: Dla zainteresowanych AOO 24.01.07, 14:01
                  Technika AOO, to faktycznie nowość, autorzy zrobili w Europie dopiero kilka
                  szkoleń.
                  Zabieg AOO , jako jeden z pierwszych w Polsce, a może pierwszy będzie wykonany
                  za tydzień przez mojego kolegę chirurga, który był również na szkoleniu- to
                  chyba niezbędny warunek aby taką operację przeprowadzić.

Jak w przypadku tradycyjnych operacji , chirurg widzi pacjenta dopiero po
                  przygotowaniu ortodontycznym, wcześniej nie ma sensu.

Zabieg polega na obsypaniu kości pacjenta w regionech gdzie będą intensywnie
                  przesuwane zęby "sztuczną" kością .
                  Dzięki temu można przesuwać zęby w te mijsca,bez obawy,że "wypadną" z kości,
                  bo zmiany metaboliczne zachodzące podczas ruchu korzeni (oraz spowodowane
                  zabiegiem)w tym regionie powdują wytworzenie nowej kości.
                  • parole_parole Re: Dla zainteresowanych AOO 25.01.07, 12:19
                    Hmmm, nie balby sie Pan poddac takiemu zabiegowi u lekarza, ktory robi to po raz
                    pierwszy?
                    • ortodonta Re: Dla zainteresowanych AOO 25.01.07, 15:10
                      zabieg chirurgiczny jest prosty i wykonywany w Polsce u setek pacjentów
                      miesięcznie. Nazywa się on wtedy, np kiretaż otwarty, albo sterowana regenercja
                      tkanek przyzębia.
                      Nowością jest powiązanie procedury chirurgicznej z ortodontyczną.
                      Skoro amerykanom udało się to u setek pacjentów, to czemu nam się ma nie udać?
                      Ważne jest, to ,że u pewnej grupy pacjentów operacja ortognatyczna nie jest
                      idealnym rozwiązaniem. W jej wyniku następuje, tzw "przedobrzenie" co pociaga
                      za sobą konieczność wykonania kolejnego zabiegu, np w średninasilonej
                      retrogenii po wysunięciu operacyjnym żuchwy powstaje problem z zanadto
                      wystającą bródką ,wtedy trzeba ją obciąć.
                      AOO umożliwia uniknąć takiej sytuacji. Nie zastąpi zabiegów ortodonatycznych
                      ale jest doskonałym uzupełnieniem możliwości ortodontycznych.
                      • awia22 Re: Dla zainteresowanych AOO 26.01.07, 08:43
                        do ortodonty:
                        bardzo to ciekawe dlatego mam parę pytań
                        1. jeżeli ten zabieg jest prosty...to czy połączenie chirurgii z ortodoncją też
                        może nie być bardzo skomplikowane i warto tego spróbować lub poczekać jak
                        będzie cześciej stosowane....w przypadku średniej retrogenii

2. jak możne określić nasilenie retrogenii (chodzi mi o ilość milimetrów); ja
                        np. mam szprarę ok 0,7 mm - 1 cm (na oko); kąt górne zęby podobno ok...chociaż
                        na oko wyglądają na wysuniete (miałam już aparat ruchomy); zęby dolne wyglądają
                        ok; ortodontka wspominała mi coś o 3,5mm do operacji - ale to mnie dziwi, bo
                        jak piszę szparę mam większą; broda też podobno jest w miarę dobrze zarysowana -
                        więc przesuwanie o 1 cm może ją za bardzo uwypuklić; nie mam pojęcia, czy to
                        mała czy duża retrogenia

3. co Pan myśli o samej korekcji podbródka - czy słyszał Pan aby ktoś kiedyś
                        ominął w ten sposób chirurga....niestety w internecie nie ma o tym za bardzo
                        informacji (tylko zabiegi na podwójny podbródek itp.) a mi chodzi raczej o
                        implant bródki

