Dodaj do ulubionych

Przebaczenie

29.04.17, 14:07
Przebaczenie to inaczej darowanie winy. Jest to skomplikowany proces , którego aktem końcowym jest uwolnienie się od ciężaru pamięci i oczyszczenie swoich ran, które teraz dopiero mogą się goić.Przebaczenie odbywa się na różnych płaszczyznach. Na początku jest to akt woli.Niekiedy nazywa sie to sposobem na życie. Ojciec Józef Witko , który napisał książkę pt " Uzdrawiająca moc pamięci" , twierdziże przebaczenie musi obejmowac wszystkie sfery lidzkiej działalności: poznawczą, behawioralną i emocjonalną.Pisze tak o przebaczeniu;" Przebaczenie to spojrzenie na tego , który nas zranił innymi oczami - oczami Boga. Przebaczyć to iść dalej , nie myśląc o zranieniach, nie wracając do doznanych krzywd.To nie to samo co zgoda na zło. Nie wolno tu tuszować grzechu, trzeba go nazwać po imieniu.Przebaczenie to nie brak rozsądku. Gdy przebaczasz nie wystawiaj się na ponowne zranienie. Jeśli to możliwe to unikaj ludzi , którzy cię ranią". Przebaczenie łączy się z pojednaniem. Nie ma pojednania z drugim człowiekiem bez przebaczenia, aktu dobrej woli.Niektórych przewinień nie da się zrozumieć. Dlatego mówi się, że trzeba kochać drugiego człowieka miłością bezwarunkowa, która "nie szuka swego". Każe kochac drugiego, bo to jest obraz i podobieństwo Boga i nasz brat. To bardzo trudne! Jeśli będziesz kochać swego oprawce, wybaczysz mu, będziesz próbował mu pomóc wejść na dobrą drogę, zwyciężysz zło i będziesz niepokonany! O wiele łatwiej oczywiście być w takiej sytuacji chrześcjaninem i oprzeć się na bezwarunkowej miłości Boga. Jednak sam człowiek jako taki ma w sobie dość siły , by myśleć o przebaczeniu jako o sile przetrwania. " Ono może odnaleźć drogę w ciemnym lesie bólu, nienawiści i goryczy. Pozwól , aby siła przebaczenia stała się katalizatorem przemiany na drodze do uzdrowienia.Wybaczasz - więc oczyszczasz rany. Niech się dobrze goja, abyś stał się jeszcze mocniejszy

Dlaczego należy przebaczać? Dla siebie samego, aby nie mieć "tego problemu na głowie". Zadręczanie się, rozmyślanie, prowadzi do zgorzknienia i nienawiści i spadku odporności co może w konsekwencji prowadzić do choroby nowotworowej. Problemy nie należy wyolbrzymiać, ani bagatelizować. Problemy należy rozwiązywać. Winnego nalezy ukarac i mu przebaczyć. Przy czym kara nie może być zemstą!Kara ma byc możliwoscia dla winowajcy powrotu na dobrą droge i uniemożliwienia mu dalszego grzechu. Jeśli kara nie spełnia owych znamion to nie ma ona sensu!Przebaczajmy naszym winowajcom także dla ich samych.Oni jak każdy potrzebujący maja prawo do naszej pomocy. Największym darem jaki mogą od ciebie uzyskać jest przebaczenie. Często winowajca zrobił coś złego wbrew swojej woli, pod wpływem emocji.Pozwólmy mu się uzdrowić! W znanym serialu "Wspaniałe stulecie" Hurem poszła do swojej rywalki , której zabiła ukochanego syna. Otrzymała przebaczenie. Służąca sie spytała:"Dlaczego jej przebaczyłaś? Przecież ona zabiła twojego syna!" Na to padła odpowiedź:Gdybym tego nie zrobiła , zawsze mogła się usprawiedliwiać , a teraz musi się sama z tym uporać! Nie jestem za wybaczaniem , które ma człowieka poniżać. Dawajmy wolność, a nie zniewalajmy. Przebaczajmy tak , aby nie urazić. Nie bowiem prawdziwego przebaczenia, gdy jest zemsta , nienawiść i wrogość! Przebaczenie to miłość i życie , a nienawiść to zło i śmierć!









Obserwuj wątek
    • grazkavita Etapy przebaczenia 12.05.17, 18:41
      I etapem przebaczenia jest . Nasze zdrowie fizyczne szybko wraca do normy , choć niektóre okaleczenia zostają na całe życie. Ręka odcięta już nie odrośnie, a niektóre kobiety będące ofiarami gwałtu już nigdy nie będą mogły urodzić własnych dzieci. Czasem ból jest tak silny, że człowiek traci zdolność logicznego myślenia. Trzeba więc zwierzyć się komuś z tego bólu, porozmawiać z kimś. Osobę poszkodowana trzeba otoczyć nie tylko opieką fizyczną, ale i duchową. Okazać jej miłość, współczucie i być z nią w tych ciężkich chwilach.