4. jak Pan myśli - czy chciałby Pan zająć się moim przypadkiem (przepraszam za
                        to pytanie - do fachowca) - ale chodzi mi o ewentualnie o tę metodę AOO...czy
                        to za wcześnie jeżeli dopiero pierwszy taki zabieg...na sam aparat się raczej
                        nie zdecyduję; operacja może ...z góry dziękuję
                        • ortodonta Re: Dla zainteresowanych AOO 26.01.07, 10:53
                          1. zawsze najtrudniejsza jest diagnostyka, podjęcie decyzji jaką metodą
                          leczymy, bo zmiana decyzji w trakcie bywa trudna.
                          myśle,że bez szkolenia z AOO, nie da się przeprowadzić prawidłowo orto, bo jest
                          kilka krytycznych momentów w trakcie leczenia, o których trzeba wiedzieć.
                          nie sądzę aby częściej było stosowane, ortodontów po kursie z AOO jest w Polsce
                          ok 30tu, chirurgów kilku.
                          2. analiza cefalo+ modeli+profilu tk miękkich!!! to ne takie proste
                          1omm to dużo.
                          3. przy tak duzej szparze przednio-tylnej, implant samej bródki może nie
                          wyglądać fajnie. Można łatwo zrobić symulację profilu w programie graficznym i
                          zobaczyć.
                          4. wszelkie zabiegi na szczekach muszą być uprzedzone korektą aparatami stałymi.
                          zająć się mogęsmile
                        • dan18 Re: Dla zainteresowanych AOO 28.01.07, 12:33
                          Witam.W jednym z postów prosilas o dobrego ortodonte w Poznaniu.Nazywa sie dr
                          Piotr Osmola,jest jednoczesnie chirurgiem szczekowym,pracuje w szpitalu
                          na "Przybysza".Wiem gdzie przyjmuje,na Ogrodach,ale nie pamietam nazwy ulicy-
                          jest ona przy cmentarzu.Ja mam podobne schorzenie co Ty.Tyle ze dr powiedzial
                          mi ze zgryz mam w zasadzie dobry,szpara tlko 2 milimetry a w rachube moze
                          wchodzic jedynie zabieg wysuniecia samej bródki.Nie trzeba wkładac implantu,co
                          robia chirurdzy plastyczni.Szczekowi wykonuja to metoda tzw osteotomi.Polega to
                          na tym ze przecinaja kosci i wysuwaja je odpowiednie montujac potem szyny bo
                          powstaje luka miedzy przecietmi kosciami.Po kilku miesiacach ta luka wypelnia
                          sie nowa koscia.Jade do warszwy pod koniec lutego na konsultacje do dr.
                          Jagielaka,bo on jest najlepszycm chururg szczekowym w Polsce.
                          • awia22 Re: Dla zainteresowanych AOO 29.01.07, 08:37
                            do dan18; bardzo dziękuję za namiary na ortodontę w Poznaniu; mam jeszcze
                            pytanie - na jakim etapie leczenie jesteś; masz już aparat? pytam bo piszesz,
                            że jedziesz na konsultację do W-wy do chirurga , a z tego wiem to do chirurga
                            się jedzie raczej przed samą operacją;

i jeszcze jedno pytanie - jeżeli dr Osmola jest też chirurgiem szczękowym w
                            Poznaniu, to dlaczego nie chcesz robić operacji w Poznaniu?

z góry dziękuję
                            • dan18 Re: Dla zainteresowanych AOO 29.01.07, 12:20
                              Pytasz na jakim etapie leczenia jestem?otóz dopiero zaczalem od wyrywania
                              osemek,a ze mieszkam za granica obecnie wiec troche to potrwa.Wybralem chirurga
                              szczekowego bo dowiedzialem sie ze lepiej zaczac od niego i ewentualnie on
                              wtedy daje namiary na dobrego ortodonte.Jak wiesz jest ich wielu na rynku a
                              chirurg majac doczynienia z konkretnymi juz przypadkami rezultatów pracy
                              ortodontów potrafi ocenic i polecic jakiegoś.Mi dr Osmola powiedzial,ze zgryz
                              mam w zasadzie dobry i nie ruszałby tego na moim miejscu.Mój jedyny problem
                              polega na tym ze nie mam wykształconej bródki i jedynie ja
                              trzeba "wyciągnąć",co można zrobić metoda opisana w poprzednim mailu do
                              Ciebie.Dokladnie tą sama metoda wyciaga sie całą żuchwę.Nie polecał zakladania
                              implantu skoro można mieć swoja naturalna kość a nie cialo obce w organiźmie.
                              Czemu jade do Wawy?bo chce zasiegnąć konsultacji u jeszcze innego specjalisty,w
                              tym wypadku bedzie to dr Jagielak,notabene jest najlepszy w POlsce.Dr Jagielak
                              jest chirurgiem a jego żona ortodonta,wiec ich praca jest skorelowana i operuja
                              razem.Wyniki ich pracy sa rewelacyjne.Nie poznalem nikogo kto niebyłby
                              zdowolony z rezultatów ich leczenia.Zdecydowalem sie na niego,bo skoro mam sie
                              poddać zabiegowi to chce wiedzieć wszystko i chce by zrobił to ktoś kto zna sie
                              na tym najlepiej.Wiem, że dobry chirurg i ortodonta jest tez we Wrocku,ale mnie
                              wiem nic o nich.Pewnie ze chcialbym zrobic to w POznaniu,ale tak naprawde nie
                              wiem nic o poznańskich chirurgach i nie moge nigdzie znaleźć jakichkolwiek
                              opinii o rezultatach ich pracy.Wiedzialem jedynie ze prof Lewandowski jest
                              najlepszym chirurg szczek w tym poznańskim zespole i chcialem pojsc do niego i
                              przez niego byc operowanym.Niestety przeszedł na emeryture i z uzyskanych w
                              szpitalu informacji(trudno mi jednak o ocene ich wiarygodności) wiem,ze nie
                              wykonuje już zabiegów ani nie przyjmuje pacjentów.Jego następcą jest własnie dr
                              Osmola,stad poszedłem do niego.Przyjmuje prywatnie na ul.Nowina 14G,tel.847-53-
                              26.Wizyta kosztowala mnie 50zł,za wyrwanie ósemki zapłaciłem 450zł.Musisz wziac
                              ze soba zdjecie panoramiczne i teleradiograficzne.Mysle na wizycie on Ci poleci
                              jakiegos ortodonte lub sam sie podejmie leczenia zarówno chirurgicznego jak i
                              ortodontycznego,bo sam jest otodontą.
                              Pod koniec lutego przylatuję do POznania i 26 lutego jade do Wawy,wiec wtedy
                              napisze Ci coś wiecej,jezeli bedziesz chcieć.
                              To chyba wszystko,jeżeli masz jeszcze jakieś pytania nie wachaj sie,postaram
                              sie odpowiedzieć jesli tylko bede potrafił.
                              • alca12 Re: Dla zainteresowanych AOO 29.01.07, 19:24
                                Moja pani ortodontka polecała doktora Osmolę. Właśnie tydzień temu
                                zakwalifikował mnie do operacji (nie byłam u niego prywatnie, tylko przez
                                poradnię). Zobaczymy jak to będzie...
                                • dan18 Re: Dla zainteresowanych AOO 29.01.07, 19:30
                                  do alca12:dzieki.wreszcie jakis znak o dr Osmoli.Mozesz mi dać namiar na te
                                  swoja ortodontke?Napisz prosze czy tez masz retrogenie?
                                  Pewnie i tak pojade na konsultacje do Wawy,a potem podejme decyzje,czy Osmola
                                  czy Jagielak w Wawie.Nie bede ukrywac ze wolałbym na miejscu w Poznaniu.
                                  • alca12 Re: Dla zainteresowanych AOO 29.01.07, 20:08
                                    dan18: mam cofniętą żuchwę i miałam zbyt wąską (przynajmniej o cm) górna
                                    szczękę do tego brzydko ustawione zęby... brrr... teraz zęby są już ustawione w
                                    dość ładny łuk, ale to ciągle za mało i chyba nawet bardziej widać
                                    dysproporcje. Stąd operacja, na która jestem zdecydowana.
                                    Moja pani ortodontka to doktor Zabel. Przyjmuje poniedziałki i czwartki, tel:
                                    61-8532596. Myślę, że skonsultowac nie zawadzi. Leczysz się juz ortodontycznie?
                                    Mam mieć operację w maju, więc jakby co to dam znać, cóż tam i jak tam itp.
                                    • dan18 Re: Dla zainteresowanych AOO 29.01.07, 20:43
                                      do alca:nie lecze sie jeszcze ortodontycznie,jedynie zaczalem wyrywać osemki bo
                                      one sa konieczne do zabiegu.dr Osmola powiedzial mi ze w moim przypadku nie
                                      musze miec takiego leczenia bo zgryz mam w sumie dobry,jedynie sama broda jest
                                      slabo wyksztalcona i ja mozna wyciagnać.Mimo to jade do Jagielaka,chce
                                      zasiegnać jeszcze jednej opinii,czy oby Osmola miał racje.Moja szpara miedzy
                                      zebami jest mała moim zdaniem,wynosi 2mm.Przekonam sie wkrotce czu Osmopla mial
                                      racje.
                                  • awia22 Re: Dla zainteresowanych AOO 29.01.07, 20:24
                                    do dan 18:ja już z około pół roku śledzę różne informacje w internecie i
                                    niestety musze stwierdzić, że w przypadku retrogenii ortodonci nie naciskają na
                                    operację (bo to jednak bardziej aspekt kosmetyczny - słyszałam to już parę
                                    razy, mimo, że wada rzuca się w oczy) co innego przy progenii;