      Ważne jest także zapewnić jej fizyczne bezpieczeństwo. Osoba powinna mieć odczucie, że ta trauma się już nie powtórzy.Często osoby pobite kupują sobie gaz do obrony, chodzą na kursy samoobrony itp. To wszystko bardzo pomaga. W filmie pt. " Na krawędzi" ratownik , który nie był w stanie pomóc kobiecie wiszącej na linie nad przepaścią, musiał sam znaleźć się w podobnej sytuacji , by odnaleźć spokój. Najtrudniej zapewnić spokój dziecku.Jemu trudno jest wytłumaczyć, że "zły pan" już tu nie przyjdzie , bo jest w więzieniu. W dalszym ciągu będzie sobie wyobrażać, że " on" stoi za drzwiami, że może wejść do domu przez komin itp. Dziewczyna z filmu pt. "Prawo ojca" zgwałcona i poturbowana, bała się spać, bo we śnie w panicznym strachu próbowała uciekać przed niebezpieczeństwem, ale nie mogła... Nie ma więc logicznego myślenia, jeżeli nie wróci się do zdrowia i brakuje człowiekowi poczucia bezpieczeństwa.

      Nie należy jednak próbować bagatelizować niebezpieczeństwa i wmawiać poszkodowanemu , że nic takiego się nie stało! Prawdę trzeba nazwać po imieniu i stawić jej czoło ! Gorszym od gwałtu jest nie ściganie zbrodniarza i ukrywanie prawdy! Dopiero wtedy gdy wróca siły, ból fizyczny minie, a człowiek będzie czuć się bezpieczny i kochany można mówić o drugim etapie na drodze do przebaczenia.

      Drugim etapem jest przebaczenie swoim bliskim i pogodzenie sie z rodziną. Ludzie , którzy są skłóceni z rodzina nie umieją przebaczać swoim oprawcom. Pojednanie sie z ludźmi wzmacnia nasze poczucie bezpieczeństwa i jedności z innymi ludźmi. Gdy my dajemy wolność innym, czujemy sie silniejsi Przeproszenie innych za swoje wybryki sprawia , że czujemy ludzką ułomność Odczuwamy, że człowiek jest istotą grzeszna i jako grzesznik stajemy bliżej swojego oprawcy.

      Następnym etapem w procesie przebaczenia jest nasza walka z nienawiścią. Przepraszamy więc Boga i samych siebie, że mieliśmy wrogie uczucia w stosunku do innych osób. Staramy się pomagać wszystkim potrzebującym , aby zadośćuczynić naszym niegodnym myślom. Dopiero wtedy gdy nie czujemy złego złego nastawienia do innych osób, jesteśmy ze wszystkimi pogodzeni również z Bogiem, możemy przebaczyć temu , kto nas bardzo mocno skrzywdził. Mamy siłę, aby móc "stanąć z boku" spojrzeć na oprawcę jako na chorego, ułomnego człowieka i mu przebaczyć.

      Nie czekajmy jednak z przebaczeniem zbyt długo. Przebaczenie jest aktem woli. Niezależnie od tego jak świeży jest nasz ból, możemy przebaczyc , bo nad naszą wolą zawsze mamy kontrolę. Zróbmy to jak najszybciej. Pan Jezus jeszcze na krzyżu udzielił przebaczenia:' Boże! odpuść im , bo nie wiedzą co czynią! Akt przebaczenia ostatecznie nas uwolni od myśli o swoim oprawcy.. Jak pisze o. Józef Witko:" Kiedy rzeczywiście przebaczę, nie będę już więcej wspominać tej osoby, która mnie skrzywdziła, ani wyrządzonej mi krzywdy. Jeśli zas dam sie opanować nienawiści nieustannie będę myśleć o tej osobie i na nowo przeżywać to co mi uczyniła. Będę się czuć jak niewolnik, jak więzień zamknięty we własnym bólu i nieszczęściu". Bądźmy wolni i przebaczajmy!
      • grazkavita Co ułatwia przebaczenie? 15.05.17, 09:06
        1 Dobrzy ludzie potrafią mądrze godzić się z losem, a źli nie. Bądź dobrym człowiekiem, żyj w zgodzie z innymi i bądź wobec nich hojny. Szanuj ludzi i dawaj im co najlepsze nie czekając w zamian zapłaty. Już dziś wróć myślami do swojego dzieciństwa i swojej młodości i pogódź się ( choćby w myślach i w modlitwie) z tymi , którzy Cie skrzywdzili i przeproś tych, którym uczyniłeś zło. Jedność z ludźmi da Ci siłę, która pozwoli Ci zwyciężyć ze złem: Twoimi oprawcami i nienawiścią do nich. Pamiętaj : zło generuje zło.