ja już byłam na konsultacji u chirurga w Poznaniu - ale nie pamiętam
                                    nazwiska..ale miałam ze sobą tylko zdjęcie boczne, a on dość długo się
                                    przyglądał i stwierdził, że jednak może da coś się zrobić tylko ortodontycznie;
                                    może to być tylko kwestia wieku, bo jak byłam mała ortodonta radził moim
                                    rodzicom zrobić operację, abym w wieku poszukiwania partnera nie miała
                                    kompleksów...a teraz mam wrażenie, że już na mnie kładą ręce (mam 31 lat);

nie szukam już ortodontów, którzy znaja się tylko na aparatach; (spotkałam już
                                    takich trzech - też poleconych i nic z tego nie wynikło); a Poznań jednak sobie
                                    odpuszczę ze względu na informacje o sposobie operacji - (jest takie długie
                                    forum o progenii na dentonecie); no i nie chcę jeszcze raz wrócić do tego
                                    samego chirurga; ja w tej chwili zastanawiam się nad 2 opcjami - albo wizyta
                                    prywatna u dr J...z W-wy, który robi codziennie takie operacje i moze coś
                                    więcej mi doradzi; albo pojadę do Zakopanego...; ja mimo wszystko jeszcze
                                    dopuszczam opcję operacji plastycznej - prywatna operacja chirurgiczna w moim
                                    przypadku może być i z 15 tys (aparat+operacja) - no i pewnie z 2 lata przeżyć;
                                    a plastyczna wyjdzie i taniej (widziałam naprawdę operację na MTV - i naprawdę
                                    różnica była spora, i prawie od rękiwink a efekt w moim przypadku..nie wiem ale
                                    się jeszcze może dowiem; koniecznie daj znać co sie dowiedziałeś; nie chcę
                                    robić nic pochopnie bo tylko bez sensu traci się nerwy i pieniądze, a plan
                                    leczenia i diagnoza jest najważniejsza smile

jedyne co mnie pociesza to to, że nie mam ósemek
                                    • dan18 Re: Dla zainteresowanych AOO 29.01.07, 20:32
                                      do awia.mam pytanie co do tej operacji plastycznej.jak ona jest wykonywana?czy
                                      wkladaja implant czy tez moze robia to ta metoda o ktorej pisalem
                                      wcześniej.Włożenie implantu zaproponował mi dr Piotr Skupin z Poznania-chirurg
                                      plastyczny.Tyle tylko ze organizm moze taki implant odrzucić.Koszt operacji
                                      3,5tys zł.,znieczulenie miejscowe.Na razie tylko konsultowalem sie z nim
                                      mailowo.u dr Osmoli dowiedzialem sie o tej drugiej metodzie,stad wole ten
                                      wariant kiedy bede miec swoja brode a nie implant.Ale chce jeszcze
                                      potwierdzenia przez innego lekarza stad jade do wawy.
                                      Ja mam 32lata
                                      • awia22 Re: Dla zainteresowanych AOO 29.01.07, 21:21
                                        do dan18, myślałam, że masz 18 lat smile), miło, że ktos w podobnym wieku; ja się
                                        na operacjach plastycznych nie znam, ale babka w tym programie co go wiedziłam
                                        miala podobny profil do mojego - i miałam taki implant - jak się powiększa
                                        piersi, tylko mały; robili jej tylko nacięcie od środka i żadnego śladu
                                        (znieczulenie miejscowe) - myślę, że ewentualnie jak się nie przyjmie - to
                                        można go wyjąć i tyle; zresztą powikłań po operacji chirurgicznej moze być też
                                        duzo..np. brak czucia w brodzie itd; ja nie wiem czy ta babka w telewizji miała
                                        problemy ortodontyczne - ja tylko widziałam jej profil - i miała faktycznie
                                        bródkę nieładnie zarysowaną; ale to musi się wypowiedzieć jakiś specjalista;
                                        coś mnie dziwi, że dr Osmola nie mówił Ci nic o aparacie, bo z tego co wiem
                                        nowoczesne metody w 100% zkładają noszenie aparatu przed operacją i przydaje
                                        się on przy samej operazji, a ten sposób co Ci powiedzieli - to cięcie od
                                        zewnątrz i blizny...
                                    • alca12 Re: Dla zainteresowanych AOO 29.01.07, 20:34
                                      do awia22: Na dentonecie tak naprawdę nie ma zbyt wielo opinii o Poznaniu...
                                      Były tam chyba tylko dwie osoby, które były operowane przez doktora
                                      Lewandowskiego. Obydwie z progenią i obydwie miały zabieg jednoszczękowy. Ja
                                      mam mieć dwu... Jak mi sie coś nie bedzie podobac to ucieknę, he, he... Mam
                                      zamiar dokładnie wypytać co i jak i dlaczego. Dentonet mi pomógł w stworzeniu
                                      listy pytań. A co do wieku... no cóż awia-jestem w tej samie grupie wiekowej co
                                      Ty.
                                      • awia22 Re: Dla zainteresowanych AOO 29.01.07, 21:25
                                        ja nie twierdze, że w Poznianiu nie ma fachowców, na pewno są....ale ja nie
                                        chcę mieć blizn od zewnątrz, a tutaj te metodę się głównie stosuje; na pewno bo
                                        słyszałam to już w paru miejscach; no i poczytaj sobie na dentonecie historię
                                        pumy ....; ja chciałam operować się w Poznaniu - ale jak pewnie już gdzieś
                                        przeczytałać - ortodonta wysłał mnie do chirurga, a on spowrotem do ortodonty;
                                        poszłam do kolejnego ortodonty i on tak samo...nikt mi nie chciał pomóc;
                                        ortodonci odradzali mi sam kamuflaż, ale nie chcieli mnie przygotować do
                                        operacji bez opinii chirurga....
                                    • dan18 Re: Dla zainteresowanych AOO 29.01.07, 20:36
                                      do awia22: aha i napisz mi prosze o tm sposobie operacji w Poznaniu o ktorym
                                      przeczytałas na dentonecie.ja niestety nie moge wejsc na to forum bo jak
                                      probuje tam sie dostac to pojawia mi sie onformacja zeby z uwagi na duza ilosc
                                      spamu wpisać haslo "forum" i kliknąc wyślij.Robie tak i nic,cigle ten sam
                                      tekst.wpisywalem to haslo kilkadziesiat razy i nie udalo mi sie wejsc
                                      • alca12 Re: Dla zainteresowanych AOO 29.01.07, 20:43
                                        dan a kierowałeś kursor na wyślij czy wciskałeś automatycznie enter. bo jak to
                                        drugie to nie działa, trzeba nakierować kursorem. najciekawsze (czasem az za)
                                        opisy sa na początku... ostatnio zaś toczy się dyskusja nad kompetencjami...
                                        • dan18 Re: Dla zainteresowanych AOO 29.01.07, 20:47
                                          próbuje obu metod w wiekszosci bezskutecznie.ale chyba dzis mialem szczescie.w
                                          kazdym razie dzieki za rade.jak bede po konsultacji z jagielakiem to wszystko
                                          dokladnie tu opisze,bo informacjo o takich jak my jest b.mało.
                                      • awia22 Re: Dla zainteresowanych AOO 29.01.07, 21:26
                                        dan - jak na dentonecie wpisujesz słowo "forum" - to nie rób enter - tylko
                                        kliknij myszką na ok - jak też tak miałam..i nastaw się na parę godzin czytania
                                    • parole_parole Re: Dla zainteresowanych AOO 29.01.07, 20:50
                                      Awia22, nie masz juz osemek (dawno usuniete) czy w ogole nie masz zawiazkow? Jak
                                      to drugie, to szczesciara jestes wink A tak w ogole to milo "zobaczyc tu nowe
                                      twarze" z podobnym problemem smile Alca i Dan - witajcie! Chetnie sie dowiem jak
                                      sie potoczylo Wasze leczenie, wiec jesli mozecie, to piszcie tu, a nie na priva
                                      czasem wink Pozdrawiam!
                                      • awia22 Re: Dla zainteresowanych AOO 29.01.07, 21:13
                                        na szczęście nie mam nawet zawiazków; mam niestety jeden ubutek naturalny
                                        (efekt leczenia kanałowego - w końcy się rozsypał) - no i pewnie będę musiała
                                        go uzupełnić (górna 5 - tka) - jeżeli zdecyduje się tylko na aparat - to mam
                                        jeden zab mniej do wyrwania, jezeli operacja - to raczej go uzupełnię;