        2 Naucz się myśleć pozytywnie. Nie mów nigdy;" Po pierwsze tego nie mamy", ale:"Po pierwsze mamy pod ręką". Zawsze wspominaj wydarzenia dzięki którym czułeś się szczęśliwy i bezpieczny.Otaczaj się ludźmi , którzy Ci dobrze życzą. Codziennie wyrażaj wdzięczność za drobiazgi i za duże rzeczy podarowane Tobie.

        3 Z porażek wyciągaj pozytywne wnioski. To , że Ci skradli komórkę z kieszeni to strata 200 zł. Jeśli nie jesteś dostatecznie zabezpieczony z braku tej komórki mogą wyniknąć jeszcze większe szkody. Zrób coś , by do nich nie dopuścić. Pomyśl sobie , że ten złodziejaszek oddał Ci wielką przysługę! Podaruj mu te 200 zł i zabezpiecz się na przyszłość. Tim Sanders w swojej książce "Moc pewności siebie pisze o ćwiczeniu w "łupaniu orzechów". Ta kradzież to tylko łupina orzecha, a jego zawartość to wnioski z tego wydarzenia. O łupinach się zapomina, a o wnioskach nie, bo się je realizuje!
























        • grazkavita Re: Co ułatwia przebaczenie? 15.05.17, 12:25
          4 Zapominaj rzeczy nieprzydatne i nieprzyjemne. Jeśli prześladuje Cię jakiś problem , a już z niego wyciagnęłaś wnioski Napisz go w swojej wyobraźni na tablicy, a następnie powiedz: "Proszę to usunąć" i go wymarz. Można też powiedzieć sobie :"Ta rozmowa została zakończona" i zacząć myśleć o czymś innym.

          5 Chrześcijanin powinien ćwiczyć " ogołacanie się z myśli" i zwracanie się do Pana Boga:" Ojcze nie daję sobie rady, pomóż mi!" wtedy jak pisze M Quoist w " Modlitwa i czyn" : " Bóg bierze się do dzieła i powodzenie ( niekoniecznie w sensie ludzkim) jest pewne i całkowite.To tak jak dziecko, które chce za dużo nieść, męczy się , upada i kaleczy.. Jeżeli uzna , że jest dzieckiem, ojciec niesie jego ciężar, a nawet i samo dziecko bierze na ręce."

          6 Usprawiedliwiaj swego oprawcę - pamiętaj, że każdy człowiek rodzi się niewinny. To , że został oprawcą wynika z tego, że ktoś go źle wychował, zetknął się ze złem lub dopadła go jakaś choroba. Warto sobie uświadomić, że oprawca sam sobie wyrządził wielka krzywdę. On zawsze bardziej cierpi od swojej ofiary, często Twoje przebaczenie może go uratować przed samobójstwem, albo następnym złem.

          Życzę Wam abyście żyli w zgodzie z ludźmi i dali się wciągać w pułapki zła: nienawiść i urazę, a wtedy nikt i nigdy nie będzie Wam w stanie zagrodzić drogi do szczęścia.
          • grazkavita Re: Co ułatwia przebaczenie? 15.05.17, 12:44
            Przepraszam za błedy oczywiście miało być: nie dali się wciągnać w pułapkę zła' Ksiażka o. Witko to;" Moc przebaczenia" .
            • grazkavita ReJak się ma do naszego przebaczenia brak skruchy 31.08.18, 21:54
              Powszechnie się uważa , że skrucha jest konieczna do tego aby móc wybaczyć. Nie nic błędniejszego! Przebaczenie jest to akt naszej woli.Przebaczenie to pokonanie swojej pogardy i nienawiści w stosunku do oprawcy To także nabycie zdolności okazania mu pomocy: aby więcej nie czynił zła i wszedł na dobra drogę.Skrucha może nam ułatwić przebaczenie , ale jej brak nas z niego nie zwalnia.
              Niektórzy kojarzą sobie przebaczenie z nadstawianiem drugiego policzka.Jezus kazał nadstawić drugi policzek , ale nie po to aby otrzymać następny cios , tylko aby zacho2wać siebie takim jakim byłem przed tragedią. Tymczasem często nasz oprawca wciąga nas w zło , bo nienawidzimy i upodabniamy się do swoich oprawców... Nie róbmy tego! Nie czekajmy na wyrażenie skruchy i słowo przepraszam.Czasem człowiek musi zobaczyć miłość i przebaczenie , aby mógł zrozumieć swój błąd.Wy zaś miejcie serca czyste , nie skalane nienawiścia , czego Wam serdecznie życzę.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nakarm Pajacyka