a tak poza tym - ósemki to zęby mądrości, a ja jak z tego wynika mądra nie
                                        jestem smile

• alca12 Re: Dla zainteresowanych AOO 29.01.07, 22:15
                                          W miarę możliwości będę pisać. Ja się nie zdecyduję na prywatną operację bo mi
                                          sie koszty nie podobają, więc bedzie co ma być a zakładam że będzie lepiej smile
                                        • parole_parole Re: Dla zainteresowanych AOO 30.01.07, 10:15
                                          Ja tez nie mam piatki, ale na dole i to chyba jest gorzej przy naszej wadzie niz
                                          ubytek na gorze sad Poza tym chyba za duzo juz czytam, bo cos mi sie obilo o
                                          uszy, ze w miejscu gdzie sie ma ubytek czesto dzieje sie tak, ze zanika kosc po
                                          jakims czasie, jesli tego ubytku sie nie uzupalni (most? korona? implant?). No i
                                          wtedy moze byc problem z leczeniem orto. Oj, oj, chyba przestane czytac i
                                          grzecznie poczekam do kwietnia na wizyte u specjalisty.
                                          • ortodonta kila uwag 30.01.07, 11:14
                                            dla wyjaśnienia paru wątków poruszanych powużej ,pozwolę sobie na kilka uwag.

1. oglądanie telertg, choćby 10 min, niewiele wnosi. można jedynie ocenić
                                            jakość zdjęcia i projekcji.
                                            integralnym elementem tego rtg jest analiza cefalometryczna, którą porawnie
                                            ocenić może ortodonta.
                                            2. ocena zgryzu, bez analizy modeli i symulacji na nich operacji nic nie wnosi.
                                            nie można ocenić, czy dany pacjent ma zgryz, który można operować bez aparatu.
                                            w zasadzie nie powinno wykonywać się op. bez aparatów i kilkukrotnej symulacji
                                            zabiegu na modelach, po uporządkowaniu zębów. często okazuje się, że "krzywo"
                                            ustawiona siódemka nie p[ozwoli na wykoniae prawidłow zabiegu. tego bez
                                            symulacji na modelach nie sosób ocenić.
                                            3. aparaty jest doskonałą deską ratunkową, gdy coś nie do końca wyjdzie podczas
                                            zaiegu. w kilka dni po zabiegu, nawet nico nie udanym, można spro poprawić ale
                                            tylko wtedy gdy są oba łuki ap. stałego.
                                            4. dobrze jest leczyć się u niezależnego od chirurga ortodonty. wtedy łatwiej o
                                            obiektywną kontrolę ich działań.
                                            miałem taką sytuację kiedyś, gdy zabieg wyszedł "średnio". nie musiałem udawać,
                                            że wszystko jest super, tylko zabraliśmy się do naprawiania błędów-z
                                            powodzniem. pacjent doskonale czuł, że coś nie wyszło, bo pierwszy raz stawił
                                            się z całą rodziną.
                                            5. sytuacja, gdy ortodonta chce opinii ortodontycznej od chirurga a chirurg
                                            chirurgicznej od ortodonty powinna budzić nieufność.
                                            kompetencje obu się nie nakładają, każdy bierze odpowiedzialnosć za swoją
                                            robotę.
                                            ortodonta ma prawidłowo przygotować do zabiegu i ukończyć leczenie po, chirug
                                            ma prawidłowo wykonać zabieg.
                                          • awia22 Re: Dla zainteresowanych AOO 30.01.07, 12:53
                                            parole_parole; czemu taki późny termin - kwiecien? wczesniej nie dało rady, czy
                                            nie chciałaś?

ortodonto: mam pytanie - ile średnio trwa przygotowanie do operacji - w
                                            przypadku retrogenii...czy jest realna szansa, że wystarczy do pół roku? to dla
                                            mnie bardzo ważne jezeli się zdecyduję - bo o tego uzależniam ewentualną
                                            decyzję leczenia poza moim miastem (a do zakopanego to chyba 7h pociagiem sad);
                                            jeżeli trudno powiedzieć - to co konkretnie wpływa na długość oczekiwania; nie
                                            macie jakiś oddziałów w innych miastach? wiem, że na operację prywatną długo
                                            się nie czeka
                                            • ortodonta Re: Dla zainteresowanych AOO 30.01.07, 13:20
                                              średnio rok. pół roku to wariant bardzo optymistyczny. rzecz w tym ,aby tak
                                              ustawić zęby, aby jak najlepiej pasowały do siebie w nowym, pooperacyjnym
                                              ustawieniu.
                                              przy nieweilkich stłoczeniach i braku rotacji zębów, czas ten się znacznie
                                              skraca. gdy trzeba ustawiać pochylone trzonowce, zrotowane, mocno stłoczone
                                              zęby - wydłuża.
                                              • alca12 Re: Dla zainteresowanych AOO 31.01.07, 18:09
                                                do ortodonty: ja trochę może z nietypowym pytaniem. Czy po operacji na szczęce
                                                sa przeciwskazania do wysiłku? Mam mieć operacje w drugiej połowie maja a mi
                                                się w sierpniu długi wyjazd w góry marzył...
                                              • awia22 Re: Dla zainteresowanych AOO 01.02.07, 17:33
                                                do ortodonty;

1. czy w przypadku przygotowania do operacji można zastosować dowolny aparat?
                                                czy mogą być one łączone (inny góra inny dół) - no i czy można zastosować taki,
                                                przy którym wizyty są raz na 2 miesiące(chyba Damon..nie znam się)

2. czy w przypadku braku zęba - trzeba go uzupełnić przed założeniem aparatu,
                                                czy można po..a może to zależy...; nie mam górnej piątki i do kamuflażu to
                                                podobno jak znalazł, ale do operacji już nie...więc chcę sobie skalkulować
                                                dodatkowy koszt implantu/mostka, może jakieś sugestie czym lepiej wypełnić...

3....z innej beczki...czy w soboty też Pan konsultuje?

dziękuję
                                            • parole_parole Re: Dla zainteresowanych AOO 31.01.07, 19:10
                                              awia22 napisała:

> parole_parole; czemu taki późny termin - kwiecien? wczesniej nie dało rady, czy
                                              >
                                              > nie chciałaś?
                                              >
                                              Nie dam rady, juz Ci pisalam, ze nie mieszkam w Polsce i akurat w ciagu
                                              najblizszych miesiecy nie bede mogla sie wybrac - z roznych powodow. Stad ten
                                              kwiecien.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka